Profile cover photo
Profile photo
Sybiracy.pl
30 followers -
Serwis internetowy "Sybiracy.pl" jest wirtualnym pomnikiem upamiętniającym wywózkę polskich rodzin z kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię. Głównym jego celem jest zaprezentowanie wspomnień i relacji osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.
Serwis internetowy "Sybiracy.pl" jest wirtualnym pomnikiem upamiętniającym wywózkę polskich rodzin z kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię. Głównym jego celem jest zaprezentowanie wspomnień i relacji osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń.

30 followers
About
Sybiracy.pl's posts

Post has attachment
Te ciekawe i wzruszające wspomnienia to inny obraz miejsc zesłania niż znamy z większości relacji osób , które wywieziono na Syberię po 17 września 1939 roku. Inny, bo widziany oczami inteligentnego kresowego chłopca, któremu w tej dramatycznej podróży na wschód nie towarzyszyły ani przepojone goryczą refleksje natury historycznej czy politycznej, ani koszmarna niepewność jutra. Obaj z młodszym bratem szybko uczyli się dorosłości i odpowiedzialności. Ta książka to opowieść o ludziach oraz zdarzeniach – tych małych i tych wielkich – dzięki którym zdołali przetrwać i… wrócić do Kraju.

Post has attachment
Zachęcamy do zainteresowania się projektem realizowanym przez Ekipę Filmową STANDARD, którego celem jest nakręcenie filmu pokazującego historię ludzi zesłanych na Syberię. Poniżej publikujemy prośbę o wsparcie wspomnianego projektu. #Sybiracy

Post has attachment
Pomysł na badanie zrodził się po powrocie z wolontariatu na dalekim Wschodzie. Wraz z grupą 14 osób brałam udział w projekcie Dobro -> podaj dalej! Syberia 2015. Naszym zadaniem było przygotować się do miesięcznego wyjazdu na Syberię, gdzie: prowadziliśmy obóz językowy dla dzieci i młodzieży z okolic Tomska, pomagaliśmy podczas obozu dla osób niepełnosprawnych w Ałtaju, prowadziliśmy prace porządkowe w ośrodku sióstr Misjonarek Miłości dla osób, które wyszły z nałogów. Była to dla nas również okazja do przyjrzenia się z bliska historii naszego Narodu na zesłaniu. W Tomsku odwiedziliśmy Muzeum Historii Politycznych Represji oraz odwiedziliśmy takie miejsca jak Białystok, gdzie mogliśmy spotkać potomków osób deportowanych i zobaczyć tablice upamiętniające te wydarzenia.

Post has attachment
Wojna to nie temat dla dzieci! Tak z pewnością uważa bardzo wielu dorosłych. Ale czy jest to temat, który dzieci nie dotyczy? Czy w ogóle są takie tematy, których nie powinniśmy z dziećmi poruszać?

Post has attachment
„Moja najdłuższa podróż" to wspomnienia autorki z czasów dzieciństwa, którego dużą część spędziła wbrew własnej woli w Związku Radzieckim. To niedługie opowiadanie jest osobistą relacją dla najbliższej rodziny, przeniesioną ostatecznie na papier w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Post has attachment
Na jednym z dyżurów Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie powstał projekt stworzenia „Strony Pamięci” o zmarłych członkach i sympatykach Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”.

Początkowo projekt ten obejmował jedynie zmarłych należących do Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie, jednak po burzliwej dyskusji postanowiliśmy rozszerzyć „Stronę Pamięci” o zmarłych kapelanów (m.in. ks. Prał. Zdzisław Peszkowski, ks. Andrzej Kwaśnik, ks. Zdzisław Król) oraz członków innych Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 z całej Polski (i nie tylko).

Stąd nasza prośba o napisanie wspomnień o Kapelanach, o osobach, które należały do Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 jak również wspierały sprawę katyńską w różny sposób

Wspomnienia te można wysyłać drogą tradycyjną na adres:
Beata Bielecka
ul. Pow 8 m 56
42 – 200 Częstochowa

bądź drogą elektroniczną na adres email: wspomnieniakatynskie@poczta.onet.pl

Post has attachment
Dnia 15 I 1989 r. o godzinie 11:00 w gmachu Polskiego Radia przy ul. Armii Radzieckiej we Wrocławiu został powołany Związek Sybiraków Dolnego Śląska. Dużo wcześniej, przed wyznaczoną godziną 11:00, nadciągają tłumy. Są to ludzie, na których twarzach nie tylko jest wyryty czas, uchodzące lata, ale jednocześnie widać ogromny bagaż obciążeń psychicznych. Jak na dłoni wyryte są przeżycia ciężkich lat, lat łagrów, więzień, tułaczki po stepach Kazachstanu. Czas głodu, wielkiego głodu. Ludzie, dziś już co najmniej po pięćdziesiątce, ale wtedy w większości dzieci, których jedynym marzeniem był kawałek chleba.

Post has attachment
Szukam rodziny Drożdżeńskich (imię matki: Władysława), która mieszkała w Tarnopolu ul. Ostrowskiego 102 i stamtąd została wywieziona do Kazachstanu. Niestety nie mam więcej danych. W pamiątkach po moich rodzicach Marii i Wacławie Górawskich, którzy byli ich sąsiadami znalazłam pamiątki po tej rodzinie. Wiadomo mi jedynie, że moja mama miała z nimi kontakt i wysyłała im paczki w czasie wojny.

Post has attachment

Post has attachment
Bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu najmniejszego śladu moich krewnych - jestem córką Wandy Janiny #Zomerfeld z Białegostoku. Moi dziadkowie to Władysław Zomerfeld urodzony w 1885 roku w Warszawie syn Antoniego i Marianny i Maria Zomerfeld z domu Zyznowska córka Jana i Anastazji Dzwigacz urodzona w 1897 r. w Krasnosielcu na Mazowszu. Ślub brali w 1918 r. w kościele w Krasnosielcu. Dziadek był malarzem, malował obrazy i wnętrza kościołów na północy kraju i na Białorusi.
Wait while more posts are being loaded