Post has attachment
پروفسور یوسف ثبوتی

حقق ارشد انستیتوی نجوم و اختر فیزیک،دانشگاه آمستردام، هلند، ۵۴–۱۳۵۳محقق مدعو مرکز نجوم و اختر فیزیک، دانشگاه شیکاگو، آمریکا، ۶۴–۱۳۶۳استاد مدعو بخش فیزیک، دانشگاه نورث ایسترن، بوستون، آمریکا، ۷۱–۱۳۷۰عضو وابسته مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (تریست ایتالیا)، ۷۲عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران، ۵۴–۱۳۵۰ و ۷۰–۱۳۶۲عضو جامعه منجمین آمریکا، تا کنون- ۱۳۴۷عضو انجمن بین‌المللی نجوم، تا کنون- ۱۳۴۸عضو هیئت مشاوران مجله علوم و تکنولوژی ایران، ۵۴–۱۳۵۰عضو هیئت تحریریه مجله علوم و تکنولوژی ایران، تا کنون- ۱۳۶۲عضو هیئت مشاوران مجله فیزیک ایران، تا کنون-۱۳۶۵عضو آکادمی علوم جهان سوم، تا کنون- ۱۳۶۶عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، تا کنون- ۱۳۶۸عضو شورای علمی مرکز بین‌المللی فیزیک نظری(تریست ایتالیا) ۱۳۷۴–۱۳۶۸عضو شورای عالی کتابخانه منطقه‌ای علوم و تکنولوژی شیراز، ۷۷–۱۳۷۰
Photo

Post has attachment
دکتر مهدی گلشنی
مهدی گلشنی یکی از مدفعان سر سخت نظریه علم دینی است و از دیدگاه کسانی که علم اسلامی را قبول ندارند انتقاد می کند.به نظر گلشنی علم هم در مرحله نظر و هم در مرحله عمل تحت تاثیر پیش فرض های دینی و متافیزیکی است. او از ایده علم مقدس یا علم اسلامی دفاع می کند.گلشنی اعتقاد دارد که میان دین و علم رابطه ای وجود دارد. او بر این باور است که علم نیز نوعی پرستش . عبادت در میان دیگر پرستش ها و عبادات است چنان که دین و علم هر دو قصد دارند ما را به تحقیق و پژوهش در آثار خداوند فراخوانند.وی موضوع تنظیم دقیق در قوانین فیزیکی را به عنوان شاهدی بر وجود طراح و ناظمی با قصد بر می شمارد.و بر این باور است که علم به تنهایی انسان را به تعالی نمی رساند بله به دین و متافیزیک نیز در این سیر نیاز است.

برنده جایزه درس علم و دین از بنیاد تمپلتون آمریکا
Photo

Post has attachment
پروفسور حسابی
افتخار ایران
Photo

Post has attachment
مراسم اهدای نشان لژیون دونور فرانسه
به آقای حسابی
Photo

Post has attachment
پروفسور رضا منصوری

دکتر منصوری به همراه سکسل نظریه آزمون نسبیت را ارائه کرده‌اند. همچنین تحقیقاتی در زمینه گرانش، نسبیت عام، سیاه چاله‌ها وکیهانشناسی انجام داده‌اند. رضا منصوری در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و به عضویت هیئت علمیدانشگاه صنعتی شریف درآمد. او یکی از بنیان‌گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه در زنجان و مرکز نشر دانشگاهی است. همچنین فعالیت‌هایی هم درفرهنگستان زبان و ادب فارسی داشته‌است. او از بنیان‌گذاران انجمن فیزیک ایران پس از انقلاب است و چند دوره ریاست آن را نیز برعهده داشته‌است.

رضا منصوری از سال ۱۳۶۱ و به مدت ۲۵ سال مدیر مسؤول مجلهٔ فیزیک مرکز نشر دانشگاهی و از آغاز انتشار مجله نجوم در سال ۱۳۷۰، تاکنون مدیر مسؤول این ماهنامه بوده‌است. منصوری یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای) در پروژهٔ ال‌اچ‌سی بوده است.

او هم اکنون مجری طرح رصدخانه ملی ایراناست.

Photo

Post has attachment

Post has attachment
{{تمیزکاری}}
[[پرونده:Schrodingers cat.svg|بندانگشتی|چپ|280px|آزمایش گربه شرودینگر: مفاهیم عمیق فلسفی مکانیک کوانتومی دانشمندان زیادی را به خود جلب کرده‌است.]]

'''گربه شرودینگر''' یک [[آزمایش فکری]] است که در سال ۱۹۳۵ توسط [[اروین شرودینگر]]، فیزیکدان اتریشی، ابداع شد. این آزمایش که گاهی به صورت [[پارادوکس]] تعریف می‌شود، نشان می دهد که اگر قوانین [[مکانیک کوانتومی]] بر اشیای عادی و روزمره اعمال شود، چه اتفاقی می افتد.

فرض کنید [[گربه|گربه‌ای]] در جعبه‌ای دربسته [[زندان|زندانی]] است. در این جعبه یک شیشه [[گاز]] [[سیانور]]، یک [[چکش]]، یک [[حسگر]] [[پرتوزا]] و یک منبع پرتوزا نیز وجود دارد. ذرات پرتوزا بصورت نامنظم تابش می‌کنند و به همین دلیل برای آن‌ها [[نیمه عمر]] در نظر می‌گیرند. حال فرض کنید حسگر و چکش طوری تنظیم شده باشند که در صورت تابش موج پرتوزا بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱، چکش شیشه حاوی گاز را شکسته و گربه بمیرد. اگر در ساعت ۱۲:۰۱ در جعبه را باز کنید چه خواهید دید؟ اگر از طریق فرمول نیمه عمر منبع، [[احتمال]] تابش بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱ را ۵۰٪ پیش بینی کنید. گربه داخل جعبه در هنگام برداشتن درب جعبه ۵۰٪ مرده‌است و ۵۰٪ زنده است. اما وقتی درب جعبه را برمی‌دارید خواهید دید که گربه یا مرده و یا زنده‌است. نمی‌توان گفت ۵۰٪ [[سلول|سلولهای]] بدن گربه مرده‌اند و ۵۰٪ آنها زنده‌اند. در فاصله یک لحظه، احتمال به یقین تبدیل خواهد شد. این امر کاملاً متضاد با [[مکانیک کوانتومی]] می‌باشد. همان‌طور که گفتیم هیچگاه نمی‌توان موقعیت یک سیستم را به دقت اندازه‌گیری نمود. اما در این مثال کاملاً این امر ممکن شده‌است.

این گونه [[پارادوکس|پارادوکس‌ها]] در مکانیک کوانتومی بسیار زیادند. اما با این همه مکانیک کوانتومی در پیش‌بینی نتایج بسیاری از [[آزمایش|آزمایش‌ها]] به طور درخشانی موفق بوده‌است و زمینه تقریباً تمامی علم و فن نوین است. بر رفتار [[ترانزیستور|ترانزیستورها]] و [[مدارهای مجتمع]] که جزء اساسی وسایلی نظیر [[تلویزیون]] و [[رایانه|رایانه‌اند]]، فرمان می‌راند و نیز بنیاد [[شیمی]] و [[زیست‌شناسی]] نوین می‌باشد.

شرح کپنهاک از مکانیک کوانتوم اشاره بر این دارد که بعد از مدتی گربه به طور همزمان هم مرده‌است و هم زنده. هنوز وقتی به داخل جعبه نگاه می‌کنیم، گربه را می‌بینیم که یا زنده‌است یا مرده نه هر دوی این‌ها. این آزمایش آنچه را که او به عنوان مشکل از تفسیر کپنهاک از مکانیک کوانتومی اعمال شده به اشیاء روزمره را نشان می‌دهد، که تضاد با عقل سلیم است.

شرودینگرآزمایش ذهنی خود را به عنوان یک مقاله eprبعد از نویسنده‌های آن انشتین؛ پودولسکی؛ روزندر سال ۱۹۳۵ نامگذاری کرد. این مقاله طبیعت عجیب درگیری کوانتومی را برجسته کرد؛ که یکی از ویژگی‌های یک حالت کوانتومی است که ترکیبی از وضعیت دو سیستم است.
(برای مثال دو ذره ریز) که یک بار با هم تعامل دارند و پس از آن از هم جدا می‌شوند و در حالت وضعیت قطعی نیستند.
Photo

Post has attachment

Post has attachment
=== مدل کوانتمی ===
او در اوایل زندگی مهندسی برق و برق جویی را پی گرفت. او معمولاً با معلم سابقش فرانتس اکسنر کار می‌کرد. در سال اول زندگی حرفهای شرودینگر با ایده‌های کوانتومی در آثار [[ماکس پلانک]]، [[آلبرت اینشتین]]، [[نیلس بور]]، [[آرنولد زومرفلد]] و دیگران آشنا شد. در سال ۱۹۲۶ میلادی، شرودینگر بر مبنای رفتار دو گانهٔ [[الکترون]] (موجی و ذره‌ای) و با تأکید بر رفتار موجی الکترون، محدود کردن الکترون به یک مدار دایره شکل را درست ندانست و از احتمال حضور الکترون در یک محیط سه بعدی سخن گفت. او این فضاهای سه بعدی که احتمال حضور الکترون در آن وجود دارد را اُربیتال نامید. شرودینگر پس از انجام محاسبات پیچیدهٔ ریاضی، به این نتیجه رسید که همان‌طور که برای پیدا کردن یک جسم در فضا به سه عدد (طول، عرض و ارتفاع) نیاز داریم، برای پیدا کردن اوربیتال یک اتم هم به ۳ عدد کوانتمی نیاز داریم. در واقع شرودینگر با معرفی یک تابع موج (معادله دیفرانسیل) و حل انتگرال سه‌گانه آن به نتایجی دست یافت که پایه و اساس مدل کوانتومی شد. شرودینگر سه عدد کوانتومی را از روی معادلات دیفرانسیل و حساب انتگرال پیچیده‌ای به دست آورد:۱-عدد کوانتومی اصلی(n) ۲-عدد کوانتوم، اُربیتالی یا فرعی(L) ۳-عدد کوانتومی مغناطیسی(mL). البته عدد کوانتومی چهارم(mS) (عدد کوانتومی اسپینی)، بعداً توسط دیگران به دست آمد.
Photo

Post has attachment
کاربردهای پیچ ارشمیدس
Photo
Wait while more posts are being loaded