Post has attachment
Photo

Post has shared content

Tamam ben sana tamamen üye gi ve o yüzden sana da Gelecek sezonda

[İsviçreli saat üreticisi Swatch, karının yüzde 52 azaldığını duyurdu.] okuyorum ve size de tavsiye ediyorum! [http://finans.gazetevatan.com/sirket-raporu/saat-devi-yari-yariya-karini-azaltti/52795/]. (APUS Launcher'dan: http://www.apusapps.com/ )

[FETO'nun Darbe Girişine Tepki] okuyorum ve size de tavsiye ediyorum! [http://mobile.beyazgazete.com/haber/haber-detay-3387817.html]. (APUS Launcher'dan: http://www.apusapps.com/ )

Post has shared content
bir

Post has shared content
Kış geldi, havalar soğudu. Grip ve soğuk algınlığı sezonu başladı.

Kış aylarının da gelmesiyle birlikte her evde bitki çayı demlenmeye başlandı. Peki bitki çayı nasıl demlenir? Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde açılan Bitki Çayı Demleme Kursu’nda görevli Tekniker Mehmet Şirin Yalvaç, bitki çayını doğru demlemenin püf noktalarını kursa katılan vatandaşlara anlattı.

Havaların soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı mevsimi başladı. Soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmak amacıyla nerdeyse her evde bitki çayları kaynamaya başladı. Peki bitki çayı nasıl demlenir, bitki çayları kaynatılırken şifa veren özellikleri nasıl korunur? Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmek için Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde açılan Bitki Çayı Demleme Kursu’na katılan vatandaşlar, Tıbbi Bitkiler Teknikeri Mehmet Şirin Yalvaç’tan, kış çayını demlemenin püf noktalarını öğrendi.

Havaların soğumasıyla birlikte düşen vücut direncini arttırmanın en kolay yolu olan bitki çaylarının doğru şekilde nasıl demlenmesi gerektiğini vatandaşlara öğretmeyi amaçlayan Zeytinburnu Tıbbi bitkiler Bahçesi bu amaçla Bitki Çayı Demleme Kursu’nu faaliyete geçirdi. Kursa katılan vatandaşlara doğru bitki çayının nasıl demlenmesi gerektiğini anlatan Yalvaç, bir su bardağına yaklaşık bir tatlı kaşığı bitki karıştırarak elde ettiği şifalı kış çayının tarifini verdi.

BİTKİ ÇAYLARI EN FAZLA 15 DAKİKA KAYNATILMALI

Yalvaç, kış aylarında boğaz yollarında oluşan enfeksiyonları yok eden Zencefil, baş ağrısına karşı iltihap önleyici bir etkisi bulunan zerdeçal, kan pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizine karşı koruyan tarçın, ağız içerisinde oluşan bakterileri engelleyen karanfil, göğüs ısısını arttırarak birikmiş olan toksinleri atmaya yardımcı olan göğüs yumuşatıcı etkiye sahip havlıcan ve c vitamini açısından zengin olan aynı zamanda da çaya renk katan hibiskus bitkisinden oluşan karışımla elde ettiği kış çayını yaklaşık 15 dakika, 43 derecelik ısıda kaynatarak atölyeye katılan kursiyerlere ikram etti.

“KIŞ ÇAYINDA IHLAMUR OLMAZ”

Ihlamurun diğer bitkilerin etkisini azalttığı için bitki çayına konulmaması gerektiğini vurgulayan Yalvaç, “Ihlamuru kesinlikle öneriyoruz fakat karışım çaylarında etken maddeleri devre dışı bırakıp diğer bitkilerin etkisini azalttığı için ıhlamuru, karışım çaylarında pek önermiyoruz. Ihlamurun tek başına sade halde içilmesini tavsiye ediyoruz.” dedi.

“KIŞ ÇAYINA BAL KATILMAZ”

Kış çayının çok sıcakken bal ile tatlandırılmaması gerektiğini belirten Yalvaç, “Kış çaylarında şeker kullanımını önermiyoruz. Doğada Stevia adı verilen bir tatlı ot bulunmaktadır. Vatandaşlar çaya tat veren bu bitkimizi aktarlarda rahatlıkla bulabilirler.”dedi.
Bu bitkinin bulunamaması takdirde kış çayına bal katılabileceğini ifade eden Yalvaç, “Yalnız dikkat edilmesi gereken balın çaya çok sıcakken katılmamasıdır. Yani çayın hafif soğumasını bekleyip, daha sonra çaya bal katmalıyız.”dedi.

DHA
Photo

app.com/t/1930560hayirli huzurlu sağlıkla allah nice nice bayramlar erdirsin inşallah.

Post has shared content
Paylaşımlarınızı doğrudan topluluğumuzda yapınız. Örneğin "ilk olarak ...paylaştı" gibi başka sayfalardan yapılan paylaşımlar silinecektir. Devamında ise kullanıcı engellenecektir. Çok yoğun paylaşım yapılması nedeniyle görsel kirlilik oluşuyor ve zaman zaman güzel paylaşımlar bu karışıklıkta kaybolup gidiyor. Bu nedenle her üyemizin, İKİ SAATTE birden fazla paylaşım yapmamasını rica ediyoruz...

Post has shared content
FELÇ GEÇİRMİŞ EL VE AYAKLAR İÇİN KESİN ÇÖZÜM

Ailenizde veya etrafınızda felç, romatizma, kırık sonrası cansız kalan uzuv gibi hastalıklara sahip insanlar varsa size bir tarif vereceğim. Bu tarif Almanya’da bir prof. tarafından 20 yıl kadar önce yapıldı ve felç geçirmiş ayak üzerinde uygulandı. Felç sebebi ile kasılan ve o şekilde kalan parmaklar tam olarak açıldı.
Saf zeytin yağı ve turşu tuzu ile yapılan basit bir karışım.

BİR LİTRE ZEYTİN YAĞI
YARIM KİLO TURŞU TUZU

Hepsi bu kadar. Tuzu ve zeytin yağını bir şişede karıştırın. 2,5 lt kola şişesinde karışımı hazırlamanız daha kolay olur. Bu şişeyi güneş alan bir yere koyuyorsunuz elinizin altında bir yer olursa iyi olur. Gün içinde fırsat buldukça çalkalayıp tekrar güneşe koyun. O tuz çalkalamanın etkisi ve güneşin ısısı ile yağın içinde eriyor ve dipte tortu haline geliyor. Mesela 25-30 derece arası ısıda 10 gün güneşlense yetişir.


Tuz eridikten sonra rahatsızlığı olan kişi güneşe uzanır ve güneş kremi gibi bu yağ şikayet olan bölgeye sürülür. Yağı sürmeden önce şişeyi mutlaka çalkalayın. Kişi ile birlikte diğer kişilerde görebilir zaten o macun sürüldüğü andan itibaren damarların açılmasını. Ciddi anlamda elektrik çarpıyormuş gibi garip hareketlere şahit olabilirsiniz. Yarım saat kadar güneşlenip ılık suyla masaj yaparak yıkayın. Bunu haftada 3 gün yapsanız dahi yeterli. Çok zor değil uygulayın derim. Heleki felç geçirmiş bir uzvun asla dönüşü olmayan bir tıbbı yanıltması benim çok hoşuma gitti… Alınti

Photo
Wait while more posts are being loaded