FASIKLARI AYETLERDEN TANIYALIM - 11

Bismillahirrahmanirrahim.

Maide  suresi ayet  108
Bu, gerektiği gibi şahidliği yapmalarına veya yeminlerinden sonra yeminlerin reddedilmesinden korkmalarına daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının ve dinleyin. Allah, fasıklar topluluğunu hidayete erdirmez.

karga etini yiyenler

Âişe radiyallahu anhâ'dan:
"Ben karga etini yiyenlere şaşarım. Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem onun öldü­rülmesine izin verip ona «fasık» adını vermiş­tir. Vallahi o asla tayyibâttan (hoş ve güzel olan yiyeceklerden) değildir." [Bezzâr]

Camiül Fevaid
Rudani 
Hadis no; 3953

İnsanlar azıp fısk artınca

Huneyn`de iken Hz. Peygamber (sav)`e şarap içen bir adam getirildi. Resulullah (sav) (tahkiren) yüzüne toprak saçtı. Sonra Ashab`a emretti, ayakkabılarıyla ve ellerinde bulunan (deynek, çubuk vs) başka şeylerle adama "Yeter, çekin ellerinizi deyinceye kadar vurdular. Resulullah (sav)`ın vefatından sonra Hz. Ebu Bekir (ra) de içki içenlere kırk darbe vurdurdu. Arkadan Hz. Ömer (ra) de halifeliğinin başlangıcında kırk sopa vurdurmaya devam etti. Ancak, hilafetinin sonunda (insanlar azıp fısk artınca) seksen sopa vurdurdu. Hz. Osman (ra) ise iki kere hadd uyguladı: Birini kırk, diğerini seksen yaptı. Hz. Osman`dan sonra Hz. Muaviye (ra) haddi seksende sabit kıldı.

Ravi : Abdurrahman İbnu Ezher

Kütübü Sitte 
HadisNo : 1641

FASIKLARI AYETLERDEN TANIYALIM - 12

Bismillahirrahmanirrahim.

Enam  suresi ayet  49
Ayetlerimizi yalanlayanlara, fıska sapmalarından dolayı azab dokunacaktır. 

 
FASIKLARI HADİSLERDEN TANIYALIM - 9

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:"كَيْفَ بِكُمْ إِذَا فَسَقَ شَبَابُكُمْ، وَطَغَى نِسَاؤُكُمْ؟"، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، إِنَّ ذَلِكَ لَكَائِنٌ؟ قَالَ:"وَشَرٌّ مِنْ ذَلِكَ سَيَكُونُ، كَيْفَ بِكُمْ إِذَا رَأَيْتُمُ الْمَعْرُوفَ مُنْكَرًا وَالْمُنْكَرَ مَعْرُوفًا؟) المعجم الكبير: ج (9) ص (29) رقم الحديث: (715)

Ebu Hureyre (rd) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) “Gençleriniz fıska düştüğü fasıklık yaptığı zaman haliniz ne olacak? Diye sorduğunda Sahabe-i Kiram
“Ey Allah’ın Resulü bu dediğin olacak mı?” dediler.
Re sulüllah (s.a.v.) “Evet bundan  daha şerlisi yakında olacak.” Buyurdu ve devamla: “Ma’rufu münker, münkeri ma’ruf kabul ettiğinizde haliniz ne olacak?” Buyurdular.
Ashabı Kiram: “Ey Allah’ın Resulü (s.a.v.) bu dediğinde mi olacak?” Dediler. Resu lüllah (s.a.v.) “evet” buyurdular.

Mec me’ul Kebir: C-(9) S-(29)
Hadis no: (715)
Kütübü Sitte: C-(13) S-(241)
Hadis No: (4786)

FASIKLARI AYETLERDEN TANIYALIM - 10

Bismillahirrahmanirrahim.

Maide  suresi ayet 81

Eğer Allah'a, peygambere ve ona indirilene iman etselerdi, onları dostlar edinmezlerdi. Fakat onlardan çoğu fasık olanlardır. 

 
FASIKLARI AYETLERDEN TANIYALIM - 9

Bismillahirrahmanirrahim.

Maide  suresi ayet 59

De ki: "Ey Kitap Ehli, yalnızca Allah'a, bize indirilene ve önceden indirilene inanmamız ve sizin çoğunuzun fasıklar olmanız nedeniyle mi bizden hoşlanmıyorsunuz?" 

FASIKLARI HADİSLERDEN TANIYALIM - 10

 عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:( يُوشِكُ أَنْ يَأْتِيَ (سَيَأْتِي) عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لَا يَبْقَى مِنَ الْإِسْلَامِ إِلَّا اِسْمُهُ ، وَمِنَ الْقُرْآنِ إِلَّا رَسْمُهُ ، مَسَاجِدُهُمْ يَوْمَئِذٍ عَامِرَةٌ وَهِيَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى ، عُلَمَاؤُهُمْ شَرُّ مَنْ تَحْتَ أَدِيمِ السَّمَاءِ ، مِنْهُمْ خَرَجَتِ الْفِتْنَةُ وَفِيهِمْ تَعُودُ.) المجالسة وجواهر العلم: ج (2) ص (359) رقم الحديث: (519)... شعب الإيمان: ج (3) ص (318) رقم الحديث:

Hz.Ali İbnü Ebi Talib (rd) anlatıyor:
Resulüllah (s.a.v.) “Yakın da insanlar üzerine süratle bir zaman gelecek ki, İslam’dan İslami yaşayıştan bir şey kalmıyacak. Sadece müslümanın ismi kalacak. Kur’an’dan ihtiva ettiği emir ve yasakları uygulanan bir şey kalmıyacak.

Sadece satırlarda resmi hattı kalacak. O gün o zaman mescidleri mamur mefruşatıyla, ay dınlatmasıyla, kılimasıy la bakımlı olacak fakat hidayet bakımın da cemaatsiz ve boş ol duğu için ve gerektiği gibi dini hakıkatlar anlatılmadığı için harabtır. Alimleri fakihleri semanın altında şerli kimselerdir. Fitne; selifi salihine ters düşen fikirler, onlar dan çıkar ve yine onlara döner.” Buyurdu.
-------------------------------------------------
Mecalitü ve Cevahiril ilim: C-(2) S-(359) Hadis No: (519)
Şabül İman: C-(3) S-(218) Hadis No: (318)

FASIKLARI AYETLERDEN TANIYALIM - 8

Bismillahirrahmanirrahim.

Maide  suresi ayet 52/57

52. Kalblerinde hastalık bulunanların: "Başımıza bir felâketin gelmesinden korkuyoruz" diyerek onların arasına koşuştuklarını görürsün. Umulur ki Allah bir fetih, yahut katından bir emir getirecek de onlar, içlerinde gizledikleri şeyden dolayı pişman olacaklardır.

53. (O zaman) iman edenler: "Bunlar mıdır sizinle beraber olduklarına bütün güçleriyle yemin edenler?" diyeceklerdir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir de kaybedenlerden olmuşlardır.

54. Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse (bilsin ki) Allah, sevdiği ve kendisini seven müminlere karşı alçak gönüllü (şefkatli), kâfirlere karşı onurlu ve zorlu bir toplum getirecektir. (Bunlar) Allah yolunda cihad ederler ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar (hiçbir kimsenin kınamasına aldırmazlar). Bu, Allah'ın, dilediğine verdiği lütfudur. Allah'ın lütfu ve ilmi geniştir.

55. Sizin dostunuz (veliniz) ancak Allah'tır, Resulüdür, iman edenlerdir; onlar ki Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılar, zekâtı verirler.

56. Kim Allah'ı, Resûlünü ve iman edenleri dost edinirse (bilsin ki) üstün gelecek olanlar şüphesiz Allah'ın tarafını tutanlardır.

57. Ey iman edenler! Sizden önce kendilerine Kitap verilenlerden dininizi alay ve oyun konusu edinenleri ve kâfirleri dost edinmeyin. Allah'tan korkun; eğer müminler iseniz.

FASIKLARI HADİSLERDEN TANIYALIM - 8

Ebu Katade b. Rib’î (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’in yanından bir cenaze geçti. Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bu cenaze ya kendisi için kurtulmuştur veya kendisinden kurtulunmuş biridir” buyurdu. Oradakiler: “Kendisi kurtulmuş veya kendisinden kurtulunmuş ne demektir?” dediler. Rasûlullah (s.a.v): “Mü’min kul ölünce, dünyanın sıkıntılarından kurtulur. Günahkar biri ölünce de; insanlar, memleket, ağaç ve hayvanlar onun şerrinden kurtulmuş olurlar” buyurdu.
(Müslim, Cenaiz: 21; Muvatta', Cenaiz: 16)

Sünen-i Nesai 
Bölüm 21
Hadis no 1904
Wait while more posts are being loaded