Stream

Michał Seweryn

Discussion  - 
 
Co się stało z haskell.pl?
 ·  Translate
1
Paweł Szmidt's profile photoMikolaj Konarski's profile photo
5 comments
 
Naród poszedł w lispy :-)

http://www.indeed.com/salary?q1=lisp&l1=&q2=haskell&l2=

żarcik tylko taki :)
 ·  Translate
Add a comment...
 
Żeby więcej nie spamować kolejnymi wersjami strony, zrobiłem formularz umożliwiający łatwe i przyjemne głosowanie. Zapraszam na:

https://docs.google.com/forms/d/1fpdBepDKVNGhoXedTdcJymaTDYmOtVln9-daqW67JAc/viewform

Mam szczerą nadzieję, że o północy uda mi się wyłonić "zwycięzcę".
Podczas oglądania pamiętajcie, że głosujemy na formę a nie na treść (teksty są przykładowe, a literówki można poprawić podczas tworzenia kodu)
 ·  Translate
1
Konrad Lewandowski's profile photoPawel Stasiak's profile photo
6 comments
 
Mocno spóźniony. Projekt jest już pokrojony i wypchnięty na githuba
 ·  Translate
Add a comment...
 
Wersja poprawiona: Kolorowa, z widocznym .pl, nieco ocieplona i już nie "elitarna" :D. Wszelkie dalsze sugestie / porównania z wersją poprzednią są mile widziane :)
 ·  Translate
1
Wojciech Danilo's profile photoŁukasz Sowa's profile photo
15 comments
 
Dlaczego mac jest pierwszy? Pierwszy powinien być Linux! :D Windows ma odpowiednią pozycję ;)
 ·  Translate
Add a comment...
 
Cześć!

Właśnie dzisiaj uświadomiłem sobie, że strona haskell.pl zaczęła w miarę normalnie funkcjonować i to głównie z jej powodu postanowiłem do Was dołączyć. Haskellem zajmuje się hobbystycznie od 3 lat (zresztą to ja założyłem kanał #haskell-pl na IRC). Niestety nie jestem z Warszawy, ale mam nadzieję, że nie stanowi to większego problemu.

Co do samej stronki to przypomniałem sobie, że jakiś czas temu na Reddicie padł pomysł wypracowania wspólnej szaty graficznej dla wszystkich usług webowych związanych z Haskellem (Hoogle, Haddock, Hackage, etc...) i pomyślałem, że można by zacząć od Polskiej strony / Polskich wrapperów na wyżej wymienione usługi. Chętnie zacząłbym już coś robić, jednak istniejące repozytorium (https://github.com/luksow/haskell.pl) nie zawiera żadnego istniejącego kodu...

Co sądzicie o tym pomyśle?

Konrad

PS: W razie jakichkolwiek kłopotów z nauką Haskell'a piszcie - postaram się pomóc
 ·  Translate
2
Konrad Lewandowski's profile photoŁukasz Sowa's profile photo
8 comments
 
Ustalenia ustaleniami, ale zdrowy rozsądek powinien zwyciężyć. Yesod daje bogaty system templateów do wszystkiego, którego w zasadzie nie potrzebujemy i prosty ORM, który prędzej czy później zacznie przeszkadzać...

Nie zapominajmy, że "less is more" :)
 ·  Translate
Add a comment...
 
Są może jakieś spotkania w planie? Brakuje mi ostatnio funkcyjnych ciekawostek…
 ·  Translate
1
Marcin Benke's profile photoPrzemek Kamiński's profile photo
7 comments
 
O, to fajnie :)
Add a comment...

Maciej Piróg

Discussion  - 
 
Witam wszystkich hakerów!

W dniach 2-6 września w Warszawie odbędzie się konferencja o wdzięcznej nazwie CALCO (Algebra and Coalgebra in Computer Science). Wybieram się, więc może przy okazji zrobiłbym też jakąś prezentację na HUG-u, o ile ktoś z Was jest zainteresowany? Może coś o efektach? Ostatnio nowe rozwiązania płyną szeroką rzeką z krainy teorii (kategorii).
 ·  Translate
2
Przemek Kamiński's profile photo
9 comments
 
Niestety, jeszcze nie udalo mi sie zarezerwowac sali. Do systemu srs nie mam dostepu, a na maila nie odpowiadaja. Dziekanat w poniedzialek rano byl zamkniety... Probuje dalej.
 ·  Translate
Add a comment...

Karol Samborski

Discussion  - 
 
Cześć!

Niedawno natknąłem się na tę grupę i jako, że jest to jedyna polska grupa o Haskellu to postanowiłem do Was dołączyć. Niestety nie jestem z Warszawy (tylko z Poznania) ale mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe. 

Zawodowo jestem programistą C. Pracowałem też przez jakiś czaso jako PHPowiec. Haskella zacząłem się uczyć tak ze 3 lata temu. Po mniej więcej roku zacząłem rozumieć go na tyle, że mogłem napisać działającą stronkę czy też jakiś projekt na studia. Btw. wszystkie projekty na studiach oddawałem od tej pory w Haskellu. Później stwierdziłem, że chciałbym otworzyć jakiś biznes wykorzystujący Haskella ale zdawałem sobie sprawę, że jeszcze za mało go znam. Pomyślałem więc, że dobrym pomysłem będzie się gdzieś zatrudnić, gdzie ten język wykorzystuje się komercyjnie. I tak wylądowałem w Scrive. Pracowałem tam niecałe 4 miesiące i całkiem nieźle opanowałem w tym czasie Haskella. Stwierdziłem wówczas, że jestem już gotowy by zrobić coś poważnego i poświęciłem cały swój czas nad projektem własnego sklepu internetowego. Pracowałem nad nim ok. 6 miesięcy (programując jedynie po pracy) i wystartowałem ze startupem. Sklep niestety po kilku miesiącach zamknąłem (oczywiście nie z winy Haskella) i teraz szykuję kolejny projekt.

Zastanawiam się czy w razie czego można w Waszej grupie szukać osób do pomocy? Jak wygląda Wasze doświadczenie w Haskellu? Możecie się czymś pochwalić?

Karol
 ·  Translate
4
Karol Samborski's profile photoGrzegorz Balcerek's profile photo
7 comments
 
+Grzegorz Balcerek możemy coś zorganizować tylko szczerze mówiąc to nie znam w Poznaniu nikogo zainteresowanego tym tematem. Ja też pracuję więc weekend to najlepsza pora na takie spotkania. Myślę, że łatwiej jest studentom coś takiego zorganizować bo jest ich więcej w jednym miejscu i są jeszcze na tyle otwarci by się czegoś nowego nauczyć ;) Jeśli natomiast chodzi o rynek to w Poznaniu w firmach (nawet takich jak Allegro) panuje przekonanie, że "Haskell jest fajny dopóki nic w nim nie piszesz". Co może i jest dobre z mojego punktu widzenia, gdyż im mniej firm będzie korzystać z Haskella tym słabsza konkurencja (wiem, trochę to naiwne)...

Wracając do tematu to jak zbiorą się choć 3-4 osoby to pomyślimy. Zatem jak ktoś jeszcze jest z Poznania i to czyta to niech da znać mi na maila.  
 ·  Translate
Add a comment...

Łukasz Sowa

Discussion  - 
 
Zacząłem dłubać przy naszej stronce i powiem, że Yesod jest na początku bardzo trudny - ciężko zacząć (to pierwszy mój projekt w tym frameworku). Rozpocząłem, jak łatwo się domyślić, od "yesod init" i zabrałem się za grzebanie i póki co ciągle spotyka mnie dużo bólu :) Podstawowy projekt zawiera bardzo dużo plików i bardzo dużo dzieje się w środku - ciężko połapać się jak to wszystko jest ze sobą powiązane. Wydaje mi się, że bez sumiennej lektury Yesod book ani rusz dalej.
W związku z tym przemknęła mi przez głowę myśl, żeby jednak naszą stronkę zrobić w łatwiejszych frameworkach takich jak Snap albo Happstack (zdecydowanie najłatwiejszy). To miałoby mniejszą wartość edukacyjną i "przyszłościową", ale pozwoliłoby nawet niedzielnym web-haskellowcom coś napisać. Jakieś komentarze/pomysły?

EDIT: Zauważyłem, że w Yesod book nie wykorzystują "yesod init", tylko wszystko tłumaczą od podstaw. Spróbuję więc tak do tego podejść.
1
Łukasz Sowa's profile photoMikolaj Konarski's profile photo
7 comments
 
Super! Dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje :) Przy okazji... może ktoś para się webdesignem i mógłby przygotować ładny szablon dla strony? :)
 ·  Translate
Add a comment...

Łukasz Sowa

Discussion  - 
 
tl;dr Mamy haskell.pl!

Pomimo pobytu na egzotycznej plaży udało mi się zapolować na haskell.pl i od 30 czerwca na kolejny rok domena jest nasza! Z entuzjazmu miałem sobie nawet zrobić na plaży tatuaż z henny z symbolem bind, ale w porę zostałem powstrzymany :D. Według ankiety 6:0 wygrał haskell.pl. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dzielimy się po równo kosztami, co przy 6 osobach daje niebagatelny koszt 2 zł na osobę. W przyszłym roku przy podobnej frekwencji będzie to ok. 8 zł, ale do tego czasu jeszcze sporo się może zmienić :). Zwrot pieniędzy przyjmuję jako przelew na konto (preferowane) i osobiście na spotkaniu po wakacjach. Myślę, że sprawiedliwie będzie jeśli osoby, które zrzucają się na domenę będą miały bezpośredni wpływ na to, co znajduje się na stronie. Myślę, że fajnie byłoby naszą stronę i jej moduły tworzyć w Haskellu - to dobra reklama. Tak jak pisałem hostować możemy ją u mnie. Pozostaje zatem kwestia współpracy nad kodem. Myślę, że mogę stworzyć repo na GitHubie, do którego jako kontrybutorów dodam Was. Na początek możemy przyjąć "chaotyczny" model współpracy - tzn. każdy sobie rzepkę skrobie według jakiejś wspólnej idei. Deploy będzie nieautomatyczny, bo jednak jestem odpowiedzialny za mój serwer, na którym stoją też inne usługi, a więc muszę mieć trochę kontroli nad tym, co się tam dzieje.
Co zatem następuje:
1. Jeśli ktoś ma lepszy pomysł na ogarnięcie tego, niech da znać!
2. W przypadku aprobaty proszę osoby, które udzieliły się w głosowaniu i chcą brać udział w składce o przesłanie mi nicka z GitHuba, to dodam do repo i jednocześnie odeślę informacje na temat konta do przelewu. Z 6 głosujących osób jestem w stanie zidentyfikować 5, które nie chciały być anonimowe, niech więc ta jedna osoba da mi znać, że to ona przy kontakcie :P.
3. Rzucajcie pomysły co powinno się znaleźć na stronie i w jakiej technologii chcemy ją wykonać (Yesod, wedle ducha ostatniego spotkania?) - stwórzmy sobie jakąś listę TODO i można zacząć działać.

Aby udowodnić, że nie jestem nigeryjskim księciem link do faktury: https://dl.dropboxusercontent.com/u/22768404/faktura.pdf :)

Łukasz
 ·  Translate
4
Łukasz Sowa's profile photo
 
Ach i kontakt za pośrednictwem G+ lub na mail kontakt_at_lukaszsowa.pl
 ·  Translate
Add a comment...

Przemek Kamiński
owner

Discussion  - 
 
Cześć!
W ramach nieodbytego ostatniego spotkania jako pracę domową zrobiłem tryb multiplayer w wężu:
https://github.com/CGenie/haskell-snake
Podstawowy setup ma jednego gracza + jednego dość głupiego przeciwnika. Można dać 2 graczy, ale zaimplementowany jest tylko jeden zestaw klawiszy, więc steruje się oboma naraz ;)
Kod jest trochę dziki, ale działa :)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Łukasz Sowa

Discussion  - 
 
Rok akademicki w pełni, wakacje się pokończyły, pogoda nie rozpieszcza => czas wrócić do naszych spotkań! ;)
Czego potrzebujemy:
- terminu
- sali
- prelegenta
Zacznijmy może od tego ostatniego, a potem pokombinujemy z terminem, a na końcu z salą... A więc czy są chętni do jakiegoś miłego wystąpienia na forum HUGWaw?
 ·  Translate
3
Add a comment...
 
Dzięki Konradowi (kudos!) sprawa strony haskell.pl znów nabrała rozpędu i mamy już propozycję całkiem profesjonalnego designu - również dzięki Konradowi :). Myślę, że warto teraz przedyskutować kwestię zawartości. To co według mnie powinno znaleźć się na stronie to przede wszystkim sprawy typowo polskie takie jak:
- agregator polskich blogów
- polskie materiały szkoleniowe
- Haskell w użyciu w Polsce
- moduł dla HUG Waw: informacje ogólne, lista spotkań z materiałami, forum dyskusyjne (żeby zastąpić nielubiany G+), aktualności (?), członkowie (?)
Oraz internacjonalizowane treści takie jak:
- podstawowe materiały szkoleniowe (LYAH, RWH, SoH, ...)
- miejsca spotkań społeczności (Reddit, Stack Overflow, listy mailingowe, #haskell, #haskell-pl, ...)
- odnośnik do ściągnięcia Haskella
Pytanie - co jeszcze? Może niektóre z wymienionych przeze mnie rzeczy jest bez sensu lub wymagają uzupełnienia?
 ·  Translate
1
Łukasz Sowa's profile photoMikolaj Konarski's profile photo
5 comments
 
Ja osobiście jestem przeciwnikiem Redmine :). Korzystałem z tego narzędzia do zarządzania projektami i jest okropnie ciężkie, trudne w konfiguracji i przeznaczone przede wszystkim do czegoś innego niż dyskutowanie na różne tematy. Niemniej jednak jak ktoś się zdecyduje tym administrować i to hostować to oczywiście nie będę kręcił nosem.

Co do agregatora to zgoda nie jest wymagana, ale fakt - warto zapytać.

Meetup jest moim zdaniem całkiem ok, tylko czy można na nim uploadować materiały ze spotkań? Faktycznie meetup zapewnia niezłą reklamę, więc to jest kolejny argument za. Co do osób przeciwnych dzieleniu się na portalach społecznościowych to na szczęście na meetupie nie trzeba chyba się logować do czegokolwiek, oczywiście poza potwierdzeniem obecności. Nie jest to zatem duży problem IMO.

Co do odpowiedników polskich to moim zdaniem reprezentują one tak marny poziom, że nie warto. Myślę natomiast, że początkującemu warto wskazać miejsca, gdzie może udać się bezpośredni po pomoc. Myślę zatem, że zagraniczne źródła jak najbardziej, a może dodatkowo typowo polskie.

Materiałów szkoleniowych faktycznie nie ma poza wikibooks... Książka to ciekawy pomysł - można by ją crowdsource'ować :)

Zachęcam innych do dyskusji nad poruszonymi kwestiami :)
 ·  Translate
Add a comment...
 
Wersja uwzględniająca wcześniejsze sugestie (Stare ikonki [nieco dostosowane do nowego układu], stary portret Haskella i reszta zostawiona po nowemu).
 ·  Translate
2
Konrad Lewandowski's profile photoMikolaj Konarski's profile photo
4 comments
 
Ok racja. Trochę źle to wymyśliłem z tym głosowaniem
 ·  Translate
Add a comment...
 
Udało mi się wreszcie znaleźć trochę czasu na spełnienie obietnicy. Poniżej przedstawiam mój projekt Haskell.pl

W miarę możliwości podziwiajcie w skali 100%. Jeśli coś nie jest pixel-perfect to przepraszam :D
Logo Haskella u góry luźno nawiązuje do Polskiej flagi

Jeśli uznacie, że Wam się podoba - postaram się to pokroić
 ·  Translate
5
Michał Oniszczuk's profile photoRafał Babinicz's profile photo
9 comments
 
U mnie w przeglądarce każda strona wygląda tak samo, więc uwagi co do szaty graficznej nie mam, ale:
"Dołącz do elity"? Trochę pokory. Nie ma to jak odstraszać od siebie. Zwykłe "Dołącz do nas:" albo "Społeczność:" w zupełności wystarczy.
 ·  Translate
Add a comment...

Karol Samborski

Discussion  - 
 
Od czasu do czasu zdarza mi się coś napisać o Haskellu (w szczególności o programowaniu webowym) więc jak ktoś ma ochotę poczytać to zapraszam na: http://karolsamborski.blogspot.com/search/label/haskell

Niektóre z wpisów powstawały jeszcze jak byłem na studiach i niestety parę umieszczonych programów (a raczej algorytmów) zawiera błędy ;)
 ·  Translate
3
Łukasz Sowa's profile photoKarol Samborski's profile photo
2 comments
 
O, fajnie! Choć zbyt często nie pisuję to zawsze cieszy kolejny czytelnik. Jak coś napiszesz o haskellu to też rzuć linkiem.
 ·  Translate
Add a comment...
 
Kumpel z pracy dał fajna prelekcję.

http://www.well-typed.com/blog/79

Przy okazji widać jak działają Haskellowcy w Londynie (ale mają tam nieco więcej centrali światowych banków, niż w Warszawie, itd.). Aha, i WT właśnie zatrudnia (nie trzeba mieć doktoratu, wystarczy mózg;).
 ·  Translate
2
Przemek Kamiński's profile photoŁukasz Sowa's profile photo
2 comments
 
Tutaj też ciekawa oferta, w dodatku można pracować z domu: http://www.reddit.com/r/haskell/comments/1jzatv/fp_complete_is_hiring_haskell_contract/
 ·  Translate
Add a comment...

Łukasz Sowa

Discussion  - 
 
Dostałem takiego oto maila kierowanego w zasadzie do naszej grupy. Gdyby ktoś się zdecydował na wzięcie udziału, niech się pochwali :)

"Cześć,

  Szukam początkujących, którzy będą chcieli wziąć udział w projekcie
edukacyjnym. Utworzyłem w tym celu grupę dyskusyjną:

  https://groups.google.com/forum/#!topic/polish-haskell-users-group/IbvY3RGOiSw

  Dałem znać na liście mailingowej warszawskiego i krakowskiego
hackerspace. Mam też kilku zainteresowanych znalezionych w innych
miejscach. Można liczyć na wsparcie/współpracę ze strony Waszej
społeczności w takim przedsięwzięciu?

Pozdrawiam,
Emanuel"
 ·  Translate
1
Przemek Kamiński's profile photoŁukasz Sowa's profile photo
6 comments
 
Nom, tak po pracy trochę dłubałem, jednocześnie chciałem zrobić to jako podstronę Yesod. Draft już jest, ale do działającej wersji jeszcze trochę zostało ;)
 ·  Translate
Add a comment...

Wojciech Danilo

Discussion  - 
 
Hej!
Jesteśmy startupem tworzącym oprogramowanie do proceduralnego, funkcyjnego przetwarzania grafiki na potrzeby gier, reklam i filmowych efektów specjalnych.

Poszukujemy osoby (osób), które pasjonują się językami funkcyjnymi, w szczególności Haskellem i chciałyby z nami porozmawiać o możliwej współpracy.

Mamy doświadczenie przy pisaniu narzędzi do tworzenia filmowych efektów specjalnych dla takich firm jak Alvernia Studios lub Warner Bros. Służyły one do tworzenia efektów przy takich produkcjach jak "Arbitrage" (z Richardem Gere) lub "Vamps" (z Sigourney Weaver).

Pracujemy w Krakowie :) 
Jeżeli jesteś chętny - pisz śmiało na contact@flowbox.io
:)
2
Wojciech Danilo's profile photoMikolaj Konarski's profile photo
2 comments
 
Tak, zapraszamy na http://flowbox.io
Projekt oparty jest przede wszystkim na C++ oraz Haskellu.
 ·  Translate
Add a comment...

Przemek Kamiński
owner

Discussion  - 
 
Okazalo sie ze raczej nie bede mogl przyjsc w ten czwartek, chyba ze sie spoznie jakos.
Czy jest wogole chetny do referowania?
Moge chociaz zarezerwowac stoliki w "Mam Ochote" jesli chcecie.
 ·  Translate
1
Krzysztof Gogolewski's profile photoPrzemek Kamiński's profile photo
7 comments
 
Niestety muszę odwołać swoją dostępność w następną środę. Zostaje tylko czwartek (chyba że ktoś inny zgłosi się jako referujący).
 ·  Translate
Add a comment...