Post has attachment

دتامال چگونه کار می کند؟

پرده‌ی اول – مهرماه ۱۳۸۸

حسن آقا یک سوپری ساده در یک محله‌ی متوسط شهر داشت و با فروش‌ مایحتاج مورد نیاز مردم محل، به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کرد. کسب و کار حسن آقا رونق خوبی داشت و درآمد متوسطی کسب می‌کرد که از طریق آن خانواده‌ی خود را با ۲ فرزند تامین معاش می‌نمود و مردم محله هم از این‌که مایحتاجشان از طریق سوپری حسن آقا تامین می‌شد، رضایت کامل داشتند. خود حسن آقا هم انسان آبرومند و شریفی بود.

پرده‌ی دوم –مهرماه ۱۳۹۲

یک شرکت تجاری به همراه تعدادی از مهندسان خود به محله‌ی حسن آقا سوپری آمده است و مدام درحال تحقیق در مورد محله هستند. قیمت‌های زمین‌ها را استعلام می ‌کنند، با مردم محله صحبت می‌کنند، امکانات محله را می‌سنجند. یکی از مهندسان جهت خرید آب معدنی به سوپری حسن آقا می‌رود. حسن آقا که علامت سوالات زیادی در مورد آن‌ها در ذهنش داشت به خودش جرأت داد و در مورد فعالیت آن‌ها در محل سوال پرسید. مهندس پاسخ داد که می‌خواهند در حد زیادی رفاه مردم محله را افزایش دهند.

پرده‌ی سوم- مهرماه ۱۳۹۳

مهندسان مجری طرح، یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ و شیک داخل محله‌ی حسن آقا تاسیس کرده‌اند. فروشگاه تمامی کالاهای مورد نیاز مردم محل را تامین می‌کند. همسر حسن آقا از این‌که می‌تواند از چنین فروشگاهی تمام مایحتاج خود را تامین کند بسیار خوشحال است. اما روی دیگر سکه خود حسن آقا است. دیگر کسب و کارش رونق قبل را ندارد. مردم محل ترجیح می‌دهند به جای حسن آقا، از فروشگاه خرید کنند. هم قیمت‌هایش پایین‌تر است (چون عمده‌ای خرید می‌کند و تخفیف خوبی از تولیدکنندگان می‌گیرد)، هم شیک‌تر است و هم امکانات تفریحی خوبی دارد. حسن آقا هر چه تلاش می‌کند، نمی‌تواند با قیمت‌های فروشگاه رقابت کند. حتی قیمت‌های تمام شده برای خودش از قیمت‌های فروشگاه بیش‌تر است.

پرده‌ی چهارم- مهرماه ۱۳۹۴

یک سال از تاسیس فروشگاه در محله گذشته است. جذابیت‌های فروشگاه زنان خانه دار را به مصرف‌گرایی تشویق کرده است. هزینه‌های خانوار بالا رفته است. بسیاری از کسب و کارهای محل از جمله سوپری حسن آقا تعطیل شده است. بنابرای درآمد خانواده‌های محله کاهش یافته است. فرزند حسن آقا علی رغم این‌که تحصیلات عالی دارد به دلیل این‌که شغل متناسب نمی‌یابد، در فروشگاه محل به عنوان فروشنده مشغول به کار است. حسن آقا چون کامپیوتر بلد نبوده، نتوانسته در آن‌جا استخدام شود و به عنوان نظافتچی در خانه‌های مردم کار می‌کند تا بتواند مخارج زندگی خود و خانواده‌اش را تامین کند. دیگر رقیب دیگری برای فروشگاه وجود ندارد و قیمت‌های آن نیز بالاتر رفته‌اند. اما دیگر کسب و کارهای محلی قدرت بازسازی مجدد ندارند. در کل مردم محله به سمت فقر پیش می‌روند.

پرده‌ی نهایی- مهرماه ۱۳۹۵

شرکت راه‌اندازی فروشگاه سود برنامه‌ریزی شده خود را از منطقه کسب نموده است. مردم محله بسیار فقیرتر شده‌اند و دیگر خبری از محله‌ی متوسط قبلی وجود ندارد. مدیر فروشگاه، با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، دیگر تمایلی به حفظ فروشگاه ندارد. بنابر این، نیروهای خود را که اغلب از قشر جوان محله هستند را اخراج می‌کند و ساختمان فروشگاه را با قیمت گزافی به یک بانک دولتی می‌فروشد و در محله‌ی متوسط دیگری سرمایه گذاری می‌کند. علی رغم این‌که مسئولین فروشگاه نوید رفاه به مردم محل داده‌ بودند، اکنون چیزی جز فقر، بدبختی و بیکاری باقی نمانده است. تحلیل: به این پدیده دامپینگ گفته می‌شود که متأسفانه یکی از آسیب‌های اقتصادی رشد فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در مناطق متوسط شهری است. هر روز تعداد زیادی از کسب و کارهای خرد در آمریکا و دیگر گشورهای توسعه یافته در اثر این پدیده نابود می‌شوند و شمار زیادی از مناطق متوسط این کشورها به مناطق فقرنشین تبدیل می‌شوند. متاسفانه کشور ما نیز با کپی برداری تمام و کمال از پدیده‌ای مطالعه نشده، پا جای پای آنان می‌گذارد.

راه حل:

اگر حسن آقا می‌توانست با بقیه‌ی سوپری‌های محل اتحادی تشکیل دهند، می‌توانستند میزان خرید خود را به صورت مجتمع با تخفیف مناسبی تهیه‌کنند و بعد اجناس را بین خود تقسیم کنند. بنابراین با همان میزان سرمایه، توانایی ارائه تخفیفات رقابتی به مشتری را داشتند. اگر حسن آقا می‌توانست یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کند و بقیه‌ی اجناس را که در سوپری موجود نیست از بقیه‌ی کسب و کارهای محل جمع‌آوری کند، می‌توانست یک فروشگاه اینترنتی با تنوع جنس فروشگاه زنجیره‌ای و با قیمت‌های رقابتی ارائه دهد با این تفاوت که در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نیز کرده بود و از محل صرفه‌جویی ایجادشده، هر کسب و کار می‌توانست تعدادی پیک جهت ارائه کالاها و خدمات درب منازل محله استخدام کند. بنابراین حاصل چیزی جز افزایش رفاه مردم محل از طریق حفظ کسب و کارهای سنتی، افزایش سرعت و کیفیت ارائه‌ی خدمات، افزایش اشتغال پایدار، کاهش هزینه‌های خانوار از طریق ارائه تخفیف و هزاران مزایای دیگر نبود و محله روز به روز ثروتمندتر از قبل می‌شد.

دتامال چگونه کار می‌کند؟

دتامال در واقع همان راه حل موجود را عملی نموده است. دتامال تلاش می‌کند با ثبت‌نام کسب و کارهای سنتی و ارائه‌ی کالاها و خدمات آنان از طریق آن و هم چنین تحویل سریع و بدون هزینه کالا و خدمات به مشتری، میزان فروش آن‌ها را تضمین کند. از طرفی در نقش یک واسطه، تقاضاهای کسب و کارهای سنتی خود را جمع‌آوری نموده و یا مذاکره با تامین کنندگان به صورت عمده تامین می‌کند تا قیمت تمام شده‌ی کسب و کارهای خرد کاهش یابد. از طرفی از کسب و کارهای خرد می‌خواهد به تناسبی که در قیمت‌های تمام شده‌ی آن‌ها کاهش ایجاد نموده است، به مشتری نهایی تخفیف ارائه نمایند. این یک بازی دو سر برد برای کسب و کارهای سنتی در رقابت با فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. پس اگر شما هم نمی خواهید وضعیت محله‌ی شما مانند محله‌ی حسن آقا شود به دتامال به عنوان یک فروشگاه اینترنتی تخفیف محور با رویکرد بازاریابی اجتماعی اعتماد کنید.
Commenting is disabled for this post.
Wait while more posts are being loaded