85 Photos - Aug 28, 2015
Photo: Wyspałem się! (W końcu ;) )

A tak naprawdę to pospałbym jeszcze trochę, ale obudził mnie pan od nadzoru technicznego przekaźnika pod którym spałem ;)Photo: Pogoda dziś ponownie dopisuje. Zanosi się na kolejny upalny dzień, tylko ten syf w powietrzu...Photo: Photo: 07:15 ruszam w drogę !Photo: Do granicy z Czechami pozostało kilkanaście kilometrów. Po drodze odwiedzam Dobersberg.Photo: Renesansowy pałac DobersbergPhoto: Droga ku granicyPhoto: Photo: Godzina jazdy i jestem na przejściu granicznym.Photo: Zrobili tu muzeum na świeżym powietrzu.Photo: Photo: Photo: Już po stronie czeskiej jem śniadanie. Jednak zrobiłem błąd nie wymieniając pieniędzy w kantorze. Niby parę koron jest w kieszeni, ale na dwa dni to zdecydowanie za mało. Później żałowałem tego...Photo: Tuż przy granicy małe miasto Slavonice.Photo: Slavonice to małe miasteczko na pograniczu Czech, Moraw i Austrii.Photo: Kurde jak ja uwielbiam te czeskie miasteczka :)Photo: W centrum miasta znajduje się wiele zabytków gotyckich, renesansowych i barokowych.Photo: Dačicka brama.Photo: Photo: Zupełnie pustymi drogami kieruję się na północ.Photo: Dačice - kościół św. Wawrzyńca. Pierwsza pisemna wzmianka na temat tej świątyni pochodzi z 1183 roku. Wieża o wysokości 51 metrów wybudowana w latach 1586–1592.Photo: DačicePhoto: Stary ratusz z 1559 roku. Dwukrotnie się spalił. Dwukrotnie odbudowywany. Hełm na wieży jest barokowy.Photo: Przez rynek przebiega główna droga. I jest tu jeden wielki parking.Photo: Photo: Za miastem przerwa...Photo: Zboża już dojrzałe.Photo: Dziś biedak ;)Photo: O 11 docieram do bardzo ciekawego miasta, którym jest Telč.Photo: W 1992 r. zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jest więc powód by odwiedzić to miasto.Photo: Widok na  najstarszy zachowany zabytek miasta - wieżę św. Ducha. Późnoromańska z początku XIII wieku.Photo: Nad Ulickým stawem stoi figura św. Jana Nepomucena.Photo: Górna lub też Wielka brama pochodzi z 2 połowy XVI wiekuPhoto: Układ budynków w rynku odpowiada układowi z czasów lokacji miasta. Pierwotnie gotyckie, przebudowywane z wiekami i zmieniającymi się stylami.Photo: W środku rynku stoi Słup Mariański z lat 1716-1720 oraz dwie fontanny dolna i górna.Photo: Obecnie zabudowania w rynku noszą głównie cechy stylu barokowego.Photo: Ale trafiają się również rodzynki tak jak widoczny na zdjęciu gotycki dom.

Na pierwszym planie dolna fontanna z 1611 roku.Photo: Budynek ratusza powstał z połączenia dwóch gotyckich domów.Photo: Renesansowe rodzynki też są. Oczywiście pierwotnie był to dom w stylu gotyckim. Przebudowany w 1555 roku o czym świadczy data na sgraffito odkrytym dopiero w 1953 roku podczas renowacji budynku.Photo: Photo: Photo: Pierwotnie jezuicki kościół Imienia Jezus.Photo: Photo: Dolna lub też Mała brama. Jest to część fortyfikacji pałacu. Pochodzi z 1579 roku, kiedy pałac został przebudowany.Photo: Photo: Telczański pałac wybudowany w 2 połowie XIV wieku.Photo: Pałac wybudowany w miejscu wcześniejszego zamku, który spalił się w 1387 roku.Photo: W XVI wieku Zachariasz z Hradca dokonuje przebudowy gotyckiego zamku na renesansowy pałac.Photo: Oranżeria.Photo: Dziś jest kolejny upalny dzień dlatego też robię częste przerwy.Photo: Photo: Photo: Kolejne większe miasto na mojej drodze - TřebíčPhoto: Symbolem miasta jest tzw. "Wieża Miejska" przy kościele św. Marcina. Powstała około 1335 r., kiedy Třebíč uzyskał prawa miejskie i do 1716 r. była osobną budowlą, wchodzącą w skład systemu obronnego miasta.Photo: Pora na zimnego kozła !Photo: W rynku stoją Cyryl i Metody.Photo: Miasto było w przeszłości jednym z trzech głównych ośrodków Moraw, obok Brna i Ołomuńca.Photo: Narożny dom w stylu renesansowym "Malovaný dům"Photo: Kolejny Janek.Photo: Miejska wieża.Photo: Photo: Renesansowy pałac oraz romańska bazylika św. Prokopa odbudowana w XVIII wieku. Bazylika jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Photo: Przerwa na obiad....Photo: I na piwo ;)

Wypijam piwo i ucinam sobie godzinną drzemkę :)Photo: Pałac w Náměšť nad Oslavou to pierwotnie gotycki zamek. Przebudowany za Žerotínów na renesansowy pałac.Photo: Photo: Przejeżdżam przez barokowy most.Photo: Nepomucen jest jedną z 20 figur ustawionych na moście.Photo: Barokowy kościół Jana Chrzciciela.Photo: Most wybudowany po 1733 roku.Photo: Przejazd do miejscowości Velká Bíteš poszedł mi całkiem sprawnie. Odwiedzam na chwilę rynek w poszukiwaniu ogólnodostępnego wodopoju bo skończyła mi się już woda.Photo: RatuszPhoto: Photo: Po zrobieniu zapasów wody ruszam dalej.Photo: Kościół św. Jana Chrzciciela.Photo: W drodze do Tišnova.Photo: SkalkaPhoto: TišnovPhoto: Photo: Kościół św. Wacława.Photo: I ratuszPhoto: Photo: Wieża widokowa Klucanina.

Kilkanaście kilometrów za miastem kończę jazdę w okolicy miejscowości Rohozec.Photo: Statystyki dnia 12

+ 4 piwaPhoto: Poglądowa mapka trasy dnia 12.