Profile cover photo
Profile photo
Portal PolitykaGlobalna.pl
59 followers -
polityka, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, publicystyka, bezpieczeństwo międzynarodowe, portal opinii
polityka, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, publicystyka, bezpieczeństwo międzynarodowe, portal opinii

59 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
Ilość pomników Lenina nie tylko na pierwszy rzut oka różni wschodnią Ukrainę od zachodniej części kraju, ale jest również symptomem głębszego zjawiska, przez które swojego planu wobec tego regionu nie zrealizował ani Putin, ani nie zrobiła tego Ukraina.

Post has attachment
Dziś, kiedy Warszawa została odsunięta od stołu rozmów w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie może poddać w wątpliwość całą dotychczasową taktykę prowadzenia spraw wschodnik. Polska polityka wschodnia jest jednak w pewnym sensie ofiarą własnego sukcesu.
Czwarta i ostatnia część analizy polskiej polityki wschodniej Jakuba Wojasa.

Post has attachment
W III części analizy polskiej polityki wschodniej Jakub Wojas pyta, czy dla Polski nie korzystniejsza byłoby... bierność. Polska przestałaby przeszkadzać, być jastrzębiem, który nie pozwala na zmiękczenie sankcji, w zamian za co otrzymałaby tańszy gaz i współpracę handlową. Czy to nie byłoby długofalowo bardziej korzystne dla Polski?

Post has attachment
Wojna na Ukrainie spowodowała, że Polska i Rosja znów znalazły się na kursie kolizyjnym. Nie był to jednak gwałtowny zwrot, lecz nieustanny proces zapoczątkowany przez Partnerstwo Wschodnie - pisze w II części analizy polskiej polityki wschodniej Jakub Wojas.

Post has attachment
To co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą jest przełomem geopolitycznym po którym pozycja międzynarodowa Polski albo się znacząco poprawi, albo pogorszy, trudno jednak rozsądzić w którym z tych kierunków obecnie zmierzamy.
Cześć pierwsza długiej analizy polskiej polityki względem Rosji i Ukrainy. Kolejne części już wkrótce!

Post has attachment
Benjamin Netanjahu wystąpił w amerykańskim Kongresie przeciwko polityce Baracka Obamy. Klaskali mu Republikanie, klaskali mu Demokraci (często na stojąco!), zaś premier Netanjahu także klaskał amerykańskim politykom. Zabrakło jedynie bisu.

Post has attachment
Przywódcy niektórych państw zapominają, że wspieranie – szkoląc finansując i zbrojąc – ugrupowań terrorystycznych niesie ze sobą wiele ryzyk. Możliwość kontroli takich organizacji przez państwo jest bowiem czysto iluzoryczna.

Post has attachment
Wbrew przykładom Syrii czy Libii, arabska demokracja to nie oksymoron: Tunezja jest przykładem udanej transformacji ustrojowej będącej efektem Arabskiej Wiosny.

Post has attachment
O umowie TTIP w Polsce mówi się rzadko, o ile w ogóle. To dziwne, bo jest to zapewne najważniejsze porozumienie międzynarodowe ostatnich lat, które może wzmocnić Unię Europejską i USA na arenie globalnej, ale zarazem niesie wiele zagrożeń dla nas, jako obywateli.
Wait while more posts are being loaded