Post has attachment
Współczucie jest czymś najpiękniejszym i najcenniejszym, mówią ci z nas, którzy znają już jego siłę. Jest lekarstwem. Odkrycia neurobiologów i neuropsychologów wskazują na to, że współczujące serce jest najważniejszym składnikiem zdrowia psychicznego; łagodzi stany depresyjne, podnosi poziom energii życiowej, kontaktuje nas z wewnętrznym spokojem i poczuciem własnej wartości. Im częściej współczucie odczuwamy, tym bardziej umacniamy naszą zdolność pokonywania trudności i przekształcania ich w pozytywne działania. Doświadczamy wewnętrznej wolności i radosnego uniesienia, a to sprawia, że możemy się rozluźnić i głęboko odpocząć. Współdziałanie z innymi w przepływie ciepła i współczucia czyni nasze życie szczęśliwym i spełnionym, a także – co ważne – radykalnie je wydłuża.

Post has attachment
Po co nam instynkt i irracjonalność?

Post has attachment
Nie przyszedłem tu z własnej woli i nie mogę sam stąd wyjść. Ktokolwiek mnie przyprowadził, będzie musiał zabrać mnie do domu...

Rumi

Post has attachment
Niestety, żyjemy w kulturze, w której panuje przyzwolenie na ciągłe komentowanie atrybutów kobiecości. Młodzi mężczyźni często zwracają się do młodych kobiet słowami: „świnko”, „suczko”, „foczko”, „dupencjo”. Rodzice wspólnie z dziećmi podśpiewują piosenki, w których jest dużo zamaskowanego nadużycia w warstwie językowej. Jeśli kobiety zgodzą się na taką formę komunikacji, potem będzie tylko gorzej. Słowami można ranić do żywego. Zrozumiałe jest, że ludzie pod wpływem emocji mówią sobie różne przykre, a nawet okrutne rzeczy. Ale wejście na poziom komentowania zachowań seksualnych jest przekroczeniem granicy, zza której może nie być powrotu. Wypowiedzianych słów nie da się cofnąć.

Post has attachment
Cohen: Tak. Zatem musimy sobie zdać sprawę z tego, że samo doświadczenie duchowe nie wystarczy. Ponieważ kontekstem dla naszych indywidualnych doświadczeń jest narcyzm, osobisty kontekst psychologiczny, w którym nie ma żadnego moralnego imperatywu. A większość ludzi, którzy uczą takich rzeczy jest produktem naszej generacji, więc sami ugrzęźli w takiej sytuacji. A jeśli pochodzą ze Wschodu to zazwyczaj reprezentują przednowoczesne kulturowe odniesienia, ze światopoglądem moralnym, który nie ma nic wspólnego z ponowoczesnym światem 21 wieku, w którym żyjemy.

Wilber: A często są też trochę naiwni i zakładają, że podzielamy to samo moralne dziedzictwo, a kiedy sprawy się załamują, są w szoku.

ZEPSUTY KOMPAS MORALNY

Wilber: Inna ważna sprawa: co znaczy osąd moralny, szczególnie w czasach ponowoczesnych? Czasach aperspektywicznego obłędu, niepohamowanego pluralizmu i relatywizmu, kiedy o niczym nie wolno powiedzieć, że jest lepsze lub gorsze niż coś innego. Tradycje wypowiadają się tutaj jednoznacznie. Są trzy filary duchowego rozwoju, to znaczy śila, dhjana i pradżnia. Śila jest fundamentem moralnym, etycznym, dhjana to medytacja, a pradżnia to przebudzenie lub urzeczywistnienie. To nieszczęście o którym wspominałeś, nieszczęście naszego pokolenia, polega na tym, że zaczęliśmy myśleć, iż kiedy nie dokonujesz osądów, to znaczy, że jesteś dobry. Ale to właśnie jest błędem. Jesteś dobry, kiedy dokonujesz właściwych osądów. I musisz nauczyć się jak dokonywać mądrych sądów, żeby podejmować decyzje, które są moralne. Ponieważ nie chcemy nikogo marginalizować lub osądzać niesprawiedliwie, to mówimy, żeby w związku z tym w ogóle nie wydawać osądów. Więc stoimy z tyłu, bez moralnego kompasu, bez osądów, bez rozróżniającej mądrości i z tego powodu całe przedstawienie diabli biorą. W takiej sytuacji, kiedy nie mówisz, że nic nie jest lepsze lub gorsze od czegoś innego, nawet w wymiarze względnym, jeśli jeszcze wtedy masz doświadczenie satori, kensho lub jedności, ono tylko utwierdza twój zepsuty kompas moralny. I ten twój zepsuty kompas moralny razem z twoim urzeczywistnieniem nazywasz duchowością.

Post has attachment
Bądź wdzięczny za trudne chwile. One pozwalają ci się rozwijać. Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia, ponieważ one dają ci szansę na poprawę. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ wyzwania budują twą siłę i charakter. Bądź wdzięczny za swoje błędy. Przekazują ci cenne lekcje.

Troy Amdahl

http://przewodnikduchowy.pl/a/wdziecznosc-cytaty.php

Post has attachment
Prawdziwa miłość daje wszystko, nie oczekując niczego. I z radością przyjmuje to, co ofiaruje jej życie. Jednak niczego dla siebie nie żąda, niczego specjalnego się nie domaga...

https://youtu.be/KK77tVKqyRw

Post has attachment
Ludzie boją się samotności, ponieważ kojarzą ją ze smutkiem, odrzuceniem, pustką i innymi trudnymi, nieprzyjemnymi emocjami.

Post has attachment
Searsowie w "Księdze rodzicielstwa bliskości" powołują się na badanie, które robili "na sobie". Martha Sears spała ze swoim dzieckiem, które było noworodkiem, w laboratorium medycznym - jednej nocy spali osobno, a jednej razem. Wynik był taki, że kiedy to dziecko spało osobno to ponad 160 razy w ciągu nocy zatrzymał mu się oddech. Następował taki moment, kiedy oddech tracił regularność. Kiedy niemowlę spało z mamą, takich sytuacji nie było.

http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,14518517.html?as=1

Post has attachment
Jesteś kochana, jesteś kochany! Nawet jeśli w to nie wierzysz, to jest to prawdą każdej chwili. Jesteś miłością. Nigdy ci jej nie brakuje, choć ego może krzyczeć, że jest inaczej. Miłość jest naszą prawdziwą, odwieczną naturą. Wszyscy jesteśmy zanurzeni we wszechprzenikającym oceanie czystej, bezinteresownej miłości.


http://youtu.be/QwXFnZ6pDB0
Wait while more posts are being loaded