Post has attachment

Post has shared content
HƏR VAXTIZ XEYİR QURUP ƏHLİ XOCALI SOY QIRIMININ 25-Cİ İL DÖNÜMÜNÜ ƏN YÜLSƏK SƏVİYƏDƏ VƏ GENİŞ FORMATDA QEYD ETMƏY ÜÇÜN VƏ XOCALIYA ƏDALƏT BENƏLXALQ SƏVİYƏSİNDƏ DƏSTƏK VERMƏK ÜÇÜN G+ DA OLAN BÜTÜN AZƏRBAYCAN QURUPLARINAN XAYİŞ EDİRİK ÖZ VƏTƏNDAŞLIQ BORCUNU YERİNƏ YETİRMƏK ÜÇÜN FEVRALIN 20-NƏN 27-Ə KİMİ BÜTÜN PAYLAŞMALAR VƏ MÜZAKİRƏLƏR YALINIZ XOCALI ŞƏHİDLƏRİNƏ AİD OLSUN XAYİŞ EDİRİK BU AKSİYADA BİZƏ DƏSTƏK OLUN 

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
LEZGİLER

LEZGİLER, sanıldığının aksine LAZ değil; DAĞISTAN'ın güneydoğusundaki AKTİ, DOKUZPARA, KASIMKENT, KURAM, MAGARAMKENT, RUTUL dolaylarında, ve AZERBAYCAN'ın kuzeydoğusunda KUBA, NUKA ve ŞEMAKA dolaylarında yaşıyan
Müslüman bir TÜRK boyudur... %50'si DAĞISTAN'da, %42'si AZERBAYCAN'da yaşar.

LEZGİLER'in Arap akınları ile İSLAM'la tanıştığı, 1400'lerde ŞİRVAN ŞAHI HALİL döneminde Müslüman oldukları sanılmaktadır.

Bölgede 1775'de KUN HANLIĞI kurulduysa da, LEZGİLER'in büyük bir kısmı KUBA, KAZIKUMUK, DERBENT HANLIKLARI'na katıldılar. 1812'de KUN HANLIĞI Ruslar'ın himayesine girdi, kısa bir süre sonra da RUSYA'ya ilhak edildi. Bunun üzerine LEZGİLER, ŞEYH ŞAMİL'e katılarak Ruslar'la çaprışmaya başladılar... Bu mücadele 1864'de ŞEYH ŞAMİL'in teslim olmasıyla sona erdi.

LEZGİCE, ÇEÇENCE'ye yakın bir dildir. Yani diğer bütün KAFKAS dilleri gibi URAL-ALTAYİK özellikler taşır. On kadar lehçesi vardır. KURİ, AGUT, TABASARAN dilleriyle birlikte bir alt grup oluşturur.

LEZGİLER'in eski bir edebiyatı vardır ama, bu çoğunlukla AZERİ lehçesi, ARAPÇA ve FARSÇA'dan yararlanarak gelişmiştir. LEZGİCE eser azdır.

Meşhur LEZGİ yazarlar arasında Kelâm âlimi KORKURLU SAİT, tasavvuf Şairi ETİM EMİN, Azerice yazan tarihçi HASAN ALKADERİ, şair SEYFULLAH ÇOBANZADE, şair EMİN ARSLAN, şair HACI AKTİİ vardır.

DAĞISTAN'ın millî şairi SÜLEYMAN STAL'SKİİ, Kuruglu TAHİR ALİMOV, ALİBEG FATAHOV, ŞAH EMİR MARADOV da LEZGİ kökenli yazarlardır.
Photo

Post has attachment
SALAM EZIZ DOSTLAR MERHEMETLI SIRDASLAR BY BILETE GONULU ALICI OLSANIZ BILIN 20AILENIN OVLADINI OLUMDEN XILAS ETMIS OLARSIZ EYNI ZAMANDA AS KONSRTE GELIB MUSIQIYE QULAQ ASIB RUHEN RAHATLIQ TAPARSIZ INANIN UDUZMARSIZ CUNKI BILDIYIMIZ KIMI MEHEREMLIY AYI OKTYABR ALSANIZ !IKINCISI USE HARDASA I SEXSLERE AM TUTMAQ ALLAHA XOS OMAR BILIN KI BY DOVLET SEVIYESINDE OLAN VETEN MENE OQUL DESE ASK ALTINDA KONSERTDI YENI TANINMIS OXUYANLAR SIMALAR 'VE EYNI ZAMANDA ILHAM ELIYEV CENABLARI VE AZERBAYCANLI BIRINCI XANIMI MEHRIBAN ELIYEVA VE SEFIRLIKLER NAZIRLER BE SADE VETENDASLAR BELE OLACAQ FERQ QOYULMADAN TESKILATCILARDA VAR MENDE ONLAR DAQIL OLMAQLA BY KONSERTI KECIRILMESI BAS TUTMASI UCUN ALLAHIMIZA SUKURLE DAY EDIR SIZLERDE MADI BE MENEV BY TEDBIRE DESDEK OLUN TESEKKURLER
Photo

Post has shared content
Her kesi devet edirik anma merasimine eziz boz qurdlar
Photo
Photo
2016-08-18
2 Photos - View album

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Günaydın Hayırlı Sabahlar Arkadaş lar Hayırlı Hafta Sonları 
Animated Photo
Wait while more posts are being loaded