Post has attachment
Na naszej stronie znajdziecie krótką fotorelację z wczorajszego spotkania autorskiego z Sebastianem Mierzyńskim: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=events&id=83
Photo

Post has attachment
Zapraszamy na spotkanie autorskie!
Photo

Post has attachment
„Święta Katarzyna śmiechem, święty Andrzej grzechem" ;) Drodzy Panowie czy staropolskim obyczajem powróżyliście sobie wczoraj w wigilię Św.Katarzyny? :) Poczytajcie jak dawniej na Warmii obchodzono to święto:

25 listopada - Dzień Świętej Katarzyny

„Święta Katarzyna rzekomo wywodziła się z rodu królewskiego. Jawi się nam jako osoba obdarzona inteligencją i zdolnościami. Pochodziła z Aleksandrii. Mówią o niej, że kiedy zbliżała się do chrześcijaństwa, to ukazała się jej Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na rękach. (…) Sam Chrystus zaślubił ją duchowo przez włożenie pierścienia na palec. Stąd ofiarowała się całkowicie służbie Bożej. Poniosła śmierć męczeńską. Pogański władca polecił przygotować najeżone nożami koło i tym narzędziem zamierzono ją zabić. Tymczasem koło się rozpadło. Zgładzono ją więc mieczem. Ale młynarze i kołodzieje obrali Świętą Katarzynę za swą patronkę, wszak też ich egzystencja zależny od kręcących się kół.
(…) Na Warmii kult Świętej Katarzyny pojawił się już w połowie XIII w. Odtąd istniał kościół pod jej wezwaniem w Braniewie. (…) Jej relikwie miały znajdować się w kaplicy zamkowej w Malborku. We wszystkich czterech diecezjach pruskich tego dnia nie pracowano.(...) Dawniej w diecezji warmińskiej, poza Braniewem, kult Świętej Katarzyny był obecny w dwunastu kościołach: w Barczewie, Brąswałdzie, Butrynach, Cerkiewniku, Dzierzgoniu, Dzietrzychowie, Franknowie, Henrykowie, Kętrzynie, Płoskini, Reszlu i Wilczkowie. Z pewnością kult tej świętej rozwinęła błogosławiona Regina Prothmann. W dziewiętnastym roku życia opuściła dom swego ojca, bogatego patrycjusz i kupca braniewskiego Piotra, i z dwoma przyjaciółkami założyła na skraju miasta konwent, w którym pielęgnowały chorych i opuszczonych. Młoda wspólnota wkrótce pozyskała poparcie biskupa koadiutora Marcina Kromera, który w 1583 r. przyjął regułę zgromadzenia katarzynek. Zatwierdzono ją w 1602 r. Kolejne konwenty powstawały w Ornecie, Lidzbarku, Reszlu. Regina Prothmann beatyfikowana została w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II.
(…) Na południowej Warmii znana była pieśń: „Ciebie wielbimy Święta Katarzyno”. W ludowym obyczaju tego dnia nie tkano na Warmii, gdzieniegdzie powstrzymywano się od pokarmów mięsnych. W dawnych czasach nauczyciel we wsi tego dnia otrzymywał swoje należności na utrzymanie szkoły i rodziny. Przed separacją gruntów na Warmii zawierano umowy z pastuchami wiejskimi i ich pomocnikami. Istniał też zwyczaj, że tego dnia nowo osiadły we wsi gospodarz zapraszał pozostałych gburów do karczmy i wszystkim stawiał kolejkę wódki bądź piwa, jakby chcąc się w ten sposób wkupić do nowej społeczności. Święta Katarzyna była patronką Dobrego Miasta i Lidzbarka.”

Fragment pochodzi z książki Jana Chłosty, „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii”
Photo

Post has attachment
„Dziedzictwo Warmii. Warmia w Koronie - wokół drugiego pokoju toruńskiego" - Wszystkie teksty skupione są wokół problemu wojny trzynastoletniej i drugiego pokoju toruńskiego, którego 550. rocznicę obchodzimy w tym roku.
http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=210&cat=
Photo

Post has attachment
„Niektóre zwyczaje pogrzebowe na Polskiej Warmii w ostatnich dziesięcioleciach XIX i pierwszych XX wieku" autorstwa prof. Janusza Jasińskiego to najnowsza pozycja wydana przez naszą pracownię: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=211&cat=
Photo

Post has attachment
Najnowsza książka Andrzeja Piskozuba cieszy się coraz większym zainteresowniem! Więcej o książce znajdziecie tutaj: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=208&cat=

Możecie ją zakupić bezpośrednio w naszym wydawnictwie ale również w księgarniach historycznych i naukowych w Warszawie i Krakowie.
Photo

Post has attachment
Niedługo w naszym wydawnictwie ukaże się powieść przygodowa autorstwa Sebastiana Mierzyńskiego „Muza Krasickiego". Przeżyjcie niesamowite przygody w murach lidzbarskiego zamku!
Photo

Post has attachment

Post has attachment
„Olecko" - nowy przewodnik turystyczny po kolejnym mieście regionu: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=206&cat=
Photo

Post has attachment
Kochani! Głosowanie w konkursie „Wawrzyn- Nagroda Czytelników" wciąż trwa. Zajrzeliśmy na stronę TVP Olsztyn a tam dzieje się dzieje. Naszą Wiedźmę goni Mazur! Mimo mocy nadprzyrodzonych - Auszra może sobie bez Was nie poradzić ;) Musimy się bardziej zmobilizować! Głosujcie i zachęcajcie do głosowania mamę, tatę, bliższych i dalszych krewnych, przyjaciół i znajomych :) Każdy głos na wagę złota!

Głosować należy w trzech różnych miejscach jednocześnie. Każdy głos będzie ważny i zostanie ujęty w ostatecznym rozrachunku:
WBP: http://www.wbp.olsztyn.pl/onas/wawrzyn_2015.htm
Radio Olsztyn: tutaj piszemy e-mail na adres: wawrzyn@ro.com.pl
TVP Olsztyn: http://olsztyn.tvp.pl/24894518/wybierzmy-laureata-literackiej-nagrody-ankieta 
Photo
Wait while more posts are being loaded