189 Photos - Sep 13, 2011
Photo: Tu wysiedliśmy z pociągu. Harcowanie na rowerach po Harcu wyglądało tak: http://www.bikemap.net/route/1248095#lat=51.79488&lng=10.95529&zoom=10&type=1 Strome podjazdy na dzień dobry: całkowite przewyższenie 1080 m. Na bikemap są pozostałe trasy.Photo: Zdjęcia, na których jestem, przeważnie robił Kolega Zbyszek I. Chwała mu za to :)Photo: Ratusz w QuedlinburguPhoto: Photo: Krzywizny starości są tu powszechne...Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Quedlinburg każdy widzi inaczej (foto: Zbyszek I.)Photo: Miasteczko Quedlinburg walczy o turystyczny prymat Harcu z Wernigerode i GoslaremPhoto: Jak daleko jeszcze do domu?Photo: Photo: Photo: Photo: Quedlinburg nocąPhoto: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Nocą spotkaliśmy tego mnicha oprowadzającego wycieczkęPhoto: Photo: Tory kolejki wiodą na najwyższy szczyt gór Harc - Brocken (foto: Zbyszek I.)Photo: Bad Suderode u podnóża Harcu.Photo: Jest jeszcze jedno ciekawe miasteczko, Thale.  
Z niego wiedzie ciekawy szlak w górę rzeki Bode, która wycięła w Harcu głęboką dolinę. Pełno tu trolli.Photo: Photo: Piekielny podjazd na RosstrappePhoto: Thale u stóp.Photo: Photo: Tu gdzieś w okolicy Thale, na Hexentanzplatz 30 kwietnia każdego roku spotykają się czarownice przed odlotem na Brocken.Photo: Stąd piękna księżniczka na koniu przeskoczyła dolinę Bode, uciekając przed złym księciem, o równie złych zamiarach.Photo: Gdzieś tu na skale pozostał odcisk jego kopytaPhoto: Z rzeką Bode mieliśmy kontakt wielokrotnie, począwszy od Quedlinburga i Thale. 
Wedrowaliśmy w górę najpierw rowerami, a gdy dolina stała się stroma i wąska, porzuciliśmy rowery i udaliśmy się dalej na całodzienną pieszą wspinaczkę.Photo: Zielone szkiełko w oponie nie jest na swoim miejscu. To tylko chwila i dalej jazda (foto: Zbyszek I.)Photo: Photo: GPS był nieomylny.Photo: Photo: Zapora na rzece BodePhoto: Photo: O! Będę na zdjęciu!Photo: Zalew na rzece BodePhoto: Photo: Photo: Tu w tunelu i na tamie odbywały się popisy motocyklistów.Photo: Ma się to szczęście! Zapowiadała się poważna awaria 
(foto Zbyszek I).Photo: Długi, szybki zjazd z gór znad zalewu, zakończył się znów w WernigerodePhoto: Max speed! To był szum gum !!!Photo: Photo: Wjeżdżamy do Wernigerode i nic się przed nami nie ukryje (foto Zbyszek I.)Photo: Utrwalone zostaną nawet detale (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Ratusz w WernigerodePhoto: Photo: Okna historycznej sali obrad Ratusza w WernigerodePhoto: Piękne są te zaułki... (foto Zbyszek I.)Photo: Historia skamieniałych muszelek zapisana w wapieniu (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Photo: Przestało już padać? (foto Zbyszek I.)Photo: Panienka z okienkaPhoto: Foto Zbyszek I.Photo: Photo: Nad miasteczkiem Wernigerode króluje zamekPhoto: Zamek Wernigerode, czeka nas wspinaczka na dziedziniec.Photo: Photo: Photo: Photo: Pod nami gród Wernigerode (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Przygotowują się do zlotu na BrockenPhoto: One na miotłach, my na rowerach, zmierzamy na Brocken! Odliczamy czas!Photo: Historia tych miasteczek sięga czasów rzymskich.Photo: Photo: Photo: Photo: Byliśmy już w tej uliczce? (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Informacji nigdy za wiele... (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Photo: Przekraczamy mury GoslaruPhoto: Photo: To miasteczko na zachodzie ma odmienną historię i oblicze.Photo: Photo: Jest tu szczególnie dużo elewacji i dachów pokrytych naturalnym łupkiem.Photo: Foto Zbyszek I.Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Miasteczko ma niepowtarzalny urok i koloryt.Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: Photo: W Polsce byłaby to katastrofa budowlana!Photo: Photo: Photo: Goslar żegnaPhoto: Góry Harc były intensywnie eksploatowane.Photo: Zmierzamy w górę rzeki Oker, 
celem jest najwyższy szczyt Gór Harc - Brocken.Photo: Photo: Jakże inne widoki niż w dolinach... Przeszła ulewa.Photo: Ostatnie promienie słońca tego dnia.Photo: Tama i zalew na rzece Oker, inaczej: Oker-Stausee.Photo: Dla takich widoków warto się trudzić!Photo: Photo: Photo: To już górne partie Gór HarcPhoto: Górskie Altenau "przyjazne" turystom, tak jak i inne miejscowości.Photo: Photo: O poranku atakujemy Brocken. 
Rowery zostają w bezpiecznym miejscu w Torfhaus,
 gdzieżby indziej, jak nie w Rangerstation! (foto Zbyszek I.) I tu zepsuł mi się aparat :(Photo: Idziemy słynną drogą Goethego, którą On pokonał zimą jako pierwszy (foto Zbyszek I.)Photo: Sądzę jednak, że Goethe wiódł za sobą orszak z góralską muzyką, winem i tragarzami :) 
(foto Zbyszek I.)Photo: Teraz jest to chyba jedyny szczyt w parku narodowym, na który dociera kolejka wąskotorowa. 
(foto Zbyszek I.)Photo: Ale zadyma w parku narodowym!
 (foto Zbyszek I.)Photo: My tu dodarliśmy pieszo, mimo potężnej wichury! (foto Zbyszek I.)Photo: (foto Zbyszek I.)Photo: Troszkę hitorii: przez szczyt przebiegała granica RFN / NRD. NRD - owcy mieli tu swoje stacje nasłuchowe. 
Obecny napis na  głazie głosi: "BROCKEN ZNOWU WOLNY!" (foto Zbyszek I.)Photo: Tu najbardziej żałowałem, że zepsuł mi się aparat! 
(foto Zbyszek I.)Photo: (foto Zbyszek I.)Photo: Bytowaliśmy kiedyś nieświadomie na trasie pod okiem kamery służby leśnej. To chyba dobrze, bo nie spadł nam włos z głowy (foto Zbyszek I.)Photo: (foto Zbyszek I.)Photo: Chłopaki! Ale wnętrze! (foto Zbyszek I.)Photo: Photo: Każdy parkuje, to co ma (na dziedzińcu zamku) 
(foto Zbyszek I.)Photo: Foto Zbyszek I.Photo: Takich dwóch, jak nas trzech, to nie znajdzie ani jednego!Photo: Tędy przebiegała, od czasów II wojny światowej, "żelazna kurtyna" podziału Europy na wschodnią i zachodnią 
do 11 listopada 1989 roku do godz. 19.34Photo: Dawna droga graniczna pomiędzy Stempedą (RFN) a Rottleberode (NRD) już się zabliźnia... (foto Zbyszek I.)Photo: A tu wciąż leje... Stolberg w Dolnym HarcuPhoto: Perełka turystyczna tej części górPhoto: Photo: Photo: Zamek w StolberguPhoto: Photo: Photo: Photo: Fotografował Zbyszek I., jest to też jego autoportret (w głębi).Photo: Photo: Photo: Ratusz w HarzgerodePhoto: Photo: Photo: Zamek FalkensteinPhoto: Foto Zbyszek I.Photo: Teraz z Thale w górę jadą turyści, ale 30 kwietnia każdego roku na szczycie na Hexentanzplatz spotykają się czarownice przed odlotem na Brocken.Photo: Ruszyliśmy z Thale wąską i stromą doliną rzeki Bode w stronę serca Górnego Harcu.Photo: Foto Zbyszek I.Photo: Photo: Park Narodowy Gór Harc. Wąwóz głębokiej doliny rzeki Bode pod skałą Rosstrappe (GPS "zgłupiał" w wąwozie wśród drzew!). Całkowite przewyższenie 1860m! http://www.bikemap.net/route/1248206#lat=51.76957&lng=11.04468&zoom=11&type=1Photo: Górski szlak stawał się coraz bardziej niebezpieczny (foto Zbyszek I.)Photo: Nawet most nosi diabelską nazwę.Photo: Rzeka Bode w dole, niekiedy staje się prawie niewidoczna.Photo: Photo: Photo: Photo: Foto Zbyszek I.Photo: Photo: Photo: