Post has attachment
V současné době mluví švédsky asi 10 milionů lidí. Rozlišuje dva rody, společný a střední, a příliš se netrápí se skloňováním a časováním. Existují v ní jak typicky švédské pojmy, tak mnoho přejatých slov z němčiny, angličtiny, francouzštiny, latiny a řečtiny. Ryze švédské slovo je například „misig“, které znamená útulný nebo pohodlný.
Photo

Post has attachment
Víte, že dnes se slaví světový den pozdravů? 👋 Naučte se zdravit i v cizích jazycích v naší Jazykové škole, ať ho můžete příští rok oslavit stylově.
Photo

Post has attachment
Dnešní den je Světovým dnem pozdravů, oslavte ho pozdravem v cizích jazycích! Španělsky se „ahoj“ řekne „hola“, francouzsky „bonjour“, maďarsky „szia“ a polsky „cześć“.
Photo

Post has attachment
Některé jazyky přežily bez větších změn i tisíce let! Mezi nejstarší jazyky světa patří například tamilština, hebrejština, perština, litevština nebo irština.
Photo

Post has attachment
Italština vznikla pozvolným vývojem z hovorové latiny a mluví jí více než 100 milionů lidí. Její nejdelší slovo je „Precipitevolissimevolmente“ s 26 písmeny, které se překládá ve smyslu „velmi rychle“ či „zběsile“.
Photo

Post has attachment
Víte, že první říjen se slaví jako mezinárodní den kávy? ☕ Chcete si o ni umět říci i v zahraničí? Vsaďte na naše jazykové kurzy! www.jazykovka.cz
Photo

Post has attachment
Dnes je den cestovního ruchu! Slovo „cestování“ se španělsky řekne „viajar“, slovinsky „potovanje“, maďarsky „utazó“ a dánsky „rejser“.
Photo

Post has attachment
Nejdelší české slovo je „nejneobhospodařovávatelnějšími“ s 30 písmeny a nejdelší anglické „pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis“ má dokonce ještě o 15 písmen více!
Photo

Post has attachment
Věděli jste, že japonština jména neohýbá a slovesa nečasuje? Zato má mnoho zdvořilostních úrovní, díky kterým z pouhé jediné věty zjistíte, jak je její autor starý, jaké má postavení či vzdělání. Zajímavé, že?
Photo

Post has attachment
Francouzská gramatika zahrnuje velký počet nepravidelných sloves a rozeznává jeden přítomný, tři budoucí a šest minulých časů! Mluví se jí v mnoha státech, mimo jiné ve Švýcarsku, Belgii, Kanadě a v řadě afrických zemí.
Photo
Wait while more posts are being loaded