Post is pinned.Post has shared content

#هرودوت:

هیچ پارسی یافت نمی شد که بتواند خود را با کورش مقایسه کند. از این رو من کتابم را درباره ایران و یونان نوشتم تا کردارهای شگفت انگیز این دو ملت عظیم هیچگاه به فراموشی سپرده نشود.
Photo

Post has attachment
شهریورگان یا آذر جشن از جملهٔ جشنهای دوازدگانهٔ سال ایران باستان بوده‌است و از شمار جشن‌های آتش بوده است. روز چهارم از هر ماه به نام شهریور می‌باشد و چهارم ماه شهریور جشن شهریورگان می‌باشد. امروزه زرتشتیان این جشن را به عنوان روز پدر درنظر می‌گیرند.

به موجب یزدان‌شناسی اوستایی شهریور میان امشاسپندان یا ملائک و ایزدان شش گانه از لحاظ مرتبت و مقام دومین است. نخست بهمن و دوم شهریور. این نام در اوستا خشتر وئیریه آمده که جزء اول به معنی کشور و پادشاهی و جزء دوم به معنی آرزو شده می‌باشد پس رویهم به معنی پادشاهی یا کشور آرزو شده و مجازاً به مفهوم عام از آن بهشت نیز اراده شده‌است.

چنانکه همهٔ امشاسپندان دارای دو وجه مینوی و زمینی هستند این امشاسپند در جهان مینوی نمایندهٔ قدرت و شهریاری مطلقهٔ اهورامزدا و در زمین نگاهبانی و سرپرست فلزات و جنگ ابزارها و سلاح‌ها بدو محول است. ما نمی‌دانیم چرا شهریورگان از شمار جشنهای آتش به شمار می‌رفته‌است.
در جشن شهریورگان مردم در خانه‌ها آتش می‌افروختند و ستایش خداوند و شکر نعمت‌های او می‌گزاردند. در خانه‌ها اغلب میهمانی برپا کرده و خوراک‌های متنوع و ویژه تدارک می‌دیدند و به مناسبت تغییر هوا شب هنگام در بام‌ها نیز آتش می افروختند. امروزه متأسفانه بقایای جشن شهریورگان نیز میان زرتشتیان فراموش شده و فقط برخی از خانواده‌های قدیم در کرمان به گونهٔ محدودی این جشن را برگزار می‌نمایند. در دوران اخیر زرتشتیان جشن شهریورگان را به عنوان روز پدر انتخاب کرده‌اند چرا که شهریور از امشاسپندان مردگونه؛ و به معنای شهریاری بر اراده و نفس است.
منبع : fa.wikipedia.org
Photo

Post has attachment
نمونه ای از حقوق در ایران باستان
ماجرای بجامانده و بدست آمده از یک کتیبه باستانی از ۳۸۶۰ سال پیش
.
..
.

در دوره سلسله سیماشکی ها در تمدن ایلام تقریبا مقارن با سال ۱۸۵۰ پیش از میلاد و دوران پادشاهی ایندتو ، وزیر خردمند این پادشاه به نام کوک سیوت نقش بسزایی در حکومت ایجاد میکرد.
در ایلام لوح خانه هایی (مکتب خانه) وجود داشت که مستقیما زیر نظر وزیر بود. در این لوح خانه اشخاص جوانی برای نوشتن تربیت میشدند که بعدها بتوانند در مقامات اداری مشغول بکار شوند.
از کوک سیموت لوحه ای بدست آمده است که در آن وزیر کوک سیموت ، مدیر مدرسه یا همان لوحه خانه به نام «توروکازو» را بخاطر رفتار بسیار سختگیرانه اش با دانش آموزان سرزنش میکند.مضمون اصلی لوحه:
از وزیر کوک سیموت به مدیر مدرسه توروکازو : چرا کاتبان کارآموز را آزار میدهی ؟ دستور من این است : آزارشان نده!
این لوح به میخی اکدی هرچند سند کوچکی است اما از نظر تاریخ و فرهنگ بسیار ارزشمند که ما را به شوش در ۳۸۵۰ سال پیش میبرد و نشان میدهد که معلمان سختگیر همیشه به شاگردانشان زور میگفته اند. اما این احتمال هم وجود دارد که بعضی از شاگردان فرزندان اشخاص بلندپایه بوده اند و ممکن است پدر یکی از اینها شکایت فرزندش را به پیش وزیر برده و از او خواسته باشد که در تربیت دانش آموزان رفتار ملایم تری پیش بگیرند.
.

بن مایه :
«شهریاری ایلام، والتر هینتس» ‎‏‎‏. پاینده و جاوید باد نام ایران
Photo

Post has attachment
فه قره قا ( فخريگاه )

.
..
.


فه قره قا اثری تاريخی است که به صورت دخمه ی سنگی از دوران مادها به جای مانده است .
اين اثر تاريخی در پانزده کيلومتری شمال مهاباد و در جنوب روستای اگريگاش واقع شده است . اين دخمه سنگی دو طبقه که شامل چهار ستون سنگی است از نظر حجاری و ستون بندی در عداد مقابر مهم دوره ماد ها به شمار می رود . که در بين سالهای 550 تا 708 قبل از ميلاد به وجود آمده است.
فه قره قا به صورت صخره از لايه های رسوبی آهکی تشکيل شده و در دامنه جنوبی بر دشت وسيع شهر ويران مهاباد مشرف است .
داخل اين دخمه سنگی 36 متر مربع است که بخش شمالی آن متشکل از دو پله ورودی و دو ستون با ارتفاع 2 متر و 10 سانتی متر و داخل آن يک مقبره بزرگ و دو مقبره کوچک قرار دارد که طبق گفته کارشناسان قبر بزرگ مربوط به يک شاهزاده مانايي به نام فرورتيش است .
طول قبر بزرگ 2 متر و 65 سانتی متر و عرض آن 140 سانتی متر و طول قبرهای کوچک 140 سانتی متر و عرض هريک از آنها 90 سانتی متر است .
ارتفاع اين دخمه سنگی از لب ايوان تا پايين ترين قسمت دامنه کوه پنج متر و سی سانتی متر است .
Photo

Post has attachment
🔴☘🔴 همبستگی #ایرانیان ، پیشینه‌ای کهن دارد. در گذشته پارس ها و مادها با اتحاد هم بر کل جهان باستان فرمانروایی کردند. امروزه هم رمز پیروزی ، اتحاد و همبستگی است


Photo

Post has shared content

نعمت یلدریم:
شاهنامه این اثر فوق‌العاده تنها تاریخ ایران را روایت نمی‌کند بلکه به تاریخ، آداب و رسوم، فرهنگ زندگی، خوراک و پوشاک و آداب تمام ملل می‌پردازد. سال‌هایی که صرف ترجمه شاهنامه کردم، بهترین روزهای زندگی‌ام بودند. در این سال‌ها لحظه‌هایی فرامی‌رسید که احساس ناتوانی می‌کردم و تمام متن را کنار می‌گذاشتم، اما پس از مدتی با اراده‌ای استوارتر دوباره آغاز می‌کردم و با کشف کلمه به کلمه پیام‌های نهفته متن شاهنامه، متبلور از احساس پیروزی و غرور می‌شدم. هر لحظه از ترجمه شاهنامه برای من لذت‌بخش‌تر از لحظه پیشین بود. زیرا حکایت‌های شاهنامه به هم پیوسته است و هر داستان، درک ما از داستان‌های پیشین را بیشتر می‌کند.
@IranAmordadnews
Photo

Post has attachment
نبرد شاهنشاه پهلوان با موجودترکیبی که دم عقرب و اندام شیر دارد شاهنشاه پهلوان دامن ردای خود را بالا اورده و با کمربند خود مهار کرده و استینهای خود را تا روی سرشانه خود بالا اورده وشمشیر کوتاه(اکیناک)خود را در شکم حیوان ترکیبی فرو کرده پیام این سنگ کند برای نمایندگان ملتها و ایندگان این هست که قدرت و شجاعت شاهنشاه در نگهبانی از مرزها و پرستاری از مردمان و ملتهای مختلف زیرچتر حمایت شاهنشاهی هخامنشی هست وپیمان شاهنشاه با مردم.
......................................................
گردآوری و نگارش : انجمن تمدن کهن پارسی
Photo

Post has shared content
کاری که ورای کفر و دین میدانم
آن دوستی تست ٬ یقین میدانم

در جان من ٬ آن سلسله کانداخته ای
هرگز نشود گسسته ٬ این میدانم

گزیده ای از رباعیات عطار


در توضیح بیت اول بایستی بدرستی و روشنی
به خوانندگان محترم اعلام کرد که :

در مکتب عرفان ایرانی٬کفر و ایمان هر دو
بیمعنا و بی پایه است

چرا که در این مکتب کهن٬کشف و شهود است
که دارای اعتبار است.
Photo

Post has attachment
شهریورگان یا آذر جشن از جمله جشن‌های دوازدگانه سال ایران باستان و از شمار جشن‌های آتش بوده است. روز چهارم از هر ماه به نام شهریور و چهارم ماه شهریور جشن شهریورگان است. به موجب یزدان‌شناسی اوستایی شهریور میان امشاسپندان یا ملائک و ایزدان شش گانه از لحاظ مرتبت و مقام دومین است.
@@@جهت خواندن مطلب به صورت کامل بروی تصویر کلیک کنید@@@

Post has attachment
یکی از مراسم بسیار جالب در آذربایجان مخصوصا منطقه ارومیه جشن انگور میباشد. قدمت این جشن که به چند هزار قبل میرسد .این جشن معمولاً در اواخر شهریورماه که انگورها کاملاً میرسند برگزار می شود و آئینها ، سنتها و رسم و رسوم مخصوص خودش را دارد .
@@@جهت خواندن مطلب به صورت کامل بروی تصویر کلیک کنید@@@
Wait while more posts are being loaded