Profile cover photo
Profile photo
Sybiracy.pl
28 followers -
Serwis internetowy "Sybiracy.pl" jest wirtualnym pomnikiem upamiętniającym wywózkę polskich rodzin z kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię. Głównym jego celem jest zaprezentowanie wspomnień i relacji osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.
Serwis internetowy "Sybiracy.pl" jest wirtualnym pomnikiem upamiętniającym wywózkę polskich rodzin z kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię. Głównym jego celem jest zaprezentowanie wspomnień i relacji osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.

28 followers
About
Posts

Post has attachment
Jest duże prawdopodobieństwo, że jej rodzicami byli zesłani #Polacy - tak pod koniec życia powiedział jej przybrany ojciec.

Przypomnienie ogłoszenie sprzed kilku lat.
Add a comment...

Post has attachment
Książka stanowi całościowe opracowanie zagadnienia życia religijnego polskich wygnańców, którzy w okresie drugiej wojny światowej zostali brutalnie „wyrwani” ze swojej ojczyzny i rzuceni na terytorium „ziemi nieludzkiej” – do Związku Sowieckiego. Osadzani w wyniku sowieckich represji m.in. w więzieniach, obozach jenieckich, łagrach i na zsyłce, znaleźli się – używając określenia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – w „innym świecie” i musieli zupełnie od podstaw zorganizować życie swoje i swoich dzieci, poukładać sobie od nowa przestrzeń i czas oraz odnaleźć się w dramatycznie trudnych warunkach bytowania (wycieńczająca praca, głód, choroby, przemoc i liczne inne cierpienia, które składały się na wygnańczą codzienność). Wielu z tych Polaków musiało od podstaw stworzyć sobie również jakąś możliwość realizowania życia religijnego (co w kraju, w którym w imię ateistycznych haseł zniszczono do 1939 r. właściwie zupełnie strukturę Kościoła, a do wszelkich przejawów wiary odnoszono się wrogo i za nie prześladowano – nie było przecież łatwe).
Add a comment...

Post has attachment
Spotkanie jest wydarzeniem promującym zbiórkę funduszy na spalony w kwietniu 2017 r., ponad 100-letni kościół w polskiej wiosce #Białystok na Syberii. Na miejscu będzie można wesprzeć obudowę, będzie też dostępna książka K. Suchowierskiego „Rowerem przez mrozy Jakucji” – część dochodu za sprzedaży przeznaczona będzie dla syberyjskiego Białegostoku.
Info o akcji: https://belostok-catholic.ru/pl
Add a comment...

Post has attachment
W połowie kwietnia br., tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce #Białystok na Syberii, spłonął ponad stuletni #kościół. Budynek zbudowali w 1908 r. #Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica w Zachodniej Syberii, która funkcjonowała nieprzerwanie przez niemal 25 lat.

5 czerwca br. rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Akcja nosi nazwę „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”. Organizatorem jest katolicka parafia w Tomsku w Rosji.
Add a comment...

Post has attachment
Te ciekawe i wzruszające wspomnienia to inny obraz miejsc zesłania niż znamy z większości relacji osób , które wywieziono na Syberię po 17 września 1939 roku. Inny, bo widziany oczami inteligentnego kresowego chłopca, któremu w tej dramatycznej podróży na wschód nie towarzyszyły ani przepojone goryczą refleksje natury historycznej czy politycznej, ani koszmarna niepewność jutra. Obaj z młodszym bratem szybko uczyli się dorosłości i odpowiedzialności. Ta książka to opowieść o ludziach oraz zdarzeniach – tych małych i tych wielkich – dzięki którym zdołali przetrwać i… wrócić do Kraju.
Add a comment...

Post has attachment
Zachęcamy do zainteresowania się projektem realizowanym przez Ekipę Filmową STANDARD, którego celem jest nakręcenie filmu pokazującego historię ludzi zesłanych na Syberię. Poniżej publikujemy prośbę o wsparcie wspomnianego projektu. #Sybiracy
Add a comment...

Post has attachment
Pomysł na badanie zrodził się po powrocie z wolontariatu na dalekim Wschodzie. Wraz z grupą 14 osób brałam udział w projekcie Dobro -> podaj dalej! Syberia 2015. Naszym zadaniem było przygotować się do miesięcznego wyjazdu na Syberię, gdzie: prowadziliśmy obóz językowy dla dzieci i młodzieży z okolic Tomska, pomagaliśmy podczas obozu dla osób niepełnosprawnych w Ałtaju, prowadziliśmy prace porządkowe w ośrodku sióstr Misjonarek Miłości dla osób, które wyszły z nałogów. Była to dla nas również okazja do przyjrzenia się z bliska historii naszego Narodu na zesłaniu. W Tomsku odwiedziliśmy Muzeum Historii Politycznych Represji oraz odwiedziliśmy takie miejsca jak Białystok, gdzie mogliśmy spotkać potomków osób deportowanych i zobaczyć tablice upamiętniające te wydarzenia.
Add a comment...

Post has attachment
Wojna to nie temat dla dzieci! Tak z pewnością uważa bardzo wielu dorosłych. Ale czy jest to temat, który dzieci nie dotyczy? Czy w ogóle są takie tematy, których nie powinniśmy z dziećmi poruszać?
Add a comment...

Post has attachment
„Moja najdłuższa podróż" to wspomnienia autorki z czasów dzieciństwa, którego dużą część spędziła wbrew własnej woli w Związku Radzieckim. To niedługie opowiadanie jest osobistą relacją dla najbliższej rodziny, przeniesioną ostatecznie na papier w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Add a comment...

Post has attachment
Na jednym z dyżurów Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie powstał projekt stworzenia „Strony Pamięci” o zmarłych członkach i sympatykach Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”.

Początkowo projekt ten obejmował jedynie zmarłych należących do Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie, jednak po burzliwej dyskusji postanowiliśmy rozszerzyć „Stronę Pamięci” o zmarłych kapelanów (m.in. ks. Prał. Zdzisław Peszkowski, ks. Andrzej Kwaśnik, ks. Zdzisław Król) oraz członków innych Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 z całej Polski (i nie tylko).

Stąd nasza prośba o napisanie wspomnień o Kapelanach, o osobach, które należały do Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 jak również wspierały sprawę katyńską w różny sposób

Wspomnienia te można wysyłać drogą tradycyjną na adres:
Beata Bielecka
ul. Pow 8 m 56
42 – 200 Częstochowa

bądź drogą elektroniczną na adres email: wspomnieniakatynskie@poczta.onet.pl
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded