Ponieważ p. Krzysztof Ziemiec, jedna z osób, która ma poprowadzić debatę telewizyjną przed II turą, poprosił w telewizji o komentarze, pozwoliłem sobie przesłać taki komentarz, jaki przywołuję poniżej. Państwa zaś, którzy uznają, że ten temat zasługuje na uwzględnienie w debacie, zachęcam do indywidualnego kontaktowania się z prowadzącymi, np. z p. Krzysztofem Ziemcem właśnie, albo z p. Dorotą Gawryluk i apelować do nich, by w czasie debaty podnieśli temat wykazów umów. Dajcie znać prowadzącym, że to ważny dla Was temat. Oczywiście można też podbijać temat w inny sposób. Wierzę w inteligencję przyjaciół. A poniżej już to, co przesłałem p. Krzysztofowi:

Proszę zapytać o rzecz fundamentalną: o przejrzystość działania państwa, o dostęp do informacji publicznej. Spolaryzowane media nie mają interesu w tym, by wnikliwie prześwietlać kandydatów. Jako obywatel nie mam pojęcia, a przecież jest raptem tydzień do głosowania w II turze, jak to jest z tym WSI i jak to jest z tymi Skokami. Ale nie tego dotyczy moje pytanie. Chodzi o coś innego.

Media nie wykonują tu dostatecznie swojej pracy. I tylko nieliczne media, a raczej tylko niektórzy dziennikarze w tych mediach, zdecydowali się na poruszenie tematu wykazu umów partii politycznych.

Nie chodzi o obietnice przejrzystości. Obietnice nie mają znaczenia. Liczy się działanie. Dzięki publikacji wiarygodnej, rzetelnej, kompletnej, aktualnej i archiwalnej informacji publicznej również dziennikarze mogą łatwiej wykonywać swoją pracę. Ale dzięki publikacji w BIP tak zwani zwykli obywatele mogą analizować dane źródłowe. To sprzyja przejrzystości. To sprzyja rzetelności debaty publicznej. To pomaga eliminować tych, którzy w życiu publicznym próbują ściemniać, kuglować, "mijać się z prawdą".

Skoro zatem będzie Pan prowadził debatę przed II turą i skoro poprosił Pan w telewizji o komentarze - pozwalam sobie niniejszym taki komentarz na Pana ręce przesłać tą drogą.

Proszę o zadanie pytania o wykazy umów.

Nie chodzi o publikacje umów - te będzie można potem w ramach wniosków o dostęp do informacji publicznej wydobyć.

Chodzi o publikowanie kompletnych wykazów umów zawieranych przez partie polityczne wystawiające kandydatów w tej drugiej turze. Chodzi o wykazy za całą kadencję parlamentarną tych partii. Chodzi o kasę z budżetu państwa (temat finansowania partii funkcjonuje mętnie w tej kampanii, więc można zawistować konkretnym pytaniem).

I nie chodzi o deklaracje, że kiedyś coś tam zrobią, albo o deklaracje, "że to naprawdę istotne". Oczywiście, że to istotne. To fundamentalne dla społeczeństwa obywatelskiego. Proszę zatem o to, by w czasie debaty zadał Pan pytanie o to, czy przed głosowaniem w II turze kandydaci doprowadzą do tego, że wystawiające ich partie opublikują wykazy umów zawieranych ze środków publicznych w Biuletynie Informacji Publicznej. Pana Prezydenta Komorowskiego można zapytać również o to, czy kancelaria Prezydenta opublikuje takie wykazy w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezydenta.

Więcej na temat apelu, a także linki do materiałów, które w mediach ukazały się na ten temat od powyborczej, ostatniej niedzieli, znajdzie Pan pod adresem: http://www.prawo.vagla.pl/node/10174
Shared publiclyView activity