לוח הדבקיות בא לשימוש בנושא האבקה בצמחים. בלוח המושגים ראינו מגוון דרכי האבקה בצמחים: רוח, גלגל, הידבקות לשערות בעלי חיים, בליעה על ידי בעל חיים.
התלמידות הביאו בלוח דוגמאות לדרכי האבקה לפי הנלמד בכיתה ובשיעורי הבית.
לפעמים הבאות אםשרי להביא תמונות וסרטונים לדוגמאות המובאות כדי להעלות את רמת העניין .

Post has attachment
הינשוף שראה הפוך- שפה
בחרתי במפה מושגית- מינדומו להצגת הנושא הנלמד. כפתיחה ליחידת הוראה ארוכה בשפה בחרתי את הכלי הזה לתאור הנלמד בצורה מסודרת. הכלי עזר לי מאוד לארגן את החומר. תחילה פתחתי במודל יר"ל אותו מכירים התלמידים אך הצגתי אותו באופן קצת שונה. מהמפה ניתן לגשת ללוח דבקיות ולכתוב מה אני יודע על ינשופים. 
בכיתה הצגתי להם את סדר העבודה בסיפור ויחד כתבנו בלוח הדבקיות מה אנו יודעים על ינשופים. בהמשך הכרנו את הדמויות מהרשימה וצפינו בסיפור- מצגת.

Post has attachment
נושא: מערכת הרבייה באדם
הפעילות- מסמך משותף שבו טור שאלות וטור עובדות על הנושא.  בשיעור ראינו כמה הידע הקודם של התלמידות דורש לימוד מסודר ומתוך כך יכולנו לראות את הסרטון בנושא ולענות על חלק מהשאלות מיד.

מפגש 8- מפה מושגית
נושא: מבנה ומאפיינים של הסיפור הקצר
השתמשתי במפה מושגית, אותה הפכתי למצגת. המפה-מצגת עסקה בנושא הסיפור הקצר - מאפיינים, מבנה, דמויות ודרכי אפיון, תפקיד המוטיב וסוגי סיום. כמו כן המפה כללה מצגת המדגימה ניתוח מסודר של סיפור קצר שנלמד בכיתה.
השתמשתי במפה-מצגת כסיכום לנושא וכן לחזרה ואירגון החומרים לקראת עבודה מסכמת שניתנה לתלמידים.
בשיעור עברנו על מרכיבי הסיפור שלמדנו בכיתה בעזרת המצגת. התלמידים התבקשו תוך כדי הצפייה לתת דוגמאות למושגים ולחלקים השונים של הסיפור הקצר, לסכם וליישם את הנלמד מתוך סיפורים שונים שנלמדו.
באמצעות השימוש בטכנולוגיה יכולתי לחזור שוב על החומר מבלי לשעמם את התלמידים. כמו-כן לקראת עבודת הסיכום בנושא, היה צורך לחזור על החומר.
לרוב התלמידים בבית ספרי אין גישה למחשב/אינטרנט אחר הצהריים. לכן הלימוד התקיים בכיתה באופן משותף. התלמידים הביעו עניין ושיתפו פעולה. בנוסף שלחתי קישור לאתר ביה"ס כך שהתלמידים יוכלו לעשות בה שימוש גם באופן אישי בהכנת העבודה.
המפה המושגית היתה דרך טובה עבורי להציג את המושגים והמאפיינים של הסיפור הקצר. המפה מאפשרת ארגון מידע בצורה מעולה ומסייעת לראות ולהבין קשרים בין המושגים השונים.
מיפוי המושגים נעשה בשיעור באופן כיתתי אך משמש את התלמידים גם בעבודה העצמית שנדרשו להכין.
דרך ההצגה החזותית של מפת המושגים מייעלת את קליטת החומר ומסייעת בזכירתו. זהו כלי למידה יעיל שעוזר בתהליך הלמידה וארגון הידע ע"י זיהוי מושגים ואירגון שלהם בקישורים שונים.

Post has attachment
נושא: סיכום מבנה מגילה העצמאות וחשיבותה/דנה בן יהודה
השיעור נפתח בכתיבת שמש אסוציאציה- מהי חשיבות המגילה.
התלמידים העלו חלק מהנקודות בהם רציתי להתמקד ולאחר מכן דנו בכל הרעיונות שהועלו תוך יצירת סיכום של מבנה המגילה (לדוגמה אחד התלמידים ציין שעצם ההכרזה קבעה את הזכות שלנו למדינה ומשם יצאנו למיקום בו נאמרו הדברים - החלק שני של המגילה- החלק המעשי).
לאחר מכן התלמידים סקרו ברקוד של הלוח השיתופי (חשוב לציין שישנה אפליקציה רק לאפל ולא לאנדרואיד).  
קישור ללוח השיתופי:
http://padlet.com/danaby1/8hymc4bkwozm
הסרטונים והמידע שהוכנסו סייעו לתלמידים להתמקד ולחשוב על המשימה ולהצליח לבצעה.
כלי זה מצוין ומאפשר לכל התלמידים להביע דעה ולהרגיש שייכים למתרחש בכיתה. היכולת לארגן וליצור לוח רלוונטי שמותאם לרמת הכיתה מסייע בלימוד ובעיבוד של הנלמד. כמו כן מאפשר להוסיף תיווך למי שנדרש.
הדבר היחידי שיש לקחת בחשבון הוא הצד הטכני – 
א. כשמגדילים או מקטינים את התצוגה האובייקטים זזים וצריך לסדרם. יש חשיבות לסדר כשבונים על תבנית שיוצרת ארגון  כמו זו שהכנתי.
ב. יש לבקש לרשום שם אם רוצים שהפעילות תהיי שמית.
ג. נדרש אינטרנט אל חוטי של בית ספר מכיוון שלא לכל התלמידים יש אינטרנט בנייד.
ד. כמו בכל כלי חדש שאני משלבת המפגש הראשון יותר מורכב בהתנהלות, אך מניסיון לאחר התנסות התלמידים מיומנים ומצליחים להתנהל מולו בקלות.

"i like____"-כיתה ב' / מיכל נחום
בחרתי להשתמש בpadlet כמקום המאפשר לתלמידים להביא את מה שהם אוהבים באמת.
בעבודה בכיתה עבדנו על המילים i like אך מתוך אוצר המילים שנלמדו בשיעור התלמידים התבקשו לבחור משהו שהם אוהבים להעלות פתקית ולכתוב "i like" ואת המילה באנגלית (כך הרווחתי פיתוח אוצר מילים)
התלמידים מאוד אוהבים לעבוד במחשב, אך מכיוון שהכלי חדש גם להורים היה קושי בביצוע המשימה, והיו תלמידים רבים שהתאכזבו כי לא הצליחו.
שצריך להפעיל שיקול דעת האם כלי זה מתאים בגיל כלכך צעיר.

מפה מושגית בנושא חלקי דיבר/ חיה צפוני.
השיעור הועבר במסגרת שיעור לשון בנושא חלקי דיבר. באמצעות המפה המושגית הוצגו חלקי הדיבור עליהם אנו לומדים.
המפה אפשרה לתלמידים להבחין בין שמות, תארים, פעלים. האפשרות של הסבר , דוגמאות וסרטון מאפשר הבנה טובה יותר

מפגש 8
שמרית לוי/ שמוש בלוח דיבקיות לשם סיכום נושא בכישורי חיים: התנהגות לאורם של הרב והרבנית קפאח.
התלמידים התבקשו להוסיף פתקית ובה יכתבו מה הם יכולים לעשות בעקבות הלימוד.
התלמידים אהבו מאוד את השימוש בכלי המהנה, גם לכתוב את דעתם נהנו ובנוסף לקרוא את שלל רעיונותיהם של חבריהם לכיתה.
אני מתארת לעצמי שאעשה עוד שימושים רבים בכלי זה, לפתיחת נושא ולסגירתו וכן גם למהלכו. זה יכול לשמש כעין מקום לסיעור מוחין, או העלאת רעיונות שונים למה שיתבקשו במהלך הלמידה.
ולכן אני ממליצה בחום על השימוש בכלי ה, הוא שובר שגרה, הוא קל לשימוש, ידידותי ולא מסובך. לא למורה ולא לתלמיד. גם תלמידים שקשה עליהם ההבעה יכולים לתת שם את הרעיון שלהם בצורה קצרה ולא מאיימת.
בהצלחה לכולנו!!!!

כתיבה יצירתית בנושא הכבוד- כתה ג' / חן מנשה

בחרתי בשימוש בלוח הדבקיות האישי בו נתבקשו הילדים לרכז את הרעיונות שלהם לכתיבת סיפור עלילה בנושא הכבוד עפ"י הקרטריונים שלמדנו.
בכל פיתקית כתבו הילדים נתון מסויים ובסיום תהליך איסוף הרעיונות- איגדו אותם לכתיבה מעובה ורחבה.
ברפלקציה שערכתי בכתה, מרבית הילדים שיקפו שהכלי שירת אותם באיסוף הרעיונות וכך הוקל להם בשלב הכתיבה הסופי. פרט לשלושה ילדים שטענו שעצבן אותם לפתוח כל פעם את המחשב כדי לכתוב רעיון שעלה במוחם, הם מעדיפים להעלות ישר על הכתב... 
משום שבחרתי בלוח הדבקיות האישי ולא הכתתי פחות הרגשתי שזה הקל עלי, אך הכלי שירת נאמנה את מרבית התלמידים.
הלוח האישי יכול לשמש בעיקר לאיסוף נתונים לצורך עבודת חקר. בלוח קבוצתי/ כתתי הוא יכול לענות על צרכים רבים של המורה כמו פתיחת נושא חדש בו התלמידים יציגו בפתקיות את השערותיהם לנושא הנלמד. כמו גם, לצורכי כרטיסי ניווט או תומכי זיכרון, המלצות על ספרים ועוד..
נראה לי שיותר נכון להשתמש בלוח הכתתי מאשר באישי, כך הילדים נתרמים מחבריהם לכתה.  

כתיבה יצירתית בנושא הכבוד- כתה ג'/ חן מנשה
Wait while more posts are being loaded