Post has shared content

Post has shared content
Pointer'ın tarihçesi, birçok diğer ırkta olduğu gibi tartışılabilir. Ancak bu köpeklerin İngiltere'deki kaydı 1650'ye kadar uzanmaktadır.

Bir kaynağa göre Pointer'ın kökeni; 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa'dan İngiltere'ye gelmiş fermalı ırk köpekleri olan eski İspanyol Pointer'ı ve Portekiz Pointer'ına dayanmaktadır.

Hem tarihsel hem de anatomik verilere göre bu ırkın doğuşu Greyhound,Foxhound,Bloodhound ve Bullterrier ırklarının çaprazlaması sonucunda olduğu görülür. Pointer görevini yaparken bu ırklardan aldığı eşsiz becerileri kullanır.

Pointer'ın Amerika kıtasına gelişi ve av meralarında boy göstermesi 1800'lerin sonuna rastlar. Bu süreçte Setter ırkları kuş avları için değerlendirilirken Pointer'lar bu yarışmalara dahil edilmemiştir. 1910'lardan sonra Pointer ırkının üstün özellikleri sonucu Setter ırklarına karşı av meralarında üstünlük şağladığı görülmüş ve Pointer ırkı yarışmalara dahil edilmiş olup mera yarışmalarının baskın ırkı olmuştur.( Fergus 2002)

1876'da “Sensation” adlı damızlık İngiltere'den Amerika'ya ırk ıslahı için ithal edilmiştir. Bu köpek Westminster Kennel Club'ın resmi ambleminde yer almıştır.


1936 yılında kurulmuş Amerika'nın modern köpek çiftliklerinden biri olan Ethew Kennels Pointer ırkı köpeklerden yüksek miktarlara üretmiş olup başarılı ve bir o kadar popüler bir kuş avı ırkı yakalamıştır. Onlarca yıl Ethew Pointers mera yarışmalarının en tanınmış köpekleri olmuştur.

Pointer ırkının özellikle bıldırcın avı ( Bobwhite) için çok uygun olduğu görüşü şurdan gelmektedir; köpeğin baskın olması gereken sıcak ve zor arizi koşullarına sahip Amerika'nın güney bölgelerindeki bıldırcın ( Bobwhite) avlarındaki muazzam başarısı bu köpeğin tüm dünyada üstün fermalı kuş avı köpeği olarak üne kavuşmasını sağlamıştır. Ancak İngiliz Pointer ırkı genlerinden gelen üstün avlanma becerileri sayesinde keklik, sülün ve çulluk avlarının baskın ırkı olmuş ve günümüzde dünyada kullanılan en yaygın fermalı av köpeği olma başarısını göstermiştir.

Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/Pointer_(dog_breed)
Photo

Ben Muğla merkezdeyim. İki tane pointer besliyorum. Her türlü avı seviyorum ama keklik avını çok seviyorum. Evliyim,bir oğlum var. Kendimizden bahsedersek tanışma anlamında memnun olurum.

Günaydın dostlar,,,

Post has attachment
Pazar sabahı soğuk günlük ormanlarında sığla ağaçlaeının arasında böğürtlen çizikleriyle dolu balçık içinde yaprak hışırtıları arasında geçen 6 saat ve ben,,,
Photo

Post has attachment
Ve günün sonu,,,###Kızım Zeyna 5 aylık,,,
Photo
Photo
3 01 2016
2 Photos - View album

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Huzur bulduğumuz dağlar...
Photo

Post has attachment
Photo
Wait while more posts are being loaded