Проблеми сучасної музикотерапії

Перша проблема: використання в музикотерапії готових творів, створених композиторами різних епох. Така практика таїть у собі більше запитань, ніж відповідей.

Історія музики зберегла відомості про ті негаразди, хвороби, трагічні переживання чи душевнї неврівноваженості, які були частиною життя багатьох великих музикантів. Безумовно, все це відобразилося в їхній музиці, і, отже, пацієнт отримує все це разом з цілющим впливом, адресованим якому-небудь з органів або життєво важливих систем організму.


Коли на концерт відправляється любитель музики - ситуація зовсім інша. Він чудово знає, що має намір слухати, і зовсім по-іншому сприймає музичний матеріал, насолоджуючись особливим втіленням творчого задуму автора, виконавською інтерпретацією твору. Іншими словами, він сприймає музику естетично, зовсім не ототожнюючи її з тією несвідомої «програмою», яку будь-який автор мимоволі закладає у свій твір поряд із свідомо формованими музичними образами. Той факт, що подібні «програми» присутні у будь-якому творі, доведено психологами творчості, причому, на матеріалі творів літературних, де, здавалося б, сама природа слова передбачає повну авторську усвідомленість.

Перебуваючи у хворобливому стані, людина за приписом лікаря слухає ту музику, яка повинна лікувати. Це не естетичне сприйняття, а програмування всієї повноти психологічного стану автора, який створив твір, у життєдіяльності пацієнта - його психіці, організмі.

Можно запитати колег-музикотерапевтів: чому, отримуючи психологічно позитивний результат після прослуховування «Реквієма» Моцарта, ви після цього не перевіряєте у пацієнта стан нирок? Адже відомо, що Моцарт мучився важким нирковим розладом і створював свій «Реквієм», будучи глибоко хворим, до того ж страждав від крайньої потреби і похмурих переживань. І всі ці страждання в «Реквіємі» є, і вони певним чином «програмують» пацієнта на психічному й тілесному рівнях! Ось і виходить своєрідна аналогія із застосуванням антибіотиків або транквілізаторів - щось вилікували, а чомусь, можливо, і нашкодили, навіть, не подбавши дізнатися про це.

Друга проблема: створення лікувально-музичних каталогів за принципом фармакологічних довідників, тобто лікарі-музикотерапевти складають списки творів, які лікують ті чи інші хвороби. При такому підході слухання музики пацієнтами уподібнюється симптоматичному прийому ліків. «Музичні таблетки» позитивний ефект, звичайно, надають. Але при цьому впливають лише на конкретне захворювання, на яке скаржиться пацієнт. Гармонізація життєдіяльності організму в цілому не досягається. Але ж хвороба - лише особистий вираз розладу організму як цілісної системи, включаючи і душевний стан, особистість хворого.

Третя проблема: стан пацієнта під час сприйняття лікувального музичного впливу. Сучасні лікарі-музикотерапевти і музиканти, які прийшли у медицину, все частіше говорять про те, що найбільш прийнятним станом пацієнта під час лікувальних сеансів є медитація. Мова, як правило, йде про певні техніках зміни стану свідомості, привнесених з Індії та країн буддійського Сходу. І проблема ускладнюється тим, що якісно навчити пацієнта занурення в подібний стан здатні лише одиниці з фахівців, що пройшли підготовку у східних медиків або релігійних діячів.

Під медитативним станом найчастіше розуміють знаходження свідомості в стані між сном і бадьорістю, але це - досить умовне і розмите розуміння медитації. Медитація, а точніше сказати, духовне споглядання, передбачає особливе зосередження свідомості, причому видів споглядання налічується чимало. Такі техніки виникли і досягли своєї досконалості в релігійних системах Індії, а потім разом з буддизмом поширилися в країнах Азіатсько-Тихоокеанського басейну. Споглядальні повинні бути змодельовані самою цілющою музичною композицією.

Музика в серці кожної людини. Публіцистична стаття


"Пізнання світу почути неможливо без розуміння й переживання музики, без глибокої потреби слухати музику й діставати насолоду від неї. Без музики важко переконати людину, яка вступає в світ, у тому, що людина прекрасна, а це переконання по суті є основою емоційної, естетичної, моральної культури".
(В. Сухомлинський)

З незапам’ятних часів людину постійно оточували звуки. Не було ще ніякої музики, але існував спів птахів, шелест листя, дзюрчання струмків. Вся ці звуки оточували людину та інформували її про навкілля.

Людина сприймає звуки по-різному. Високий вереск був сигналом тривоги, але свист вітру, шум дощу мали для людини заспокійливе значення.

Музика активізує розумові здібності, працездатність та зосередженість, здатна розвивати та підвищувати інтелект людини.

Музика – феноменальне явище. ЇЇ взаємодії з людиною надзвичайні. Мелодичні звуки творять чудо – в людині прокидається і перетворюється душа, змінюється стан, настрій. Музика панує над кожними емоціями, а емоції перемагають навіть фізичну біль.

Стародавні мудреці стверджували, що музика, її перші звуки народились одночасно зі створенням світу. Усі стародавні навчання мають в собі подібні утворення і досвід впливу музики на тварини, рослини і людину.

Ще на зорі цивілізації був помічений цілющий вплив музики на організм людини. Під дію зачаровуючих звуків музики відбувалось покращення самопочуття та настрою, зменшення болісних відчуттів, страху, повернення людині бадьорості, енергії. Музика активізує розумові здібності, а також працездатність та зосередженість, здатна розвивати та підвищувати інтелект людини.

Музика здатна допомагати молодим людям зрозуміти навколишню дійсність, красу природи, довершеність поезії, живопису, театру, історії свого народу, виступаючи специфічним генератором целісного ставлення до світу, оскільки справжні естетичні враження, насолоду від зустрічі з мистецтвом дістає лише той, хто вміє уважно слухати, переживати, розмірковувати над почуттям.

Отримав у Єгипті музичні знання, Піфагор заснував в Італії науку про гармонію сфер, затвердив музику як точну науку. Піфагорійці користувались спеціальними мелодіями проти прояв люті і гніву, проводили заняття математикою під музику.

Аристотель також стверджував, що музика здійснює вплив на етичне формування людини.

Авіцена вважав музику "нелікарським способом лікування поряд з дієтою, сміхом та запахом.

У спеціальному музично – медичному центрі стародавнього Парфянського царства лікували від туги і душевних переживань.

В античній Греції музика була складовою частиною філософії. Музика виховувала, допомагала і полегшувала життя греків в багатьох життєвих ситуаціях.

Відомості в різних напрямках використання музики повідомлялись у творах всесвітньо відомих античних авторів як Платон, Стратон, Лукіан, Аристофан, Есхіл, Вергілій, Плутарх та інші.

В Англії, Франції, Німеччині, Голландії протягом ХХ століття було створено центри музичної терапії, завданням яких стало лікування спеціально підібраних хвороб, починаючи від неврозів і депресій, закінчуючи шлунково – кишковими і серцево – судинними захворюваннями.

Як довели вченні психологи, систематичне заняття музикою у віці від 5 до 15 років дозволяють значно підняти інтелектуальний потенціал людини, краще розвинути пам’ять, аналітичні здібності, орієнтацію, впливає на позитивну корекцію нервової системи.

Крім того, під час слухання музики регулюються фізіологічні процеси в організмі, стимулюється м’язова активність, підвищується загальний тонус організму, покращується мовна та рухова активність. Музичне мистецтво впливає також на психіку, душевний стан людини, що стало основою виникнення музичної терапії.

У Швеції існує музично – терапевтичне товариство. Працівники цього товариства повідомили усьому світу, що звуки дзвона, які містять резонансне ультразвукове випромінювання, за лічені секунди вбивають тифозні палички, збуджувачів жовтухи й віруси грипу.

Західні вчені, провівши багато досвідів і експериментів, прийшли до такої думки: деякі мелодії дійсно наділені сильним терапевтичним ефектом. Духовна релігійна музика відновлює душевну рівновагу, дарує відчуття спокою. Якщо порівнювати музику з ліками, то релігійна музика – анальгетик у світі звуків, тобто вона полегшує біль. Виконання веселих пісень допомагає при серцевих недугах, сприяє довголіттю. Але найбільший ефект на людину здійснюються мелодії Моцарта. Цей музичний феномен, до кінця ще не пояснений, так і назвали – "ефект Моцарта". Медики встановили, що струнні інструменти найбільш ефективні при хворобах серця. Кларнет покращує роботу кровоносних судин, флейта позитивно впливає на легені і бронхи, а труба ефективна при радикуліті і невриті.

Починаючи з ХІХ століття наука має багато життєво важливих відомостей про вплив музики на людину, які отримали в результаті експериментальних досліджень. Науково доведено що музика може зміцнювати імунну систему, приводить до зниження захворюваності, покращує обмін речовин і, як наслідок, активніше йдуть відновлювальні процеси. На початку ХХ століття було експериментально доведено, що звуки музики змушують реагувати кожну клітину нашого організму, електромагнітні хвилі впливають на зміну кров’яного тиску, частотність серцевих скорочень, ритм і глибину дихання. Не випадково в сучасній медицині все більшого розповсюдження набуває поруч з фізіотерапією і артотерапією музикотерапія. Мова йде про відновлення здоров’я людини за допомогою занять музикою.

Необхідно змалку привчати дітей до роботи розуму і душі, збагачувати їхній досвід спілкування з музичними творами.

Педагогам – музикантам необхідно йти у ногу з актуальними тенденціями в науці.

Музична терапія разом з артотерапією, тобто терапією засобами образотворчого мистецтва, може стати ефективним методом лікування шкільних неврозів, як у процесі здобуття освіти, так і в сучасному житті взагалі.

Музика існує в нашому житті як живе знання й уявлення людини про саму себе, як засіб самопізнання і самовираження. Сприйняття й розуміння музики полягає у відчутті її зв’язками, м’язами, рухами, диханням. Використовуючи класичну музику з метою музичної терапії, не варто забувати, що серед творів сучасної легкої музики, у тому числі серед джазу й року, можна знайти чимало таких, які можуть бути використані з терапевтичною метою.

Музика, як мабуть ніяке інше мистецтво, може впливати на настрій, утворювати його. Всі музичні твори можна умовно розділити на такі, що активізують, тонізують, розслаблюють і заспокоюють.

Сприйняття музики тісно пов’язане з розумовими процесами, тобто потребує уваги, спостережливості. Музика, що сприймається слуховим рецептором, впливає на загальний стан всього організму, викликає реакції, які пов’язані зі зміною кровообігу, дихання.

Люди вважають, що музика народилася разом із створенням світу. Музика звучить у середині кожної людини. Все у всесвіті виткане із звуків музики.

Людина будь яку музику слухає серцем.

Зарубіжна музика

Музика оточує нас скрізь, без неї практично не мислять своє існування більшість людей. Заспокійливі мелодії або динамічні ритми допомагають нам відпочити. Ми вибираємо зазвичай ту музику, яка максимально відповідає нашому настрою і внутрішньому світу. Сьогодні набуває популярності ліцензійна танцювальна музика. Багато співаків та композиторів прогнозують їй велике майбутнє.

Поряд з музикою подібного плану не менш популярна зарубіжна музика, широкий асортимент якої можна знайти майже в кожному магазині mp3 музики. Дуже багато магазинів можуть запропонувати теперішнім меломанам чималий асортимент музичної продукції на DVD та CD - різноманітних збірниках та альбомах.
Після того, як зникла залізна завіса, в маси хлинуло безліч музичних виконавців і виникло багато пропозицій на ринку музичної продукції. На сьогоднішній день продаж mp3 - це досить прибуткова справа.

Якісну зарубіжну музику в магазинах mp3 не так то й легко знайти. Але для тих, хто захоплюється прогресивною якісною електронною музикою, в сучасний час є вихід з такої ситуації.

Це - Інтернет з його великою кількістю музичних сайтів mp3, де інтернет-користувачі можуть знайти багато музичних файлів, вітчизняних та зарубіжних виконавців, скориставшись музичними порталами. Але далеко не факт, що навіть там ви моментально знайдете музичний портал, який здійснює продаж mp3 музики, що має високий рівень якості.Wait while more posts are being loaded