Post is pinned.Post has attachment
#zabawakreatywna #konkurs #felieton #głowapisarza #konkursdlapisarzy #konkursdlablogerów

Halo, halo! Czy na sali są pisarze i blogerzy? Zapraszam do spróbowania swoich sił w pierwszym konkursie organizowanym w ramach grupy Głowa pisarza (G+) oraz Redaktorzy, edytorzy, pisarze i inni (Fb). Konkurs pt. „Felieton na taksówkarza” narodził się 20 listopada 2017 r. i potrwa do 20 kwietnia 2018 r. Wyniki konkursu opublikuję w dniach 1 – 6 maja 2018 r. w ww. grupach (w postach oraz w pliku grupy na Fb).

NA CZYM POLEGA KONKURS PT. „FELIETON NA TAKSÓWKARZA”?
TEMAT PRACY KONKURSOWEJ:
„JAKI TYP TAKSÓWKARZA ZNASZ ZE SWOJEGO MIASTA RODZINNEGO ALBO MIASTA, W KTÓRYM MIESZKASZ?”

Konkurs adresuję do ludzi chcących poćwiczyć i zgłębić ten gatunek dziennikarski, jakim jest felieton. Jak to zrobić – jak wziąć udział w konkursie?

1. Przeczytaj ten tekst – wpis blogowy: http://karolakowo.pl/dlaczego-rozmowy-z-taksowkarzami-sa-j…/

2. Stwórz tekst w podobnym klimacie.

3. Nadaj swojemu tekstowi oryginalny, nieprzyzwoicie intrygujący tytuł (koniecznie lepszy od tytułu zaprezentowanego wpisu blogowego).

4. Opisz w swoim tekście – językiem felietonowym! – typ taksówkarza znany Ci z Twojego miasta rodzinnego albo miasta, w którym mieszkasz. Uwaga! Wymyśl i nazwij swój typ taksówkarza (wzoro-inspirację, jak to zrobić, znajdziesz w zaprezentowanym tekście).

5. Prześlij swój tekst (w formacie Word) na adres: justynakarolak1981@gmail.com

6. Jeśli wolisz, możesz najpierw opublikować swój „felieton na taksówkarza” na swoim blogu i zgłosić go do konkursu, przesyłając link prowadzący do niego (link wyślij na podany powyżej adres e-mail).

7. Prace będą oceniane zgodnie z następującymi kryteriami: A – Dowcip, humor, żart (umiejętność zabawy słowem pisanym); B – Lekka forma językowa (charakterystyczny dla felietonu „ton gawędziarski”); C – Błyskotliwość spostrzeżeń (ponieważ felieton jako gatunek stanowi specyficzny rodzaj publicystyki, a zatem powinien być odzwierciedleniem błyskotliwych spostrzeżeń autora dotyczących otaczającej go rzeczywistości).

UWAGI POMOCNICZE – WSKAZÓWKI: CZYM JEST FELIETON? OTO KILKA PODSTAWOWYCH CECH CHARAKTERYSTYCZNYCH DLA GATUNKU FELIETONU:

a) Jaka jest forma felietonu? Lekka, przystępna i dowcipna.
b) Jak budować narrację felietonu? Przewrotnie!
c) Do czego służy felieton? Do przewietrzania skostniałych mózgów :).
d) Odkrywcza, zaskakująca puenta – jest dla felietonu tym samym, czym mądry morał dla baśni.

Dla początkujących w dziedzinie felietonu – artykuł z cyklu pt. Warsztaty Pandory (materiał edukacyjny pomocniczy), „Lekcja 6 – Felieton: co autor miał na myśli?”: http://tosterpandory.pl/lekcja-6-felieton-co-autor-mial-na…/

PRZEBIEG KONKURSU:

Jawno-tajne jury w składzie: ja, Fioletowy Karzeł oraz Igrek – wyłonimy zwycięzców (twórców najlepszych tekstów felietonowych na zadany temat) oraz przyznamy wyróżnienia (twórcom tekstów pomysłowych i zasługujących na uwagę), a zwycięskie i wyróżnione prace opublikujemy w serwisie kulturalnym Toster Pandory, www.tosterpandory.pl (w dziale Literatura) wraz z reklamami linkującymi do poszczególnych blogów prowadzonych przez laureatów (albo z reklamami linkującymi do wydanych książek czy innych publikacji laureatów, bądź z reklamami linkującymi do osobistych stron WWW lub fanpage'y laureatów → treść reklam do uzgodnienia ze zwycięzcami oraz osobami wyróżnionymi).

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE:

►Toster Pandory jest serwisem prospołecznym utrzymywanym z prywatnych środków założycieli (nie jest firmą ani inną organizacją, nie czerpie żadnych profitów finansowych, nie umieszcza płatnych reklam ani nie publikuje artykułów sponsorowanych).

►Zabawo-konkurs trwa od 20 listopada 2017 r. do 20 kwietnia 2018 r.

►Celem konkursu jest przywrócenie gatunkowi felietonowi prawidłowych cech konstrukcyjnych i narracyjnych oraz stworzenie wspólnej blogowej, felietonowej encyklopedii typów taksówkarzy poszczególnych miast polskich.

►Prace zwycięskie oraz wyróżnione mogą zostać opublikowane na łamach Tostera Pandory pod imieniem i nazwiskiem, pod pseudonimem albo anonimowo, w zależności od decyzji autorów (bądź mogą nie zostać opublikowane, jeśli ich autorzy nie wyrażą na to zgody).

►Prace zwycięskie oraz wyróżnione opublikowane wcześniej na osobistych blogach autorów zostaną poddane redakcji i opublikowane (po akceptacji autorów) na łamach Tostera Pandory w formie fragmentów będących przedrukami (wraz z linkami odwołującymi się do oryginalnych blogów autorów). Prace zwycięskie oraz wyróżnione przesłane na konkurs w formacie Word również zostaną zredagowane oraz przekazane autorom do autoryzacji celem publikacji na łamach Tostera Pandory – teksty te mogą zostać opublikowane w całości bądź w wybranych fragmentach (zależnie od objętości poszczególnych tekstów).

►Laureaci miejsc 1 – 3, czyli zwycięzcy konkursu, zostaną nagrodzeni dyplomami. Będą to dowcipno-uroczyste grafiki (Pdf) wykonane przez doświadczonego artystę plastyka, malarza i ilustratora.

►Przewiduję nagrody rzeczowe (niespodzianki) w liczbie od 1 do 4, które przyznam zdobywcom miejsc 1 – 3 i/lub osobom wyróżnionym.

►Liczba wyróżnień jest nieograniczona.

►Zastrzegam sobie możliwość nieprzyznania żadnych miejsc i wyróżnień (a zatem również żadnych nagród rzeczowych) w przypadku bardzo niskiego poziomu prac konkursowych (nienadających się wg mojej opinii do publikacji na łamach Tostera Pandory).

►Zastrzegam sobie możliwość zwiększenia puli nagród rzeczowych (niespodzianek) o jedną nagrodę pocieszenia dla osoby, która nie zwycięży ani nie zostanie wyróżniona, a której praca konkursowa wywrze na mnie pozytywne wrażenie spowodowane innymi cechami tekstu (wykraczającymi poza obszar wskazanych powyżej kryteriów oceny).

►Zdobywcy miejsc 1 – 3 oraz zdobywcy wyróżnień zostaną o tym powiadomieni indywidualnie (drogą mejlową) przed oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu.

►Nie podaję objętości prac konkursowych – felieton z natury jest raczej krótką, zwartą formą, więc wierzę w rozsądek autorów, który nie każe im niebezpiecznie przekroczyć moich mocy przerobowych ;).

Zapraszam do wspólnej zabawy :).

I pozdrawiam serdecznie :)

Organizator konkursu pt. „Felieton na taksówkarza”,
dziennikarz i pisarz,
+Justyna Karolak
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Grupy fanowskie... Zło z łapanki!
Grupy fanowskie... Zło z łapanki!
iwonabanach.blogspot.com

Post has attachment
#głowapisarza #podcastdlapisarzy

Dzisiejszy podcast dla pisarzy na prośbę słuchacza traktuje o tajnikach procesu wydawniczego w Polsce. Z perspektywy pisarza opowiadam o ciekawych zakamarkach, które kryją się za rozmaitymi zakrętami machiny wydawniczej.

Jeśli zastanawiasz się, jakie wyzwania czekają Cię po drodze do ujrzenia swojej powieści na półce księgarni, ten podcast jest dla Ciebie. Jeśli martwisz się o to, w jakiej formie wyłoni się Twój manuskrypt po przeciśnięciu go przez redaktorskie sito, ten podcast przybliży Ci relację autora z redaktorem wydawnictwa. Jeśli zachodzisz w głowę, co dokładnie leży w obowiązkach pisarza, który skutecznie zawiązał współpracę z wydawcą, w podcaście tym spróbuję podać Tobie kilka tropów godnych Twojego przemyślenia...

Post has attachment

Post has attachment
Druga część opowiadania Grand Fantasy. Lili-Rose staje na rozdrożu. Czy wybierze szansę na zmianę życia swojego i ludności na Gran Pulse, czy wycofa się w wyniku strachu przed konsekwencjami wypełnienia powołania.

Post has attachment
#podcast #dlapisarzy #głowapisarza

Ten podcast dla pisarzy adresuję do tych autorów, którym wymyślanie dobrych, świetnych tytułów swoich powieści spędza sen z powiek… Co de facto świadczy o dobrym tytule dzieła literackiego? Jak zabrać się za wymyślanie dobrego tytułu – na co zwrócić baczną uwagę, z czym się mierzyć, w jaki sposób „musztrować” swoją głowę pisarza?… Zapraszam do wysłuchania niespełna godzinnej audycji :).

Post has attachment
#głowapisarza #podcast #dlapisarzy

W tym podcaście dla pisarzy postawię naprzeciw siebie bohatera płaskiego jak wycinanka z papieru i bohatera o mocno zarysowanej fizjologii ludzkiej. Jeśli jesteś ciekawy, która postać zwycięży, a która zostanie pokonana – serdecznie zapraszam do słuchania :). A może to starcie wcale nie wyłoni wygranych i przegranych – może pisarz nie musi w budowaniu swoich bohaterów brnąć w żadną z tych dwu możliwości? Czy istnieje ukryte wyjście numer trzy – czy da się połączyć podniosłość i banalność tak, aby w rezultacie narodził się bohater pełny, jednocześnie naturalistyczny i literacki (fikcyjny, ale intrygujący)?…

Post has attachment
#podcast #dlapisarzy #głowapisarza

A w tym podcaście dla pisarzy staram się zweryfikować to, co dla pisarskiego warsztatu może czy powinno być najistotniejsze. Czy liczy się technika pisania wynikająca z wiedzy językowej (polonistycznej)? A może wystarczy intuicja literacka i tzw. lekkie pióro? Doszłam do wniosku, że dużo ważniejsze od tak rozumianego warsztatu – to to, co zachodzi w głowie pisarza, ZANIM zasiądzie on do pisania swojej powieści. Właśnie to, co dzieje się najpierw, czyli pomiędzy wyobrażeniem a wolą pisarza, jest tym, co po wielu późniejszych zmaganiach i czynnościach odpowie za dobrą, intrygującą literaturę. Uważam, że procesy intelektualne poprzedzające procesy stricte pisarskie są w pracy i pasji pisarza koronne, a tak rzadko i mało się o nich mówi – moim zdaniem całkiem niesłusznie! Postanowiłam to zmienić; postanowiłam zacząć głośno mówić o tym, co często w środowiskach pisarzy jest pomijane… Zapraszam do słuchania :).

Post has attachment
#podcast #dlapisarzy #głowapisarza

„Filozoficzno-warsztatowy” podcast dla pisarzy – opowiadam o tym, co składa się na styl pisarza i co decyduje o jego wyrazistości. Przy okazji zastanawiam się, czy poszukiwanie swojego unikalnego, charakterystycznego stylu pisarskiego jest powinnością pisarza – czy w ogóle warto albo trzeba zawracać sobie tym poszukiwaniem głowę?… No właśnie: na ile powinniśmy – my, pisarze – budować swoją oryginalność i niepowtarzalność stylistyczną świadomie, a na ile po prostu zdać się na naturalny upływ czasu i własną dojrzałość intelektualną?… Hmm… Zapraszam serdecznie do słuchania :).
Wait while more posts are being loaded