Profile cover photo
Profile photo
شرکت فنی مهندسی مهاجر
63 followers -
كولر گازی | اسپلیت | موتور خانه | پكیج
كولر گازی | اسپلیت | موتور خانه | پكیج

63 followers
About
Posts

Post has attachment
روش تست مصرف برق کولر گازي
با توجه به اهميت روز افزون مصرف بهينه‌ي انرژي و وجود کولر گازي با گريدهاي مختلف انرژي در بازار، توضيحاتي درباره‌ي روش‌هاي آزمون کولر گازي و چگونگي محاسبه‌ي گريد انرژي ارائه مي‌شود. براي آزمون عملکرد و ميزان مصرف انرژي يک اسپليت دو روش رايج وجود دارد که در استاندارد بين المللي مربوطه نيز به اين دو روش اشاره شده است.


روش کاليمتري (گرماسنجي)
در اين روش با استفاده از تجهيزات گرماسنجي ميزان گرمايي که کولر گازي مي‌تواند از محيط بگيرد تعيين مي‌شود. براي عمل خنک سازي اسپليت، انرژي الکتريکي مصرف مي‌شود که با تقسيم ميزان انرژي الکتريکي مصرف شده، شاخص مصرف انرژي (EER) محاسبه مي‌گردد.

روش آنتالپي هوا
در اين روش با استفاده از تغييرات آنتالپي هواي محيط و انرژي الکتريکي مصرف شده، شاخص مصرف انرژي محاسبه مي‌شود. روش کار بر اساس اختلاف آنتالپي هواي ورودي به کولر گازي و هواي خروجي از کولر گازي مي‌باشد . ميزان اختلاف آنتالپي، با اندازه گيري نرخ هواي خارج شده از اسپليت و اختلاف دماي هواي ورودي و خروجي کولر گازي محاسبه مي‌گردد. لازم به ذکر است که آنتالپي نقاط مورد با توجه به خواص هوا (دما، ميزان رطوبت، چگالي) و با استفاده از جدول سايکرومتريک هوا محاسبه مي‌گردد. در نهايت اختلاف آنتالپي نقاط کاري مورد نظر محاسبه شده و با در نظر گرفتن ميزان انرژي الکتريکي مصرف شده، شاخص مصرف انرژي محاسبه مي‌گردد. گريد مصرف انرژي بر اساس اين شاخص تعيين شده و پس از تاييد مراجع ذي‌صلاح بر روي برچسب انرژي اسپليت درج مي‌گردد. در آزمايشگاه صرفه جويي انرژي سابا از روش آنتالپي هوا براي آزمون کولر گازي استفاده مي‌شود.
#فروش_کولر_گازی
#فروش_کولرگازی
#کولرگازی
#کولر_گازی
#فروش_اسپلیت
#اسپلیت
#موتورخانه
#موتور_خانه
#فروش_پکیج
#پکیج
Add a comment...

Post has attachment
شرايط کارکرد کولر گازي از لحاظ دما چگونه است؟
یکي از مهم‌ترين مسائلي که قبل از خريد کولر گازي بايد مورد توجه قرار گيرد شرايط کارکرد کولر گازي از لحاظ دمايي مي‌باشد زيرا کولرهاي گازي در خارج از محدوده ي دمايي کارکردشان کمپرسورشان خاموش شده و يا راندمانشان به شدت افت مي‌کند. اين محدوده دمايي به عامل‌هاي گوناگوني وابسته است که مهم‌ترين آن کمپرسور دستگاه مي‌باشد. اکثر کولرهاي گازي تا دماي 43 درجه‌ي سانتي‌گراد کارآيي دارند و برخي از مدل‌ها تا 52 درجه‌ي سانتيگراد را نيز تحمل مي‌کنند که به اسم تروپيکال شناخته مي‌شوند، در گرمايش نيز تمام کولرهاي گازي تا دماي صفر درجه سانتيگراد کارآيي دارند و برخي از مدل‌ها تا منفي پنج، منفي هفت، منفي ده و حتي منفي پانزده درجه‌ي سانتيگراد را نيز تحمل مي‌کنند که در مورد هر دستگاه متفاوت بوده و بايد در هنگام خريد از کارشناس فروش اطلاعات مربوط به هر دستگاه گرفته شود.
#کولر_گازی
#اسپلیت
#پکیج
#موتور_خانه
Add a comment...

Post has attachment
راهنماي خريد دستگاه تصفيه آب خانگي :

شرح : 

شما بدون غذا چند هفته، بدون آب چند روز و بدون اکسيژن چند دقيقه مي‌توانيد زنده بمانيد.
به عبارت ديگر بجز اکسيژن آب مهم‌ترين عنصري است که در بدنمان داريم.
بدن شما از70-55 درصد آب تشکيل شده و تقريبا 90-80 درصد خون را آب تشکيل مي‌دهد.
آب تقريبا در تمام روندهاي حياتي بدن دخيل است.
کمبود آب مي‌تواند به تغييرات ذهني و فيزيکي منجر شود.
با شستن سمومي که در طي زندگي عادي توليد مي‌شود، بدن را پاک مي‌کند.
زندگي مفاصل را تامين مي‌کند.
پوست را از خشکي محافظت مي‌نمايد.
هيدراسيون احشاء داخلي را حفظ مي‌کند.
دماي بدن را کنترل مي‌کند و وقتي بدن گرم مي‌شود، آب به شکل عرق از پوست دفع مي‌گردد.
اين مساله خوب است چرا که عرق از پوست شما تبخير مي‌شود و بدن شما سرد مي‌گردد.
در واقع يک Air Conditioner در بدن شما وجود دارد، ولي براي اينکه اين سيستم به کار خود ادامه دهد، نياز به جبران آب از دست رفته‌ي بدن داريد.
اگر به اندازه‌ي کافي و در حد جبران عرق از دست رفته آب ننوشيد، خون غليظ شده و جريان خون کند مي‌شود.
اين امر باعث ميگردد که فشار بروي قلب وارد شود.
در صورتي که کمبود مايع زياد باشد، بدن شما به اندازه‌ي کافي آب براي توليد عرق ندارد. در اين نقطه درجه‌ي حرارت بدن مي‌تواند تا حد خطرناکي بالا برود. آب براي حيات لازم است، حتي آب را ضروري‌تر از انرژي مي‌دانند زيرا اگر بدن قادر است بدون دريافت غذا چندين هفته زنده بماند، بدون آب نمي‌تواند بيش از چند روز بدون ايجاد اختلالات بسيار شديد، به زندگي ادامه دهد. 
به بازار آمدن اقسام نوشيدني‌ها با خواص مختلف، دليل آخرين مصاحبه‌ي ايسنا با متخصص تغذيه، پروفسور تامي جي است.
او در گفتگو با خبرگزاري ايسنا، علوم پزشکي ايران، از نياز وافر بدن به آب، نقش آب در فعاليت‌هاي فيزيکي و شرايط آب آشاميدني سالم سخن مي‌گويد.


بدن انسان روزانه به چقدر آب و يا مايعات احتياج دارد؟
به گفته «ال. سي. ال ونسان» زندگي با از دست دادن آب، جواني است که به پيري نزديک مي‌شود. اين جمله معروف، ‌نمايان‌گر نقش حياتي آب در سلامتي است. شايد درست باشد اگر بگوييم، زندگي بدون آب يعني مرگ.
اما درخصوص ميزان نياز بدن به مايعات، نيازي که سلول‌هاي بدن به آب دارند، هرگز متوقف نمي‌شود، زيرا کليه‌ي فعاليت‌هاي بدن خصوصا سوخت و ساز در گرو وجود آب است.
هر انسان روزانه به 2300 سي سي آب احتياج دارد که 1000 سي سي آن از آب موجود در مواد غذايي، 1000 سي سي از نوشيدني‌ها و 300 سي سي از اکسيداسيون مواد تامين مي‌شود.
بد نيست بدانيد بدن، دايما در معرض از دست دادن آب است. پوست و شش‌ها 800 سي سي، مدفوع 100 سي سي و ادرار، 500 تا 900 سي سي آب را از بدن خارج مي‌کنند.


نياز انسان به آب سالم و گوارا:
افزايش جمعيت و رشد آلودگي‌هاي صنعتي باعث کاهش کيفيت آب حتي درشهرهايي که در قديم آب گوارا داشته‌اند شده است.
ازدياد املاح و مواد زائد موجود درآب باعث افزايش بيماري‌هاي کليوي، سرطان و حتي ناراحتي عصبي شده و نفوذ آلودگي‌ها به منابع آب نيز مي‌تواند باعث ايجاد بيماري‌هايي نظير وبا، اسهال، تيفوئد وانواع عفونت پوستي شود.

اگرچه دولت‌ها آب آشاميدني و بهداشتي را تامين مي‌کنند و بطري‌هاي حاوي آب معدني به مقدار کافي وجود دارد اما کارشناسان، آب‌هاي تصفيه شده در هنگام مصرف (در منزل يا محل کار) را به دلايل ذيل بهترين نوع آب آشاميدني مي‌دانند:
آب تصفيه شده‌ي شهري هنگامي که به دست مصرف کننده در منزل مي‌رسد، مي‌تواند علاوه بر ذرات ميکروسکوپي، آب‌هاي زير زميني و کلردار بودن با جرم واملاح در طول مسير لوله انتقال نيز همراه باشد که اين مسئله قابل رويت نيست.
از آنجا که سيستم تصفيه‌ي معرفي شده (RO) در آخرين نقطه‌ي شبکه‌ي توزيع بلا فاصله قبل از مصرف انجام مي‌شود اين مشکل را حل مي‌کند.
آب‌هاي معدني به دليل مواد پلاستيکي بطري آن و دارا بودن املاح مختلف براي هميشه وهمه‌ي سنين توصيه نمي‌شود ومقرون به صرفه نيز نيست.
از آنجا که مصرف سرانه‌ي آب براي هر انسان 200 ليتر برآورده شده است و از اين ميزان فقط 2 ليتر مصرف خوراکي داشته و ماباقي (معادل 198ليتر) جهت مصارفي مانند استحمام و شستشو استفاده مي‌شود وکيفيت آب موجود مناسب اين نوع مصارف است، پس تصفيه دقيق‌تر براي کل اين 200 ليتر به خاطر:
نوع مصرف 198 ليتر آن
بالا بودن هزينه
حدر رفت بالاي آب در سيستم پس آب اين نوع تصفيه،لازم نيست، بلکه بهتر است تصفيه‌ي دقيق‌تر روي آن بخش کوچک‌تري از آب يعني همان 2 ليتر از 200 ليتر که مصرف خوراکي دارد، در هنگام مصرف در منزل انجام شود.

مناسب‌ترين دستگاه تصفيه آب براي مصارف خانگي:
دستگاه مورد نياز براي مصرف خانگي، مطابق با تكنولوژي RO (اسمز معكوس يا آب شيرين كن) براي محل‌هايي كه آب ورودي داراي مقادير بيش از حد نرمال جامدات محلول مي‌باشد طراحي شده است.
اين دستگاه به دليل دارا بودن 6 و الي 7 فيلتر متفاوت، علاوه بر حذف ذرات معلق و گازهاي شيميايي موجود در آب و کاهش قابل توجه‌ سنگيني (TDS) و سختي (TH) آب، قادر است توسط فيلتر ششم مواد معدني مورد نياز بدن را پس از تصفيه کامل به آب اضافه نمايد. (مناسب براي کساني که مي‌خواهند مواد معدني و کاني‌ها بصورت کامل در آب آشاميدني‌شان وجود داشته باشد. 

دستگاه شش مرحله‌اي RO، با توجه به دارا بودن پمپ تامين فشار، براي مناطقي كه فشار آب ورودي كمتر از حد نرمال است نيز مناسب مي‌باشد.
حد اكثر آب دهي اين دستگاه، 8 ليتر در ساعت مي‌باشد كه جهت رفع نيازهاي يک خانواده كافي به نظر مي‌رسد.
اين دستگاه داراي تانک تحت فشار 12 يا 16 ليتري نيز هست كه امكان ذخيره‌ي آب را به مصرف كننده مي‌دهد.


مکانيزم عملکرد فيلترهاي دستگاه تصفيه‌ي آب RO با روش اٌسمز معکوس:

مرحله‌ي اول:

فيلتر پلي پروپيلن: قابليت حذف کليه‌ي رسوبات، شن و ماسه، گل و لاي، زنگ زدگي لوله‌ها، لجن، ذرات معلق تا دقت 5 ميکرون.

مرحله‌ي دوم :
فيلتر کربن گرانول که قابليت حذف کلر آزاد، سموم کشاورزي، تري هالومتان‌ها، طعم، رنگ و بوي نامطبوع آب. 

مرحله‌ي سوم :
فيلتر کربن بلاک که قابليت آن همانند کربن گرانول است، به اضافه‌ي اينکه کليه‌ي ذرات بزرگ‌تر از 5 ميکرون را نيز حذف مي‌کند. 

مرحله‌ي چهارم :
فيلتر RO ممبران، حذف ميکروب‌ها، قارچ، کيست، انگل، نيترات، ويروس‌ها، مواد سمي، آب شيرين کن و پايين آورنده‌ي سختي آب با دقت 0001/0 ميکرون.

مرحله‌ي پنجم :
فيلتر کربن نهايي: اين فيلتر هر نوع طعم و بوي احتمالي ناشي از ذخيره شدن آب در مخزن دستگاه را حذف مي‌نمايد.

مرحله‌ي ششم :
فيلتر سراميکي، حاوي مواد معدني که بخش قابل توجهي از مواد مصرفي مورد نياز بدن را وارد آب کرده و باعث گواراتر شدن آب مي‌گردد. 

مرحله‌ي هفتم :
عمل‌کرد اين فيلتر در واقع مانند تابش نور خورشيد (اشعه‌ي ماورا بنفش که در طبيعت باعث ضد عفوني کردن آب مي‌شود.) به آب باعث ضد عفوني و ميکروب زدايي مضاعف آب مي‌شود.

ويژگي‌ها و مشخصات دستگاه تصفيه آب خانگي:
توليد آب تصفيه شده با استاندارد جهاني (NSF) با ظرفيت 180 تا 200 ليتر در شبانه روز
قابليت نصب آسان در اماکن مختلف و تغيير دسترسي آسان و بيش‌تر به آب تصفيه شده و جايگزيني آن با آب بطري
در مدل‌هاي زير سينکي و رو ميزي
جلوگيري از رسوب در کتري، چاي و قهوه ساز، اتوي بخار و سماور
تبديل آب‌هاي لب شور به آب شيرين و گوارا توسط غشاهاي اسمز معكوس
اضافه شدن مواد معدني و کاني‌هاي مورد نياز بدن به آب آشاميدني، پس از تصفيه‌ي کامل آن
قابليت توليد حداكثر 8 ليتر آب تصفيه شده در ساعت
ولتاژ برق: 220 ولت
ماكزيمم فشار پمپ : 100 BAR
حداقل دما : 5 درجه‌ي سانتيگراد
حداكثر دما: 50 درجه‌ي سانتيگراد
ابعاد دستگاه: ارتفاع 45 X عرض 20 X طول 37 (تقريبي)
ابعاد تانک ذخيره: ارتفاع 30 X عرض 30 X طول 30 (تقريبي)
 
زمان تعويض فيلتر دستگاه تصفيه آب به روش اٌسمز معکوس RO:
توصيه‌ي اكيد مي شود كه فيلترهاي سه مرحله‌ي اول (اليافي 5 ميكرون، اليافي 1 ميكرون، كربن فعال) هر شش ماه يک‌بار تعويض شوند.
در صورت آلوده بودن بيش از حد آب ورودي، توصيه مي‌شود با تغيير رنگ فيلترهاي اليافي و يا افت فشار آب خروجي، فيلترهاي سه مرحله‌ي اول تعويض شوند.
فيلتر اصلي دستگاه (RO Membrane) در صورت تعويض به موقع فيلترهاي سه مرحله اول، گاه تا دو سال نيز عمر مي‌كند.
فيلتر مرحله پنجم (كربن نهايي) مي‌بايست هر يک سال تعويض شود.

ضمانت دستگاه تصفيه آب :
عموما دستگاه‌هاي تصفيه آب، داراي يک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش مي‌باشند و به همراه نصب رايگان گارانتي دستگاه تصفيه آب از زمان نصب دستگاه محاسبه مي‌گردد.

قيمت دستگاه تصفيه آب :
قيمت دستگاه تصفيه آب از 200 هزار تومان شروع مي‌گردد و اگر دستگاه 7 مرحله‌اي خريداري نموديد و فيلتر UV را دارا بود، نهايتا قيمت تا 350 هزار تومان مي‌باشد.

مزاياي استفاده از دستگاه تصفيه آب :
پيشگيري و رفع سنگ کليه، انواع سرطان، بيماري‌هاي گوارشي، عفوني، پوستي، عصبي و ....

حذف ميکروب‌ها، ويروس‌ها، انگل، کيست، قارچ، نيترات، سم آرسنيک، کلر، مواد سمي حاصل از آفت کش‌ها، زنگ زدگي لوله‌ها، رسوبات و املاح مضر، گل ولاي، شن و ماسه، رنگ، بو و طعم بد آب به خاطر استفاده از تمام فيلترهاي دقيق با آخرين تکنولوي در دستگاه تصفيه آب خانگي. تصفيه آب در آخرين نقطه شبکه‌ي لوله کشي در آشپزخانه و در هنگام مصرف بوده، بدين ترتيب مانع آلوده شدن دوباره آب توسط لوله‌هاي شهري و ساختماني مي‌شود.

با توجه به حجم آن جاي کمي را اشغال کرده و بخاطر اتصال مستقيم و مخزن‌دار بودن توسط يک شير مجزاي کوچک‌تر بصورت هميشگي آب تصفيه شده را در اختيار شما قرار مي‌دهد.
دستگاه تصفيه‌ي آب، علاوه بر رفع بيماري‌ها موجب رقيق شدن و گردش سريع خون در رگها، آرامش اعصاب، کارکرد بهتر کليه و قلب، پيش گيري از افزايش فشار خون، ايجاد شادابي و سر زندگي، طراوت پوست، ترميم بافت‌هاي آسيب ديده، جلوگيري از ايجاد جرم بر روي دندان‌ها، رفع بوي بد دهان، کاهش استرس و... مي‌شود. 


سوالات متداول در مورد دستگاههاي تصفيه آب با روش اسمز معکوس

1- دستگاه تصفيه آب با سيستم اسمز معكوس چيست؟
يکي از انواع سيستم‌هايي است که براي تصفيه‌ آب خانگي و صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بخاطر دقت و مکانيزم عمل‌کرد آن براحتي مي‌توان گفت مناسب‌ترين سيستم براي تامين آب شرب تمامي مناطق ايران مي‌باشد.

اين دستگاه طوري طراحي شده است که فيلترهاي انتهايي داراي دقت بالاتر بوده و اين افزايش دقت از هر فيلتر به فيلتر بعد به تدريج اتفاق مي‌افتد و باعث حذف ذرات درشت‌تر در ابتداي مسير و حذف ذرات ريزتر در فيلترهاي بعدي شده و همچنين عمر فيلترها را بالاتر مي‌برد چون در اين صورت تقسيم کار بين فيلترهاي مختلف صورت گرفته و هر فيلتر مسئول حذف يکسري از ناخالصي‌هاي مربوط به خود است اين فرايند تا فيلتر چهارم يا فيلتر ممبران (RO) (همان فيلتري که عمل اسمز معکوس را انجام مي‌دهد که با اين اصطلاح در ذيل بيشتر آشنا خواهيد شد) ادامه داشته و فيلترهاي 5، 6 و 7 اعمال تکميلي تصفيه را انجام مي‌دهند. 
در اين نوع تصفيه وجود فيلترهاي 1 تا 5 ضروري بوده و در صورت نبود هر کدام از آن‌ها فرايند تصفيه انجام نمي‌گيرد و در صورت انجام ناقص مي‌باشد.
وجود فيلترهاي 6 و 7 بستگي به کيفيت آب منطقه و گاهي به سليقه‌ي مصرف کننده دارد.
فيلتر مرحله‌ي 6 پس از تصفيه‌ي کامل آب مقداري مواد معدني به آب مصرفي اضافه مي‌کند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعي که مصرف کننده بدليل ناراحتي کليوي مثل سنگ ساز بودن کليه تمايل به مصرف آب با درصد کم مواد معدني و کاني‌ها را دارد (در اين مورد هم در ذيل بيش‌تر توزيح خواهيم داد).
فيلتر مرحله‌ي هفتم لامپ UV مي‌باشد که با تابيدن پرتوي ماوراي بنفش به آب باعث ضدعفوني مضاعف آب مي‌شود که استفاده از اين فيلتر زماني توصيه مي‌شود که آب داراي آلودگي ميکروبي بالايي باشد مانند آب برخي چاه‌ها.
اين سيستم تصفيه تنها سيستم قابل استفاده در منزل است که مي‌تواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند (تبديل آب لب شور به آب شيرين) به همين خاطر از اين دستگاه براي تمام مناطق کشور مي‌توان استفاده کرد.


2- فرق سيستم اسمز معكوس با سيستم فيلتراسيون آب در چيست؟
فيلتراسيون آب فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مثل ذرات گل و لاي، لجن، شن و ماسه، زنگ لوله‌ها و کلر را جدا مي‌كند در حالي كه اسمز معكوس توسط بكارگيري يك غشاي نيمه تراوا غير از جدا كردن ناخالصي‌هاي ذکر شده‌ي مخلوط در آب تمامي مواد شيميايي و آلودگي‌هاي محلول در آب مانند: ميکروب‌ها، باکتري‌ها، ويروس‌ها، انگل‌ها، نيترات، سموم کشاورزي و آفت کش‌ها (سم آرسنيک)، کيست، نمک، آهک، فلزات سنگين مانند سرب و... را نيز از آن جدا مي‌سازد و باعث کاهش سختي و سنگيني آب شده يعني TDS آب را پايين مي‌آورد.


3- مکانيزم عمل‌کرد فيلتر ممبران يا اسمز معکوس (RO) چگونه است؟
اگر يك غشاي نيمه تراوا بين دو محلول با غلضت‌هاي متفاوت قرار گيرد، مقداري از حلال از يك غشاء به طرف ديگر منتقل مي‌شود.
جهت طبيعي حركت حلال به گونه‌اي است كه محلول غليظ تر رقيق مي‌شود.
اگر به سيستم اجازه‌ي رسيدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح آب نمك (محلول غليظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت.

اين اختلال سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزي مي‌گويند. در اسمز معكوس آب خام توسط پمپ به داخل محفظه‌اي كه داراي غشاي نيمه تراوا است رانده مي‌‌شود و چون ناخالصي‌ها قادر به عبور از غشاء نيستند از اين رو در يك طرف غشاء آب تقريبا خالص و در طرف ديگر، آب تغليظ شده وجود خواهد داشت.
اين فرايند براي تهيه‌ي آب آشاميدني از آب‌هاي كه حاوي املاح معدني زياد و ناخالصي‌هاي آلي باشند بسيار مناسب بوده و حتي قادر است از آب دريا با PPM 50000 TDS و نيز از آب‌هاي شور، آب آشاميدن تهيه كند.
آلاينده‌هاي ميكروبيولوژي از قبيل روش اسمز معكوس قادر به جداسازي مواد آلي غير محلول، مواد آلي محلول، اندوكسين‌ها، ويروس‌ها، باكتري‌ها و ذرات مي‌باشد. روش اسمز معكوس به هاپيرفيلتراسيون (HYPERFILTRARION) نيز معروف مي‌باشد، يعني با استفاده از اين روش ذراتي به كوچكي يون‌ها را نيز مي‌توان جدا كرد. همچنين جهت زدودن نمك‌ها و ساير ناخالصي‌هاي آب و بهبود رنگ، طعم و مزه مي‌توان از اين روش بهره گرفت. لازم به ذكر است كه بيش از يك قرن است اين تكنولوژي شناخته شده است ولي در 60 سال اخير يعني تا زمانيكه غشاءهاي خاص توسعه نيافته بودند اين تكنولوژي گسترش چنداني پيدا نكرده بود. 

در شکل زير تفاوت قطر يک ويروس، يک باکتري و روزنه فيلتر RO را مشاهده ميکنيد، با اين اختلاف حجم امکان عبور آنها ( که از ريزترين ناخالصيهاي موجود در اب هستند ) امکان پذير نيست . 

4- در سيستم اسمز معكوس دستگاه‌هاي تصفيه‌ آب، چه عملي انجام مي‌شود؟
آب ورودي از لوله كشي در ابتدا وارد فيلتر مرحله‌ي اول مي‌شود و با توجه به اينكه منافذ اين فيلتر حدود 5 ميكرون است از عبور ناخالصي‌هاي درشت‌تر مانند گل و لاي و شن و ماسه و زنگ لوله‌ها جلوگيري مي‌كند.
سپس آب وارد فيلتر مرحله‌ي دوم مي‌شود و حدود 98 درصد از مواد شيميايي آلي و تركيبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فيلتر مرحله‌ي سوم مي‌شود كه مانع عبور مقادير بسياري از مواد شيميايي و سمي و حتي نمك و كلر محلول در آب مي‌شود و سپس در مرحله‌ي چهارم آب وارد فيلتر ممبران شده كه حدود 95 تا 99 درصد آلودگي‌هاي محلول در آب كه اندازه‌ي آن بسيار كوچك است (مانند ويروس‌ها، ميكروب‌ها، انگل‌ها و باكتري‌ها) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بيرون مي‌فرستد و سپس آب تصفيه شده وارد مخزن تحت فشار مي‌شود تا آب در اين مخزن جهت مصرف ذخيره شود.
هنگامي كه شير آب شرب نصب شده بر روي سينك ظرفشويي را جهت برداشت آب باز مي‌كنيم مرحله‌ي پنجم فيلترينگ انجام مي‌شود به اين صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از اين فيلتر عبور مي‌كند تا به شير آب شرب برسد كه طي اين عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافي به آب اكسيژن تزريق مي‌شود و آب سالم و پر اكسيژن را تحويل مي‌دهد.


5 - دستگاه تصفيه آب در كجا نصب مي‌شود؟
اين دستگاه معمولا زير سينك ظرفشويي نصب مي‌شود كه خروجي آن به يك شير آب شرب كه روي سينك قرار مي‌گيرد، متصل مي‌شود و امكان گرفتن انشعاب جهت اتصال آب به يخچال‌هايي كه ورودي آب دارند نيز وجود دارد که البته اگر دستگاه تصفيه آب از نوع روميزي پنج مرحله‌اي باشد، به علت نداشتن منبع تحت فشار نمي‌توان آن را به يخچال سايدباي‌سايد نصب گردد.


6 - آيا شير خروجي مجزا براي اين سيستم موجود مي‌باشد؟
بله . يك شير آب شرب زيبا و ظريف روي سينك ظرفشويي نصب مي‌شود كه به شير آب شرب موسوم است كه البته قابليت انشعاب و اتصال به يخچال هم وجود دارد.


7- آيا مواد معدني حذف شده توسط اين سيستم مورد نياز بدن انسان نيست؟
بر خلاف جا افتادگي اسم آب معدني بين مردم اکثرا تصور مي‌شود که ويژگي اصلي آب تامين مواد معدني مورد نياز بدن است و اگر اين مواد در آب هر چه بيش‌تر باشد براي بدن تقويت به حساب آمده و کم بودن آن ممکن است باعث کمبودهايي در بدن شود در حالي که به گفته‌ي پزشکان و متخصصان تغذيه بيش‌تر مواد معدني مورد نياز ما از طريق غذا و سبزيجات جذب بدن مي‌شود، يعني مواد غذايي جامد و مقدار كمي از طريق آب جذب مي‌شود (حدودا 20 درصد) و ضمنا اين دستگاه مواد معدني لازم را به بدن مي‌رساند و فقط مازاد آن را از آب خارج مي‌کند.


8 - آيا سيستم اسمز معكوس سديم را هم از آب جدا مي‌كند؟
بله. سيستم اسمز معكوس اساسا براي نيروي دريايي طراحي شده بود كه آب دريا را شيرين كند، زيرا آب دريا سرشار از سديم و تركيبات آن است كه نمك طعام نيز از آن دسته مي‌باشد.
براي كساني كه رژيم كم سديم را مي‌خواهند آب اين دستگاه خيلي مناسب است.


9- آيا سيستم اسمز معكوس باكتري و انگل را هم از آب جدا مي‌كند؟
بله. روزنه‌هاي غشاي ممبران بسيار كوچك‌تر از قطر باكتري و انگل و ويروس است و امكان عبور به آن‌ها نمي‌دهد.


10- طعم آب تصفيه شده توسط اين دستگاه چگونه است؟
مزه‌ي آب تصفيه شده اين سيستم بستگي به ميزان آلودگي‌هاي آب ورودي دارد زيرا اين دستگاه حدود 95 درصد املاح را جدا مي‌كند كه گاهي مزه‌ي آب بطري‌هاي آب معدني را مي‌دهد.


11- چه عواملي در كيفيت آب خروجي موثر است؟
چهار عامل اصلي در كيفيت و ميزان توليد آب تصفيه شده تاثير مي‌گذارد:

الف) فشار:
هر قدر فشار آب بيش‌تر شود کيفيت و مقدار آب توليدي نيز بهتر و بيش‌تر مي‌شود. فشار 60 P.S.I ايده‌آل است.

ب) درجه‌ي ‌حرارت:
24 درجه‌ي سانتي‌گراد حرارت ايده‌آل براي دستگاه R-O مي‌باشد.
اگر درجه‌ي حرارت به 4 درجه برسد توليد R-O به نصف خواهد رسيد. حداکثر درجه حرارت 29 درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌باشد.
لازم به ذکر است که دستگاه سل واتر و آرتيك با توجه به درجه‌ي حرارت 40 درجه طراحي و ساخته شده است.

ج) کل جامدات محلول (T.D.S):
هرقدر ميزان جامدات محلول افزايش يابد مقدار آب توليد شده توسط دستگاه کاهش مي‌يابد T.D.S بالا مي‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود.

د) غشاي ممبران:
فيلترهاي ممبران موجود در دستگاه‌هاي عرضه شده در بازار متفاوت مي‌باشند و براي شناسابي نوع بهتر آن بايد نکات زير را مورد توجه قرار داد:
در برخي موارد عنوان مي‌شود که دستگاه قادر به توليد حجم بيش‌تري از آب تصفيه شده است اين مسئله در بيش‌تر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نسيت، ممبران موجود در اين دستگاه‌ها داراي دقت پايين‌تر مي‌باشد به عبارت ديگر قطر منافذ بزرگ‌تري دارند و آب توليدي آن‌ها از نظر مقدار آبدهي بيش‌تر بوده ولي دقت تصفيه پايين‌تري دارند، نوع دوم دستگاه‌ها، سيستم‌هايي هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب توليد مي‌کنند و در واقع دقت فيلتر ممبران آن‌ها بالا بوده و قطر منافذ فيلتر ممبران آن‌ها 0001/0 ميکرون مي‌باشد.
اين ممبران‌ها که داراي چنين دقتي مي‌باشند در مصارف خانگي در 3 ظرفيت 50، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتيب توليد آب آن‌ها بر حسب ليتر برابر با 200، 300 و 400 ليتر در شبانه روز است که براي مصارف خانگي بيش‌تر از 200 ليتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصيه نمي‌شود، فيلترهاي 300 و 400 ليتري براي مکان‌هاي که تعداد نفرات بيش‌تر است مانند ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها توصيه مي‌شود.


12- آيا مي‌توان مقدار آب توليد شده را افزايش داد؟
بله. براي افزايش ظرفيت آب تصفيه شده مي‌توان از ممبران‌هاي با ظرفيت بالاتر استفاده كرد.


13- آيا اين دستگاه ضمانت هم دارد؟
بله. اين دستگاه داراي يكسال گارانتي بوده و در صورت آبدهي و خرابي قطعات آن به طور رايگان تعويض و يا سرويس مي‌شود. (در صورتي كه توسط افراد غير متخصص دست‌كاري نشود).


14- زمان تعويض فيلترها و نحوه‌ي نگهداري از دستگاه چگونه است؟
دستگاه داراي يک آچار مخصوص باز كردن پوشش يا كاور فيلترها مي‌باشد كه در زمان‌هايي كه اشاره مي‌شود بايد تعويض گردند.
فيلترهاي اول تا سوم که عمل پيش تصفيه را انجام مي‌دهند معمولا بايد هر شش ماه يک‌بار تعويض شوند، البته ميزان کارکرد دقيق آن‌ها به عوامل مختلف مانند کيفيت آب ورودي و ميزان مصرف دارد ولي بصورت ميانگين براي شهري مانند تهران تعويض آن‌ها براي هر شش ماه يک‌بار توصيه مي‌شود.
فيلتر مرحله‌ي چهارم که همان ممبران است تا 2 سال عمر مي‌کند، البته به شرطي که فيلترهاي قبل از آن يعني فيلترهاي پيش تصفيه هر شش ماه يکبار تعويض شوند تا فيلتر ممبران که هزينه‌ي بالاتري دارد طي اين مدت صدمه نبيند.
فيلترهاي مرحله‌ي 5 و 6 بهتر است هر يک سال يک‌بار تعويض شوند.
توجه داشته باشيد که فاکتورهاي اصلي براي تعيين دقيق زمان تصفيه:
کيفيت آب ورودي
ميزان مصرف
دماي آب ورودي
ولي چون اين فاکتورها حتي در يک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و ممکن است حتي در يک محل در زمان‌هاي مختلف متفاوت باشند، پس بنا را بر حد معمول مصرف يک خانواده پر جمعيت با کيفيت معمول آب آن شهر در نظر مي‌گيريم که اکثرا مناسب‌ترين زمان‌ها در بالا اشاره شد.


15- چه موقع ممبران اين دستگاه بايد تعويض شود؟
اگر فيلترهاي پيش تصفيه مرتب هر شش ماه يک‌بار تعويض شوند فيلتر ممبران تا 2 سال عمر مي‌کند.
البته با تست TDS نيز مي‌توان به سلامت يا عدم سلامت ممبران پي برد.


16- سيستم اسمز معكوس از چه زماني مورد استفاده قرار گرفت؟
هر چند كه تصور مي‌شود كه سيستم اسمز معكوس در حدود 10 سال است كه مورد استفاده قرار گرفته است ولي در سال 1962 دولت آمريكا اولين سيستم تصفيه به روش اسمز معكوس را كه قابليت توليد حدود 1000 گالن آب تصفيه شده در روز را داشت توليد كرد.
امروزه بيش از 3000 سيستم تصفيه آب بزرگ به روش اسمز معكوس وجود دارد كه چندين ميليون گالن آب تصفيه شده جهت استفاده توليد مي‌كنند.
در سال 1991 ارتش آمريكا 8000 دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس خريد تا آب مناسب و تصفيه شده به سربازان خود كه در صحراها و جنگل‌ها در حركت بودند فراهم كند. در سال 1993 نيز حدود 6300 دستگاه ديگر جهت سربازاني كه به منطقه سيل زده در غرب اين كشور اعزام شده بودند خريداري و تامين كرد.

منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
كولر گازی ,اسپلیت,موتور خانه,پكیج
#کولرگازی   #اسپلیت   #موتورخانه   #پکیج  
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx

http://www.mohajer-co.com/SplitShop/15/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%D9%8A%20%D8%AE%D8%B1%D9%8A%D8%AF%20%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%AA%D8%B5%D9%81%D9%8A%D9%87%20%D8%A2%D8%A8%20%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%8A
Add a comment...

Post has attachment
نحوه‌ي عملکرد فيلتر يا صافي (استرينر) در کولر گازي
اين قطعه يک کپسول فلزي تقريبا مثل فيلتر دراير مي‌باشد که از چندين صافي ساخته شده است و به منظور جلوگيري ورود ذرات فلزي به درون لوله به کپيلاري بعد از کندانسور قبل از لوله موئي نصب مي‌گردد.
عدم وکيوم صحيح و کامل باعث زنگ زدگي اين صافي شده و موجب کيپ شدن مدار گاز مي‌شود و بيش‌تر در حالت گرمايش ايراد نمايان مي‌شود.

منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
كولر گازی ,اسپلیت,موتور خانه,پكیج
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx
http://www.mohajer-co.com/SplitShop/22/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87%E2%80%8C%D9%8A%20%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF%20%D9%81%D9%8A%D9%84%D8%AA%D8%B1%20%D9%8A%D8%A7%20%D8%B5%D8%A7%D9%81%D9%8A%20(%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D9%8A%D9%86%D8%B1)%20%D8%AF%D8%B1%20%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%B1%20%DA%AF%D8%A7%D8%B2%D9%8A
Add a comment...

Post has attachment
نقش کندانسور در کولر گازي
کندانسور يا تقطير کننده يک مبدل حرارتي مي‌باشد که به سه دسته‌ي هوايي، آبي و آبي هوايي تقسيم مي‌شود.
در کولرگازي از نوع هوايي آن استفاده مي‌شود و وقتي که مبرد گازي شکل متراکم شده توسط کمپرسور با فشار بالا وارد آن مي‌شود با عبور هوايي که از طريق فن کشيده مي‌شود و گذر گاز از لوله‌ها و پره‌ها و خنک شدن در فشار بالا باعث تغيير حالت از گازي به مايع مي‌شود.
کويل کندانسور از لوله‌هاي مسي که با پره‌هاي آلومينيومي (فين) تشکيل شده است در طراحي کويل با توجه به انتقال حرارت مورد لزوم مشخصاتي مانند تعداد فين بر اينچ - شکل، جنس و ضخامت فين‌ها تعداد مدار و تعداد رديف لوله کويل مشخص مي‌شود.

منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر

http://www.mohajer-co.com/SplitShop/18/%D9%86%D9%82%D8%B4%20%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1%20%D8%AF%D8%B1%20%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%B1%20%DA%AF%D8%A7%D8%B2%D9%8A

http://www.mohajer-co.com/Default.aspx

#کولرـگازی   #اسپلیت   #پکیج   #موتورـخانه  
Add a comment...

Post has attachment
نقش کندانسور در کولر گازي
کندانسور يا تقطير کننده يک مبدل حرارتي مي‌باشد که به سه دسته‌ي هوايي، آبي و آبي هوايي تقسيم مي‌شود.
در کولرگازي از نوع هوايي آن استفاده مي‌شود و وقتي که مبرد گازي شکل متراکم شده توسط کمپرسور با فشار بالا وارد آن مي‌شود با عبور هوايي که از طريق فن کشيده مي‌شود و گذر گاز از لوله‌ها و پره‌ها و خنک شدن در فشار بالا باعث تغيير حالت از گازي به مايع مي‌شود.
کويل کندانسور از لوله‌هاي مسي که با پره‌هاي آلومينيومي (فين) تشکيل شده است در طراحي کويل با توجه به انتقال حرارت مورد لزوم مشخصاتي مانند تعداد فين بر اينچ - شکل، جنس و ضخامت فين‌ها تعداد مدار و تعداد رديف لوله کويل مشخص مي‌شود.
منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
Add a comment...

Post has attachment
چيلر چيست؟
چيلر دستگاهي است که براي سرد کردن آب توسط سيال مبرد به کار مي‌رود. آب سرد شده به وسيله‌ي چيلر معمولا در واحدهاي مصرف کننده مانند هواساز، فن کويل، مبدل حرارتي و ... مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از نظر کلي چيلرها به دو دسته‌ي چيلرهاي تراکمي و چيلرهاي جذبي تقسيم مي‌شود.

انواع چيلر تراکمي:

چيلر تراکمي اسکرال
چيلر تراکمي اسکرو
چيلر تراکمي پيستوني
چيلر تراکمي سانتريفيوژ


انواع چيلر جذبي:

چيلر جذبي شعله مستقيم
چيلر جذبي شعله غير مستقيم
چيلر تراکمي اسکرال:

اين چيلرها قادر به توليد آب سرد صنعتي در دماهاي زير صفر جهت کاربردهاي خاص صنعتي و يا دماهاي بالاي صفر جهت کاهش دماي کلي و مصارف تهويه‌ي مطبوع مي‌باشد.

اين چيلرها به علت داشتن قطعات زياد از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيستند. تناژ برودتي اين نوع چيلرها محدود بوده و توصيه مي‌شود به جاي استفاده از اين نوع چيلرها از چيلر تراکمي اسکرو استفاده شود.
منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx
http://www.mohajer-co.com/Services.aspx
http://www.mohajer-co.com/SplitShop/6/%DA%86%D9%8A%D9%84%D8%B1%20%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D8%9F
Add a comment...

Post has attachment
راهنماي خريد کولر گازي و اسپليت
کليه‌ي کولرهاي گازي و اسپليت‌هاي ارائه شده در شرکت فني - مهندسي مهاجر، فقط با برگه‌ي ضمانت و گارانتي اصلي شرکت‌هاي مربوطه مانند گلدايران، سام سرويس، تهويه نيا و .... عرضه مي‌شوند.
براي محاسبه‌ي ظرفيت کولر گازي يا اسپليت مورد نياز در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتي که بالاي آن‌ها پشت بام است بدليل تابش خورشيد بر سقف، به ازاء هر مترمربع زيربنا بين 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته مي‌شود. (مثلا براي يک اتاق 12 متري اسپليت 9000 و براي سالن 40 متري اسپليت 24000 مي‌تواند مناسب باشد.)
کولرهاي گازي يا اسپليت‌هاي اينورتر دار (inverter)، داراي کم‌ترين مصرف برق و با گريد انرژي A مي‌باشند. بديهي است کولرهاي گازي اسپليت گريد B نسبت به گريد A داراي مصرف برق بيش‌تري بوده ولي در هر حال از کولرهاي گازي معمولي کم مصرف‌ترند.
اسپليت‌هاي اينورتر با تبديل برق متناوب به جريان برق مستقيم، موجب استارت تدريجي، کم صدا و کم مصرف دستگاه در هنگام راه اندازي کولر مي‌گردند. ولي ميزان واقعي کاهش مصرف برق نسبت به افزايش شديد بهاي دستگاه قابل بررسي است.
به منظور کاهش موثر مصرف برق کولرهاي گازي يا اسپليت‌ها، هميشه دماي آن را روي 25 درجه‌ي سانتي‌گراد تنظيم نمائيد. اين عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزينه‌ي برق مصرفي شما مي‌گردد.
همچنين با توجه به تجمع هواي گرم در زير سقف، درصورتيکه محل نصب پنل اسپليت روي ديوار فاصله‌ي بيش‌تري از سقف داشته باشد، انرژي کمتري جهت خنک کردن هواي زير سقف مصرف شده (کاهش مصرف برق) و جريان هواي خنک بيشتري در سطح ايجاد مي‌گردد.
قبل از انتخاب هر يک از مدل‌هاي کولرهاي گازي يا اسپيلت‌هاي زيربه موضوع تک فاز بودن يا سه فاز بودن برق مصرفي آن توجه نموده و همچنين آمپر برق مصرفي آن را با آمپر(A) کنتور برق ساختمان خود مقايسه فرمائيد.
در نظر گرفتن محلي براي تخليه‌ي قطرات آب خروجي از اسپليت‌ها ضروري است.
دراسپليت‌هايي كه نصب آن‌ها رايگان است هزينه‌هاي حمل، پايه وجوشكاري بعهده خريدار محترم مي‌باشد.
در گروه کولرهاي گازي و اسپليت سايت شرکت فني - مهندسي مهاجر، اطلاعات و قيمت‌هاي صدها مدل از انواع کولرهاي گازي و اسپليت‌ها از برندهاي معتبر خارجي با گارانتي اصلي جهت بررسي و خريد شما کاربران و کارفرمايان گرامي ارائه گرديده است.
منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx
Add a comment...

Post has attachment
تصفيه آب به روش سيستم تبادل يوني
فرايند تبادل يوني يکي از اشکال پديده‌ي جذب سطحي است، که در آن فاز سيال در تماس با فاز جامد جاذب قرار مي‌گيرد. طي اين تماس برخي از اجزاي موجود در فاز سيال جذب فاز جامد شده و از سيال جدا مي‌گردند. فرايند تبادل يوني فرايندي برگشت‌پذير است که طي آن يون‌هاي خارجي موجود در آب جذب گروه‌هاي عاملي قرار گرفته بر روي شبکه پليمري (فاز جامد) مي‌گردند و بدين ترتيب آب عاري از هرگونه ناخالصي يوني حاصل مي‌گردد. 
پس از اشباع شدن گروه‌هاي عاملي، سيستم تحت عمليات بازيابي و شستشوي شيميايي قرار گرفته و مجددا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
از سيستم‌هاي تبادل يوني به دو منظور سختي گيري و همچنين توليد آب با خلوص بالاتر استفاده مي‌شود که به طور جداگانه در ذيل اشاره مي‌گردد.

الف) سيستم‌هاي تبادل يوني به عنوان سختي گير آب مورد نياز صنعت به لحاظ استاندارد با آب مورد نياز شرب بسيار متفاوت مي‌‌باشد.
نکته‌‌اي که در آب مورد نياز اکثر صنايع حائز اهميت مي‌‌باشد، حذف املاحي است که مي‌توانند در صورت فراهم آمدن شرايط رسوب نمايند.
يکي از بيشترين مصارف آب در صنعت توليد بخار مي‌‌باشد که در صورت وجود عوامل رسوب کننده در آب مي‌‌توانند باعث کاهش عمر اين تاسيسات گردند. 
اين عوامل رسوب کننده بيش‌تر با عنوان سختي شناخته مي‌‌شوند. در تعريف علمي کليه‌ي کاتيون‌‌هاي با ظرفيت الکتريکي بيش‌تر از يک را سختي گويند. لذا در اکثر صنايع فقط حذف سختي آب مد نظر مي‌‌باشد که هزينه آن نسبت به حذف کل يون‌هاي آب بسيار پايين‌تر مي‌‌باشد.
در اين ميان سيستم‌هاي تبادل کننده‌ي يوني خاصي براي اين منظور توليد شده‌اند که به رزين‌هاي پايه‌ي سديمي معروفند.
در واقع اين رزينها، سختي آب مانند يون‌هاي کلسيم، منيزيم و... را جذب کرده و به جاي آن سديم آزاد مي‌‌نمايند.
توجه شود که در اين روش جمع کل آنيون‌‌ها و کاتيون‌‌هاي آب ثابت مي‌‌ماند و فقط نوع يون‌‌ها عوض مي‌‌شوند. محدوديت اين روش اين است که براي TDS هاي بالاي 1000جواب‌گو نمي‌باشند و بايد از روش‌‌هاي ديگري استفاده شود. احياء اين سختي‌‌گيرها به وسيله‌ي محلول آب و نمک مي‌باشد. 

ب) سيستم‌هاي تبادل يوني براي توليد آب با درجه‌ي خلوص بالا از ديگر رزين‌‌هاي استفاده شده در صنعت تصفيه‌ي آب رزين‌‌هاي سيکل اسيدي و بازي هستند که در گذشته در محدوده بسيار وسيع‌‌تري استفاده مي‌‌شدند.
در واقع اين روش مي‌‌تواند نياز صنايع به آب فوق خالص را مرتفع سازد اين رزين‌ها به دو نوع قوي و ضعيف تقسيم مي‌‌شوند و مي‌توانند در آرايش‌‌هاي مختلفي قرار گرفته و آب فوق خالص توليد نمايند.
امروزه از اين روش در خروجي آب تصفيه شده توسط RO به منظور توليد آب با EC<0.2 استفاده مي‌شود.

دامنه کاربرد تکنولوژي تبادل يوني عبارت است از:
توليد آب بدون يون (Demineralization)
حذف سختي آب
حذف کاتيون‌هاي خارجي از آب
حذف قليائيت
بازيابي مجدد آب در صنايع فلزي
حذف نيترات و سولفات
بازيابي و يا جداسازي مواد دارويي
بازيابي فلزات با ارزش در صنايع فلزي
منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx
Add a comment...

Post has attachment
تصفيه آب به روش EDI:
همچنان كه در مطالب قبلي نيز قيد شد يكي از مهمترين نيازهاي صنايع مادر : مانند صنعت هسته‌‌اي، صنعت داروسازي، صنعت قطعات نيمه رسانا و .... داشتن آبي با خلوص بسيار زياد مي‌‌باشد. 
براي توليد چنين آب‌‌هايي ابتدا آب خام بسته به غلظت املاح موجود در آن توسط يكي از روش‌‌هاي پيشرفته مانند اسمز معكوس، نانوفيلتراسيون، EDR و يا تقطير مورد تصفيه قرار مي‌‌گيرد. 
خروجي چنين تصفيه‌‌هايي آبي با خلوص بالاي µs/cm 25 مي‌‌باشد و هنوز با استاندارد آب فوق خالص فاصله دارد.
لذا آب خروجي در يكي از سيستم‌‌هاي تبادل يوني يا EDI مورد تصفيه مجدد قرار مي‌‌گيرد تا آب با خلوص بسيار بالا را توليد نمايد. 
معايب سيستم‌‌هاي رزيني مصرف زياد مواد شيميايي جهت احياء و همچنين اشغال فضاي زياد با توجه به حجم آب توليدي مي‌‌باشد. 
سيستم EDI تركيبي از فرآيند تبادل يوني و فيلتراسيون غشايي مي‌‌باشد كه خروجي آن آبي بدون املاح و با هدايت الكتريكي كمتر از µs/cm 2/0 است. 
در سيستم EDI نيز املاح از طريق فرآيند تبادل يوني از آب جدا مي‌شوند. با اين تفاوت كه ممبران‌‌ها به طور پيوسته با جريان برق احياء مي‌‌شوند كه اين امر نياز به استفاده از مواد شيميايي جهت احياء ممبران‌‌ها را از بين مي‌برد. 
هر واحد EDI متشكل از تعدادي سلول است كه بين دو الكترود قرار گرفته اند.
منبع: شرکت فنی مهندسی مهاجر
http://www.mohajer-co.com/Default.aspx
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded