Post has attachment
Kilka ciekawostek:

Święte Gaje - to odpowiedniki chrześcijańskich świątyń. Były to miejsca pełne pięknych drzew, które czczono i wśród, których składano ofiary licznym bogom. Taki rodzaj kultu jest charakterystyczny dla europejskich wierzeń przedchrześcijańskich, które były politeistyczne. Kult drzew i natury był rozpowszechniony u większości ludów tamtej epoki i epok poprzednich – szczególnie jest to widoczne wśród plemion celtyckich, słowiańskich i pruskich.

Święte Gaje na terenie Ziemi Lubawskiej były ogrodzone płotem z ozdobnymi bramami i wejściem, a słowo gaić pierwotnie oznaczało – zamykać ogrodzeniem. Poganie składali w nich ofiary swoim licznym bogom. W zamierzchłych czasach na w granicach ziemi lubawskiej istniały trzy święte gaje: w Kurzętniku, Lipach i w Łąkach Bratiańskich gdzie Prusowie czcili boginię wiosny – Majumyę. Dzięki źródłom wiemy, że jeszcze na początku XIII wieku poganie z ziemi lubawskiej składali w gajach ofiary tej bogini. Ofiary składano dwa razy w roku: wiosną i w czasie żniw. Schodzili się wówczas wszyscy do świętego gaju pod święte drzewo (w Łąkach takim drzewem była Lipa) by biesiadować, modlić się i odprawiać różne obrzędy religijne.
https://ziemialubawska.blogspot.com/2013/02/fascynujace-dzieje-kurzetnika-zwanego.html

Post has attachment
Najstarsze wzmianki dotyczące Pokrzydowa pochodzą z 1414 r., czyli z okresu tzw. wojny głodowej toczonej między Polską i Zakonem krzyżackim. Jest bardzo prawdopodobne, że wieś powstała jeszcze w czasach pogańskich, o czym może świadczyć stara niemiecka nazwa wsi Gottersfeld (Pole Bogów). Skoro w czasach krzyżackich Niemcy właśnie tak nazwali wieś to musi oznaczać, że znajdowało się tu jakieś pogańskie miejsce kultu - Pole Bogów. Ciekawe, prawda?

https://ziemialubawska.blogspot.com/2016/02/wies-pokrzydowo-gottersfeld-pole-bogow.html

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Dlaczego nie zostałem archeologiem i historykiem oraz dlaczego cieszę się z tego? - film
Historia i archeologia, to pasje mojego życia, cieszę się jednak z tego, że nie zostałem zawodowym pracownikiem nauk historycznych. Bo nieuctwo, brak pasji naukowych i nieuczciwość badawczą dziedziczy się z ojca na syna i z profesora na magistra. Rozminął bym się z prawdą, gdybym twierdził, że nie ma w Polsce młodych, uczciwych i otwartych na nowe rodzaje badań pracowników nauki. Jak najbardziej są i w nich cała nadzieja. Wśród starszych naukowców szczególnie ważne dla panujacej nam antypolskiej nauki są niestety następujące dogmaty:
https://youtu.be/FgqooY7y-uQ
- dogmat o prymitywiźmie wszystkich Słowian, a szczególnie Polaków
- dogmat NIEistnienia Lechii, jako poprzedniczki Polski
- dogmat istnienia pustek osadniczych na ziemiach polskich w różnych, kluczowych okresach czasu
- zwiazany z dogmatem istnienia pustek osadniczych dogmat nieciągłości osadniczej, językowej i kulturowej ludności zamieszkującej teren Polski
Na szczeście dzięki Internetowi nie jestesmy już uzależnieni od oficjalnych mediów i oficjalnej nauki.
I nie jesteśmy już żadnymi sierotami.
Mamy swoją godność i wiedzę.
I tego się trzymamy.

Post has attachment
Wielka Lechia oraz dlaczego historycy polscy zaprzeczają istnieniu Imperium Lechitów - film
Organizm państwowy Słowian Europejskich, nazywany czasami Wielką Lechią, badź też Imperium Lechitów jest dla naszych naukowców trudny do zauważenia, ponieważ szukają oni czegoś innego, niż to czym Lechia była. Gdybym był mniej grzeczny, to napisaałbym po prostu, że nie znają się na obiekcie swoich badań. Nie mają o nim zielonego pojęcia. Jednak nawet tak nie mogę napisać, gdyż nasi dzielni naukowcy w ogóle do prac nad badaniem Lechii nie przystąpili. Po prostu udają , że Jej nie było i na tym ich badania się kończą. W zwiazku z tym my, uczciwi badacze Słowiańszczyzny nie mamy nawet na interesujace nas tematy z kim dyskutować.
https://youtu.be/RNUtex4XA48
A tymczasem okazuje się, że Wielka Lechia, to położony w centrum Europy starożytny Otwarty, Samosterowalny i Rozproszony System Państwowy lub parapaństwowy.
Kiedy to wszystko rozważymy, to okazuje się, że Nasi Przodkowie zbudowali państwo nowoczesne i sprawnie działające.
Od Lechitów możemy uczyć się takich wartości, jak Otwartość, Demokracja i umiejętne połączenie zarządzania lokalnego i centralnego.

Post has attachment
Nowa Historia Słowian
W związku z najnowszymi odkryciami genetyki historycznej, antropologii fizycznej, językoznawstwa i innych nauk związanych z historią, około 2010 roku zaczęła powstawać Nowa Historia Słowian (NHS). Nowa Historia Słowian, to nazwa wymyślona przeze mnie. Ma ona podkreślać wielkość przełomu, jaki się dokonuje na naszych oczach.
https://youtu.be/_F4gKe1OlbQ
Wait while more posts are being loaded