Post has attachment
Пред некој месец правев една sample апликацијата, истата е достапна на GitHub. Можеби за некој ќе биде интересна. 

Активирање на Google Now во 3 прости чекори:
1. Позајмуваш сим картица од пријател гастербајтер
2. Ја ставаш картицата во телефон
3. Активираш Google Now

Здраво дечки/девојки

Имам Nexus 5X 16Gb White за продавање ако некој е заинтересиран, телефонот ми го донесоа од Бугарија и е со гаранција од таму (нов, неотпакуван). Моментално не сум во состојба да го имам и затоа го продавам. Ако некој е заинтересиран може да ме исконтактра, ќе се договориме за цена.

Поздрав.

Дечки здраво,

Се надевам дека веќе сите имате Marshmallow, па дури и ноемвриски security update. Не знам дали имате проверено, ама конечно македонскиот може да се стави како системски јазик на Нексус телефоните. Тоа се добри вести за кој сака да се осеќа малку попатриотски, ама се добри вести и дека конечно можеме да програмираме со конзистентен македонски locale за ресурси, стрингови и сл. Така да, не знам што чекате. :)

Голем поздрав до сите.

Post has attachment
Експериментирав нешто со новото API за fingerprint, ако некој го интересира како работи, еве еден пример.

https://github.com/Zlate87/android-fingerprint-example

Post has attachment
Користи некој Андроид на македонски?
-
votes visible to Public
18%
Да
82%
Не

Post has attachment
http://www.vysor.io/

Интересна алатка, поготово ако треба да правите online демо. Се надевам на некој ќе му се најде :)

Дечки некој да не добил OTA update со LMY48I (Stagefright security fix)? Демек излезено е, ама кај мене нема ништо на Нексус 5 на ONE.

Мислам дека веќе Гугл навигацијата работи и за Македонија. 😃

Post has attachment
Здраво Дечки.
Проверете го Material Design-от во мојата нова апликација :)
Wait while more posts are being loaded