Post is pinned.Post has attachment
SPIS PRZYDATNYCH ADRESÓW :
Portale:
https://www.osw.waw.pl/ - raporty, ekspertyzy dot. wschodniej zagranicy
http://www.eastbook.eu/ - reportaże nt. byłego ZSRR
http://wschodnik.pl/ - Ukraina
http://jagiellonia.org/ - Międzymorze i bliska zagranica
http://geopolityka.net/
http://jagiellonski24.pl/ - zagadnienia ogólnopolityczne
http://belsat.eu/pl/ - Białoruś
http://nowadebata.pl/category/spraw... - ogólnopolityczne
http://www.defence24.pl/ - tematyka bezpieczeństwa, także energetycznego
http://www.polska-azja.pl/ - Azja, głównie daleki wschód
http://www.nowakonfederacja.pl/czyt... - polityka zagraniczna
http://caspianreport.info/ - [ANG] think tank z Azerbejdżanu
https://www.stratfor.com/ - – [ANG] STRATFOR, amerykański think-tank i prywatna firma wywiadowcza w jednym

Blogi:
http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/... - społeczeństwo rosyjskie,

Strony i osoby na Facebooku:
https://www.facebook.com/studiowsch... - informacje polityczne i społeczne z Rosji
https://www.facebook.com/witold.jur... - polityka wschodnia
https://www.facebook.com/mecenas.ja... - geopolityka w ujęciu ogólnym
https://www.facebook.com/profile.ph... - bliska zagranica wschodnia

Kanały Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCt... - geopolityka, głównie wschodnia zagranica
https://www.youtube.com/channel/UCG... – wybrane audycje z tematyki geopolitycznej
https://www.youtube.com/channel/UCZ... – [ANG] STRATFOR, amerykański think-tank i prywatna firma wywiadowcza w jednym
https://www.youtube.com/user/TheRAN... – [ANG] RAND corporation, amerykański think tank
https://www.youtube.com/user/Caspia... - [ANG] think tank z Azerbejdżanu

Inne:
http://liveuamap.com/ - [ANG] aktualne informacje nt. konfliktu na Ukrainie i w Syrii
http://media-w-rosji.blogspot.fr/ - tłumaczenia wybranych artykułów z prasy rosyjskiej
http://weirdrussia.com/ - [ANG] ciekawostki z Rosji
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Tak bardzo Rosja :-)))
https://pl-pl.facebook.com/takbardzorosja/photos/a.317836458390009.1073741828.299883063518682/565344316972554/?type=3

Inicjatywa wyszła ze środowisk ezoterycznych, więc kto obawia się o swoją duszę, nie powinien klikać linka http://porozmawiajmy.tv/anioly-wojna-z-rosja-i-sakramenty-koscielne-wiedzma-ania/ Jednak kto chce się zapoznać z intencjami twórców tej strony, podaję minuty: 0'55-1'03; "wiedźma Anja" mówi o tej inicjatywie.

Post has attachment
Łukaszenka ostudził entuzjazm Polaków

W oficjalnych relacjach między Mińskiem i Warszawą rysuje się nowy trend – ochłodzenie. Nie wypełniając żadnego ze zobowiązań Aleksander Łukaszenka chyba trochę otrzeźwił Polskę, – mówi białoruski komentator polityczny Roman Jakowlewski w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia Agnieszką Kamińską.

Roman Jakowlewski uważa, że mimo wysiłków czynionych przez ambasadę RP na Białorusi, tempo rozwoju relacji spada. Publicysta przypomina nieszczęśliwą w kontekście normalizacji stosunków wypowiedź Łukaszenki z marca br. Przypomnijmy, że białoruski prezydent oskarżył Polskę o organizowanie i finansowanie obozów szkoleniowych dla bojówek, które miały przeprowadzić zamach stanu na Białorusi podczas obchodów Dnia Niepodległości.

Jakowlewski zwrócił uwagę, że w Polsce 25-lecie wzajemnych stosunków obchodzi się bez udziału ważnych postaci oficjalnego Mińska, a według nieoficjalnych informacji, które do niego docierają, stać się tak miało nie z powodu braku zainteresowania polskiej strony. W ocenie Romana Jakowlewskiego Białorusini zdecydowali, że przed wizytą w Moskwie będą wstrzemięźliwi w kontaktach z Warszawą, by zademonstrować swoją lojalność wobec Kremla.

Relacje rozwijały się dynamicznie, ale wszystko stanęło w miejscu – mówi Polskiemu Radiu Roman Jakowlewski. Jego zdaniem dzieje się tak zapewne dlatego, że Białorusini nie spełnili żadnej z obietnic złożonych stronie polskiej. Nadal nie zarejestrowano Związku Polaków na Białorusi, nie ma na Białorusi żadnego polskiego kanału telewizyjnego, a tymczasem były wiceminister Marek Ziółkowski, który odpowiadał za relacje, politykę wschodnią wyjeżdża do Brukseli (na stanowisko ambasadora Polski przy NATO, red.).

Co też ważne, polska strona nalega na przeprowadzenie ekshumacji polskich oficerów w Kuropatach, gdzie spoczywają ofiary stalinowskich egzekucji – dziesiątki tysięcy, prawdopodobnie nawet 250 tysięcy ofiar, w tym polscy oficerowie z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej. Mińsk stanowczo się temu sprzeciwia. Tymczasem dla rządzącej partii PiS historia jest bardzo ważna – dodał Roman Jakowlewski. Zwrócił też uwagę, że białoruskim dziedzictwem historycznym jest pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i pomniki wdzięczności Armii Czerwonej.

W ubiegłym tygodniu rzecznik białoruskiego MSZ Dmitry Mironczyk zarzucił Polsce niewdzięczność i cynizm w polityce historycznej oraz pisanie historii od nowa.
„Sowieccy żołnierze otworzyli bramy Auschwitz, zwrócili Polakom prawo do posiadania własnego państwa, rozwijania kultury narodowej, nauki i edukacji. Zdajemy sobie sprawę z niejednoznaczności wydarzeń XX wieku, ich ocen we współczesnej historiografii polskiej, ale nie możemy pogodzić się z cynicznymi próbami zrównywania radzieckich żołnierzy – wyzwolicieli i okupantów hitlerowskich. Wojna z pomnikami – to element pisania historii drugiej wojny światowej od nowa. Jest też próbą wymazania pamięci historycznej narodów Europy Wschodniej – Polacy, Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy oraz inni, walczyli ramię w ramię przeciwko wspólnemu wrogowi, we wspólnej koalicji antyhitlerowskiej” – powiedział Mironczyk.

Polscy historycy zwracają uwagę, że nie jest to pisanie historii od nowa, a jedynie jej odkłamywanie.
Sekretarz prasowy MSZ RB zarzucił polskiej stronie, że jej apele do rozpoczęcia białorusko-polskiego dialogu historycznego są nielogiczne. Mironczyk zagroził też, że jeżeli Polska rzeczywiście będzie usuwać pomniki wdzięczności Armii Czerwonej, w których szeregach służyło wielu Białorusinów, to dialog historyczny pomiędzy Polską i Białorusią będzie niemożliwy.

Choć już dziś jest on bardzo trudny, w śledztwach IPN dotyczących sowieckich zbrodni na Polakach, popełnionych na terenie białoruskiej ZSSR, notorycznie odmawia się pomocy prawnej.
https://kresy24.pl/lukaszenka-ostudzil-entuzjazm-polakow/

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded