Post has attachment
آزاد به قيد شرط
ساخته حسين شهابي
با بازي امير جعفري، ليلا اوتادي و امير رضا دلاوري
@Filmovies
وقتی میشه با یه تهمت آزادی یه نفر و ازش گرفت، پس همه به قید شرط آزادن
http://www.filmovies.ir/نقد-آزاد-قید-شرط/

#نقد_فیلم مالاريا

ساخته پرويز شهبازي

دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی در کتاب موسیقی شعر یکی از مولفه های اثر هنریِ دلنشین را دخیل بودن تجریبات شخصی صاحب اثر بر می شمرد. به این معنی که هنرمند باید تمی را که مورد کنکاش قرار می دهد لمس کرده باشد و با زندگی او عجین شده باشد. بارها در مجلات خوانده ایم که فلان بازیگر برای درک بهتر نقش خود شبی را با کارتن خواب ها صبح کرده یا مانند سریال “جوخه برادران” مدتی را در یک اردوگاه آموزش های نظامی گذرانده است. اقداماتی از این دست برای تجربه حس شخصی مذکور صورت می گیرد و می تواند نگرشی نزدیک به حقیقت برای افراد به ارمغان بیاورد.

پرویز شهبازی کارگردان محبوب منتقدین است که همیشه با رفتارهای معقول و حرفه ای دغدغه های خود را بر پرده نقره ای می نشاند .فیلم های “دربند” و “نفس عمیق” در منطق روایی بیشتر به دنبال قصه گویی مدرن – نه بدون داستان- هستند و معمولا با پایان بندی های غافلگیرکننده تاثیر با دوامی بر وجود بیننده می گذارند. شهبازی با وجود کیفیت ، جذابیت و عدم پیچیدگی های بیهوده در آثارش برای عموم مردم شناخته شده نیست و مانند برخی هم صنفانش از رفتارهای خارج از عرف و مصاحبه های جنجالی برای فروش فیلم یا مطرح کردن خود استفاده نمی کند. مهمترین ویژگی او شناخت مدیوم سینماست. او حرفی برای گفتن ندارد. چیزی برای نمایش دارد.

@Filmovies

آخرین ساخته شهبازی به دردی که مقدمه ذکرشد دچار است. مالاریا نشانی از تجربه های شخصی و دغدغه های رسوب شده در ذهن نویسنده ندارد. اثر شبیه پرده های مختلف نمایشی است که به هم الصاق شده اند. داستان مجموعه موقعیت های نمایشی است که نخ تسبیحی برای رسیدن به سر منزل مقصود نیاز داشت. فیلم فاقد طرح مناسب داستانی برای تبدیل شدن به یک اثر بلند سینمایی است و در میان نوستالژی آثار قبلی شهبازی دست و پا می زند. موضوع فیلم تفاوت زیادی با “دربند” ندارد و فضای فیلم بسیار به “نفس عمیق” نزدیک است و حتی می توان گفت داستان در پایان بندی ادای دینی هم به آن انجام می دهد. مالاریا ملغمه ای از گذشته شهبازی است و چیز جدیدی برای ارائه ندارد.دغدغه های او هم قدری تکراری است و همان طور که در نقد فیلم “به دنیا آمدن” ذکر شد، ارتباطی به فضای فکری جامعه هدف کارگردان ندارد.

ادامه نقد در 👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.filmovies.ir/مالاریا/

Post has shared content

Post has shared content
آنونس فيلم ايستاده در غبار
زندگي روايت جاويدالاثر حاج احمد متوسليان
@filmovies
بهترين فيلم جشنواره فيلم فجر
http://www.filmovies.ir/آنونس-فیلم-ایستاده-غبار/
Photo

Post has shared content
نقد فيلم ايستاده در غبار
بهترين فيلم سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر
@filmovies
فيلم روايتگر بخش هايي از زندگي جاويدالاثر احمد متوسليان است
” … احمد اگر رفت خدای احمد هست…
http://www.filmovies.ir/نقد-فيلم-ايستاده-غبار/
Photo

Post has shared content

Post has attachment

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded