- קהל היעד - כיתה ט' (חינוך מיוחד)
- תחום דעת - מדעים (בעלי חיים)
- נושא השיעור - פגיעה בחוליות שרשרת המזון
- משך השיעור - שעה וחצי
- ידע מקדים - מושגים שנלמדו בנושא
- מהלך השיעור כולל שימוש בכלי הנלמד - בתחילת השיעור, נעזרתי במפה המושגית, על מנת להזכיר לתלמידים היכן אנחנו ברצף של הנושאים וכן, להזכיר על מה דיברנו בשיעור הקודם.
טרם הקניית החומר הלימודי והמושגים החדשים, התלמידים צפו בסרטון בנושא הזאבים בפארק ילוסטון בארה"ב. סרטון זה ממחיש את האימפקט של כל חוליה וכל יצור חי בטבע וכיצד פגיעה בחוליה אחת, משפיעה על המערכת האקולוגית כולה.
בעזרת אמרה - תרגמתי עבור התלמידים את הסרטון מאנגלית לעברית כדי שיוכלו להבינו. הם נהנו מהסרטון ושאלו שאלות להרחבת הידע. הסרטון גרם לתלמידים להבין את חשיבות החוליות בשרשרת המזון ואף נתנו דוגמאות נוספות.
לאחר מכן, התלמידים ביצעו דף עבודה בנושא וסיכמנו את השיעור שוב בעזרת המפה המושגית.
התלמידים אהבו את הצפייה בסרטון וללא התרגום לא היו מסוגלים להבינו. בנוסף, כששאלתי לגבי המפה המושגית, רובם ענו שזה עוזר מאוד להבנת הרצף ולהיות מרוכז יותר בתחילת השיעור ולסיומו.

קהל יעד - כיתה יב
תחום דעת - שיעור חינוך
משך השיעור - 45ד
נושא השיעור חינוך גופני
מהלך השיעור- בתחילת השיעור דיברנו על חשיבות ספורט ואורך חיים בריא כדי לשמור על הגוף, על גמישות, תנועה, חוזק, אכילה נכונה.
כדי לעורר וליצור אוירה תחרותית ולבחון את הידע הכללי חילקתי את הכיתה ל 3 קבוצות ושיחקנו בעזרת flipquiz שנתן יריית פתיחה טובה כדי לדבר על מגוון נושאים שקשורים שספורט. (סובלנות, כבוד הדדי, תחרותיות ) וכן ידע כללי למגוון תחומי דעת לא מוכרים.
השיעור נמשך עם כמה סרטונים קצרים על חשיבות אכילה נכונה וספורט לבריאות הגוף והנפש והקשר ביינם והיה פתוח לשאלות.

קהל היעד- כיתה י' 4 יחידות
תחום הדעת- אנגלית
משך השיעור-90 דקות
נושא השיעור- סיכום יחידה D, 30%
מטרת השיעור- סיכום שלושת הסיפורים ושלושת השירים שנלמדו לאורך שנה.
ידע קודם- ששת קטעי הספרות שנלמדו בכיתה.
מהלך השיעור- בתחילת השיעור עשיתי חזרה יחד עם התלמידים על כל השירים והסיפורים שנלמדו לאורך השנה, התלמידים זכרו את קטעי הספרות ואת רוב הפרטים של הסיפורים והשירים.
השתמשתי בכלי FLIPQUIZ על כל יחידה ספרותית כתבתי 5 שאלות. חילקתי את הכיתה ל2 קבוצות, 4 תלמידים בכל קבוצה, והסברתי להם את הכלי וצורת הניקוד שלו.
התלמידים נהנו מאוד מהכלי ושיתפו פעולה לכל אורך השאלון.
השימוש בכלי היה מצוין הן לי והן לתלמידים, התלמידים התלהבו שהם זכרו את כל הסיפורים גם אלה שנלמדו בתחילת השנה, ולי זה אפשר לראות לאילו סיפורים או שירים הם התחברו וזכרו יותר ולאילו פחות על מנת לשנות או לשמר לשנים הבאות.

בשלושה שיעורים האחרונים עבדתי במספר מישורים עם כיתה יא על מנת להכין אותם לבגרות באזרחות.
התחלתי עם מפה מושגית שלמעשה מכילה את הבסיס של זכויות אדם ואזרח.
הכלי שימש כמקור לחזרות והעמקה של החומר שכן התלמידים כבר למדו את הנושא.
השימוש במפה המושגית עזרה לי לארגן כל זכות בנפרד ואף את התנגשויות בהן.

על מנת להפיג את תקופת הלימודים הארוכה והמורכבת שיש לי עם שכבת יא, בשל העובדה שיש לנו רק סמסטר קיץ להתכונן להגשה לבגרות, השתמשתי בפליפ קוויז על מנת לייצר תחרות בכיתה ולהכניס מעט תחושה של קלילות והנאה (בכלי זה השתמשתי בתגבורים במהלך הערב.
הקרובים עבודה עם הפליפקוייז ומפה מושגית

המטרה הייתה לזכור את כלל הזכויות לפי השייכות שלהן (טבעית או חברתית) שימוש במפה מושגית עזרה ביצירת רצף ותפיסה "מוחשית" של הזכויות= הבדלה בין חברתית וטבעית.
בפליפ קוויז ממש שיפר את חווית הלמידה בערב, עזר לשמור על ערנות, תחרות והנאה בשעות שמאוד קשות עבור התלמידים שלנו.

קהל יעד- תלמידי כיתה ט' חינוך מיוחד
תחום דעת- הבעה
נושא השיעור- יום ירושלים
משך השיעור- 90 דקות (שני שיעורים)
ידע מקדים- ידע הנלמד בכיתה ובלימוד עצמי
מטרת השיעור- בדיקת רמת הידע בנושא
מהלך השיעור-התלמידים הוכנו מראש שיתקיים בשיעור מבדק קבוצתי בנושא יום ירושלים, על החומר שנלמד בכיתה. הצגתי את השאלון שהוכן ע"י הכלי FLIPQUIZ והסברתי את כללי המבדק שנבנה בצורת משחק. התלמידים חולקו ל-3 קבוצות (שלשות) והמשחק נערך בתורות עם ניקוד.
התלמידים שיתפו פעולה וגילו התלהבות ומוטיבציה בשל האלמנט המשחקי והתחרות הקבוצתית. במהלך המשחק עצרנו במקומות בהם היו תשובות שגויות והבהרנו את הנושאים.
שיטת הערכה: השימוש בכלי התאים למטרת השיעור ואיפשר לבצע חזרה מסכמת על החומר בצורה חווייתית של משחק דמוי שאלון טריוויה. שיתוף הפעולה של התלמידים והפגנת הידע באופן מיידי איפשרו לראות את מידת שליטתם בחומר.

קהל היעד- כיתה ז
תחום דעת-אנטומיה
משך השיעור- 45 דקות
נושא- מערכת ההובלה בגוף
מטרת השיעור- התלמידים ידעו את תפקידיה של מערכת ההובלה, ואת אופן פעולתה בגוף.
ידע קודם- התלמידים סיימו יחידת למידה בת 4 שיעורים על הדם- מרכיביו ותפקידו, ויודעים את תפקידו העיקרי במערכת ההובלה בגוף.
מהלך השיעור- את השיעור פתחתי בחזרה על הידע הקודם ושאלתי כמה שאלות ידע שיחברו אותנו לנושא החדש. לאחר שוידאתי שהחומר ברור השתמשתי בכלי edupazzel, בסרטו קצר של הסבר בו שיבצתי שאלות שלי והסברים נוספים בקולי שהוספתי לסרטון. הילדים התלהבו מאוד, ובעיקר לא הבינו איך קולי מושמע בסרטון....הם ענו על השאלות תוך כדי כשעצרנו לכמה דקות את הסרט וכך כולם נשארו במצב עירני ומרוכז, כי ידעו שאם יפספסו, לא יוכלו לענות...
לאחר הסרטון הקצר, שהיה טעימה קטנה, נתתי להם מפה אילמת של מערכת ההובלה והם היו צריכים בעקבות מה שהבינו לצבוע את כלי הדם ה"אדומים" וה"כחולים"- אלה הרווים בחמצן, ואלה הדלים בחמצן כדי להבין את אופן פריסתם בגוף ותפקידם בתוך מערכת ההובלה.
השיעור היה מגוון באמצעי הוראה, והכלי הוסיף עניין ואטרקטיביות בהעברת השיעור והפנמת הידע.

מלחמת העצמאות
קהל יעד- תלמידי כיתה יא'

תחום הדעת- היסטוריה
משך השיעור ארבעה שיעורים בסך הכל
מטרות השיעור- להכיר את ארבעת השלבים המרכזים במלחמת העצמאות, להכיר את ההקדמה למלחמה, הכוחות הפועלים, הצדדים הלוחמים, הכרזת העצמאות, פירוק המחתרות והקמת צה,ל, סיום המלחמה ובעיות אחריה. התלמידים צריכים לדעת דוגמא לכל שלב במלחמה.
מהלך השיעור- במשך שלושה שיעורים למדנו על מלחמת העצמאות, עסקנו בנושא רבות אך כאמור בעיקר ע"י כתיבה על הלוח, העתקה למחברת ודיונים. הבאתי קטעי קריאה הכוללים דוגמאות על חלק מהקרבות. בשיעור האחרון הקרנתי בכיתה את המשחק flipquiz מתוך רצון לשנות את האווירה בכיתה, לוודא הבנה ולהמשיך לרענן את החומר. הכיתה התחלקה לשתי קבוצות והמשחק נערך לפי תורות.
הייתה התלהבות גדולה בכיתה סביב המשחק, מצאתי שחלק מהשאלות היו קצת קשות (אולי בניסוחן) עבור התלמידים, אך בסך הכל נרשמה התלהבות. אני חושבת שהטוב ביותר שהכלי הביא עמו לשיעור הוא גם שינוי האווירה ושימוש במשחק וגם וידוא ההבנה ע"י משחק בעיקר של הילדים על עצמם. הילדים ראו היכן הם עומדים מבחינת החומר, ראו מי בלט בקבוצה ומי הכיר היטב את התשובות. הם לא פחדו לבחור שאלות של הרבה נקודות ושמחו מאוד שהצליחו.

את התועלת והערכה מהכלי אני יכולה לבדוק בעיקר מהרצון של התלמידים לקחת חלק מהשתתפות הנרחבת, מהפגנת הידע שלהם (וממה שלא- הבנתי שאני צריכה לחזור).


קהל יעד- תלמידי יא ויב
תחום דעת- חינוך תעבורתי
נושא שיעור- תמרורים
משך השיעור- שעה וחצי
ידע מקדים-ידע הנלמד בכיתה או בלימוד עצמי
מטרת השיעור- בדיקת רמת הידע בנושא
מהלך השיעור- התחלנו את השיעור בחזרה כללית על נושא התמרורים שנלמדו בכיתה. הודגש בפני התלמידים את הנקודות החשובות שאותן רציתי להעלות. לאחר חזרה קטנה שאלתי אם הם מוכנים למבדקון קטן. כולם ענו לי בחיוב וכן ענו שניסו מספר שאלות דרך האנטרנט. השתמשתי בכלי flipquiz כאשר כלי זה מאפשר לי לערוך תחרות בין קבוצות. במקרה שלנו בגלל מיעוט מספר התלמידים, כולם ענו כל השאלות וניתנה לכל אחד אפשרות לצבור את הנקודות. כמובן שבמהלך המבדק עם מתן התשובות קיימנו חזרה ותגבור על הנושאים שנשאלו.

מבחינתי היה לי לעזר הכלי flipquiz בכך שהוא אפשר לי גיוון ומשהו חדש שהתלמידים לא הכירו עד כה. כמו כן אפשר לי לערוך חזרה בנקודות בהן ראיתי תשובות שגויות , יצר לי אוירה טובה ומאתגרת בשיעור ובעיקר חשק לעוד מבדק כזה בהמשך.

שיטת הערכה: שיתוף הפעולה המלא, העניין אותו הכלי יצר, כמו כן שאלתי האם הכלי הזה היה עבורם מלמד או נעים- נעניתי בחיוב והם בעיקר רצו להמשיך.

קהל היעד - כיתה יא
תחום הדעת - חוזק חומרים
נושא השיעור - כוחות ומומנטים
משך השיעור - 45ד'
מטרת השיעור- ניתוח נפילת מנוף בבת ים
מהלך השיעור- השיעור התחיל בשיחה על בניית מגדלים לגובה ואיך לדעתם ניתן לבנות כל כך גבוה. נשאלה שאלה האם יש מגבלה תכנית לבניה לגובה ואילו השפעות קיימות בבניה מהסוג הזה.
כאשר אחד התלמידים אמר שהבניה נעשית ע"י מנוף נוצר שיח על תאונת המנוף בבת ים ומשם התחלתי להראות להם בעזרת mindomo על מנופים.
איך בונים מנוף לאילו כוחות צריכים להתייחס איך מחשבים חישובים כדי למנוע אסון מסוג זה. היה שימוש בתמונות סרטונים וגם חשיפה לביקורות כתבות של עובדים המעידים על כשלים.
התלמידים נהנו מהשימוש במפה המושגית וגם לי היה נוח להסביר להם איך נושא אחד מוביל לאחר ואת ההקשר בין הנושאים. היכולת להסביר שיש כמה כוחות שונים שפועלים על אותו נושא והתלמידים רואים בעזרת המפה את ההקשר עזר בניתוח של המקרה.

קהל היעד- כיתה י' 4 יחידות. (נכחו 6 תלמידים מתוך 7 שהיו בכפר, עוד שני תלמידים היו בבית)
תחום דעת- אנגלית
נושא השיעור- לימוד שיר, חלק מהיחידה הפנימית (30%).
משך השיעור-שעה וחצי.
ידע מקדים- אין צורך.
מטרות השיעור - התלמידים ילמדו את השיר The cookie thief .
מהלך השיעור כולל שימוש בכלי הנלמד- השיעור נבנה על בסיס הכלי PADLET כל תלמיד קיבל טאבלט שהורדתי אליו את התוכנה של קריאת ברקוד, סרק את הברקוד ונכנס לשיעור. היו שתי שאלות מקדימות לשיר שכל תלמיד היה צריך לענות עליהן, כל התלמידים שנכחו בשיעור ענו על השאלות, היה לי מעקב אליהם כי היה אפשר לראות אותם על הלוח, לאחר מכן הקרנתי שיר שהיה מוטבע על השיעור, ואז התחלנו לקרוא את השיר שהוצג גם על הלוח וגם במכשירים של הילדים, תרגמנו וניתחנו אותו, כל השיר הוצג מלבד בפסקה האחרונה ששם יש תפנית מפתיעה בשיר, הייתה עצירה והילדים היו צריכים לנבא את המשך השיר (מושג חדש של HOTS שהם צריכים ללמוד, ניבוי) לאחר שכל אחד סיים לכתוב, עברנו על מה שהם כתבו שהוצג על הלוח, והמשכנו לסוף השיר, אף אחד לא צדק.

בשיעור הבא הם יסיימו את העבודה בחיבור קצר שיכתבו מה קרה לדמויות לאחר סוף השיר.

שיטת הערכת תועלת ושימושי הכלי במהלך ההוראה- התלמידים נהנו מאוד בעבודה עם הטאבטים, כולם היו איתי רוב השיעור ולא יצא מדף הPADLET חשש שהיה לי לפני השיעור, אולם לקראת סוף השיעור הם כן התחילו להשתמש באפשרות לכתוב דברים לא ראויים בתוך השיעור שהוקרנו לכולם והייתי צריכה לעצור ולמחוק אותם כל פעם.
בגדול היה שיעור טוב, התלמידים התעניינו והכלי עזר למקד אותם בעבודה.
בסוף התהליך אני אדפיס את השיעור ואשמור אותו בתיקיות שלהם עם הסיפורים והשירים האחרים שלמדו.

Wait while more posts are being loaded