Post has attachment
PARK ARKADIA
PARK ARKADIA
juliswiat2.blogspot.com

Post has attachment
KAPLICE CZASZEK
KAPLICE CZASZEK
juliswiat2.blogspot.com

Post has attachment

Post has attachment
Nie wiem, kiedy po raz pierwszy pomyślałem o wyprawie do Jagniątkowa. Może kiedy usłyszałem o znajdującym się tam domu Gerharta Hauptmanna, który konicznie chciałem zobaczyć. A może kiedy zorientowałem się, że Jagniątków to właściwie Agnieszków, która to nazwa obowiązywała w latach 1945-46, zastępując niemieckie Agnetendorf. Miejscowość nazwano tak na cześć Agnieszki, małżonki hrabiego Krzysztofa Leopolda von Schaffgotscha, właściciela zamku Chojnik, która pomagała prześladowanym protestantom, uciekinierom z Czech. Bo podobnie jak Szklarską Porębę, także Jagniątków założyli dziarscy czescy drwale, którym jestem niezmiernie wdzięczny za to, że pozostawili po sobie całą masę wesoło rosnących drzew.

#SzklarskaPoręba #MojaSzklarskaPoręba #Sudety #Karkonosze #PolskieGóry #LetsGuide #Jagniątków #GerhartHauptmann

http://szklarskaporeba.innelektury.pl/doja/
Do Jagniątkowa – Moja Szklarska Poręba
Do Jagniątkowa – Moja Szklarska Poręba
szklarskaporeba.innelektury.pl

Moje podróże po Polsce - zapraszam na: www.turystykapolska.entro.pl

Post has attachment
„Góry Izerskie, Karkonosze, Pogórze Izerskie, Kotlina Jeleniogórska”. Mapa 1:50 000

Nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy Szklarskiej Poręby i okolic – do których sam się zaliczam – prędzej czy później dochodzą do wniosku, że warto wyściubić nosa nieco dalej. Miłość do gór ma bowiem swoje dwa, równie ponętne oblicza: z jednej strony lubimy wracać na szlaki, które już znamy i kochamy, z drugiej zaś zawsze ciągnie nas do eksplorowania nowych, nieznanych terenów. Mapa „Góry Izerskie, Karkonosze, Pogórze Izerskie, Kotlina Jeleniogórska” jest idealnie skrojona właśnie pod takich zapaleńców. Szklarska Poręba leży wszak na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich oraz w najbliższym sąsiedztwie Pogórza Izerskiego oraz Kotliny Jeleniogórskiej.

#MojaSzklarskaPoręba #WydawnictwoSygnatura #Karkonosze #GóryIzerskie #Sudety #PolskieGóry #Turystyka #SzklarskaPoręba #Izery

http://szklarskaporeba.innelektury.pl/gika/

Post has attachment

Post has attachment
„Rübezahl jaki jest, każdy widzi: rosochate rogi, diabelski ogon i koźle kopyta”, jak podaje w „Nowych Atenach” Benedykt Chmielowski. Według bałamutnych informacji Duch Gór – inaczej Liczyrzepa, Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz, Rübemzal, Krakonoš, Krkonoš, przez chrześcijan zwany też dla hecy Panem Janem (Dominus Johannes) – jest postacią fantastyczną, czyli realnie nieistniejącą. A przecież od lat stoi jak wół w centrum Szklarskiej Poręby i każdy go może sobie nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć. Dotykanie go brudnymi łapami tudzież zwracanie się do niego poufale per „Panie Janku” nie jest jednak wskazane. Nie dlatego, żeby Rzepolicz był szczególnie obrażalski. Powód jest bardziej prozaiczny: Karkonosz to w gruncie rzeczy straszny wesołek (z akcentem na „straszny”) i lubi od czasu do czasu zrobić komuś kuku. A lepiej żebyście nie wiedzieli, co to takiego ;)

#SzklarskaPoręba #MojaSzklarskaPoręba #DuchGór #Karkonosz #Liczyrzepa #Rübezahl #LetsGuide #Karkonosze #Sudety

http://szklarskaporeba.innelektury.pl/duch/
Duch Gór – Moja Szklarska Poręba
Duch Gór – Moja Szklarska Poręba
szklarskaporeba.innelektury.pl

Post has attachment

Post has attachment
O Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie:

Leśną Hutę w Szklarskiej Porębie prowadzi mistrz Henryk Łubkowski z rodziną. Zakład powstał w 1989 roku i jest wyposażony w piec szklarski, opalany gazem technicznym. Wytop szkła odbywa się z zastosowaniem dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Huta produkuje przede wszystkim szkło użytkowe oraz ozdobne, m.in. wazony, patery, kubki, kielichy, figurki, które można nabyć w firmowym sklepie. Przy obiekcie znajduje się także tzw. Zaułek Szklarzy poświęcony mistrzom szkła z Karkonoszy i Gór Izerskich.

#LeśnaHuta #SzklarskaPoręba #Karkonosze #GóryIzerskie #Sudety #LetsGuide #MojaSzklarskaPoręba #Góry #PolskieGóry

http://szklarskaporeba.innelektury.pl/a/lehu/
Leśna Huta – Moja Szklarska Poręba
Leśna Huta – Moja Szklarska Poręba
szklarskaporeba.innelektury.pl
Wait while more posts are being loaded