Post has attachment

Post has shared content
KÂMİLÜ’L KELÂM

Hint hikayelerinden oluşan kitap belli bir yazarı olmaması ve sözlü kültürün ürünüyle oluşturulması hasebiyle bizim halk hikâyeciliğine benzer noktalar oluşturmaktadır.
Hikâye Dürri Geylani adlı Şehzade’nin Talha adlı kişiyi mezarlıkta âh ederken görmesi ve yanına gidip bu halini sorması ile başlar. Talha Çin Şah’ı vezirinin kızına yani Kamer Ruh’a sevdalanmıştır ve kavuşması ona göre imkansızdır. Talha Kamer’in sevgisini anlatırken Çin Şah’ının kızı Gevher Hatun’dan da bahseder ve Şehzade Gevher Hatun’a aşık olur.
Bunun üzerine Şehzade bir plan yaparak Talha ile birlikte Acem diyarından ayrılıp Çin’in yolunu tutar.
Yolda bir pîre rast gelirler ve pîr Gevher Şah ve Kamer Ruh’a daha kolay ulaşmak için onlara birtakım akıllar verir.
Şehzadenin kıvrak zekası ve pîrin öğretileri sayesinde Talha ve Şehzade sevdiklerine kavuşurlar. Asıl hikâye burdan sonra başlar. Şehzade, Gevher Şah ile her gece bağda buluşur. Gevher Şah’ın annesi kızının bağa gitmesinden şüphelenir ve kızını sorguya çeker. Tek başına kızın bağa gitmesini yasaklar. Şehzade on gün boyunca sevdiğinden haber alamaz en sonunda dayanamaz ve Gevher Şah’ın odasına kemend atıp girmeye çalışır. Gevher’in odasında genç bir delikanlı görür. Sevdiği varmış beni neden kendine aşık eyledi diye âh eder. Arkadaşı Talha’nın yanına gelir gördüklerini anlatır. Sevdiğini ve yanındaki aşığını öldüreceğini söyler.
Akşam olmasını beklerken pazarda bir Derviş’in satıldığı haberi gelir. Şehzade de bize yarenlik eder diye Kamil’i satın alır.
Kamil ileriyi gören biri olarak Şehzadenin suskun ve mahzun halinin altında bir şey olduğunu sezer ve bunu Şehzade’ye sorar. Şehzade de olup biteni anlatır. Bunun üzerine Kamil her ne kadar Şehzade’nin gördüklerinin belki de yanlış anlamadan ibaret olduğunu söylemeye çalışsa da ikna edemez. Tıpkı Binbir Gece Masallarında olduğu gibi Şehzade’ye hikâyeler anlatmaya başlar. Her hikâye Şehzade’nin bir gün daha geç gitmesi içindir. Böylelikle 13 hikâye tamamlanmış olur.
Meğer Gevher Şah Geylani’nin hasretinden bir cariyesini erkek kılığına sokmuş ona bakıp durumuz. Bu gerçeği öğrenen Şehzade Kamil’in eline sarılır onu hata yapmaktan kurtardığı için. Gerçekler açığa çıkar Gevher Şah ve Dürri Geylani, Talha ve Kamer Ruh evlenir. Kendi ülkesinde Şahlığa gelen Şehzade yaptığı iyiliklere karşılık Kamil ile Gevher Şah’ın cariyesini evlendirir. Ve onların hikâyesi ile birlikte yüzlerce yıl yaşayacak hikâyeler sürüp gider.
Photo

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment
Kuru bir internet düşmanlığı ve körü körüne telefon düşmanlığı bu ümmetin kalitesi değildir. Fakat elbette içine dalıp kaybolduğumuz bir internet ve cep telefonuda ümmetin düşeceği düzey değildir.

Post has attachment

Post has attachment
İslamiyet'in doğuşu ve Hz. Muhammed'in hayatını 10 dakika içinde anlatmaya çalıştım fakat 1 dakika fazla oldu. Burada İslam tarihçileri tarafından kabul edilmiş olayları detaylarına girmeden, genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Beğeneceğinizi umuyorum.

www.yunusanginer.com

https://www.youtube.com/watch?v=qaP26EM-Bzg

Post has attachment

Post has attachment
Ve Simyacı... Yıllar sonra tekrar okumak çok güzel, çok çok keyifliydi.
Hepimiz birer simyacıyız esasen.

İnsanlar bir yığın acayip şeyler söylüyorlar. Bazen, koyunlarla birlikte yaşamak çok daha iyi, konuşmaz koyunlar, yiyecek ve su aramaktan başka bir şey yapmazlar. Ya da kitaplar, dinlemek isterseniz size ilginç öyküler anlatır kitaplar. Ama insanlarla konuşurken durum başka, öylesine tuhaf şeyler söylerler ki, konuşmayı nasıl sürdüreceğinizi bilemezsiniz.
Photo

Post has attachment
BİR SAYFA MUTLULUKTUR
BİR SAYFA MUTLULUKTUR
dilaraortucu.com
Wait while more posts are being loaded