Post has attachment
Witam serdecznie. Oto kilka zdjęć z wizyty dzieci w siedzibie straży pożarnej w Chorzowie. Zabawa była przednia. No i wiele się nauczyły.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Wycieczka do PSP w Chorzowie.
20 Photos - View album

Post has attachment
Witam Państwa. Przesyłam Państwu zdjęcia z wycieczki do Bojkowa do Chlebowej Chaty. Dzieci chętnie wszystko opowiedzą I wytłumaczą.

Post has attachment
Wysyłam kilka zdjęć z wyjazdu do Muzeum Miejskiego w Rudzie. Pozdrawiam

Post has attachment
Witam. Przesyłam Państwu zdjęcia z piątkowej wycieczki do Żarek i Leśniowa. Proszę pooglądać z dziećmi, one chętnie powspominają. W zestawie jest tylko jedno zdjęcie dziewczynek, ponieważ nasza klasa była podzielona na grupy. Dziewczynkami opiekowała się pani Latarnik. Pozdrawiam.

Witam. Przesyłam Państwu list od rzecznika praw dziecka. Będę wdzięczna za zapoznanie się z nim i chwilę refleksji. Być może trzeba będzie podjąć jakieś działania. Pozdrawiam M. Seidel


"Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

List do dyrektorów, nauczycieli i opiekunów dzieci

Wielce Szanowni Państwo,

zapewne już Państwo zaobserwowali, że Internet staje się, a może wręcz stał się naturalnym środowiskiem dzieci i młodzieży. Komputer, smartfon, tablet towarzyszy młodym ludziom niekiedy od rana do wieczora. Warto przy tym podkreślić, że nowe technologie niosą ze sobą wiele fantastycznych, rozwijających możliwości, ale mogą stanowić też zagrożenie. Trzeba zatem uczyć dzieci, jak się z nimi mądrze i bezpiecznie obchodzić. I to jest właśnie wspólne zadanie dorosłych.

W czasach naszego dzieciństwa dorośli uczyli nas jak zawierać znajomości, bawić się i rozróżniać prawdę od fałszu. Pokazywali nam co jest bezpieczne, a czego należy unikać. Prowadzili nas i objaśniali świat. Jeśli chcieliśmy się ukryć przed ich wzrokiem, budowaliśmy szałas z krzeseł i koca lub chowaliśmy się w podwórkowych zakamarkach. Dzisiejsze dzieci chowają się przed dorosłymi w sieci, a opiekunom coraz trudniej jest je tam odnaleźć, bo to one są tam bardziej u siebie niż my potrafimy to zrozumieć. Zwykle to nie do końca jest element naszego dorosłego świata. Dlatego tak trudno nam dzisiaj uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, uczyć jak się zachować w trudnych sytuacjach, chronić przed kłamstwem i manipulacją.

Oczywistym powinno być dla każdego, że zagrożeniem dla dziecka nie jest urządzenie jako takie, a człowiek, z którym młody człowiek może nawiązać kontakt. Człowiek, który dla własnych, niekiedy nagannych celów, wykorzystuje łatwowierność, ufność i samotność dziecka przed ekranem. Media podają, że do Polski dotarła już pewna internetowa rozrywka, opatrzona niewinną nazwą zabawa, żerująca na ufności jej uczestników. Powoduje ona, że wykonują oni zadania, których celem jest krzywdzenie samych siebie. Coraz trudniejsze wyzwania przekazywane za pośrednictwem tajemniczego przewodnika rzekomo prowadzą dzieci poprzez samookaleczenia aż do kulminacji – samobójstwa. Według doniesień, w Rosji, z której gra rzekomo rozprzestrzenia się po Europie, doprowadziło to do śmierci wielu dzieci. Sytuacja jest o tyle trudna, że dzisiejsze dzieci nie mają zaufania do dorosłych, a w Internecie szukając poczucia przynależności są aktywne w różnego rodzaju społecznościach. Często, nie mając wsparcia w rodzinie, w sieci poszukują przygód, ekscytacji i emocji. Relacje, które tworzą się między dziećmi w Internecie są zadziwiająco silne, a wpływ internetowych znajomych powoduje podejmowanie nie zawsze mądrych i przemyślanych decyzji. Anonimowość internetowa daje osobom chcącym manipulować innymi siłę i skuteczność. Wydaje im się przy tym, że są bezkarne, bezpieczne i posiadają władzę.

Apeluję więc do Państwa o szczególne zwrócenie uwagi na dzieci w swoim otoczeniu. Zainteresujcie się tymi, którzy nadmiernie korzystają z Internetu, są klasowymi outsiderami, mają problemy w kontaktach z rówieśnikami lub w domu. Oni są właśnie w grupie podwyższonego ryzyka. Nie pozwólmy, aby stała im się krzywda, bądźmy blisko nich dając im poczucie, że są dla nas ważni, że nam na nich zależy, że jesteśmy ich przyjaciółmi, nauczycielami i przewodnikami.

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak"

Post has attachment
I jeszcze pamiątka ze wspólnej lekcji plastyki. Miłego wspominania.

Post has attachment
Witam. Poniżej znajdą Państwo link do albumu ze zdjęciami z Mikołajek w Warowni. Przyjemnego oglądania.

Post has attachment
Kolejne zdjęcia: rozdanie nagród po konkursie "Słowa mają moc".
Wait while more posts are being loaded