Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Vznik mesica

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Měsíc


Postupně tu dám co nejvíc užitečných informací o měsíci (dejte mi chvilku času)

za pomoc s měsícem děkuji hráči "kokonut" a "macros"

Budovy na měsíci:
1. v první řadě musíte postavit "Základnu na měsíci" (dává 4 pole pro stavbu jednoho levelu, přitom jedno zabere každý level základny)
2. továrna na roboty (zrychluje čas výstavby všech budov na měsíci) (továrna s nanoboty na měsíci stavět nejde!!)
3. senzor falangy (samostatná kapitola), slouží pro "tajné" sledování pohybu letek na vybranou planetu nepřítele
4. hyperprostorová brána (2 měsíce a 2 brány umožňují pohyb letek bez použítí Deuteria z brány na měsíci 1 do brány na měsíci 2, převoz surovin přes bránu není možný)

Ostatní budovy na měsíci jako jsou sklady je jen plýtvání místem.
Obranu na měsíci si stavějte libovolně dle své potřeby, obrana místo na měsíci neubírá, ale pro možnost stavět obranu musíte mít postaven hangár.
Doly na měsíci také nenajdete

Jeden z možných postupů stavby:
Jako první postavíme 1 level základny na měsíci, získáme 3 políčka na stavbu dalších budov, druhou budovu doporučuji postavit továrnu na roboty level 1. Dále je na každém z nás zda si dá další level továrny na roboty nebo se vrhne rovnou na Falangu.
Nezapomeňte si vždy nechat 1 pole volné pro stavbu další základny na měsíci, nebo budete muset bourat.

FALANGA

Dosah phalanx sensoru:
(úroveň phalanxu) ^ 2 - 1 systémů

Co JE vidět na sensoru při oscanováni cilové planety:
- Letky vracející se z útoku
- Letky vracející se z transportu
- Letky vracející se ze špionáže
- Příchozí letky na planetu

Co JE vidět při oscanováni zdrojové planety:
- Odvolané letky kromě mise rozmistěni
- Letky vracejici se z libovolné mise

Co NENi vidět na sensoru při oscanováni zdrojové planety:
- Odvolané letky z misi rozmistěni
- Letky kamkoliv mířící

Při oscanováni cílové planety:
- Odvolané letky z misi rozmistěni
- Letky miřici na měsic/debris oné planety letici odjinud


Jak dobře použít falangu v praxi:

1. Pokud jsme falangou zaměřili VRACEJÍCÍ se letku protivníka vypočteme si potřebnou dobu letu vlastní útočné letky a dobu letu recyklátorů na místo kde budou po boji trosky (DF) (v simulátoru boje nebo přímo vyzkoušíme v letce)
2. pokud u planety nepřítele není DF vytvoříme si je špionážní sondou poslanou na útok
3. vyšleme Recyklátory tak aby dorazili Maximálně 10 vteřin po dosednutí nepřítelovy letky na planetu (delší čas může nahrát nepříteli nebo jinému hráči aby sebral DF před námi)
4. vyšleme útočnou letku aby dorazila na planetu Maximálně 5 vteřin po dosednutí soupeřovy letky
5. pak už jen sledujeme výsledek bitvy (předem nasimulovaný v simulátoru boje)

Časový výsledek by mohl vypadat například takto:
19:21:40 dosednutí letky nepřítele na planetu
19:21:45 přílet naší útočné letky (soupeř nedokáže za 5 vteřin odeslat svojí letku pryč z planety)
19:21:50 vytěžení vzniklých trosek (DF) našimi recyklátory

Ideální doba mezi těmito třemi událostmi je 1 vteřina, ale při zpoždění internetu a stránek se málokdy na tuto hranici dostaneme. Z praxe víme, že posíláme letku ve skutečnosti o 2 vteřiny dříve, protože počítáme se zpožděním.
Dávejte si pozor aby Vám recyklátory nepřiletěli dříve pro DF než bude po boji a také pozor na to aby jste s útočnou letkou nepřiletěli dříve než se vrátí soupeřova lekta. Vše je o koordinaci, ale dá se zvládnout už i 1. pokus o falangový útok

NEZAPOMEŇTE, že falanga je úspěšná v případě, že útočíme na letku odněkud se vracející, ta nejde odvolat. Kdežto letka která na danou planetu letí na rozmístění může být stažena zpět na původní planetu, letka letící na misi transport taktéž, ta pokud není odvolána se ihned po vyložení vrací zpět, takže je nemožné ji na planetě odchytit.
Dávejte si i pozor na možného ninju a proto si vždy před doletem planetu oskenujte nebo znovu ofalangujte

1. Falangový sken spotřebuje 5.000 Deuteria

Pro majitele internetového prohlížeče Firefox tu mám jednu vychytávku (je v OGame oficiálně povolená a nehrozí za ni žádný BAN), která nám ukazuje pár zajimavostí v OGame (konkrétní čas návratu, nikoliv dobu letu, atd.)

https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1766


FLEETSAVE a MĚSÍC

Měsíc je ideální pro Fleetsave. Proč?
Pokud je poslaný z planety na měsíc - není vidět, protože na měsíc NELZE falangu použít
Můžeme též použít Fleetsave z měsíce do DF (to nám také nikdo neoskenuje)
Máme-li 2 měsíce poblíž sebe, můžeme Fleetsave posílat z měsíce na měsíc a nikdo neuvidí nic.

Je dobré posílat útok na nepřítele z měsíce a protože jen náhodné oskenování cílové planety (místo kam útočíme) může být odhaleno, takže je menší pravděpodobnost že nám někdo sebere trosky po našem útoku (pokud nám REC neletí těsně za letkou,ale například s několikaminutovým zpožděním). Mějme však na paměti že kvalitní soupeř si dokáže spočítat dobu návratu z našeho útoku na měsíc (musí znát naše levely pohonů a s čím letím

III. Budovy

Člověk by řekl, že u budov ho nic nepřekvapí. Jednoduše postavíte barák a on tam prostě je. No jo, jenže těch budov je ve hře spousta. Kterými z nich tedy začít ? A je potřeba stavět je všechny ? Jaká úroveň je ta správná ? Otázek má jistě každý spoustu a nejinak tomu bylo i mém případě.Začal jsem logicky Solární elektrárnou a k ní přistavoval jednotlivé doly na kov, krystal a deuterium. Možná právě doly na deuterium by se mohly zdát zpočátku zbytečností, ale díky jeho potřebě při stavbách jako Továrna na roboty nebo Hangár je opak pravdou.
Sklady na jednotlivé suroviny vypadaly také jako vyhozené prostředky, které mohly skončit spíše v navýšení úrovně dolů nebo elektrárny. Ale ve chvíli kdy zmíněné stavby dosáhly určité úrovně a na jejich další rozvoj bylo třeba více surovin než se vešlo do základních skladů. Jsem např. kvůli pitomým 200 jednotkám kovu létal s několika transportéry kolem planety. Než se chybějící suroviny natěžily nebo dovezly a měli kam uskladnit. Jistě mohl jsem ty zatracené sklady postavit, ale to bych pak musel čekat o další hodinu navíc a to samozřejmě nepřicházelo v úvahu. Moje budovatelské ego si jednoduše nechtělo připustit, že jsem podcenil plánování. Případně suroviny dočasně investovat do stavby něčeho jiného a tu poté stornovat. Ale to ne vždy bylo možné, navíc to znamenalo sedět u pc dávat pozor aby se neplánovaná stavba nedokončila a včas ji stornovat a opět zahájit… no prostě pakárna. Takže po pár takovýchto zkušenostech jsem raději všechny sklady postavil na úroveň 5 a měl na čas pokoj.

Poněkud schizofrení je Fúzní reaktor. Nejdříve jsem mu dal šanci a pár úrovní postavil. Zdálo se mi jako celkem výhodné vyměnit trochu deuteria, které se časem začalo ve skladech hromadit za elektrickou energii. Než investovat statisícové položky za vylepšení Solární elektrárny nebo stavbu desítek Solárních satelitů u kterých velmi záleželo na vzdálenosti od středu systému a při případném útoku byl jejich osud nejistý.
Jenomže pak jsem si pořídil pár lodí navíc a z deuteria se stalo nedostatkové zboží. Zvýšení úrovně dolu na jeho těžbu se začínalo nepříjemně prodražovat a tak jsem za příčinu svých potíží s palivem označil právě Fúzní reaktor. Po několika dnech přemítání padlo rozhodnutí zbavit se toho pojídače deuteria který zabíral cenné místo na planetě. S pocitem jak jsem to pěkně vymyslel jsem začal sypat suroviny do hangáru. A orbit se začal plnit solárními satelity, jež jsem zpočátku trochu zavrhoval… ach, jak vrtkavý může být osud.

Zhruba po roce se ukáže, i když ve zcela jiné galaxii, že zlomit nad Fúzním reaktorem hůl bylo předčasné. To se totiž jeden hráč, kterého jsem pravidelně začal navštěvovat se svou flotilou takříkajíc nasr… a i když bylo z planety na noc odvezeno vše cenné. Vystřílel do mé obrany cca 120 meziplanetárních raket následovaných útočící letkou a smetl mou elektrickou síť z oblohy. Získal tak za cenu překračující 3M cca 40k surovin a ani se neobtěžoval sklidit DF, ale to je jiný příběh…. Reakcí na tuto událost byla reinkarnace Fúzního reaktoru.

Rozhodnutí o výstavbě Továrny na roboty na úroveň 10 a Hangáru na úroveň 12 byla po pročtení dostupných informací daná věc. A jediná správná následující volba je stavba Továrny s nanoboty, tak to prostě je a hotovo.

Výzkumná laboratoř je nutností hned od počátku díky potřebě výzkumů nutných pro obranu a letku. Jednoduše bez Výzkumné laboratoře se neproletíte a obranu budou tvořit maximálně Raketomety a ty jsou sami bez podpory těžkých zbraní na nic.
Takže jsem se ji snažil vyhnat na úroveň 10 (kvůli IVS) co nejdříve s tím, že úroveň 12 bude muset chvilku počkat. Přece jen jsem byl poměrně na začátku a Gravitonová technologie následovaná stavbou Hvězdy smrti nebyly na pořadu dne.

Terraformer je dlouho mimo hru a je to stavba smysluplně využitelná pouze na domovské planetě. Je sice nehorázně drahá, ale doma je doma a tak v tom nějáké suroviny prostě utopíte.

Alianční sklad je pravděpodobně nejzbytečnější stavba v ogame. To jsem na začátku samozřejmě nevěděl a tuším, že dokonce byla jako jedna z podmínek přijetí respektive setrvání v alianci.
Ono to vypadalo jako celkem dobrá záležitost. Někdo na vás útočí a tak vám spřátelené letky přiletí na pomoc a zůstanou sedět na orbitu než se útočník rozhodne útok odvolat nebo se o vás rozbije. Zatímco vy jim dodáváte potřebné palivo. Jenomže ono to celé funguje trochu jinak a tak už u mne Alianční sklad skončil pod pásy buldozerů a jeho místo zaujal ten nehorázně drahý Terraformer.

No a poslední co zbývá je Raketové silo. Raketové silo plné Antibalistických raket by mělo být mantrou každé „želvy“ Respektive stavět obranu bez sila a anti raket je totální pitomost. Takže jsem si ho pochopitelně pořídil také a na „domovské“ ho naplnil anti raketami co to šlo.
O ty mé meziplanetární rakety se z počátku postarala sila na vedlejších koloniích. Je prostě paráda když můžete za cenu pár tisíc zbavit planetu obrany a 6x na ní otočit pouze útočící transportéry, je to rychlé a levné. Sice to nechápu, ale i hráči s vysokým rankem si tohle neuvědomují nebo nepřipouštějí a dělají chyby jako člověk hrající ogame 2 týdny ?!


-----------------
Poznámky, moudra a jiné kecy :
Základem každé ekonomiky je energie, takže Solární elektrárna (SolEl)je náš svatostánek. Sice je to divné, ale zatímco solsaty se mohou přehřát radostí když jsou blíže ke slunci. Tak SolEl tohle s přehledem ignoruje a nehne s ní ani vyšší úroveň Energetické technologie. Přesto je to bezesporu to nejlepší co pro svou ekonomiku můžete udělat. Stejné množství energie vám bude dodávat dokud budete hrát a o body za její stavbu nikdy nepřijdete.
Fúzní reaktor má nepochybně také své výhody. Na rozdíl od SolEl mu není jedno, že úroveň Energetické technologie stoupá a tuto skutečnost zohledňuje ve svém výkonu, ale podle mne je to spíše pomocník v nouzi. Dobré je, že když ho není potřeba jednoduše ho vypnete.
Solsaty téměř jistě budou tím co bude sekundovat vaší SolEl. Je ale třeba mít na paměti, že rádi padají a od počtu řekněme 250ks jsou poměrně vyhledávaným zdrojem krystalů.

Výzkumná laboratoř je úzce provázaná s Intergalaktickou výzkumnou sítí (IVS) která umožňuje spojení jednotlivých laborek do jednoho celku. Není proto nutné stavět laboratoř na každé hroudě, ale řiďte se pravidlem úroveň IVS+1 rovná se počet Výzkumných laboratoří.

I když je to věc popsaná na fóru málo se to ví a tak je spousta lidí překvapená pokud je taková situace potká. O co jde ? Meziplanetární rakety mohou ničit Meziplanetární rakety protivníka a to v poměru 1:5. Tato situace nastane pochopitelně až tehdy, když z obráncovy planety jsou odpáleny všechny anti rakety. Někdy to však může být pro útočníka nepříjemná komplikace. Když si například spočítáte, že na likvidaci obrany stačí 2 meziplanetárky a obránce má řekněme 50 Raketometů, 16 Lehkých laserů a 8 meziplanetárních raket. Může se vám stát, že místo zelené bitevní zprávy bude z vašich útočících transportérů hromada šrotu u obráncovy planety. Prostě jedna vaše raketa zničí 5 meziplanetárních raket obránce a druhá část obrany, ale ne vše a nehoda je na světě.

------------------------------------------------------------

Sance na mesic:

Zde jsem vypsal nektere druhy lodi a jejich pocet k vytvoreni sance na mesic(5,10,15 a 20%)

5%

417 malych transpiku
139 velkych transpiku
417 lehkych stihacu
167 tezkych stihacu
62 krizniku
28 bitev.lodi
56 kolon.lodi
105 recyklatoru
1667 spionaznich sond
23 bombarderu
16 destroyeru

10%

884 malych transporteru
278 velkych transporteru
834 lehkych stihacu
334 tezkych stihacu
124 krizniku
56 bitev.lodi
112 kolon.lodi
209 recyklatoru
3334 spionaznich sond
43 bombarderu
31 destroyeru

15%

1250 malych transporteru
417 velkych transporteru
1250 lehkych stihacu
500 tezkych stihacu
186 krizniku
84 bitev.lodi
167 kolon.lodi
313 recyklatoru
5000 spionaznich sond
67 bombarderu
46 destroyeru

20%

1667 malych transporteru
566 velkych transporteru
1667 lehkych stihacu
667 tezkych stihacu
247 krizniku
112 bitev.lodi
223 kolon.lodi
417 recyklatoru
6667 spion.sond
89 bombarderu
61 destroyeru
1 hvezda smrti
3334 solar.satelitu

Tak a mam mesic co dal?

Mesic je vzdy s jednim volnym polem-postavte zakladnu na mesici level1.Tato zakladna vam prida dalsi tri volna pole.Pokud chcete expandovat mejte na mysli ze musite vzdy nechat jedno pole volne pro dalsi level zakladny na mesici.


Co vsechno muzu postavit na mesici?

Zalezi na vas.Nekteri hraci stavi jen zakladny a tovarnu na roboty(do levelu 10).A az potom stavi senzory falangy a hyperbrany.Nekteri utocne staveni hraci stavi falangy co nejdrive ,ale opravdu zalezi jen na vas.
Vetsinou se setkate s nazorem ze stavet hangar na mesici nema smysl.Dle meho nazoru nema.Ale pokud chcete prihodit na mesic nejakou obranu tak proc ne,je to vas mesic.
Co je ale opravdove mrhani drahocenneho mista na mesici jsou sklady surovin.Nestavte je prosim..k cemu?

Jak mam pouzivat svuj mesic?

1,Senzor falangy

Tato hracka vam ukaze ve svem dosahu skoro vsechn letky letici z/na planetu kterou falangujete.Vidite presne casy doletu jednotlivych letek a tak neni probelm naplanovat dolet sve utocne letky napr. tak aby doletele 2 sekundy za letkou kterou chcete zrecyklovat.

Co nelze videt-letky smerujici na mesic(mysleno,ze mesic nelze skenovat),recyklaci do df z mesice a odvolana rozmisteni.

2,Hyperbrana

je to velmi drahe zarizeni ktere muzete postavit jen na mesici.A navic potrebujete minimalne 2 hyperbrany(tzn.min vlastnit dva mesice).
Pokud podminky splnujete a mate postavene dve brany muzete posilat libovolne mnozstvi lodi skrz branu do druhe brany.Vsak pamatujte ze branami nelze posilat suroviny a tak tedy musite mit na obou stranach bran dostatecne mnostvi deuteria na provoz vasi letky.
Brany lze pouzivat bez omezeni vzdy jednu za 60 minut.
Wait while more posts are being loaded