Profile

Cover photo
Verified name
44,777 followers|23,022,874 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
آیا مسیحیت می‌تواند از ظلم و ستم و بحران، در منطقه‌ای که در آن متولد شده زنده بماند؟ جین کربین برای بررسی اوضاع مسیحیان به خاورمیانه عراق و سوریه سفر کرده؛ منطقه‌ای که در آن صدها هزار نفر از ستیزه‌جویی اسلامی فرار می‌کنند.
 ·  Translate
آیا مسیحیت می‌تواند از ظلم و ستم و بحران، در منطقه‌ای که در آن متولد شده زنده بماند؟ جین کربین، خبرنگار بی‌بی‌سی، برای بررسی اوضاع فلاکت‌بار مسیحیان به خاورمیانه -عراق و سوریه- سفر کرد، منطقه‌ای که در آن صدها هزار نفر از ستیزه‌جویی اسلامی فرار می‌کنند.
42
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo‫عون م.جعفربيگى‬‎'s profile photobehzad shabani's profile photoMahdi Zaray's profile photo
5 comments
 
وقتی ابراهیم خلیل ا. .. به خودجرات میدهدوبت وصنم هارامیشکند.میدانم این ها اسطوره ومیتولوژی هستند.امانمادی هستند ازکسانی که باقوه قهریه عقایدشان را بردیگران تحمیل می کنند.چه سنی چه شیعه چه کاتولیک وپروتستان این اقدام رابه اسم ارتداد وتفتیش عقاید انجام داده اند.ایا یادتان رفته که شاه اسماعیل صفوی چه اقدامی دربسط تشیع کرد.وهزاران سنی رادرایران قتل عام ودرعوض همین کاررا سلطان سلیم وسلیمان نسبت به شیعیان درعثمانی انجام داده اند.علامه مجلسی وشیخ بهایی علیرغم علمشان مطیع شاه عباس کبیر که جنایتکاری استبدادپیشه بودند وپسران خودش رامیکشت وکورکرد بودندودرمقابل شیخ مقدس اردبیلی مخالف این روش وداب بود.همیشه علمای مذاهب مختلف توجیه کننده جنگهای مذهبی وتحمیق واستثمارتوده های نااگاه بودند.وسلطنت استبدادی ومذهب توجیه کننده ان دوبال سلطه برمردم بوده اند وبه نظرمن هنوز هستند.وهنوز سیاستمداران دست راستی از این متون مقدس برای پیشبردهدفهایشان استفاده می کنند.درایران واسراییل به رغم دشمنیشان طلبه ها ازشمول قاعده سربازی مستثنی هستند
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
در ایرلند شمالی، ۱۳۸ نامزد برای تصاحب ۱۸ کرسی در پارلمان بریتانیا رقابت می‌کنند. سعید توفیقی در گزارشش می‌گوید چانه زنی برای بودجه، از اصلی ترین مسائل این انتخابات است.
 ·  Translate
در ایرلند شمالی، ۱۳۸ نامزد برای تصاحب ۱۸ کرسی در پارلمان بریتانیا رقابت می‌کنند. تصمیم‌های کلان ایرلند شمالی در پارلمان بریتانیا گرفته می‌شود. بیشتر احزاب ایرلند شمالی می‌خواهند اختیارات مالی بیشتری داشته باشند.
21
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
انتظار می رود به زودی پارلمان فرانسه برای کمک به سرویس های اطلاعاتی در مقابله با تهدیدهای امنیتی قانون جدیدی را تصویب کند. جزئیات بیشتر را در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.
 ·  Translate
انتظار می رود به زودی پارلمان فرانسه برای کمک به سرویس های اطلاعاتی در مقابله با تهدیدهای امنیتی قانون جدیدی را تصویب کند. منتقدان دولت می گویند تصویب چنین قانونی خطر افزایش نظارت دولت بر زندگی خصوصی شهروندان را در پی خواهد داشت.
18
Icah Banjarmasin's profile photo‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
2 comments
 
متن کامل :

انتظار می رود به زودی پارلمان فرانسه برای کمک به سرویس های اطلاعاتی در مقابله با تهدیدهای امنیتی قانون جدیدی را تصویب کند.
این قانون نزدیک به چهار ماه پس از سه روز حملات پیاپی در پاریس در ماه ژانویه، که در آن ۱۷ نفر کشته شدند، بررسی می شود.
دولت سوسیالیست فرانسه می گوید به منظور سازگار کردن مقررات کشور با فن آوری های جدید ارتباطات به قانون جدیدی نیاز است.
اما منتقدان دولت می گویند تصویب چنین قانونی خطر افزایش نظارت بر زندگی خصوصی شهروندان را در پی خواهد داشت.
آنها معتقدند این اقدام، که اختیارات دولت را بیش از حد افزایش می دهد.
___________________________________________________________
مفاد اصلی قانون جدید
افزایش نظارت دولت برای مبارزه با تهدیدات تروریستی؛
تعریف اهدافی که جمع آوری مخفی اطلاعات ممکن است برای رسیدن به آنها مورد استفاده قرار بگیرد؛
راه اندازی یک نهاد تحت نظارت دولت به نام "کمیسیون ملی کنترل تکنیک های اطلاعاتی" با اختیارات وسیع؛
مجاز شدن دسترسی به "ابرداده ها" (داده های مرتبط با ارتباطات اینترنتی) از طریق ارائه دهندگان خدمات اینترنت.
___________________________________________________________
دولت می گوید می خواهد استفاده از روش های مدرن نظارت را در چارچوب قانون عملی کند و نه از طریق شیوه های خارج از هر گونه نظارت.
این طرح، نوعی دیده بانی برای نظارت بر فعالیت های اطلاعاتی را پیش بینی می کند که شامل اختیارات گسترده تر دولت برای استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده و رسیدگی به شکایات از شهروندان است.
اما هیج کدام از دلایل مدافعان طرح، نتوانسته است منتقدان را، که از گروه های طرفدار آزادی های مدنی گرفته تا ارائه دهندگان اینترنت را شامل می شوند، قانع کند.

نگرانی اصلی آنها از روش هایی است که سازمان های اطلاعاتی فرانسه، برای جمع آوری حجم انبوهی از ابرداده ها از اینترنت در اختیار خواهند داشت؛ جزئیاتی مانند زمان و مکان مکالمات یا محتوای آن.
منتقدان می گویند این اختیارات، به معنی نفوذ دولت در حریم خصوصی افراد است که می تواند عواقب نگران کننده ای داشته باشد.
انتظار می رود قانون جدید بدون مشکل توسط پارلمان فرانسه تصویب شود، چون به غیر از برخی صداهای مخالف حزب حاکم سوسیالیست و حزب راست میانه مخالف دولت، هر دو فراکسیون اصلی پارلمان از آن حمایت می کنند.
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
تحقیق چهارده ساله‌ای که درباره #سرطان تخمدان در بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد که آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA125 (نوعی پروتئین که تومور تخمدان ترشح می‌کند) در تشخیص زودرس (غربالگری) سرطان تخمدان بسیار کارآمد است.
 ·  Translate
تحقیق چهارده ساله‌ای که درباره سرطان تخمدان در بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد که آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA125 (نوعی پروتئین که تومور تخمدان ترشح می‌کند) در تشخیص زودرس (غربالگری) سرطان تخمدان بسیار کارآمد است.
47
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
 
متن کامل :

تحقیق چهارده ساله‌ای که درباره سرطان تخمدان در بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد که آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA125 (نوعی پروتئین که تومور تخمدان ترشح می‌کند) در تشخیص زودرس (غربالگری) سرطان تخمدان بسیار کارآمد است.
اندازه‌گیری این پروتئین در خون پس از ظهور علائم یا در صورت شک به سرطان تخمدان آزمایشی رایج است اما در این تحقیق، اندازه‌گیری CA۱۲۵ به طور مرتب برای ۴۶ هزار زن یائسه انجام شد و در صورت افزایش میزان آن در خون، بررسی‌های بیشتر از جمله سونوگرافی صورت گرفت.
این بیماریابی باعث شد ۸۶ درصد موارد سرطان تخمدان شناسایی شود که دو برابر بهتر از میزان تشخیص فعلی است.
البته باید در نظر داشت که افزایش CA۱۲۵ در خون در ۸۵ درصد موارد سرطان تخمدان اتفاق می‌افتد بنابراین این روش به تنهایی برای تشخیص تمام موارد کافی نیست.
نتایج این تحقیق باعث شده طرح غربالگری ملی سرطان تخمدان برای زنان بالای پنجاه سال در بریتانیا مطرح شود.
غربالگری سرطان تخمدان در کمتر کشوری در دنیا انجام می‌شود چون دلایل علمی کافی برای مفید بودن آن در دست نبود، اما این تحقیق شاید زمینه اجرای غربالگری ملی برای زنان بالای پنجاه سال را فراهم کند.
با این حال محققان می‌گویند که هنوز نمی‌توانند بگویند که آیا این تشخیص به قدر کافی زود بوده که باعث نجات جان بیمار شود یا نه. تاثیر این تشخیص زودرس بر نجات جان بیماران پاییز امسال روشن می‌شود.
سالانه حدود ۷۱۰۰ زن در بریتانیا با تشخیص سرطان تخمدان روبرو می شوند و هر سال ۴۲۰۰ زن به علت این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
این سرطان معمولا دیر تشخیص داده می شود، چون علائم اولیه آن مثل درد و فشار در لگن و شکم، نفخ دائمی (نه نفخی که گاهی هست و گاهی نیست) و زود سیر شدن در بسیاری بیماری‌های دیگر هم دیده می‌شود.
سرطان تخمدان معمولا در زنان بالای پنجاه سال دیده می‌شود و پس از سرطان‌های رحم و دهانه رحم، شایع‌ترین سرطان دستگاه تولید مثل زنان در دنیاست.
بر اساس تحقیقات موجود در ایران، شایعترین سرطان دستگاه تناسلی و تولید مثل زنان سرطان تخمدان است، اما آمارهای موجود نشان می‌دهند که شیوع این سرطان در ایران بسیار کمتر از اروپا و آمریکاست.
با این حال تحقیقات حاکی از آن است که آمار مرگ بر اثر سرطان تخمدان در ایران رو به افزایش است.
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه #عربستان سعودی، رئیس تشریفات دربار این کشور را چند روز پس از سیلی زدن به یک عکاس خبری برکنار کرده است.
 ·  Translate
سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، رئیس تشریفات دربار این کشور را چند روز پس از سیلی زدن به یک عکاس خبری برکنار کرده است. این برکناری با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی در عربستان همراه بوده است.
44
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo‫کاوه آزاد‬‎'s profile photoreza hedayati's profile photo‫موحد محمدى‬‎'s profile photo
8 comments
 
+کاوه آزاد چیه شما هارو تو باز داشتگاه ها میکنن عوضش مدال میگیرن نه به مردانتون رحم میکنن نه به زنانتون 
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، گروه دولت اسلامی معروف به #داعش را خطری جدی برای منافع امنیت ملی #افغانستان خوانده است.
 ·  Translate
22
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
 
متن کامل :

اتمر: داعش سازمان تروریستی منطقه‌ای و جهانی شده و به افغانستان علاقه‌مندی خاص دارد
حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، گروه دولت اسلامی معروف به داعش را "خطری جدی برای منافع امنیت ملی افغانستان" خوانده است.
پیش از این سخنگوی رئیس جمهوری حضور گروه داعش را در افغانستان تایید کرده بود و اخیرا اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور گفته بود که این گروه مسئولیت حمله انتحاری در جلال‌آباد را به عهده گرفته است.
روز سه‌شنبه، ۱۵ ثور/اردیبهشت،مجلس سنای افغانستان، آقای اتمر را برای توضیح در مورد افزایش ناامنی‌ها در برخی از مناطق کشور فراخوانده بود.
آقای اتمر به نمایندگان سنا گفت: "حکومت داعش را منحیث یک خطر جدی و حیاتی برای منافع امنیت ملی افغانستان می‌بیند. درست همان‌طوری که القاعده، لشکر طیبه و گروه‌های دهشت افگن داخلی خطر هستند، این هم یک خطر است."
مشاور امنیت ملی آقای غنی گفت که دولت افغانستان دو ماه پیش استراتژی مبارزه با داعش را روی دست گرفت و بر اساس آن نخستین عملیات علیه این گروه در ولایت جنوبی هلمند اجرا شد که در اثر آن رهبر محلی این گروه در آن ولایت کشته شد.
آقای اتمر گفت که داعش به حاکمیت ملی افغانستان و کشورهای منطقه پابندی ندارد و این کشورها را در نقشه "خلافت" خود به عنوان "ولایت خراسان" می‌شناسد که یک "شورشی پاکستانی" در راس تشکیلات آن قرار دارد.
او ضمن آن که گروه دولت اسلامی را "دشمنی" خواند که "باید با تمام قوا در برابرش ایستاد"، افزود: "داعش سازمان تروریستی منطقه‌ای و جهانی شده و به افغانستان علاقه‌مندی خاص دارد. نیتش تنها در مورد افغانستان نیست، بلکه در مورد تمام منطقه است."
او در مورد علاقمندی داعش به افغانستان گفت: "یکی از دلایل این است که از افغانستان بتواند کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورهای همسایه افغانستان را با تهدید مستقیم رو به رو بسازد. به‌ خاطری به افغانستان علاقمند است که آرزو دارد دسترسی به مواد مخدر پیدا کند و از آن منابع برای تمویل فعالیت‌های تروریستی خود استفاده کند."
اخیرا انتقادهای زیادی در مورد افزایش ناامنی در افغانستان به‌ویژه در مناطق شمالی کشور مطرح شده است. شماری از اعضای مجلس نمایندگان هم از این مساله انتقاد کرده‌اند و امروز اعضای مجلس سنا سوال‌هایی را در این مورد از مشاور امنیت ملی افغانستان پرسیدند.
آقای اتمر در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: "اینها به این دلیل به شمال کشور علاقه‌مند هستند که جنبش به اصطلاح اسلامی ترکستان شرقی، از آنجا می‌خواهد به چین داخل شود. انصارالله تاجیکستان از آنجا می‌خواهد به تاجیکستان داخل شود. جنبش به اصطلاح اسلامی ازبکستان علاقه‌مند است که از آنجا در داخل کشورهای آسیای میانه تا روسیه خود را برساند."
او با یادآوری این موضوع که داعش و این گروه‌ها می‌خواهند "جای پایی" در افغانستان برای خود پیدا کنند، گفت: "دشمن افغانستان که در گذشته پناهگاه‌های خود را در خارج از مرزهای افغانستان نگه می‌داشت، امروز در تلاش است که این پناهگاه‌ها را به داخل افغانستان بیاورند."
اخیرا در ولایت‌های قندوز، بدخشان، فاریاب و برخی دیگر از مناطق شمالی افغانستان حملات گروه‌های شورشی شدت یافته است. در چند روز اخیر از درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان در اطراف مرکز ولایت قندوز گزارش شده است.
 ·  Translate
Add a comment...
Have them in circles
44,777 people
‫اسماعیل جساس‬‎'s profile photo
Ayyub Soltanian's profile photo
Ali Farzin's profile photo
Ali Toofaninejad's profile photo
Hhhh Khhh's profile photo
Lie Immer Immer's profile photo
‫امیر آقا‬‎'s profile photo
fuad mosavi's profile photo
Mogtaba Ghanbarzadeh's profile photo

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
در کنار سایر پیشرفت‌های بهداشتی و درمانی و افزایش آمار مراکز بهداشت و درمان، قابله‌ها نقش اساسی را در زمینه کاهش مرگ و میر مادر و کودک بازی کرده‌اند. این مطلب را به قلم کاوون خموش بخوانید.
 ·  Translate
30
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
 
متن کامل :

بیست روز پیش قدسیه ۳۸ ساله که از ولایت جنگ‌زده قندوز برای زایمان به کابل آمده، در یکی از زایشگاه‌های مجهز در غرب کابل سه قلو به دنیا آورد. او با چهار بار زایمان، حالا مادر شش فرزند است.
دو تا از سه قلوها پسر و یکی دختر است. قدسیه در قندوز که معاینات پیش از زایمان کرده بود، برایش گفته بودند که دوگانگی به دنیا می‌آورد اما کابل که آمد مشخص شد که سه قلو است.
نام دو پسر نوزاد را اقبال و هلال گذاشته و نام دختر را که کوچکترین است و وزنش کم، نگینه. نگینه همه را در کابل نگه داشته، در بستری موسوم به کنگرو که کودکان کم‌وزن با مادران‌شان بستری اند.
قدسیه می‌گوید در اوایل حکومت پس از طالبان، دوازده سال پیش، که نخستین فرزندش را به دنیا آورد، شرایط طوری که حالا است، نبود. فقدان مراکز بهداشت و درمان و نبود زایشگاه‌های معیاری سبب شده بود که بیشتر مادران در شرایط دشواری زایمان کنند.
قدسیه آماده می‌شود به قندوز برگردد، او خوشبخت است که همه نوزادانش در شرایطی که افغانستان دارد، سالم به دنیا آمده‌اند.
در روزهایی که قدسیه اولین فرزندش را به دنیا آورد، در افغانستان در هر ۲۷ دقیقه یک مادر هنگام زایمان جان می‌داد. این آمار بر اساس بررسی سال ۲۰۱۴ حالا کاهش یافته، طوری که در هر دو ساعت یک مادر می‌میرد.
فرشته‌های نجات
در کنار سایر پیشرفت‌های بهداشتی و درمانی و افزایش آمار مراکز بهداشت و درمان، قابله‌ها نقش اساسی را در زمینه کاهش مرگ و میر مادر و کودک بازی کرده‌اند.
قابله‌ها به قدسیه و مادران مثل او کمک زیادی کرده‌اند؛ برای زنانی که بارداری غیرعادی داشته‌اند، قابله‌ها به عنوان فرشته‌های نجات بوده‌اند.

عاقله با ده سال تجربه قابلگی یکی از آنها است که در زایشگاه مربوط به سازمان پزشکان بدون مرز در غرب کابل کار می‌کند. او در مرکزی کار می‌کند که در آن در جریان سه ماه ۱۲۲۷ نوزاد به دنیا آمده و دستکم ده درصد این زایمان‌ها غیر عادی بوده است.
عاقله در روستایی در بامیان زندگی می‌کرد و در همانجا به قابلگی روی آورد. در ولایتی که در برخی از نقاط آن میانگین فاصله خانواده‌ها با نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی دستکم پانزده کیلومتر با پای پیاده است و موتر و خودرو هم در این راه‌ها نمی‌توانند رفت و آمد کنند.
مثل بامیان بسیاری از روستاهای افغانستان هستند که در آنها دسترسی به مراکز بهداشت و درمان دشوارتر هم است.
عاقله می‌گوید: "جایی که من زندگی می‌کردم از امکانات و مراکز صحی دور بود، وضعیت رنج‌آور بود و من هر روز شاهد مرگ و میر مادرانی بودم که کودک‌شان بی‌سرپرست به جامعه تحویل داده می‌شد و شاهد مرگ کودکانی بودم که مادران‌شان حتی چهره نوزاد خود را ندیدند."
این تراژدی از عاقله، قابله ساخت، تراژدی‌های شبیه به این در گوشه و کنار افغانستان سبب شد که تعداد قابله‌ها از ۴۶۷ نفر در سال ۲۰۰۲ به حدود ۴۷۰۰ در سال ۲۰۱۴ برسد که نشان می‌دهد ده برابر شده است. البته که این کاهش به عوامل دیگری هم مرتبط است.
چالش‌های قابله‌ها
کار قابله‌ها به مراکز بهداشت و درمان خلاصه نمی‌شود. قابله‌ها در محیط زندگی و روستاهای خود هم هنگامی که با بارداری‌ها و زایمان‌های غیرعادی سر بخورند، آستین بالا می‌زنند.

قابله‌ها از یک دوره فشرده دو ساله آموزش‌های عالی فارغ می‌شوند، اما در افغانستان صدها نفر دیگر به خاطر نیاز شدیدی که جامعه دارد، دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی را پشت سر می‌گذارند و به عنوان قابله‎ استخدام می‌شوند.
عاقله می‌گوید که کار اساسی او مراقبت از مادران قبل از زایمان، هنگام زایمان و بعد از آن است و این که به مادر کمک می‌کند بچه را راحت‌تر به دنیا بیاورد.
اما این تمام کار عاقله نیست. روحیه دادن به مادران جوان، وادار کردن مادران به دادن شیر اول یا فیله به نوزاد، مشورت و رایزنی با پیرزن‌های خانواده‌ها برای مبارزه با خرافات، کارهای دیگر او است.
به طور مثال او با زن‌هایی سر خورده که چهار معاینه اساسی هنگام بارداری را به خاطر "باورهای نادرست" انکار می‌کردند و باور داشتند که التراسوند زایمان‌شان را به عقب می‌اندازد.
آگاهی‌دهی به زنان افغان که در روستاها و ولسوالی‌ها بی‌سواد مانده‌اند، در مورد علایم خطر و مراجعه به بیمارستان برای او دشوار است.
فقر، بی‌سوادی و تمایل به داشتن فرزندان زیاد
آمار دقیقی از میزان زاد و مرگ در افغانستان در دست نیست اما سازمان پزشکان بدون مرز که در کابل، هلمند و خوست زایشگاه‌های معیاری دارد، می‌گوید که در این سه مرکز در سال گذشته بیش از ۴۸ هزار نوزاد به دنیا آمده است.
آمار مرگ و تلفات انسانی در افغانستان بالا است و سازمان ملل متحد و دفتر هیات معاونت این سازمان در کابل، همواره با نشر گزارش‌های سالانه، تلفات انسانی را رو به افزایش و قابل نگرانی خوانده است.
اما آمار سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان تنها از سه ولایت است و اگر میزان زایمان‌های ده‎ها بیمارستان دولتی و زایشگاه‌های خصوصی در ۳۴ ولایت افغانستان را کنار هم بگذارید، میزان زایمان‌ها هم زیاد است.

سازمان پزشکان بدون مرز در کابل می‌گوید که زایشگاه این سازمان در دشت برچی که "بیش از یک میلیون جمعیت دارد" و مرکز دیگر این سازمان در منطقه ارزان‌قیمت کابل که از نقاط پرجمعیت است، همیشه پر بوده است.
اما در پایتخت و دیگر ولایت‌ها همچنان ۷۷ درصد مادران و زنان به مراکز بهداشتی زنانه دسترسی ندارند و وزارت بهداشت افغانستان توانسته تنها ۲۳ درصد زنان و مادران را زیر پوشش بگیرد.
حتی در همین پایتخت هم نقاطی یافت می‌شود که زنان بچه‌های خود را در خانه و جاهایی غیر از زایشگاه‌ها و مراکز بهداشتی به دنیا می‌آورند.
هاسامی ونو، از سازمان پزشکان بدون مرز که از ژاپن آمده و در کشورهای دیگر از جمله یمن به عنوان قابله کار کرده، می‌گوید که قابله‌ها در افغانستان نقش حیاتی دارند.
او می‌گوید: "قابله‌ها به زایمان‌ها کمک می‌کنند، حفظ زندگی مادران و آوردن یک عضو دیگر به دنیا از نقش‌های اصلی آنها است که به نظر من بسیار مهم است."
هاسامی فکر می‌کند که قابله‌ها در همه جای دنیا نقش مشابهی دارند اما در کشوری مثل افغانستان که خانواده‌ها دوست دارند فرزندان بیشتری داشته باشند و در عین حال به دلیل نبود آگاهی و سواد بین زنان، بارداری‌ها و زایمان‌ها پیچیده و غیرعادی اتفاق می‌افتد، نقش قابله‌ها مهم‌تر است.
کار دولت
عبدالتواب سلجوقی، مشاور وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که آنها برای پر کردن خلاء وجود قابله‌ها، برنامه‌های وسیعی در پیش دارند. او می‌گوید که قابله‌ها در کاهش مرگ و میر مادر و کودک نقش چشمگیری داشته‌اند، چه در ولایات و چه در مرکز.

آقای سلجوقی می‌گوید که برنامه وزارت بهداشت در درازمدت این است که حداقل برای هر زن دو قابله باشد که حالا این طور نیست.
او می‌گوید که برای پر کردن دستکم شصت درصد این خلاء، افغانستان به پانزده سال نیاز دارد و باید سرمایه‌گذاری‌ها در بخش آموزش و استخدام قابله‌ها چهار برابر شود. او در مورد بودجه کنونی چیزی نگفت.
در بخش بهداشت و درمان در سیزده سال گذشته که پول‌ها و کمک‌ها و سرمایه‌گذاری‌های زیادی به افغانستان آمد، کارهایی صورت گرفته اما تحول آنچنانی به میان نیامده است.
حالا که تمایل جامعه جهانی به کمک به افغانستان کم شده، به نظر می‌رسد که مرگ و میر مادران و کودکان هنگام زایمان برای وزارت بهداشت افغانستان همچنان یک چالش باقی بماند.
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
عربستان سعودی می‌گوید نیروهای #حوثی به سوی شهر نجران در امتداد مرز این کشور خمپاره و راکت شلیک کرده‌اند.
 ·  Translate
عربستان سعودی می‌گوید نیروهای حوثی به سوی شهر نجران در امتداد مرز این کشور خمپاره و راکت شلیک کرده‌اند. تلویزیون عربستان سعودی تصاویری از خودروها و ساختمان‌های آسیب دیده در شهر نجران را نشان داده است.
42
behzad shabani's profile photofard. G's profile photo‫موحد محمدى‬‎'s profile photobagher kouhestani's profile photo
5 comments
 
هر که طرفدار آل سعوده برود عربستان، تو ایران جایی ندارد این مملکت جاسوس و خائن نمیخواهد
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرده که به کار کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها و تخلفات رسانه‌ای پایان داده و قرار است کمیسیون رسانه‌های همگانی به زودی ایجاد شود.
 ·  Translate
10
‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
 
متن کامل :

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرده که به کار کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها و تخلفات رسانه‌ای پایان داده و قرار است کمیسیون رسانه‌های همگانی به زودی ایجاد شود.
در اعلامیه این وزارت که در سایت باختر، خبرگزاری رسمی دولت افغانستان آمده، تاکید شده که فعالیت این کمیسیون بر اساس ماده ۴۲ قانون رسانه‌های همگانی پایان یافته و دولت در نظر دارد که به زودی کمیسیون رسانه‌های همگانی را با مشورت نهادهای حمایت کننده از رسانه‌ها و خبرنگاران براساس قانون رسانه‌ها ایجاد کند.
روز یکشنبه، ۱۳ ثور/ اردیبهشت، هم‌زمان با روز جهانی آزادی رسانه‌ها، کمیسیون بررسی تخلفات رسانه‌ای، مدیران مسئول روزنامه‌های هشت صبح، ماندگار، اطلاعات روز و جامعه باز، مدیر انتشارات امیری و علی امیری، نویسنده را احضار کرد.
احضار این افراد واکنش شماری از نهادهای مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و حتی ریاست اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان را در پی‌ داشت.
اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران افغانستان فعالیت کمیسیون تخلفات رسانه‌ای را "غیرقانونی" خواند و گفت که در گذشته از آن به عنوان "حربه‌ای در برابر رسانه‌ها" استفاده می‎شد، در حالی که "هیچ گونه مشروعیت ندارد."
صدیق‌الله توحیدی، رئیس موسسه 'نی'، حامی رسانه‌های آزاد افغانستان هم گفت: "بر مبنای قانون نافذ رسانه‌های همگانی، این کمیسیون مشروعیت ندارد."
در جلسه دیروز شورای وزیران نیز عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی از عبدالباری جهانی، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان درباره احضار مدیر مسئولان چهار روزنامه و جلوگیری از انتقال چهار عنوان کتاب برای شرکت در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توضیح خواست.
این روزنامه‌ها مقالات طنز و اعتراضی در رابطه با تصمیم وزارت اطلاعات و فرهنگ نوشته بودند.
ولی آقای جهانی در جلسه شورای وزیران گفت:"واکنش ما به طنز نبود. برخی نویسنده‌ها با کلمات تند از من انتقاد کرده‌اند. از جمله روزنامه ماندگار قضیه را طوری بازتاب داده که گویا جنجال کتاب‌ها کار من است."
آقای جهانی افزود که کمیسیون قبل از انتخاب او به عنوان وزیر، در مورد کتاب‌ها تصمیم گرفته بوده است.
او گفت: "من در مساله این کتاب‌ها هیچ نقشی ندارم. هنوز اطلاعات کامل از چگونگی کار این کمیسیون و اعضای آن ندارم. اما در مورد رسانه‌ها، یک پیام فرستاده شده که باید یکبار به وزارت تشریف بیاورند تا بنده شخصا به این دوستان معلومات بدهم."
کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها و تخلفات رسانه‌ای افغانستان در سال ۱۳۸۴ و با فرمان تقنینی ریاست جمهوری تشکیل شد و در سال ۱۳۹۲، پس از آن که پارلمان این کشور، سه ماده از قانون رسانه‌های همگانی مصوب ۱۳۸۸ را تعدیل کرد، وارد این قانون شد.
در قانون مصوب ۱۳۸۸ رسیدگی به تخلفات رسانه‌ای به عهده کمیسیون رسانه‌های همگانی گذاشته شده بود که به دلیل مخالفت وزارت اطلاعات و فرهنگ با دامنه صلاحیت‌های آن، این نهاد تشکیل نشده بود.
از آن زمان تا کنون خبرنگاران و نهادهای مدافع حقوق رسانه‌ها، وجود این کمیسیون را غیر قانونی می‌دانستند و خواهان منحل شدن آن شده بودند.
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
حسن روحانی با تاکید بر لزوم "شفاف بودن" قواعد نظارت بر نشر کتاب گفت: "خدا نکند روزی این موضوعات جناحی شود و منافع شخص، گروه و جمعی خاص مدنظر قرار گیرد."
 ·  Translate
حسن روحانی با تاکید بر لزوم "شفاف بودن" قواعد نظارت کتاب گفت: "خدا نکند روزی این موضوعات جناحی شود و منافع شخص، گروه و جمعی خاص مدنظر قرار گیرد." وی همچنین افزود که نباید "هر سخن افراطی‌گری به نام کتاب، دین و انقلاب در اختیار نوجوانان و جوانان قرار گیرد".
52
Akram Behnoosh's profile photobehzad shabani's profile photo‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photomargan hadi's profile photo
4 comments
 
تا 24 ساعت آینده نظرو صحبتشو پس میگیره و میگوید رسانه ها صحبتهایم را تحریف کردند یا بد برداشت شده شما جدی نگیر!!؟؟.....
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
رهبران فرانسه و عربستان گفته‌اند که هر گونه توافق آینده با ایران بر سر برنامه اتمی آن کشور نباید باعث بی‌ثباتی بیشتر در منطقه شود و همسایگان ایران را تهدید کند. ناصر مدنی، مجری برنامه رادیویی چشم‌انداز بامدای، با نماینده پیشین ایران در سازمان ملل در این زمینه گفتگو کرده است.
 ·  Translate
رهبران فرانسه و عربستان سعودی در بیانیه‌ای در آستانه نشست شورای همکاری خلیج فارس، گفته‌اند که هر گونه توافق با ایران بر سر برنامه اتمی نباید باعث بی‌ثباتی بیشتر در منطقه شود و همسایگان ایران را تهدید کند. گفتگویی با منصور فرهنگ
37
‫بهار بهار‬‎'s profile photo‫کاوه آزاد‬‎'s profile photonirvana jam's profile photo‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
6 comments
 
متن کامل :

رهبران فرانسه و عربستان سعودی در بیانیه‌ای در آستانه نشست شورای همکاری خلیج فارس، گفته‌اند که هر گونه توافق آینده با ایران بر سر برنامه اتمی آن کشور نباید باعث بی‌ثباتی بیشتر در منطقه شود و همسایگان ایران را تهدید کند. به گزارش خبرگزاری رویترز "فرانسه و عربستان سعودی بر ضروری بودن رسیدن به توافقی قوی بنیاد، ماندگار، قابل تصدیق، بدون ایراد و الزام آور با ایران تاکید کردند."
عربستان سعودی از فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه دعوت کرده برای بحث درباره مسائل منطقه؛ امروز در نشست سالانه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کند.
ناصر مدنی، مجری چشم‌انداز بامدای، برای بررسی بیشتر این موضوع با منصور فرهنگ نماینده پیشین ایران در سازمان ملل گفتگو کرده است.
این برنامه روز سه‌شنبه، ١٥ اردیبهشت ۱۳۹۴ (٥ می ٢٠١٥) از چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی پخش شد.
برای دریافت سایر برنامه‌های رادیویی می‌توانید به صفحه رادیو مراجعه کنید.
 ·  Translate
Add a comment...

BBC Persian

Shared publicly  - 
 
گروه خیریه نجات کودکان می گوید ده ها مهاجر بر اثر غرق شدن یک قایق در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند. این قایق در نزدیکی جزیره سیسیل در جنوب ایتالیا غرق شده است.
 ·  Translate
گروه خیریه نجات کودکان می گوید ده ها مهاجر بر اثر غرق شدن یک قایق در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.
33
behzad shabani's profile photo‫اکبر دومینگو‬‎'s profile photo
2 comments
 
متن کامل :

گروه خیریه نجات کودکان می گوید ده ها مهاجر بر اثر غرق شدن یک قایق در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.
بر اساس گزارش ها این قایق در نزدیکی جزیره سیسیل در جنوب ایتالیا غرق شده است.
از ابتدای سال جاری میلای بیش از ۱۷۰۰ مهاجر به دلیل غرق شدن کشتی هایشان در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند.
اتحادیه اروپا به شدت از طرف نهادهای حقوق بشری متهم شده که در رسیدگی به معضل مهاجران در دریای مدیترانه و غرق شدن آنان "کوتاهی" کرده‌ است.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز ایتالیا عملیات نجات قایق مهاجران را بسیار محدود کرده‌اند با این استدلال که شاید باعث کاهش مهاجرت غیرقانونی از شمال آفریقا به قاره اروپا شوند.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
44,777 people
‫اسماعیل جساس‬‎'s profile photo
Ayyub Soltanian's profile photo
Ali Farzin's profile photo
Ali Toofaninejad's profile photo
Hhhh Khhh's profile photo
Lie Immer Immer's profile photo
‫امیر آقا‬‎'s profile photo
fuad mosavi's profile photo
Mogtaba Ghanbarzadeh's profile photo
Story
Tagline
Official BBC Persian Google+ Page
Introduction
صفحه رسمی بی بی سی فارسی در گوگل پلاس