Post has attachment
Photo

Post has shared content

Post has shared content

Post has shared content

Post has shared content

Post has shared content
Gizemleriyle Sırlarıyla Hayatıyla Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci yapmış oldukları ile bizleri hala şaşırtan ve bir çok sırrları barındıran tabloları ile yaşadığı dönemin dahilerindendir..
Ayrıca Rönesans döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Yapmış oldukları ile bizleri hala şaşırtan ve bir çok sırrları barındıran tabloları ile yaşadığı dönemin dahilerindendir.Leonardo da Vinci Hakkında hazırlamış olduğum videoyu umarım severek beğenerek izlersiniz. +ilhan yilmam 

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

#sanat   #bilim   #tarih  

Post has shared content
Bir daha görüşmek için tam 70 yıl bekleyen çiftin buruk buluşması
2. Dünya Savaşı gazisi Norwood Thomas bugün tam 93 yaşında. Savaşa katılmak onda hayat boyu onarılması zor hasarlar bırakmış kuşkusuz. Ama o hasarların muhtemelen en büyüğü, bir aşk acısı olmuş.

Savaş sırasında Normandiya‘ya paraşütle atlayan askerlerden biriymiş Thomas… Bu görevden hemen önce ise, İngiltere’de, Thames Nehri kıyısında bir kadınla tanışmış. İsmi Joyce Durant…

Thomas ve Durant birbirlerine aşık olmuşlar. Thomas tam 70 yıl sonra Durant’ın gençliğini “küçük tatlı bir şeydi” sözleriyle anlatıyor. Kulaklarında hala o kadının kahkahası… Hatta Joyce’un 70 yıl önceki mektup adresini bile hala ezbere söyleyebiliyor.

Hikayenin devamı oldukça hüzünlü. Savaş ve yaşadıkları coğrafyalar bu iki genç aşığı birbirlerinden çok uzaklara savurmuş. Thomas, Kuzey Carolina’ya taşınmış. “İyi bir kadındı” dediği eşiyle evlenmiş. Eşi, savaş sonrası yaralarını sarmasında Thomas’a çok yardım etmiş ama Thomas “Ya Joyce’a kavuşabilseydim, hayatım nasıl olurdu?” sorusunu bir türlü kafasından atamamış.

Joyce Durant da aynı şekilde… Evlenmiş ve ismi Joyce Morris olmuş. Avustralya’ya taşınmış ve 70 yıl boyunca her gün, Thomas’ın resmine bakıp “Günaydın.” demiş.

Joyce bir gün bilgisayarını tamir etmekte olan oğluna “O şeyde birilerini bulabilir miyiz?” diye sormuş. Birkaç Google araması ve Skype 70 yıllık aşıkları buluşturmayı başarmış. En azından internet üzerinden…

Şimdi insanlar onları bir araya getirmek ve bu buluşmayı maddi olarak mümkün kılmak için seferber olmuş durumda. Şu ana kadar 300’den fazla insan 7.000 doların üzerinde para topladı. Yeni Zelanda Havayolları ise Thomas ve oğlunu Avustralya’ya göndermek ve 70 yıllık aşıkların Sevgililer Günü’nü bir arada geçirmelerini sağlamak için harekete geçti. 

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

(Cansu Yalçın - nolm.us)
Photo
Photo
2016-01-23
2 Photos - View album

Post has shared content
Barış ve Hoşgörü dalında Dünya birincisi olan karikatür. Sinop'ta okuyan 8. Sınıf öğrencisi Fatmagül Gökçe tarafından çizilmiş... +Karikatür - Komedi 
Photo

Post has shared content

Post has shared content
Wait while more posts are being loaded