Post has attachment

Post has attachment
Hi Women Techmakers!

Re:Coded, a humanitarian innovation startup, is seeking Android Development Trainers to co-teach an amazing group of Syrian refugees, internally-displaced youth and local community members in Iraq and Turkey. Our programs run from August and September 2017 for a period of 6 months. Commitment for the position is at least 2 months.

We are looking for someone that is passionate about coding, enthusiastic about teaching, caring and collaborative. An interest in the Middle East and/or refugees is essential. Teaching experience and experience with coding bootcamps is an asset.

http://www.re-coded.com/android-development-trainer

Post has shared content
#IWD16   #IWD  WTM etkinlikleri dünyanın pek çok ülkesinde  kadınların IT sektöründe yer almalarını cesaretlendirmek amacıyla düzenlenen,  Google tarafından desteklenen konferanslar serisidir.

WTM'16 Ankara ise bu serinin Ankara gerçekleşecek olan, Kadın ve Erkek konuşmacı ve katılımcıların yer alacağı herkese açık  bir teknoloji konferansıdır.

Post has attachment
Hi! Women Techmakers Istanbul organizes and open networking meetup at Friday evening with the attendance of Tamao Nakahara from New Relic, San Francisco based startup. It would be great to come together, drink something while learning about our projects. 
Tamao, is the director of developer relations and community marketing at New Relic . We are happy to meet up during her short 2-3 days trip to İstanbul. #womentechmakers #istanbul  
https://www.facebook.com/events/447262638809990/

Don't forget to follow +Women Techmakers Istanbul page!

Post has attachment
Women Techmakers Istanbul Dünya Kadınlar Günü etkinliği sponsorlarına teşekkür ederiz! Başarılı kadınları dinlemek için bu etkinliğe davetlisiniz! 
#womentechmakers   #istanbul   #wtm15   #iwd15   #connect   #create   #celebrate  
Photo

Post has attachment
#wtmistanbul konferans takvimi yayinlandi. Birbirinden harika kadin konusmacilar ve oturumlarini gormek icin tiklayin http://wtmistanbul.com/schedule #iwd #WomenTechmakers 
Event schedule
Event schedule
wtmistanbul.com

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment
9 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Voxxed Days Istanbul kadın konuşmacılara çağrı yapıyor. Women Techmakers Istanbul olarak bizim de yer alacağımız konferansta min %25 kadın konuşmacı hedefleniyor. Blog yazısında bu çağrının kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak için değil, deneyim ve tecrübelerini paylaşmaları için onları cesaretlendirmek olduğu da belirtildi. Bu başvuruyu kaçırmayın! Kadınların farklı haberler ile gündeme gelmesi için orada olmanıza ihityaç var! 
https://www.voxxed.com/days-istanbul15/

http://kodcu.com/2015/02/voxxed-days-istanbuldan-kadin-konusmacilara-cagri/

#womentechmakers   #istanbul   #voxxed   #istanbul  
Wait while more posts are being loaded