Post is pinned.Post has attachment
Lake Palcmanská Maša
In the village Dedinky had the reservoir in history but in present too special role. In the mining area was the water always asked and helpful. The idea of water dam has borned in the time of Slovak state ( 1939-1945). After that, in 1950, started the building jobs. It needed relocating 88 houses of villages Dobšinská Maša and Dedinky.
The most important role of reservoir Palcmanská Maša is accumulating of water and balance flow at the river Hnilec. The next use of reservoir is spending the leisure time, recreation, fishing and water sports.
The reservoir Palcmanská Maša is the second biggest trout area in Slovakia. Fishing season opens at the 16th of april and closes at the 30th of september.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-31
11 Photos - View album

Post has attachment
Už za pár týždňov začne ďalší ročník festivalu Hory a mesto. O jeho prebehu o horách a kadečom inom sa rozprávame s jeho spoluzakladateľkou Tamarou Greksákovou. https://www.restartnisa.sk/o-festivale-hory-a-mesto-s-tamarou-greksakovou/

Post has attachment

Post has attachment
Naše staršie video, ale rád sa s vami podelíme :).
Slovenský Raj ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=5FnMix0MY3U

Post has attachment
Village Dedinky was originated in 1933 by the merger of two villages called Imrichovce and Štefanovce. It is located at the Palcmanská Maša lake and belongs to the most beautiful tourists resorts in a national park Slovak Paradise.
Dedinky offers many tourists services, accommodation, grocery store, restaurants, fishing office, post office, water bike service. Dedinky is a leaving point of tourists hikes to the large ambient. The most beautiful gorge Zejmarská roklina offers climbing by using metal ladders through the waterfalls of Captain Ján Nálepka.
In Dedinky is located monument the Baroque-Classicism Church of the Virgin Mary´s Assumption from 1835, with a side altar of St.Anthony from the 1st half of the 19th century.
PhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-31
4 Photos - View album

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-09-01
12 Photos - View album

Post has attachment

Post has attachment
Cykloturistický klub Lešťan ( CTK Lešťan ) dlhodobo orientuje svoj záujem a aktivity na spoznávanie čara a krásy prírodných zákutí nádhernej slovenskej krajiny. Vychádzajúc z premisy "PREČO CHODIŤ DO ZAHRANIČIA ZA NIEČIM, ČO MÁME U NÁS DOMA A OMNOHO KRAJŠIE" a v nadväznosti na zámysel rozšírenia turistiky ako aj cykloturistiky po našej nádhernej prírode sa CTK Lešťan zameral aj na lokalitu Slovenský Raj s jej priľahlými a vzdialenejšími obcami a historickými mestami. Pod názvom "Potulky bicyklom po okolí Penziónu Dúha Dedinky" ( http://potulky.eu/potulky-bicyklom-po-okoli-penzionu-duha-dedinky/ ) absolvoval v priebehu roka 2014 a 2015 už niekoľko štvordňových návštev tejto úchvatnej prírodnej lokality. Čerešničkou na torte boli  "Vianočné potulky bicyklom po okolí Penziónu Dúha Dedinky" ( http://potulky.eu/wp-content/uploads/2014/10/Viano%C4%8Dn%C3%A9-potulky-po-okol%C3%AD-Penzi%C3%B3nu-D%C3%BAha-Dedinky.pdf ), ktoré boli spojené aj s prvkami prežitia.
Nech je posledná návšteva tejto úchvatnej perly slovenskej krajiny ( https://www.youtube.com/watch?v=-aR0iP9WGuk&feature=youtu.be ) pozvánkou k návšteve Slovenského Raja a jeho blízkeho ( obce v okolí Národného parku Slovenský Raj ) ako aj vzdialenejšieho okolia (mesto Spišská Nová Ves, Levoča, Dobšiná).

Post has attachment
Shop in the village Dedinky.
Photo
Wait while more posts are being loaded