Post has attachment

Post has attachment

נושא השיעור: לימוד מערכת השרירים/ רעות שרעבי
הכלי: מפה מושגית
כהקדמה לשיעור מסכם על מערכת השרירים התלמידות קיבלו לעבור על מפה מושגית הכוללת שמות השרירים ומיקומם כאשר ליד כל שריר הופיע תרגיל מעשי לחיזוקו.
בכיתה הבנות עבדו בתחנות כאשר כל תחנה עבדה על שריר אחר עם התרגיל שהיה במפה המושגית. בחלקו השני של השיעור התקיים משחק זיכרון בסיגנון מרוץ שליחים של התאמה בין תרגיל לשם של השריר הקשור אליו.
המפה המושגית, עם קישור לסרטון, יכולה לשמש כהכנה לפעילות של ריקודי עם, מאפשרת לתלמידה שיש לה צורך להתאמן בבית ולהגיע עם יותר ביטחון לפעילות בבית הספר.
המפה המושגית חסכה זמן של הרצאה פרונטלית כך שהפעילות הגופנית בשיעור הייתה משמעותית יותר ובצורה מהנה.

יתרונות השימוש במסמכים משותפים:
1. יוצר עניין אצל התלמיד בגלל היכולת לראות מה שאחרים כתבו.
2. מאפשר התבטאות לתלמידים שלא מביעים את עצמם במהלך השיעור.
3. הפריה הדדית.
4. המשך הקשר לכיתה גם במצבים בהם נבצר מהתלמיד להגיע פיזית לבית הספר.

נושא השיעור: הכנה לבגרות עיונית בחינוך גופני / רעות שרעבי
הכלי: מסמך משותף
במסגרת הכנה לבגרות עיונית בחינוך גופני התלמידות קיבלו מצגת ללמידה עצמאית.
במסמך המשותף הן יכלו לשאול שאלות ולקבל תשובות כך שנוצר מאגר של שאלות ותשובות לטובת כלל הכיתה.
המסמך המשותף נתן תשובה לשאלה באופן מהיר יותר ,ללא צורך במפגש אישי. היה נושא מסויים שהיו לגביו הרבה שאלות יתכן שהדבר מצביע על חוסר בהירות של הנושא ויש לחדד אותו.
בעתיד יש לשקול לשתף את המסמך לכל השכבה.
הכלי טוב מאוד ונוח לשימוש ויכול לשמש גם ככלי עזר אירגוני של הפסקה פעילה או יום ספורט שבהם נדרש תיאום ושיתוף פעולה של התלמידות.

נושא: הכנה לקראת ראיון בנושא מלחמות ישראל
הכלי: לוח שיתופי
תיאור פעילות: כהכנה לראיון ,התבקשה כל תלמידה באמצעות הלוח לזרוק רעיונות  במטרה לערוך סיעור מוחות עצמי ומתוכו להתמקד בנושא שמרתק אותה. התלמידות קבלו 4 שאלות בלוח  (הלוח היה אמור להיות מחולק ל4, ללא הצלחה טכנית ) כאשר התשובה עליהן נכתבה בפתקים שונים. (התמקדות במלחמה ספציפית. דמויות רלוונטיות לראיון, מחשבות לחומר עיוני, ושאלות שמעניינות אותה בנושא)  השימוש בכלי פשוט, מהיר וקליל עבורי ועבור התלמידות ומאפשר ביטוי חופשי ופתוח של רעיונות ומחשבות . היכולת שלי לעקוב אחרי כייוני המחשבה, להציע ולכוון מהווה יתרון נוסף לשימוש בלוח השיתופי. החיסרון בפעילות הספציפית הזו היא ,שנעשתה ביחידות ולא נצלה את היכולת החברתית בשיתוף הרעיונות. שימוש נוסף בכלי זה בעתיד, יכול להתמקד בשאלה אחת מתוך הנ"ל ולהיערך בפורום כתתי וכך סיעור המוחות יהיה עשיר ומגוון.

נושא: סיכום הפועל "be" בעבר ובהווה / גלית לוי
הראתי לתלמידים את המפה המושגית בה ישנו סיכום ודוגמאות של השימושים השונים של הפועל בעבר ובהווה כולל הטיות לפי גוף, דוגמאות והסברים עם קישורים.
תרגלנו וניווטנו במפה את האפשרויות השונות. בסוף השיעור התלמידים קיבלו מטלה הביתה בה עליהם ליישם את השימושים השונים של הפועל ושלחתי להם את הקישור למפה המושגית על מנת שיוכלו להעזר בה ולתרגל באופן עצמאי יחד עם הצורך האישי של כל תלמיד בחיזוק הנקודות הנחוצות לו.
הכלי הוא קל מאוד להבנה. הוא ברור לעים ופשוט להתמצאות. היכולת להכנס דרכו לנושא ספציפי וללמוד אותו בתוך המרחב הנושאי הכללי הוא מדהים ומקסים ללומד.
התלמידים ראו בעיניים את כל הנושא ויכלו "לסדר" אותו בראש יחד עם היכולת לחזור ולתרגל כל שימוש באופן ספציפי.
הרגשתי וגם התלמידים הרגישו שזה חיזק בם את ההבנה לנושא ולשימושים בו. 

נושא: מעורבות חברתית, התחלת פרוייקטים
הכלי:  מפה מושגית
השתמשתי במפה המוזגית על מנת לחשוף את התלמידות למצבים בחברה הישראלית בה אנו נזקקים לפתוח את העיניים לקורה סביבנו. בעזרת המפה המושגית צירפתי סרטונים ושאלות מעוררות מחשבה שיצרו את ההנחיה ואת מהלך השיעור.
הכלי נח לשימוש בזמן השיעור, דרש ממני יותר לימוד ועבודה בבית, המעברים בין השקופיות ברורים ומסודרים מאוד, אם כי אני חושבת שלנושא זה הייתי יכולה גם לשהתמש במצגת רגילה ולהשיג את אותן תוצאות.
נראה לי שהכלי מתאים מאוד ליצירת סדר בראש של התמונה הכללית וממנו לצאת ללימוד הפרטים.

נושא: פעילות סיכום לאחר לימוד השיר: איך זה שכוכב /נתן זך.
הכלי: לוח שיתופי.
תיאור הפעילות: לאחר שלמדנו בכיתה את השיר, התלמידים התבקשו לענות על שתחי שאלות על גבי הלוח השיתופי. התלמידים הוסיפו על הלוח פתקים בצורת כוכב עליהם כתבו תשובה לשתי השאלות הבאות:
א. בחרו באדם אחד שבחר להעז, אפילו אם היה בודד מול החושך, כתבו את שמו והסבר קצר מדוע בחרת בו.
ב. כתבו מהו ה""כוכב"" שלכם כשחשוך- מה נותן לכם כח להעז כשנראה שהכל חשוך.

כלי זה יכול לשמש לכל נושא בו יש מקום להבעה עצמית של כלל משתתפי הקבוצה, בעיקר כפתיחה או כסיכום של יחידות לימוד. 
התלמידים נהנו מאד מהפעילות, ונראה שהיא העלתה באופן משמעותי את אמת הלמידה שלהם. אך, הרבה מהם הביעו צער על כך שהלוח אינו אמיתי ולא יכול להיות תלוי בכיתה. 

נושא: השוואה בין ידע בתחילת השתלמות לידע בסוף השתלמות לעיצוב וארגון סביבות  למידה
הכלי: מפה מושגית
תיאור הפעילות: בתחילת ההשתלמות כל משתלם מילא מפה מושגית משלו עם הידע שלו על : ארגון ועיצוב הכיתה. בסיום ההשתלמות, לאחר שבעה מפגשים, כל משתלם הוסיף מידע לפי מה שהוא למד במהלך ההשתלמות וסידר מחדש את מפת המושגים שלו על התחום.

הכלי יכול לשמש לכל תחום דעת כהקדמה וסיכום. השוואה זו מאפשרת הדגשה של הידע החדש שנרכש במהלך הלימוד.
הכלי קצת מסובך פעם ראשונה. חלק מהמשתלמים העדיפו למלא ידנית ולא במחשב. נראה לי כי שימוש חוזר מספר פעמים במפה המושגית המקוונת יכול להרגיל אותם להשתמש בו ולייעל את השימוש על ידי הבנת כל האופציות שהוא מאפשר.
Wait while more posts are being loaded