Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
14 серпня вночі на 75-му році життя не стало Степана Пушика.Степа́н Григо́рович Пу́шик (26 січня 1944, с. Вікторів Галицького району Івано-Франківської області — 14 серпня 2018, м. Івано-Франківськ) — український письменник, літературознавець, фольклорист, журналіст, громадсько-культурний і політичний діяч, кандидат філологічних наук, професор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника.

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
«Хай тоді фільм не виходить взагалі» – соцмережі про стрічку «Стус» без Медведчука https://www.radiosvoboda.org/a/film-stus-bez-medvedchuka/29427228.html (поділитися через CM Browser)

Post has attachment

Post has shared content

Post has shared content
10 серпня 1907 р. померла Марко́ Вовчо́к (Марія Вілинська) — українська письменниця і перекладач. Її твори мали антикріпацьке спрямування та описували історичне минуле України.
З творчістю Марка Вовчка зросла міжнародна роль української літератури. За свідченням Петка Тодорова, проза письменниці у 1860—1870-х рр. мала вирішальний вплив на розвиток болгарської белетристики. Твори Марка Вовчка за її життя, починаючи з 1859, з'являлися в чеських, болгарських, польських, сербських, словенських перекладах, виходили у Франції, Англії, Німеччині, Італії й інших європейських країнах.
https://uamodna.com/articles/fataljna-mariya/

Post has attachment
Ihor Khodak: ,,9 серпня 1987 року у далекій Канаді пішов з життя Улас Самчук - автор епічних романів-трилогій «Волинь» та «Ост», низки інших прозових великоформатних творів. Їхня сила — в проникливій спостережливості автора, а також у своєрідній ідейності, патріотиці! Хто ж автор, звідки? Народився Улас Самчук у селі Дермань неподалік від Острога. Це село, незважаючи на різні історичні перипетії, продовжувало зберігати сильні культурні національні традиції. У Дермані пройшли дитячі роки письменника. Коли йому було вісім років, батьки переїхали в село Тилявку, неподалік містечка Шумськ.
Середню освіту здобував у Кременецькій приватній українській гімназії. У 1927 році, перебуваючи на службі в польській армії, несподівано втік до Німеччини. Оселився в Бреслау (Вроцлаві), де прожив близько двох років. Тут почався його шлях, яко «людини Європи». У Бреслау він мав змогу ознайомитися з культурними осягами західноєвропейської цивілізації, зайнятися своєю освітою. Зокрема, вивчав німецьку класичну філософію. Кумиром Уласа стає Емануїл Кант. З 1929 по 1941 рік Самчук жив у Чехословаччині, де продовжив здобувати освіту. Там він зблизився з представниками української еміграції і остаточно перейшов на позиції українського націоналізму. Активно та плідно співпрацював із знаним донцовським «Літературно-науковим вісником». Письменник стає відомим яко автор трилогії «Волинь», романів «Марія», «Кулак» та інших творів. За часів німецької окупації 1941—1944 років повертається в Україну, на свою рідну Волинь. Маючи тісні контакти з українським націоналістичним підпіллям, все-таки вирішує діяти легально, сподіваючись, що така діяльність стане корисною для українського народу.
Після закінчення Другої світової війни Улас Самчук опиняється в таборі для переміщених осіб на території Західної Німеччини. Тут стає організатором українського культурного життя, зокрема такої організації, як «Мистецький український рух» (МУР). У 1948 році емігрує до Канади. Там продовжує активно працювати як письменник і публіцист.
Тут і помирає, а на його надгробній плиті, поряд з іменем та датами життя, була викарбувана назва трилогії «Волинь» і її першої частини «Куди тече ця річка».
Самчук вважав, що «боротьба є справжнім феноменом життя». І вона «мусить бути керована не лише сліпим інстинктом як анархія діяння, а також свідомою волею, як організована функція». «Приблизно в засязі такого ідейного наставлення, — писав Самчук, — я будував свої творчі задуми, їх типаж і їх філософію. Перша книга моєї трилогії «Волинь» має вимовну назву «Куди тече та річка». Річка долі, річка пізнання, річка життя. І хотілося сказати це устами самого життя, устами дітей, устами матері, батька, устами неба, землі, птахів, звірят. Друга книга має назву «Війна і революція», тобто боротьба і ствердження себе на планеті, а третя — це «Батько і син», інакше продовження роду людського. А все це разом «Волинь», тобто земля предків, історія, місце на планеті, любов серця, містика душі і частина народу, загрожена чужим загарбником...» Самчука можна вважати своєрідним прихильником «прогресивного націоналізму», зорієнтованого не на традиції, а на досягнення світової культури.
Більшовицька антилюдська практика, на думку письменника, робить людину сірятиною «безликою», «знеособленою» істотою, яка не має розвинутого почуття гідності. Тому бережімо в собі, в дітях своїх, почуття гідності! Передаваймо його
онукам та правнукам! Тоді все буде добре! Світла пам‘ять Уласу Самчуку!https://www.facebook.com/photo.php?fbid=657129737998512&set=a.120333501678141.1073741827.100011044745444&type=3&theater
Wait while more posts are being loaded