Post has attachment
کاغذ پاره تحریم ها، در سراشیبی سقوط یا سربالایی صعود؟

اعتراف به بی اثر و فرسایشی بودن #تحریمها ، موفقیت ایران در اعتماد سازی و اقناع افکار عمومی جهان و ناتوانی امریکا در متحد کردن شرکای خود در اعمال تحریم های بیشتر و نهایتا نیاز امریکا به فضای جدیدی برای تشدید تحریم ها ثابت مي كند كه مقاومت ايران منجر به استيصال غرب شده است.

 نكات پرس/باشگاه مخاطبان/ محمد حسين محترم: آقایان روحانی و ظریف رییس جمهور و وزیر امور خارجه با خوشحالی زایدالوصفی که از امضای توافق نامه ژنو به ایشان دست داده است ، در هر سخنرانی ، متینگ و نشست خبری و غیرخبری برای توجیه افکار عمومی، برروی جملاتی مشترک و تکراری تاکید زیادی میکنند. یکی از این جملات این است که «تحریم ها در سراشیبی سقوط قرار گرفت، پایه های تحریم لرزان شد، ترک برداشته ، و ... » 

این جملات عوامانه و سطحی نگر نشان میدهد که تیم سیاست خارجی چقدر از واقعیات عالم سیاست به دور و از درک تحلیلهای واقعی عاجزند. چراکه اولا تمام شواهد و قراین نشان میدهد که با ایستادگی ملت ایران در هشت سال گذشته تحریم ها عملا حالت فرسایشی پیدا کرده و در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، بطویکه حجم تجارت خارجی ۸ ماهه سال 92 ایران به بیش از ۵۳ میلیارد دلار رسید، که ۴۷ درصد این رقم مربوط به صادرات غیرنفتی است.

امضای توافق نامه و خون تازه ایی كه در رگهای تحریم کنندگان جاری شده 

آقای ظریف واقعا قطعنامه های سازمان ملل و مصوبات کنگره امریکا آنگونه که در نطق خود در مجلس شورای اسلامی برآن صحه گذاشتید، کاغذ پاره ایی بیش نیستند.هرچند تیم شما در گذشته، آقای احمدی نژاد را بدلیل کاغذ پاره خواندن تحریم ها،مورد حمله قرارمیدادید.
ثانیا تمام شواهد و قراین نشان میدهد که با امضای این توافق نامه خون تازه ایی در رگهای تحریم کنندگان جاری شده ، برای اینکه برخلاف سخنان وزیر امور خارجه ، تحریم ها در سربالایی صعود قرار بگیرد نه در سراشیبی سقوط.
براساس اظهارات مقامات و تحلیلگران تصمیم ساز امریکا در مراکز سیاست گذاری ایالات متحده ، تحریم ها کارایی خود را از دست داده بودند، اما شرایط و فضای حاکم بر جهان بدلیل سیاست اصولی ایران در جلب اعتماد افکارعمومی جهان بخصوص با فتوای رهبر معظم انقلاب در حرمت سلاح هسته ایی، امریکا قادر نبود دست به اعمال تحریم های بیشتر و شدیدتر بزند. لذا دولت اوباما در یک وضعیت مستاصل قرار گرفته بود.

اعتراف به بی اثر و فرسایشی بودن تحریمها

در متن کامل توافق‌نامه‌ ايران و پنج به علاوه يک یا همان فکت شیت وزارت خارجه امریکا و یا برنامه اقدام مشترک و یا همان الحاقیه ایی که اقای روحانی در گزارش صد روزه به ان اشاره کرد و یا هر اسم دیگری که بلافاصله پس از امضای توافق نامه ژنو از سوی امریکا منتشر شد و بلافاصله توسط خبرگزاری دولت روی خروجی تلکس خبری قرار گرفت به نکته اساسی و مهمی اشاره و البته اعتراف شده که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. و آن اعتراف به بی اثر و فرسایشی بودن تحریمها، موفقیت ایران در اعتماد سازی و اقناع افکار عمومی جهان و ناتوانی امریکا در متحد کردن شرکای خود در اعمال تحریم های بیشتر و نهایتا نیاز امریکا به فضای جدیدی برای تشدید تحریم ها. 
1- در این متن 3 آذر 1392 در قسمت نتیجه گیری آمده است :
«بدون این رویکرد مرحله‌ای، ائتلاف تحریم‌های بین‌المللی تضعیف خواهد شد و حالت فرسايشي به خود می گرفت ، زیرا ایران این استدلال را برای جهان مطرح خواهد کرد که درباره رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک جدی است و ما نبودیم. در آن صورت نمی‌توانستیم شرکای‌مان را در زمینه عمل مهم اعمال تحریم‌های‌مان متحد و با خود همراه کنیم. ما با این گام اولیه برنامه هسته‌یی ایران را متوقف می‌کنیم و به عقب می‌رانیم و یک گزینه مشخص را در اختیار ایران قرار می‌دهیم؛ پس از این توافق نامه، جامعه بين‌الملل با انزواي بيشتر و فشار بیشتر پاسخ ایران را خواهند داد. توافق اخير ما، پتانسيل رسيدن به اين هدف را دارد.»

2- شیخ صباح الاحمد جابر الصباح امیر کویت در دیدار وزیر امور خارجه 10/9/92 :
«ما همواره در مسئله هسته ایی از ایران حمایت میکنیم چراکه رهبری ایران سلاح هسته ایی را تحریم کرده اند و این به ما اطمینان میدهد که ایران بدنبال سلاح هسته ایی نیست»

3- جان کري وزیر امور خارجه امریکا 5/9/92 درگفتگوي اختصاصي با شبکه تلويزيوني اي بي سي نيوزآمريکا:
«ما دو گزينه پيش روي داشتيم ، يا بنيشينيم و بگوييم چه کار شود و چه کاري انجام نشود بدون آنکه کاري انجام شود و ايران پيشرفت کند و يا اينکه چنين توافقي حاصل شود. اکثر کساني که من با آنها صبحت کرده ام گفته اند که گزينه تشديد تحريمهاي ايران نتيجه اي ندارد.»

4- ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس 4/9/92 در مجلس این کشور :
«راه ديگري براي معامله با ايران يافت نشد، بنابراين، اين توافق مناسب است. »
5- بنرودس معاون مشاور امنيت ملي کاخ سفيد 5/9/92 : 
«گزينه هاي جايگزين راه حل ديپلماتيک برای امریکا پرهزينه است،بخاطر داشته باشيد که گزينه هاي جايگزين کدامند؟»

6- خاویار سولانا مسئول سابق سیاست خارجه اتحادیه اروپا که قبل از خانم اشتون ده سال رهبری1+5 در مذاکرات با ایران را بر عهده داشت، در کنفرانس «حال و آینده گفت وگو با ایران» با حضور وزیر امور خارجه و بیش از 40 تن از دیپلمات ها، کارشناسان و محققان سیاست خارجی اسپانیا در مادرید :
«تحریم ها از ابتدا غلط بود.ایران هسته ای غیرقابل برگشت است.در ایران انقلاب هسته ایی رخ داده است. من تصور میکردم که دوره امضاء چنین قراردادی گذشته است. !»
این در حالی است که مشروح سخنان سولانا ابتدا 6 اذر روی خروجی خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) قرار گرفته بود، اما بدلایل نامعلومی دولت ترجیح داد مردم نباید در جریان این سخنان قرار گیرند لذا پس از یک روز این خبر را از روی خروجی خود حذف کرد.

آمریکا در شرایط حاضر نمی تواند دست به اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران بزند

7- کالین کال معاون وزیر دفاع آمریکا در امور خاورمیانه در جلسه کمیته دفاع کنگره پیش از برگزار شدن دور سوم مذاکرات ژنو و امضاء توافق نامه :
«حل و فصل موضوع ايران دستاوردي مهم در دوران رياست جمهوري او محسوب مي شود.به عنوان معاون وزیر دفاع در امور خاورمیانه آنقدر از مسایل دفاعی می دانم که اطمینان دهم مسئله اول اینکه، آمریکا در شرایط حاضر نمی تواند دست به اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران بزند. برخی در آمریکا میگویند در اثر میل فراوان دولت روحانی به انجام مذاکره، فار تحریم ها و همچنین جدیت گزینه نظامی علیه این کشور بالا رود، اما واقعیت این است که درخواست برای کنار گذاشتن برنامه هسته ای ایران، دیپلماسی ای شکست خورده است. ایران مدتها برای رسیدن به این مرحله از دانش و تکنولوژی در برنامه هسته ای هزینه کرده و در معرض تحریم قرار گرفته و مهمتر از ان افکار عمومی مردم را نیز با خود همراه کرده است.

گالوپ: اگر توافقی صورت نگیرد حمایت از رژیم ایران در داخل این کشور به شدت بالا میرود

حالا دولت روحانی چگونه می تواند به یکباره اعلام کند برنامه ای که میلیارد ها دلار منابع مالی صرف آن شده و سالها تحریم را نصیب مردم کرده است به یکباره باید جمع آوری کند؟ نظرسنجی ها در موسسه گالوپ نیز نشان داده است در صورت شکست خوردن مذاکرات 46 درصد مردم ایران مقصر اصلی را دولت آمریکا میدانند. همچنین 68 درصد مردم ایران بیان کرده اند که فعالیت های هسته ای حتی اگر تحریم ها از این هم بدتر شود، باید ادامه یابد.اگر توافقی در این زمینه صورت نگیرد، مردم ایران و افکار عمومی امریکا را مقصر اصلی می داند و حمایت از رژیم ایران در داخل این کشور به شدت بالا میرود. برخی معتقدند باید به گونه ای تحریم ها علیه ایران را افزایش داد که حکومت را به زانو در آورده اما این افراد توضیح نداده اند که چگونه تحریم های بیشتر میتواند چنین مکانیسمی داشته باشد. البته سندی هم بر این مسئله نیست که فشارها می تواند برنامه هسته ای ایران را تعطیل سازد. اگر قرار باشد فشارها ایران را وادار به تسلیم شدن سازد باید به اندازه ای کافی باشد که برای رژیم ایران بحران درست کند . اما فشارهای اعمال شده تاکنون از بیشترین و بدترین فشارهای اقتصادی بوده است ولی هیچ تغییری در رویکرد ایران نداده است و البته شواهد نشان نمی دهد که اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود. نباید بر روی فشارهای اقتصادی برای تاثیر گذاری بر مردم زیاد حساب باز کرد چرا که مردم ایران با تجربه زمان جنگ 8 ساله و تحریم ها و فشارهای بین المللی و مشکلات اقتصادی که در آن زمان داشت ، فشارهایی کنونی تاثیری ندارد و فشارهای به هیچ وجه نمی تواند منجر به اقدامات درونی برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی شود.
مسئله دیگر تاثیر کار آیی تحریم های بین المللی است . تحقیقات نشان داده است که افزایش تحریم ها و فشارهای بین المللی بر ایران جبهه جهانی علیه ایران را تضعیف می کند چه خوب و چه بد. سومین مسئله ناکارآمدی تهدیدات نظامی علیه ایران است.اگر تهدید نظامی بخواهد به اقدام شدید منجر شود، این ایران است که برنده بازی است چرا که ایران موفق به جلب نظر جامعه بین الملل می شود. به همین دلیل نباید اصلا بر روی فشار زیاد به ایران برای رسیدن به توافق حساب باز کرد.»

افرادي که مي گويند بايد تحريمها را تشديد کرد، مسئله را درک نميکنند

8- گري سيک از مشاوران شوراي امنيت ملي آمريکا در دوره های مختلف رياست جمهوری در سخنرانی در موسسه تحقيقاتي کارنگي در 5/8/92 :
«مقطع کنوني، مثبت ترين مقطع براي مناسبات ايران و آمريکا از زمان پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون است. براساس بهترين اطلاعاتي که ما در اختيار داريم، ايران هنوز تصميم نگرفته است سلاح هسته اي داشته باشد. باوجود اين، به گونه اي با ايران برخورد مي شود که اين کشور، تهديدي قريب الوقوع براي ما است.درواقع، تحريمها سلاح جديد کشتار جمعي آمريکا است. اين سخن اغراق آميز نيست. آمريکا در بازي با نظام اقتصادي استاد شده است .البته مسئله فراتر از تحريمها است. افرادي که مي گويند بايد تحريمها را تشديد کرد، مسئله را درک نميکنند. بايد به واقعيتها توجه کرد. افرادي که مي گويند بايد فشارهاي بيشتري عليه ايران وارد، تحريمهاي بيشتري اعمال، تهديد نظامي بیشتری مطرح و کارهايي از اين نوع انجام شود، افرادي هستند که واقعا نمي خواهند بفهمند. اين نگرش نادرست است مبني بر اينکه ما مي توانيم با اعمال تحريمها، و تهديد ايران به اقدام نظامي، يا ترور دانشمندان و يا اقداماتي از اين قبيل، نظام ایران را سرنگون کرد.»

9- اليوت ابرامز مشاور سياست خارجي امریکا دولت بوش 5/9/92 :
« اگر ايران باور داشت تهديد نظامي جدي است و اگر آمريکا در قبال اين توافق نامه تا اين حد مستأصل نمي بود مي توانستيم انتظار توافق نامه بهتري را داشته باشيم.»

عملاً تحریم بیشتر علیه ایران امکان‌پذیر نیست

1- روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز 7/9/92 طی گزارشی نوشت: 
«از نظر مخالفان دولت اوباما تشدید تحریم‌ها موجب شد که ایران پای میز مذاکره بنشیند. اما ایراد این منطق در کجاست؟ انجاست که عملاً تحریم بیشتر علیه ایران امکان‌پذیر نیست. تحریم‌هایی که آمریکا و متحدانش در یک دهه اخیر علیه اقتصاد ایران به اجرا گذاشته‌اند، جزو مؤثرترین تحریم‌ها در تاریخ به شمار می‌رود. اما تحریم‌های وضع‌شده از سوی یک کشور بعید است بتواند یک دولت را به تغییر مسیر وادار نماید. مشکل آمریکا این است که توانایی‌اش در اعمال تحریم‌های چندجانبه با خواسته‌های متحدانش محدود می‌شود. مقامات دولت اوباما و دیپلمات‌های خارجی می‌گویند، دیگر کشورهای جهان در شرایط کنونی تمایلی به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران ندارند. این موضوع نه‌تنها در مورد چین و روسیه صدق می‌کند، بلکه شامل کشورهایی مانند انگلیس و دیگران نیز می‌شود. اگر ما این توافق را انجام نمی‌دادیم، دیگر قادر نبودیم همه را در کنار خود حفظ کنیم. آن‌وقت تحریم‌ها تضعیف می شد».

ایران به صورت مرتب با ایجاد نهادهای جدید تحریم ها را دور میزند

10- پاتریک کلاوسون مدیر مرکز تحقیقاتی موسسه سیاست های خاور نزدیک واشنگتن 7/9/92 :
«اجرای تحریم هامستلزم ان است که به صورت مکرر افراد و نهادهای جدید در فهرست تحریم ها قرار گیرد در حالی که ایران به صورت مرتب با ایجاد نهادهای جدید تحریم ها را دور میزند و تحریم ها کارایی خود را از دست میدهند. این توافقنامه در باره خطرات ناشی از اعمال تحریم های سخت تر، در صورت شکست گفتگوها ، ساکت است»
شلدون ریچمن - نشریه آینده آزادی امریکا – Future Of Freedom- 6/9/92 : 
«رییس جمهور آمریکا باید بداند که این بارهم هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایران برنامه تسلیحات هسته ایی داشته باشد و یا دارد. همه آژانس های اطلاعاتی مرتبط با این مسئله در جهان بیش از یک دهه در مورد این موضوع تحقیقات کردند از جمله براوردهای سازمان اطلاعاتی امریکا در سالهای 2007 و 2011 بر این موضوع تاکید دارند. و حتی تحلیلگران اطلاعاتی اسرائیل نیز موافقند که ایران برای اسرائیل یک خطر محسوب نمی شود»

«ایران هسته ای شده، چه بپذیریم و چه نپذیریم 

11- شالموند بن عامی وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در مادرید 9/9/92 :
«ایران هسته ای شده، چه بپذیریم و چه نپذیریم . نابودی برنامه هسته ای ایران کاری نیست که بتوان انجام داد. تاثیرگذاری ایران بر مسائل منطقه و جهان و پیشرفت ایران و مقاومت آن در عرصه بین المللی علی رغم تحریم ها و تهدیدات شگفت انگیز است. و حتی از چنان مقاومتی برخوردار است که توانسته با کشورهای مختلف روابط خود را توسعه دهد»

12- خبرگزاري رويترز 5/9/92 در گزارشي از واشنگتن در مورد فضای داخلی آمریکا نیز نوشت :
«اعمال تحریم ها و یا تهدید نظامی، دولت اوباما را در افکار عمومی با مشکل روبرو کرده بود. اگر مذاکرات به شکست 
مي انجاميد ، نام اوباما به عنوان رئيس جمهوري ساده لوح در تاريخ ثبت مي شد. امضاي اين توافق نامه فرصتي براي اجراي سياست اوباما و حمايت جهاني از اين سياست در زماني بود که اوباما در حال دست و پنجه نرم کردن با مشكلات داخلي و کاهش محبوبيت در داخل آمريکا است.»

13- ناتالی گوله نماینده سنای فرانسه 5/9/92 :
«توافقنامه ژنو برای فرانسه نعمت است؛ زیرا در هیچ کشوری به اندازه ایران ماشین‌های «پژو» و «رنو» در تردد نیست. این توافق یک معجزه است؛ مانند اینکه گنج یا سرزمینی بکر را کشف کنیم و کارگران فرانسوی نیز از بیکاری نجات پیدا می‌کنند»

14- سایت خبری «فرانس ۲۴»، تلویزیون دولتی فرانسه: 
«با تحریم ایران، پژو به پای خودش شلیک کرد و به شدت ریشهٔ خودش را زد.»

15- نشریه فرانسوی «مدیا لیبر» در شماره چند سال پیش خود پرونده ویژه‌ای برای پژو تدارک دیده بود. در این پرونده درباره اوضاع این روزهای نماد خودروسازی فرانسه و خباثت آمریکا در حق فرانسه، نوشته بود: 
«خبرهای بد برای شرکت پژو پشت هم ردیف می‌شوند.این‌ها همه به دلیل همسویی فرانسه با سیاست‌های ضدایرانی ایالات متحده است. شرکت پژو هر ساله در حدود ۷۰۰ هزار اتومبیل صادر میکند. از این میزان تعداد ۴۵۸ هزار خودرو در سال ۲۰۱۱ در ایران فروخته شده است. صادرات این شرکت تنها در شش ماه اول سال ۲۰۱۲ تعداد ۲۰۰ هزار خودرو کاهش داشته و چشم پوشی شرکت پژو از بازار پرسود ایران صرفا به دلیل همسویی با سیاست‌های نومحافظه کاران آمریکایی در واشنگتن بوده است؛ باز هم نومحافظه کاران آمریکایی!» 

اقای ظریف با توجه به موارد پانزده گانه گفته شده بالا ، که نمونه ایی از خروار است، آیا باز اعتقاد دارید با امضای توافق نامه ژنو ، تحریم ها در سراشیبی سقوط قرار گرفته و یا اینکه امریکا و چند کشور غربی جان دوباره ایی گرفته و خود را برای در سربالایی قراردادن تحریم ها اماده میکنند؟ البته از اظهارات مقامات امریکا پس از امضاء توافق نامه ژنو این مطلب به خوبی قابل فهم است که قصد دارند به تعهداتشان عمل نکنند و به قول معروف زیر میز بزنند و مثل سال 82 دور جدیدی از تحریم ها را اعمال کنند، هرچند کسانی در داخل هستند که قدرت فهمیدن را ندارند و یا برای کسب منافع گروهی و حزبی خود را به نفهمیدن میزنند تا منافع ملی فدا شود.! 
آقای ظریف این تحلیل پاتریک کلاوسون تحلیلگر سیاست خارجی آمریکا و مدیر مرکز تحقیقاتی موسسه سیاست های خاور نزدیک واشنگتن در تاریخ 7/9/92 را توجه کنید:
«ابهامات موجود در توافق نامه ژنو نکته مثبتی است که بنا به ملاحظات و به صورت عمدی گنجانده شده است.» 
این گفته یعنی چه؟ به زبان همه کس فهم ، غیراز این است که میخواهیم بزنیم زیر میز؟!!!

اقای ظریف امریکا و کشورهای غربی پی برده بودند و فهمیده بودند که با تحریم نمی توانند اقتصاد ایران را دچار تزلزل کنند و ملت ایران را به زانو درآورند ولی در داخل تاکید دارید و اعتقاد دارید که تحریم ها اقتصاد را فلج و کشور را ناتوان کرده است! و با این اعتقاد به پای میزه مذاکره رفتید و بعد شعار میدهید که کسی نگوید تحریم ها ایران را به پای میز مذاکره کشانده و کسی بعدا نگوید که جلو برنامه هسته ای ایران را گرفتیم!.
چرا نگویند اقای روحانی ؟ وقتی شما خود را به پای میز مذاکره کشاندید و خود جلوی برنامه هسته ایی کشور را گرفتید ، احتیاج نیست که کسی بگوید! صد البته که دشمن از این سیاست از روی ضعف شما استفاده میکند و حضور شما در پای میز مذاکره و امضاء توافق نامه ژنو را به حساب اقدامات خود به جهان القا میکند.!
وقتی قبل از انتخابات به اشتباه و بدون تدبیر فضای کشور را با سیاه نمایی آشفته نشان دادید و بحث تحریم ها را برجسته کردید!، 
وقتی در زمان انتخابات به اشتباه و بدون تدبیر سیاست خارجی را در موضوع هسته ایی مورد چالش قرار دادید!، 
وقتی پس از انتخابات به اشتباه و بدون تدبیر چنین القا کردید که مردم در اعتراض به سیاست خارجی و تحریم ها به اقای روحانی رای دادند!
وقتی پس از روی کار امدن اقای روحانی به اشتباه و بدون تدبیر القا کردید برای رهایی از مشکلات اقتصادی و تسهیل فضای اقتصادی و گریز از جنگ باید سر میز مذاکره بشینیم!، 
وقتی به اشتباه و بدون تدبیر با سخنان نپخته از جمله خالی بودن خزانه عملا کشور را در موضع ضعف و نیاز نشان دادید و با سوزاندن تمام برگهای برنده خود ، دست خالی پشت میز مذاکره رفتید!، 
وقتی برخلاف شعار «تدبیر و امید » دولت یازدهم ، ابتدا ناامیدی ایجاد و بعد اشتباه تدبیر کردید و مشکلات کشور را علی رغم تاکیدات و توصیه های رهبر معظم انقلاب به سیاست خارجی پیوند زدید، چرا امریکا چنین القا نکند که ایران را به پای میز مذاکره کشاندیم و برنامه هسته ایی ایران را متوقف کردیم، و از این القاء سرمست نباشد؟ 
اقای ظریف وقتی شما با استراتژی مذاکره برای کاستن تحریم ها یا تسهیل اقتصادی و یا فرار از جنگ وارد عرصه گفتگو شدید قافیه و میدان مذاکره را باختید، هرچند هنوز سرمست امضاء توافق نامه با قدرتهای جهانی ! هستید. حکایت شما حکایت سربازی است که در میدان جنگ گلوله به او اصابت کرده، اما بدلیل گرم بودن هنوز متوجه تیرخوردن خود نشده است!
وقتی براساس نیازمند بودن وارده مذاکرات شدید ، طرف مقابل با توجه به این نیازمند نشان دادن خود، امیدوار و چنگ و دندانش تیزتر شده است.
لذا با توجه به سابقه سال 82 که تحریمی وجود نداشت و پرونده ایران به شورای امنیت نرفته بود، عملکرد تیم شما و امضای توافق نامه سعداباد توسط اقای روحانی موجب شد پرونده ایران به شورای امنیت برود و تحریم ها شروع و تشدید شود، اکنون نیز این توافق نامه- ژنو- زمینه ساز اعمال تحریم های بیشتر خواهد شد، نه اینکه تحریم ها را در سراشیبی سقوط قرار دهد که قبل از این توافق نامه، در سراشیبی سقوط بود.
اقای ظریف انچه که امریکایی ها و غربی ها را به وحشت انداخته و به این نتیجه رساند که تحریم ها حالت فرسایشی پیدا کرده و کارایی ندارد، پيشرفت دانشمندان ايراني در عرصه علم و فناوري صلح اميز هسته اي بود، نه توافق نامه ژنو. اما شما مسیر را عوض کردید.آینده قضاوت خواهد کرد.انگونه که خبرگزاري رويترز 5/9/92 گزارش داد :
«هري ريد رهبر اکثريت سناي آمريکا گفت سنا ماه آينده لايحه اعمال تحريم هاي شديدتر عليه ايران را تصویب خواهد کرد تا اوباما پس از انقضای شش ماه، آن را بلافاصله به اجرا بگذارد.»
« آقای ظریف ! کاغذ پاره تحریم ها، در سراشیبی سقوط بود یا هست و یا در سربالایی صعود است؟»

nocutpress.com
کد خبر: ۶۰۰۷
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Alireza #Ahmadi Roshan = Mostafa #Ahmadi Roshan
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded