Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Esen Genç / Arşiv
http://medcezirdergi.org/author_article_detail.php?article_id=23 '' Vücuduna yürüyen, her noktasını ince ince dolaşan, kanını donduran akrebi kıskıvrak yakaladı. Kuyruğundan yakaladı. Kendi zehrini emdirdi. Zamanı öldürdü. Şimdi her tarafına bulaşmıştı yelkovan. Sayılar yapış yapış olmuştu. Günler, haftalar, aylar ve yıllar birer birer kalmıştı üzerinde. Akrebi öldürdüğü elinden ipil ipil bir mart akıyordu. Gözüne sıçrayan yılı seçememişti ama, iğneyi ilk batırdığında akrebin gövdesinden fışkıran cumartesi, gömleğinde kuruyup kalmış bozuk bir renk almıştı.'’

Sağlı sollu küçük dükkânların bulunduğu caddeye geldiğinde saat 2.40'ı gös-teriyordu.
Güneş, kavurucu hükümranlığını sürüyor ve zalim bir kral gibi kimseyi ayak bastırmıyordu topraklarına. Herkes evine saklanmış, güneşin bohçasını toparlayıp gitmesini bekliyordu sabırla. Şehir hafta içi bir günde gidilen piknik alanını andırıyordu bu saatlerde. İzler var, iz bırakanlar yok. Kâğıtlar, poşet çantalar, sönmüş ateş kalıntıları… Bir vakitler insan olduğu belli. Hatta tekrar geleceği de…
Beklemenin basitliği ve terden yapış yapış olmuş esnaf, caddelerin serinlemesini ve kalabalığın tekrar caddeye dolmasını bekliyor olmasaydı bu kanıya da vara-mazdık muhakkak.
Ucuz Çin malı oyuncak bebeklerin sergilendiği bir pasajdan sola döndüğünde başlangıçta zikrettiğimiz saatin üzerinden sadece 2 yeni dakikanın geçtiğini fark etti kahramanımız. Bunca şeyi o kadarcık sürede mi düşünmüştü?
Bir saatçi dükkânıydı önünde beklediği. Envai çeşit kol saati, çalar saatler, hangi tarihten beri duvarda asılı olduğu bilinmeyen ve neredeyse duvarın bir parçası haline gelmiş çoğu yanlış bir dilimi gösteren irili ufaklı onlarca duvar saati… 
Saatlerin de hafızası var mıydı? Ayları, yılları var mıydı onların da? 12' yi gösteren bir saat hangi yılda takılıp kalmıştı acaba? Hangi ayda,mevsimde..? Bir anı mıydı takılıp kaldığı odaklandığı..? Bilerek mi ilerlemek istememişti, buraya kadar demişti?
Yalnızca saatlerle dolu bir oda kurma fikri parladı gözlerinde. Kol saatini çıkardı ve o anda çekti pimini. Aklına bu fikrin geldiğine dair bir an'ı oluşturacaktı öncelikle... Sevindiği üzüldüğü ne kadar an olduysa pimini çekip asacaktı duvara.'' An''ı yakalayabilecek miydi anı yakalama peşine düştüğünde? Umursamadı..
Annesinin sıcak bir bakraç sütle bahçe kapısından girdiğini görmeseydi daha fazla oyalanabilirdi bu düşünce üstünde. Hemen koştu yardım etti. Sobayı ateşledi, etrafa dağılmış eşyalarını topladı, pencerenin kenarındaki yumuşak minderlerle kaplı tahta sedire oturdu, yağmuru izledi, huzuru duyumsadı. Çekti pimini.
Ve saatin “tik tak” larıyla değişti sahne. Kumdan yapılan resimler gibi bir el hareketiyle silinde her şey. İpek gibi bir sesin dillendirdiği türkünün nağmeleri yayıldı odaya. Yıllar yılı kilitli kalmış bir sandıktan dağılır gibi. ''Emirdağ' a bir geçmeyle yol olmaz, altın yere düşme ile pul olmaz .'' Etrafa savurdu tüm notaları. ''mi '' ye 5 saniye uzakta bir '' fa'',yelkovanın üstünde bir '' la''. Hey hat! Memleket kaç takvim kadar uzakta. Hasreti duyumsadı çekti pimini.
O gün tüm yurt genelinde aynı cümleler okundu haber bültenlerinde; gece saat 1 de güz saati uygulamasına geçilecekti. Güz, hüznü çağrıştırdı kahramanımıza; bu yeni saat uygulamasını yeniden yorumladı. Uyudu uyandı.
Onu zorlu zamanlar bekliyordu. Artık bir gün 24 yıldan oluşacaktı. Acıya ayarladı tüm saatleri.1 acı önce, 3 acı sonra… 
Ve akrebin zehri damıtıldı. Bir futbol maçında teknik direktörün kırmızı kart görmesi gibi bir şeydi bu da. Babasının cenazesi gö-türülürken omuzlarda, hocasını kaybetmiş bir futbolcu gibi kalakalmış hissediyordu kendisini koskoca sahanın ortasında. Çoğu zaman cebinde bir simit parası bile olmayan babasının, kendine güvensizliğinden, sıkıl-ganlığından, ezginliğinden bir parça aldı. 3 kez ağzını ve burnunu çalkaladı.3 kez aşağıya döktü omuzlarından. Zehri bin kat acılaştı akrebin. Bay vicdan azabı geldi, kuruldu koltuğuna. Huzur, dükkânı kapatıp güney yarım küreye gitti. Kafasını duvarlara vururken kırdı saatini de.
Odanın duvarları neredeyse dolmuştu. Saat işi biraz pahalıya patlamıştı ona. Takvim yaprakları da iş görürdü aslında. Ama kurguya ilki kadar yakışmayacaktı o da. Pembe saati, kız kardeşinin erik ağacından düştüğü ve bir daha asla önceki gibi olmayan sol bacağını kırdığı anı hatırlamak için asmıştı. Kenarları yaldızlı, Alâeddin Camii resmi yerleştirilmiş bordo saat, yıldızların üstüne başına döküleceğini zannettiği bol ışıltılı bir gökyüzü altında ninesinin anlattığı masalları ve özellikle padişahın '' Kırk katır mı kırk satır mı? '' diye sorduğu bölümü hatırlatacaktı ona.
Güçsüzün güçlüden; mazlumun zalimden hakkını aldığı bölümdü orası çünkü. Hay-vanlarını da unutmamıştı. Civcivinin üzerine bastığı ve kuşunun bir kedi tarafından tartaklandıktan sonra darbelerden değil ama ödünün kopmasından dolayı öldüğü anın da bir anısı vardı artık duvarda.
Tik tak lar gittikçe çoğalıyordu. Anılar, hüzünler en çok da vicdan azapları üstüne üstüne geliyordu. Cep telefonunun '' Yeni Sms '' bölümünü açtı ve büyük harflerle '' HAYAT ÇOK ANLAMSIZ '' yazdı.
Aklında gönderebileceği hiç kimse yoktu. Yine de ''gönder '' dedi ve ''rehber''e girdi. İsimleri tek tek kontrol edip gönderebilecek birisini aradı. Olmadı olmadı. Sonra değişik bir yol düşündü. İlla da bir'' şahış ''olması gerekmiyordu. Otogar Danışma Şefliğine, İngilizce Bölüm Odasına, Yurt Fax adıyla kayıtlı numaraya, Aday no ' ya, Staj yaptığı okulun bölüm başkanlığına, sürekli gittiği göz dok-torunun bürosuna ve kardeşinin bankomat numarasına göndermek geldi içinden mesajını. Vazgeçti. Kapıya yeltendi, çıkmak istedi. Son anda çıkmak istediği kapının önünde durdu ve arkadan kilitledi kapıyı. Kendini arşivledi. Oradaydı. İsteyen istediği zaman ulaşabilirdi. Mesajı kaydetti, '' Arşiv'' e attı.

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Esen GENÇ / Beyaz Ölüm (İsmail Güneş' in anısına)

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded