Profile

Cover photo
مجمع دیوانگان
6,641 followers|1,852,940 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
کاش یک دوربین داشتم ...


 از وقت افطار هم گذشته و دلت می‌خواهد که از خلوتی نسبی خیابان استفاده کنی و کمی پدال گاز را فشار بدهی. از هفت تیر تازه وارد «کریم خان» شده‌ای که یک دفعه ماشین جلویی می‌کوبد روی ترمز. خشم‌گین از این شوک ناگهانی می‌خواهی دستت را بگذاری روی بوق که صحنه عجیبی نظرت را جلب می‌کند. از کنار لاستیک ماشین جلویی کبوتری لِک و لِک کنان بیرون می‌آید. انگار حالش زیاد خوب نیست. پرواز نمی‌کند و حتی درست و حسابی هم راه نمی‌رود. انگار آب سردی روی آتش خشم‌ات ریخته باشند خنک می‌شوی. سبک می‌شوی. بعد بلافاصله نگران می‌شوی که حالا ماشین‌های لاین کناری کبوتر بیچاره را لت و پار می‌کنند، اما سر که می گردانی می‌بینی اولی کوبید روی ترمز و دومی هم همین‌طور و حالا دو ردیف طویل ماشین آن طرفِ تو صف کشیده‌اند که حضرت کبوتر لِک و لِک عرض خیابان را طی کند.

دست‌پاچه می‌شوی. صحنه آنقدر عجیب است که دلت می‌خواهد بپری پایین و دست دراز کنی و از عالم غیب یک دوربین بیاوری و همه چیز را ثبت کنی. هنوز ته ذهن‌ات از بمباران اخبار جنگ و تروریسم پر است. از داعش و طالبان و سوریه و عملیات انتحاری. منطقه‌ای از جهان که می‌گویند برادر به برادر رحم نمی‌کند و مسلمان خون مسلمان را حلال کرده. خودت هم شگفت‌زده‌ای از این تصویر جدید، چطور می‌خواهی با قلم‌ات تصویر کنی که درست در مرکز همین منطقه، ملتی زندگی می‌کنند که در خیابان‌هایش یک صف طویل از ماشین‌ها شکل می‌گیرد تا پرنده‌ای قدم زنان از عرض خیابان عبور کند؟

نه، قلم‌ام ضعیف است، نمی‌شود، کاش یک دوربین داشتم ...
 ·  Translate
 از وقت افطار هم گذشته و دلت می‌خواهد که از خلوتی نسبی خیابان استفاده کنی و کمی پدال گاز را فشار بدهی. از هفت تیر تازه وارد «کریم خان» شده‌ای که یک دفعه ماشین جلویی می‌کوبد روی ترمز. خشم‌گین از این شوک ناگهانی می‌خواهی دستت ر...
60
20
Reza Hosseinzadeh's profile photoHamidreza Saber's profile photoparvaz p's profile photoMohammad Moeini's profile photo
2 comments
 
وایییی، بسیار زیبا
 ·  Translate
Add a comment...
 
یادداشت وارده – تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۳۰ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. – راهپیمایی اعلام شده در میدان انقلاب با خشونت شدید نیروهای انتظامی برهم خورد و عده زیادی از معترضان توسط سلاح های گرم کشته شدند تا ۳۰ خردادماه ۸۸ از جانب معترضان «شنبه خونین» نامیده شود. علی مطهری، از نمایندگان اصول‌گرای مجلس در سال ۹۰ اظهار داشت که تعداد کشته شدگان در این روز «خیلی بیشتر از ۴۰ – ۵۰ نفر» بوده است. (+)

از جمله شهدای این روز (+):

سعید عباسی‌فر٬ اشکان سهرابی٬ ندا آقاسلطان٬ ایمان هاشمی٬ حمید حسین بیگ عراقی٬ فاطمه سمسارپور٬ کاوه سبزعلی پور٬ مسعود خسروی٬ محمد حسین فیض٬ علی فتحعلیان٬ بهزاد مهاجر٬ مسعود هاشم زاده٬ تینا سودی٬ رضا طباطبایی٬ پویا مقصودبیگی٬ نادر ناصری٬ سالار طهماسبی٬ واحد اکبری٬‌ فرزاد جشنی٬ حامد بشارتی٬ داود نعیم آبادی٬ محسن حدادی٬ ابوالفضل عبداللهی٬ سجاد قائد رحمتی٬ پریسا کلی٬ عباس دیسناد٫ یعقوب بروایه ...
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. – راهپیمایی اعلام شده در میدان انقلاب با خشونت شدید نیروهای انتظامی برهم خورد و عده زیادی از معترضان توسط سلاح های گرم کشته شدند تا ۳۰ خردادماه ۸۸ از جانب معترضان «شنبه خونین» نامیده شود. علی مطهری، از نمایندگان ا...
28
3
وبلاگستان فارسی's profile photoJohnnie Lenone's profile photoAriana Greenfields's profile photoمهدی ع.'s profile photo
 
چندتاشون واقعیه ؟؟
چندتاشون زنده اند ؟؟
راستشو بگو 
 ·  Translate
Add a comment...
 
یادداشت وارده – تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۷ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. – راهپیمایی سکوت این روز از میدان هفت تیر آغاز شد و معترضان پس از طی کردن خیابان کریم‌خان به سمت میدان انقلاب حرکت کردند.
 ·  Translate
 غلام‌رضا ر. – راهپیمایی سکوت این روز از میدان هفت تیر آغاز شد و معترضان پس از طی کردن خیابان کریم‌خان به سمت میدان انقلاب حرکت کردند.
26
4
Johnnie Lenone's profile photoآرمان امیری's profile photoMahdi Mazaheri's profile photoAriana Greenfields's profile photo
 
+Hamidreza Saber  استاد، این عکس واقعا محشر است. باید یک خسته نباشید حسابی به عکاس‌اش بگوییم :)
 ·  Translate
Add a comment...
 
یادداشت وارده: تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۵ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. - بزرگترین تظاهرات معترضان در تهران از میدان امام حسین تا میدان آزادی برگزار شد. برخی منابع خبری به نقل از شهردار وقت تهران شمار راهپیمایان را بیش از سه میلیون نفر تخمین زدند. این راهپیمایی، به درخواست میرحسین موسوی در سکوت و آرامش برگزار شد، اما در ساعات پایانی روز، تیراندازی نیروهای بسیجی در پایگاه بسیج ابوذر (نزدیک میدان آزادی) چندین کشته برجای گذاشت. شورای تامین استان تهران تعداد کشته‌شدگان را هفت نفر اعلام کرد اما منابع فهرست بلندی از اسامی کشته شدگان این روز منتشر کرده‌اند:

سهراب اعرابی، احمد نعیم آبادی، محرم چگینی، کیانوش آسا، حسین اخترزند، علیرضا افتخاری، ناصر امیرنژاد، محمود رئیسی‌نجفی، فهیمه سلحشور، داوود صدری، حسین طهماسبی (در کرمانشاه)، مهدی کرمی، حسام حنیفه، علی حسن‌پور، فاطمه رجب‌پور، سرور برومند، علیرضا صبوری، رامین رمضانی، مهدی ستارنسب، امیرحسین طوفان‌پور.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - بزرگترین تظاهرات معترضان در تهران از میدان امام حسین تا میدان آزادی برگزار شد. برخی منابع خبری به نقل از شهردار وقت تهران شمار راهپیمایان را بیش از سه میلیون نفر تخمین زدند. این راهپیمایی، به درخواست میرحسین موس...
40
5
Mohsen Monfared's profile photoAMIR SHAFIEE's profile photoN Nouri's profile photoJ Yaghoobi's profile photo
3 comments
 
با تو آسون میشد از دست سیاهیها گریخت ! رو به سوی ظلمت شبهای بی فردا گریخت !!! بی تو ای آزادی ای والا کلام ! گر نباشی در میان باید که از دنیا گریخت !
 ·  Translate
Add a comment...
 
یادداشت وارده: تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۳ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. - نتایج انتخابات با سرعتی شگفت‌آور و مشکلاتی نظیر عدم اعلام آرای باطله و کاهش آرای یک نامزد در طول شمارش اعلام شد. سه نامزدی که بازنده اعلام شدند نتایج را نپذیرفتند. بخش بزرگی از مردم در برخی شهرها دست به اعتراض و راهپیمایی زدند و نیروهای انتظامی در برخی موارد به مقابله خشونت آمیز دست زدند.

«میثم عبادی»، نوجوان ۱۷ ساله و کارگر خیاط‌خانه در این روز کشته شد. دوستان‌اش می‌گویند دختری توسط نیروهای انتظامی با باتوم مورد حمله قرار گرفته بود، میثم برای کمک شتافت و به ضرب گلوله کشته شد. (+)
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - نتایج انتخابات با سرعتی شگفت‌آور و مشکلاتی نظیر عدم اعلام آرای باطله و کاهش آرای یک نامزد در طول شمارش اعلام شد. سه نامزدی که بازنده اعلام شدند نتایج را نپذیرفتند. بخش بزرگی از مردم در برخی شهرها دست به اعتراض و...
27
5
چرت نویس's profile photofarshid g's profile photo
Add a comment...
 
معجزه ایجاز
 
«مادرجانِ لاغر، چون ماهی شور هلندی، وارد اتاق کار پدرجانِ چاق و گرد چون خزوک شد و سرفه‌ای کرد. در همان لحظه مستخدمه خانه‌شان از روی زانوان پدرجان پر زد و عجولانه به پشت پرده دوید. مادرجان کمترین توجهی به این موضوع نکرد زیرا حالا دیگر عادت کرده بود به ضعف‌های کوچک پدرجان از دریچه چشم زن فهمیده‌ای بنگرد که شوهرش را درک می‌کند. او روی زانوان پدرجان نشست و گفت: ...».

جناب چخوف، داستان نه چندان قابل اعتنای «پدرجان» را با همین پاراگراف آغاز می‌کند و با سرعتی اعجاب‌آور تصویری تمام و کمال از یک خانواده روسی و روابط میان اعضای‌اش ارایه می‌دهد. تصویری که بلافاصله در ذهن خواننده تکمیل می‌شود و به نظر نمی‌رسد هیچ جای ابهامی باقی بگذارد. شاید هر نویسنده دیگری دست‌کم دو سه صفحه صرف تصویری مشابه کند اما ابدا معلوم نیست نتیجه نهایی چیزی کامل‌تر از همین خلاصه‌گویی چخوف باشد.

آنچه آثار چخوف را تا سطح شاهکارهای ماندگار ادبیات روسیه بالا می‌کشد، نه صرفا دقت نظر و روایت‌های موشکافانه او از زندگی روزمره عادی‌ترین شهروندان روسی است و نه در آن طنز هجوگونه‌اش از وضعیت اجتماع خلاصه می‌شود. چخوف با زبان منحصر به فرد خود است که تکمیل می‌شود و از دیگران فاصله می‌گیرد. ایجازی شگفت‌انگیز که من همیشه حسرت آن را می‌خورم و تنها برای آنکه نشان دهم به صورت عملی در تلاش برای یادگیری‌اش هستم، این یادداشت را همین‌جا به پایان می‌برم.
 ·  Translate
  «مادرجانِ لاغر، چون ماهی شور هلندی، وارد اتاق کار پدرجانِ چاق و گرد چون خزوک شد و سرفه‌ای کرد. در همان لحظه مستخدمه خانه‌شان از روی زانوان پدرجان پر زد و عجولانه به پشت پرده دوید. مادرجان کمترین توجهی به این موضوع نکرد زیر...
27
3
Mehdi Rahmati's profile photoVahideh Vakil's profile photo
Add a comment...
Have them in circles
6,641 people
 
یادداشت وارده - تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸


غلام‌رضا ر. - در دهمین سالگرد حمله نخست به کوی دانشگاه٬ معترضان به نتایج انتخابات و قتل‌ها و بازداشت‌های متعاقب آن دوباره در خیابان‌های مرکزی تهران دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی نیز با برخورد خشونت آمیز نیروهای حکومتی روبرو شدند. عده‌ای از بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند و مورد شکنجه قرار گرفتند. «محمد کامرانی»٬ «امیر جوادی‌فر»٬ «محسن روح الامینی»٬ «رامین آقازاده قهرمانی» و «اکبر نجاتی کارگر» در اثر این شکنجه‌ها جان خود را از دست دادند. بعدها درگذشت دو پزشک: «رامین پوراندرجانی» و «عبدالرضا سودبخش» مشکوک و مرتبط با حوادث این بازداشتگاه دانسته شد.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - در دهمین سالگرد حمله نخست به کوی دانشگاه٬ معترضان به نتایج انتخابات و قتل‌ها و بازداشت‌های متعاقب آن دوباره در خیابان‌های مرکزی تهران دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی نیز با برخورد خشونت آمیز نیروهای حکومتی ...
20
4
Johnnie Lenone's profile photosomayeh norouzpour's profile photo
Add a comment...
 
یادداشت وارده – تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۸ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. – راهپیمایی سکوت این روز در حضور میرحسین موسوی، در اعتراض به نتایج انتخابات و همچنین به یاد کشته شدگان روزهای گذشته از میدان امام‌خمینی (توپخانه) آغاز شد. بزرگ‌ترین بخش راهپیمایان مسیر میدان فردوسی و سپس حرکت به سمت میدان انقلاب را در پیش گرفتند.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. – راهپیمایی سکوت این روز در حضور میرحسین موسوی، در اعتراض به نتایج انتخابات و همچنین به یاد کشته شدگان روزهای گذشته از میدان امام‌خمینی (توپخانه) آغاز شد. بزرگ‌ترین بخش راهپیمایان مسیر میدان فردوسی و سپس حرکت به س...
16
5
Ardeshir T's profile photoAriana Greenfields's profile photo
Add a comment...
 
یادداشت وارده – تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۶ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. - معترضان در ادامه راهپیمایی‌های مسالمت آمیزشان تظاهراتی در خیابان ولیعصر تهران صورت دادند. ابتدا قرار بود راهپیمایی از میدان ولی‌عصر شروع شود اما تشکیل برنامه‌ای دولتی در همان تاریخ و همان میدان سبب شد که معترضان راهپیمایی خود را از حوالی میدان ونک شروع کرده و به سمت پارک‌وی ادامه دهند.

«مصطفی غنیان» و «محمد نیکزادی» در این روز کشته شدند.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - معترضان در ادامه راهپیمایی‌های مسالمت آمیزشان تظاهراتی در خیابان ولیعصر تهران صورت دادند. ابتدا قرار بود راهپیمایی از میدان ولی‌عصر شروع شود اما تشکیل برنامه‌ای دولتی در همان تاریخ و همان میدان سبب شد که معترضان...
18
2
وبلاگستان فارسی's profile photoAriana Greenfields's profile photo
Add a comment...
 
یادداشت وارده: تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۴ خرداد ۸۸


غلام‌رضا ر. - اعتراضات از جمله در حوالی دانشگاه تهران ادامه داشت. شب هنگام (سحرگاه ۲۵ خرداد) نیروهای بسیجی و انتظامی به خوابگاه کوی دانشگاه هجوم برده و عده زیادی از دانشجویان را پس از ضرب و شتم بازداشت کردند و به وزارت کشور منتقل کردند. برخی منابع خبری از کشته شدن پنج نفر در حوادث کوی دانشگاه سال ۸۸ خبر دادند و از ایمان نمازی٬ مبینا احترامی، فاطمه براتی، کسری شرفی، کامبیز شعاعی و محسن ایمانی (+) نام بردند.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - اعتراضات از جمله در حوالی دانشگاه تهران ادامه داشت. شب هنگام (سحرگاه ۲۵ خرداد) نیروهای بسیجی و انتظامی به خوابگاه کوی دانشگاه هجوم برده و عده زیادی از دانشجویان را پس از ضرب و شتم بازداشت کردند و به وزارت کشور م...
18
4
hosein seifi's profile photoBahar Bahar's profile photoسبحان شیخی's profile photoAriana Greenfields's profile photo
4 comments
 
,حسين جان ايني كه داريم كار ميكنيم جيه ببام ميديم.
 ·  Translate
Add a comment...
 
یادداشت وارده: تا نگویند که از یاد فراموشانند – ۲۲ خرداد


غلام‌رضا ر. - پنج سال از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ می‌گذرد. انتخاباتی که نشان داد حتی رای دادن و فعالیت صرف انتخاباتی در چارچوب‌های تنگ تعریف شده توسط حاکمیت از سوی خود آن مورد تحمل قرار نمی‌گیرد (صدور احکام بازداشت حتی پیش از برگزاری انتخابات و اعتراضات متعاقب)٬ شک در نتیجه انتخابات پیش از بررسی مردود اعلام می‌شود و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز (مورد اعتراف سران نظامی) در مورد نحوه برگزاری انتخابات با خشونت حاکمیت مواجه می‌شود به طوری که به روی مردم اسلحه می‌کشد٬ خون آن‌ها را بی‌محابا می‌ریزد و عده زیادی را روانه بازداشتگاه٬ شکنجه‌گاه و تبیعدگاه می‌کند، همه را به چوب فتنه می‌راند بی آنکه بپذیرد فتنه مرعوب کردن ملتی است که اگر نه بیش که کمتر از او بر این سرزمین محق و سزاوار نیست.

در مجموعه پیش رو بیش از بحث از دلایل و ریشه‌ها و عواقب چنین دیدگاه و سیاستی٬ مقصود یادآوری آن روزها از خلال تصاویر وقایع و نام شهداست تا تاملی شود بر جان‌های از دست رفته و ظلم‌های روی داده. تا بیندیشیم چطور چنین شکاف و خصومتی در میان هم‌وطنان شکل گرفته که یکی خود را محق به ستاندن جان دیگری می‌داند به صرف آنکه سوال می‌کند: رای من کجاست؟

۲۲ خرداد ۸۸ - انتخابات دهم ریاست جمهوری

اس.ام.اس ها قطع شد٬ مانور ضد شورش در تهران برگزار شد٬ به ستاد موسوی در قیطریه حمله شد٬ منابعی هوادار احمدی‌نژاد او را در حین برگزاری انتخابات با ۲۴ میلیون رای برنده دانستند و موسوی نیز متقابلا خود را برنده قطعی انتخابات دانست.
 ·  Translate
غلام‌رضا ر. - پنج سال از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ می‌گذرد. انتخاباتی که نشان داد حتی رای دادن و فعالیت صرف انتخاباتی در چارچوب‌های تنگ تعریف شده توسط حاکمیت از سوی خود آن مورد تحمل قرار نمی‌گیرد (صدور احکام بازداشت حتی پیش ...
34
5
mahsa Asan's profile photoمیرزا حمزه غالبی's profile photoVahid Mohammadi's profile photoغزلی اقاقیا's profile photo
11 comments
 
دشمن تاریخی ایران روسیه  و  کم مانده رسمن مملکت را مستعمره  اعلام کند.
هر چی هم که ته سفره می ماند چین بالا می کشد و البته این وسط سهم برادران قاچاق چی و واسطه هایی مثل بابک زنجانی هم زیر سابه ی دولت پاکدامن تضمین شده بود. 

زمان که بگذرد تاریخ در مورد بازندگان واقعی سال 88 قضاوت خواهد کرد. بر دل مردم با زور و دروغ نمی شود حکومت کرد. 
 ·  Translate
Add a comment...
 
نمایندگانی ناشایست برای ادبیات فارسی


در خدمت بزرگی که مترجمان خوب به ادبیات فارسی کرده‌اند تردیدی نیست، اما ادبیات ما ضربات سنگینی هم از مترجمان ضعیف متحمل شده است. مترجمانی که شاید گمان می‌کنند صرفا نیازمند تسلط بر زبان خارجی هستند چرا که زبان فارسی را از کودکی یاد گرفته‌اند، غافل از آنکه فارس زبان بودن لزوما به معنای تسلط بر زبان فارسی نیست.

اقبال گسترده خوانندگان ایرانی به آثار ترجمه شده، سبب شده تا بزرگترین بخش بازار ادبیات داستانی ما نه دست‌رنج نویسندگان، که محصول کار مترجمان باشد. بدین ترتیب، حتی غلط‌های آشکار مترجمان و یا دست‌کم بدسلیقگی‌های آنان در انتخاب واژگان به مرور به عنوان ملاک‌های ادبیاتی وارد زبان رسمی و اداری کشور شده است. به گمان من، ترکیب گوش‌آزار «می‌باشد» از بارزترین این نمونه‌ها است.

گروهی از ادیبان تاکید دارند که فارسی مصدر «باشیدن» ندارد و «می‌باشد» از اساس غلط است. گروهی هم هستند که گمان می‌کنند «می‌باشد» اگر در معنای «است» به کار نرود می‌تواند درست باشد. حتی من از برخی شنیده‌ام که ادعا می‌کنند این فعل از نظر دستوری ایرادی ندارد، اما حتی این گروه هم می‌پذیرند که ترکیب نازیبایی است و به ویژه وقتی جایگزین ساده، خلاصه و البته رایجی همچون «است» دارد، می‌توان به کلی آن را کنار گذاشت. در هر صورت، من ندیده‌ام که هیچ نویسنده ایرانی قابل ذکری از «می‌باشد» استفاده کند، اما در مقابل حتی در بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آثار ترجمه هم به وفور به این فعل برخورده‌ام.

به باور من، یکی از ساده‌ترین انتظاراتی که می‌توان از مطالعه داشت، یادگیری ارتقای زبان خواننده است، حال اگر آثار به ظاهر ادبی، خود به مبلغی برای غلط‌های ادبی بدل شوند، چه سرانجامی می‌توان برای چنین ادبیاتی متصور شد؟ تصویر این یادداشت، بیلبوردی تبلیغاتی در کشور برزیل است که نشان می‌دهد به لطف مترجمان، مردم دیگر ملل جهان نیز نسخه‌هایی نادرست از زبان فارسی را به رسمیت شناخته‌اند.
 ·  Translate
در خدمت بزرگی که مترجمان خوب به ادبیات فارسی کرده‌اند تردیدی نیست، اما ادبیات ما ضربات سنگینی هم از مترجمان ضعیف متحمل شده است. مترجمانی که شاید گمان می‌کنند صرفا نیازمند تسلط بر زبان خارجی هستند چرا که زبان فارسی را از کودکی...
36
9
Ciavash Sh's profile photoRamo Ramo's profile photoMehdi Towqideh's profile photosahar h.z's profile photo
6 comments
 
«باش» بن مضارع از مصدر «بودن» است: آنجا بودم- شاید آنجا باشم. «می باشم» زمان حال از بودن است. ولی مصدر دیگری هم داریم که همین معنا را افاده می کند، یعنی «استن» (که تلفظ دیگری از هستن است) و بن ماضی آن دیگر کاربرد ندارد. میان این دو مصدر تقسیم کار شده است: «بود» برای گذشته و «است» برای حال به کار می رود. ولی کماکان بن مضارع «باش» کاربردهای خود را دارد. 
همه چیز به انتخاب اهل زبان بستگی دارد، زیبا و نازیبا نداریم. در دیگر کشورهای فارسی زبان «می باشم» رایج است و نه نازیباست و نه نادرست. فقط در گویش ایرانی معاصر ترجیح ادیبان با کاربرد «است» به جای «می باشد» است. رعایت معیارهایی از این نوع متن ادبی را از غیر ادبی متفاوت می کند.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
6,641 people
Contact Information
Contact info
Phone
9821
Email
Address
iran - tehran
Story
Tagline
هر شهروند یک رسانه
Introduction
نسخه ای از وبلاگ «مجمع دیوانگان» برای دسترسی ساده تر در گوگل پلاس