Post has attachment

Post has attachment
Mehrdad Ght:
برای پیدا کردن سوژه های سخت تر برای تمرینات طراحی کافیست نگاهی به تجهیزات صنعتی مختلف بیاندازیم. صنعت پر است از نمونه هایی که اگر دقیقا بخواهیم آنها را طراحی کنیم شاید نیاز به هفته ها زمان باشد. در این تمرین من یک نمونه نه چندان ساده برای دوشتان عزیز در نظر گرفته ام. مطمئن شوید پیش از شروع به طراحی حتما در مورد روش آن تفکر کنید. در اینجا ما یک رانر توربین را با لافت پیشرفته در سالیدورک طراحی میکنیم.

Post has attachment
Mehrdad Ght:
طراحی در مهندسی تنها ساختن اشکال سه بعدی یا تهیه نقشه های دو بعدی نیست. پیش از هر چیز باید ببینیم آیا مدلی که طراحی کرده ایم میتواند وظایف مد نظرش را انجام دهد. یکی از روشهای این کار چک کردن موشن در اسمبلیست و روش دیگر تحلیل تنش به کمک سیمولیشن است. در این تمرین با استفاده از طراحی یک آچار ساده به تحلیل تنش با استفاده از سیمولیشن در سالیدورک میپردازیم.

Post has attachment
Mehrdad Ght:
کوپلینگها در انواع و اقسام مختلف در صنعت استفاده فراوانی دارند. کوپلینگهای دنده ای ، هیدرولیک ، فلکسیبل و انواع دیگر. برای همین در این قسمت برای موضع یک تمرین آموزشی اسمبلی سالیدورک از کوپلینگ دنده ای استفاده کرده ام. در این تمرین هم با اجزا کوپلینگ دنده ای آشنا میشیم و هم مدلسازی با سالیدورک را تمرین میکنیم.

Post has attachment
Mehrdad Ght:
این روزها دیگه تقریبا همه یه دوربین تو جیبشون روی گوشیه موبایلشون با کیفیت خوب دارن اما 10 سال پیش اوضاع به این منوال نبود و خبری هم از دوربینهای روی لپ تاپ نبود و اگه میخواستید تصویری با کسی صحبت کنید باید وب کم میگرفتین. انارو گفتم تا مقدمه ای بشه برای تمرین آموزشی سطح سازی در سالیدورک که تو وب سایت برای علاقه مندا گذاشتم. منم یه وب کم قدیمی داشتم که شاید بهترین کار همین بود که ازش برای آموزش سالیدورک استفاده کنم.

Post has attachment

بیشتر اوقات برای تمرین مدلسازی سه بعدی میتونیم از اطرافمون الهام بگیریم. درواقع اگر درست نگاه کنیم اطراف ما پر از چالشهای طراحی که هم میتونیم باهاشون تمرین کنیم و هم یه محصول واقعی طراحی کنیم.در این قسمت هم من همین کارو کردم. از کاور هدست به عنوان سوژه ای برای تمرین مدلسازی با سطوح در سالیدورک استفاده کردم که برای علاقمندان هم گذاشتمش.

Post has attachment

بسیاری از فرآیندهای طراحی مهندسی معمولا به طراحی یک مدل ختم نمیشود و نیاز به مونتاز چندین مدل خواهد داشت لذا تمرین و تسلط در امر مونتاز و ایجاد کامپوننت برای هر طراح یک امر ضروریست. از این رو در یک تمرین آموزشی اسمبلی در سالیدورک برای علاقمندان در فراهم کرده ام.

Post has attachment

در طراحی با سالیدورک هر گاه به مدلی بر میخوریم که مقاطعی با اشکال گوناگون دارد باید حتما دستور لافت را در گوشه ذهن خود داشته باشیم. با دستور لافت میتوانیم انواع مدلها را با انحناهای دلخواه ایجاد کنیم .در این تمرین نیز من یک مدل اشنای دیگر را از زند گی روزمره انتخاب کرده ام تا هم کاربرد واقعی این دستور را ببینیم و هم به عنوان یک تمرین آموزشی لافت در سالیدورک از آن بهره ببریم.

Post has attachment

یک تمرین جالب دیگر برای دیدن و استفاده بردن از مزایای اسکچ سه بعدی در سالیدورک، خیلی از مواقع طراحی برخی مدلهای خاص با اسکچ سه بعدی سالیدورک بسیار ساده تر خواهد بود و مدل این تمرین نیز دقیقا مصداق همین مورد است.

Post has attachment
Mehrdad Ght:
یک تمرین اموزشی ساده برای لافت در سالیدورک ، مطمئنا همه ما تا بحال این مدل را دور و بر خودمون در زندگی روزانه دیدیم. درواقع من هم به همین دلیل به عنوان کانسبت تمرین انتخابش کردم و هم اینکه به خاطر شکل خاصش میتونیم دستور لافت را در موردش تمرین کنیم و حتی از دستور شگفت انگیز فلکس هم نهایتا استفاده کنیم.
Wait while more posts are being loaded