Post has attachment
Znalazłam w internecie pytanie: „Jak rozluźnić lewą stronę konia? Jest bardzo spięty, nie chce zbytnio na nią skręcać i tuli się do prawej strony”. Wbrew pozorom, problemy ze skręcaniem konia w którąś ze stron są dość częste. Sporo pytań o przyczynę takiego stanu rzeczy znajdziecie w grupach i na forach dyskusyjnych. Jeźdźcy zazwyczaj szukają prostych przyczyn takiego stanu rzeczy i szukają prostych rozwiązań na ich poprawę.

http://pogotowiejezdzieckie.blogspot.com/2018/08/rownowaga-konia-przodty.html
RÓWNOWAGA KONIA – PRZÓD/TYŁ
RÓWNOWAGA KONIA – PRZÓD/TYŁ
pogotowiejezdzieckie.blogspot.com

Post has attachment
„Czy to możliwe aby koń nie umiał skakać?” Pytanie to zadane zostało w pewnej grupie i dotyczyło klaczy, która została kupiona, gdy miała 4 lata – klacz do zajeżdżenia. Podobno - koń ideał ! „Ganaszowanie, piękny chód. Przez drągi to on kocha chodzić ale problem z przeszkodami. Jest kierowana na nią i albo leci tak, jakby jej nie było - co skutkuje strąceniem, albo podnosi nogi jak do drągów. Nigdy, powtarzam, nigdy nie skoczyła. Parę razy zdarzyło jej się nawet wywalić o małego krzyżaka. Jak nauczyć ją skakać?”

https://jezdzieckielementarz.wordpress.com/2018/07/25/dlaczego-moj-kon-nie-skacze/
Dlaczego mój koń nie skacze?
Dlaczego mój koń nie skacze?
jezdzieckielementarz.wordpress.com

Post has attachment
Mogłabym podać wam nieskończoną ilość przykładów sytuacji, w której kulejący koń pracuje pod jeźdźcem tylko dlatego, że jego właściciel stwierdził, że to nie kulawizna a tylko ten koń tak już ma. Nie twierdzę, że z kulejącym koniem nie należy pracować. Czasami jest to wręcz konieczne dla zlikwidowania przyczyn notorycznej kulawizny. Ale powinna być to wówczas praca wręcz rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna, a nie wsiadanie na przejażdżkę po lesie albo wsiadanie dla kontynuacji pracy sportowej – skokowej albo ujeżdżeniowej.

http://pogotowiejezdzieckie.blogspot.com/2018/07/twoj-kon-kuleje-postaraj-sie-wiedziec.html

Post has attachment

Post has attachment
Nie każdy koń może być hipoterapeutą. To oczywiste, że muszą to być konie, które mają predyspozycje psychofizyczne do tej pracy. Psycho- bo często przy takich zajęciach konie spotykają się z nietypowymi zachowaniami dzieci jak i dziwnym sprzętem. Muszą być „odczulone” na piłki, kółka, a także wózek inwalidzki itp. Wymagamy od nich spokoju i opanowania w każdej sytuacji… Fizyczne predyspozycje - temat rzeka. Bo tak naprawdę, żeby dobrze przeprowadzić terapię, to musimy dobrać konia do konkretnego pacjenta. To bardzo indywidualna sprawa.

https://jezdzieckielementarz.wordpress.com/2018/07/05/konie-do-pracy-w-hipoterapii/

Post has attachment
Skutkiem braku edukacji „około-jeździeckiej” jest właśnie to, że szkółkowe konie wożą jeźdźców niszcząc swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeźdźcy, którzy ledwo nauczyli się siedzieć na koniu, wyjeżdżają na nich w teren. Bez kondycyjnego, fizycznego i technicznego przygotowania podróżują na grzbiecie konia odbijając mu grzbiet. Publikują zdjęcia z takich wypraw a ja widzę, że siedzą na zwierzęciu z tak wklęśniętym grzbietem, że aż mnie plecy bolą. Na zwierzęciu z otwartą z bólu mordą, zadartą nienaturalnie szyją i odstawionymi zadnimi nogami, co jest efektem zapadniętych i niemiłosiernie bolących pleców.

https://jezdzieckielementarz.wordpress.com/2018/06/24/konie-szkolkowe/
Konie szkółkowe
Konie szkółkowe
jezdzieckielementarz.wordpress.com

Post has attachment
Dzięki blogom i grupom zyskałam wiele internetowych znajomości, a z kilkoma osobami – czytelnikami poznałam się osobiście. To są bardzo cenne znajomości. Mam nadzieję, że chociaż w niewielki sposób pomagam tym osobom „dogadać się” z końmi. Pomagam i pomagać będę, bo zależy mi na tym, by konie służąc ludziom były w tej swojej służbie zdrowe i szczęśliwe. Zależy mi na tym, żeby jeźdźcy wiedzieli jak słuchać i obserwować wierzchowce, by móc odczytywać ich potrzeby. I nie mówię o karmieniu, obsłudze czy opiece nad zwierzęciem. Mówię o potrzebach ciała i psychiki koni, koniecznych do swobodnej i bezpiecznej dla ich zdrowia pracy z człowiekiem.

http://pogotowiejezdzieckie.blogspot.com/2018/06/bez-tytuu_84.html

Post has attachment
Konie, według mnie, zaczynają być stare kiedy złe ich „użytkowanie” zaczyna zbierać żniwo w postaci kontuzji, chorób, kulawizny, sztywności ciała, braku sił do pracy, niemocy itd. Dlatego koniem starym jest już czasami dwunastoletni wierzchowiec. A prawda jest taka, że to właśnie koń - dwunastolatek powinien być u szczytu swoich fizycznych, sportowych i szkoleniowych możliwości.

https://jezdzieckielementarz.wordpress.com/2018/06/16/stare-konie/
Stare konie
Stare konie
jezdzieckielementarz.wordpress.com

Post has attachment
Jak już pisałam w poście pt: „Wodze w dłoniach”, każdy szczegół w ułożeniu naszego ciała, podczas siedzenia w siodle, ma ogromne znaczenie dla poprawności naszej współpracy z wożącym nas wierzchowcem. Szczególnie sposób, w jaki stopy leżą w strzemionach, ma ogromne znaczenie. Stopy opierające się w strzemionach są jak fundament budowli. Jak korzenie drzew, jak część słupa wykopana w ziemię. Stopy niosą ciężar całego naszego ciała i gdy podczas dosiadania wierzchowca nadal będą go niosły, to ów ciężar może być pomocą w prowadzeniu konia.

http://pogotowiejezdzieckie.blogspot.com/2018/06/uozenie-stop-w-strzemionach.html
UŁOŻENIE STÓP W STRZEMIONACH
UŁOŻENIE STÓP W STRZEMIONACH
pogotowiejezdzieckie.blogspot.com

Post has attachment
Kłopoty z namówieniem konia szkółkowego do ruchu w różnych chodach to częsty problem. Pogłębia się jeszcze, gdy konie chodzą jeden za drugim. Koń drugi, trzeci i każdy następny nie skupia się wówczas na jeźdźcu tylko na zadzie towarzysza przed nim. Chodzenie koni w szkółce (nie czołowych) pod siodłem jest „mechaniczne” – kręcą się one jak na karuzeli. Najczęściej jeszcze jedną i tą samą wydeptaną ścieżką wzdłuż płotu albo brzegu trawnika. Konie takie popadają w rutynę snucia się za innym końskim zadem, więc instruktorzy też niechętnie pracują z nimi jako końmi czołowymi(prowadzącymi). Nie mówiąc już o treningach indywidualnych. A kiedy już zaistnieje konieczność indywidualnej pracy z koniem „wyciągniętym z karuzeli”, jako jedyne rozwiązanie problemu instruktorzy zalecają użycie bata.

https://jezdzieckielementarz.wordpress.com/2018/06/08/mam-problem-z-zaklusowaniem/
Mam problem z zakłusowaniem
Mam problem z zakłusowaniem
jezdzieckielementarz.wordpress.com
Wait while more posts are being loaded