Profile cover photo
Profile photo
Aile Notları
6 followers -
ailenotlari.com
ailenotlari.com

6 followers
About
Posts

Post has attachment
Hangi oda hangi renk? Odalara göre renk seçimi

Yeni bir eve geçmeden önce genellikle ilk olarak evin boya badana işlerini hallederiz. Ya da halihazırda yaşadığımız evin senede bir boyasını yeniletiriz. Bu noktada yaygın olarak tercih edilen, tüm ev için bir renk seçip onu kullanmaktır. Oysa ev dekorasyonunda her detay ayrı ayrı önem taşımaktadır. Ev dekorasyonunda mobilya, dekorasyonun beynidir mesela. Ya da aksesuarlar, dekorasyonun kalbidir. İşte evin ve odaların rengi de ev dekorasyonunun bir vücut gibi bütün ve uyum içinde olabilmesi için böyle önem taşımaktadır. Öyle ki; odalarda kullanılan renkler, evin dilidir. Evi, evin ruhunu, çizgisini, dekorasyon inceliğini, bütünlüğünü anlatır. Fakat, her renk kullanıldığı alana göre farklı enerjiyle farklı şeyler anlatır. Bu sebeple odalara göre renk seçimi ev halkının ruhsal ve düşünsel durumlarına etki ettiğinden, renk seçiminde hassas ve dikkatli tercihlerde bulunmak çok önemlidir. Peki, hangi oda hangi renk olmalıdır? Odalara göre renk seçimi konusunda nelere dikkat edilmelidir?
Add a comment...

Post has attachment
Gülüşüne sığındım korkularımdan: Çocuk nedir?

Bir gülüşüne ömrünüzü vermek istersiniz. Tek bir gülüşüne… Adı çocuktur. Onunla dünya değişir, hayat daha bir anlam kazanır. Delice mutlu olmanız için bir gülüşü yeterlidir. Mutluluktur. Aşktır. Candır. Ömür baharıdır çocuk. Sizin ‘sevgi dersi’ öğretmeninizdir. Sizin ‘daha iyi bir insan olma dersi’ öğretmeninizdir. Doğduğu andan itibaren siz onu eğittiğinizi, büyüttüğünüzü zannederken; aslında o sizi eğitiyor, büyütüyor, yoğuruyor, pişiriyordur. Dünya görüşünüz, hayata bakışınız değişir onunla. Sevginin en saf halini yaşarsınız… Gök gürlediğinde o değildir size sığınan; siz sığınırsınız onun gülüşlerine korkularınızdan..
Add a comment...

Post has attachment
Çikolata krizlerine birebir: Çikolatalı muzlu rulo pasta

Çikolata sevmeyen var mı? Ben çok bayılmam mesela. Ama buna rağmen zaman zaman bir çikolata krizi beni benden almıyor değil. Düşünüyorum da, herhalde arada bir de olsa bu krize girmeyen yoktur. Çikolata bu ya! Çikolatasız olur mu? Böyle durumlarda, çikolata tadı ile meyve tadının birleşiminden oluşan daha hafif bir lezzet tercihimdir. Yaş pastalarda da beyaz şantili pastalar yerine çikolatalı meyveli pastalar hep favorimdir. Tabi yine böyle bir kriz anında karşıma çıkan çikolatalı muzlu rulo pasta, bundan sonraki çikolata krizlerimin yeni favorisi olmuş durumda. Rulo pasta tariflerini ıspanaklı, pudingli, kakaolu vs.. farklı farklı çeşitleriyle denemişliğimiz vardır. Fakat çikolatalı muzlu rulo pasta bana göre hepsinin önüne geçmiş vaziyette. Üstelik sunumu da lezzeti kadar harika; tam anlamıyla göz dolduruyor. Çay saatlerinin yeni gözdesi olacağına hiç kuşkum yok. Öyleyse, çikolatalı muzlu rulo pasta nasıl yapılır, çikolatalı muzlu rulo pasta hangi malzemelerle yapılır; tarifine bakalım, görelim. 
Add a comment...

Post has attachment
Yatağınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Kaliteli bir uyku her bünyenin hakkı, hakkı olmasına; ama kaliteli uykunun da en önemli unsuru yatak takdir edersiniz. Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal açıdan sağlıklı bir uyku, hayati önem taşımaktadır. Öyle ki, uyku kalitesi düştükçe, yaşam kalitesi de ona orantılı biçimde düşer. İşe odaklanmak, hayata, insanlara, gündelik telaşelere, kısacası yaşama odaklanmak giderek daha zor hale gelir. Bunun yanında fiziksel sorunlar baş gösterir. Yorgun bir vücut, direncini ve gücünü kaybeder. Ruhsal açıdan da stres, kronik sinir bozukluğu kaçınılmazdır. Yani; kaliteli yatak, kaliteli uyku; kaliteli uyku, kaliteli yaşam demektir. Sağlıklı bir uykunun en önemli parçası yataktır. Kullandığınız yatak dünyanın en kaliteli ve rahat yatağı da olsa, onun da bir ömrü vardır. Ömrünü doldurmuş bir yatak, size kaliteli bir uyku sağlayamaz. Bir süre sonra da size, artık kendisini değiştirmeniz gerektiğinin sinyallerini vermeye başlar. Peki, nedir bu sinyaller? Yatağınızı ne zaman değiştirmelisiniz?
Add a comment...

Post has attachment
Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Şifalı bitkiler yüzyıllardır hastalıkların, yaralanmaların, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Öyle ki; modern tıbbın henüz gelişmediği eski dönemlerde tedavi olarak bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanılıyordu. Günümüzde ise modern tıbbın yanında alternatif tıp olarak yine şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi uygulamaları deneniyor. Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki etkileri de modern tıp uzmanları tarafından araştırılmaya devam ediyor ve bu konuda sık sık yeni keşifler yapılıyor. Bunun yanında birçok modern tıp uzmanı da modern tıbbi tedaviyi bitkisel tedavi ile desteklemek üzere, hastalarına şifalı bitkiler ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor.
Add a comment...

Post has attachment
Eziyetin kolilere yüklenmiş hali: Ev taşıma!

Ev taşıma çilesini yaşamayan var mı? Evden eve taşıma ile anlaşılmış bile olsa toparlamanız gereken değerli ve özel eşyalarınız vardır. Bunları özenle toplamanız gerekir. Hele kırılacaklar? O koliler yeni evinize gidip açılana kadar yaşadığınız stres ömrünüzün takribi 10 yılını alır götürür. Ev taşıma konusunu bu kadar stres sebebi haline getiren de eşyalarımızın zarar görme ihtimalidir haliyle. Eh, mal canın yongasıdır neticede. Taşınmanın stresini iliklerine kadar yaşamış, taşınma konusunda da uzmanlaşmış biri olarak şunu söyleyebilirim; ne kadar stresli olursanız, bir o kadar daha stres sebebiniz olur! Peki, ev taşıma stresini ekarte etmek; taşınmayı sorunsuz ve hasarsız atlatabilmek için nelere dikkat edilmelidir? O halde içeriğe buyrunuz 
Add a comment...

Post has attachment
2018e damgasını vuran en moda giyim parçaları

Moda denince akla ilk gelenlerden biri trend giyim parçalarıdır. Evet, hepimiz moda giyim tarzlarına göre giyinmiyoruz belki ama yine de bakmadan geçemeyeceğimiz bazı parçalar var ki; bunlar neredeyse her sene, renkleri değişerek vazgeçilmezliğini sürdürüyor. Aslında bakarsanız moda takip etmesek bile dışarıda birçok kişinin üzerinde görüp ezberlediğimiz bazı parçalar oluyor. Bu trend parçaların kimisi saçma ve taklit görünürken, kimisi ‘hemen gidip almalıyım, ben de neden yok’ hissi yaratıyor adeta. Modayı takip etsek de etmesek de kimi trend parçalar yakamıza yapışıp, ‘beni al!’ diye bağırabiliyor.  Peki, 2018in bu trend parçaları neler? Bugünkü yazımızda ‘Hayır hayır! Ben modayı takip etmem, kendime yakışanı giyerim!’ ya da ‘ah modayı takip etmezsem nefes alamam!’ diyenler için geliyor. 2018’in en moda giyim parçalarını sizler için derledim. Keyifli okumalar.
Add a comment...

Post has attachment
Magnezyum eksikliği neden olur? Belirtileri, tedavisi

Bu yakınlarda çeşitli şikayetler ile doktora gittim. Muayene, tahlil, şikayetler derken; doktorum magnezyum eksikliği sorunu yaşadığımı söyledi. Yaklaşık 3 ay boyunca kullanacağım magnezyum takviyesi verdi ve bir takım tavsiyelerde bulundu. Son dönemlerde yaşadığım fiziksel sorunlar, bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlamamı sağladı. Bu noktada, magnezyum eksikliği ile ilgili öğrendiklerimi, magnezyum eksikliği sebebiyle yaşadığım sorunlar ile birlikte paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm.
Add a comment...

Post has attachment
Mayonez soslu ton balığı salatası tarifi

Mayonez ve yoğurt kullanarak tavuk salatası yapmışlığım ve tadına bayılmışlığım var. Fakat mayonezli ve yoğurtlu ton balığı salatası benim için yeni bir deneyim oldu. İyi ki de oldu. Gerçekten muhteşem bir lezzet. Teyzem çeşit çeşit salata tarifinde duayen kıvamındadır. Tarifi de kendisinden aldım. Açıkçası salatalarda ve mezelerdeki başarısını bildiğimden denemekte hiç tereddüt etmedim. Damak tadına göre ufak tefek eklemeler yaparak denedim. Deneyince de tek kelime ile ba yıl dımm…
Add a comment...

Post has attachment
Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir?

Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir? Bu soruyu büyüklerimizin söylediği ninnilerin bir parçası ile yanıtlayarak başlayalım:
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded