Profile cover photo
Profile photo
Semra Unal
48 followers -
Positive thinking broadens my sense of creativity & exploration so it makes me happy & feel healthy more than others. I am cancer scientist & designer
Positive thinking broadens my sense of creativity & exploration so it makes me happy & feel healthy more than others. I am cancer scientist & designer

48 followers
About
Semra's posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
ZİGANA DAĞI ETEĞİNDE BİR KÖY; HAMSİKÖY
Trabzon seyahatimiz Maçka -
Altındere Milli Parkı- Sümela Manastırı- Zigana Yaylası, Karaca Mağarası –
Hamsiköy güzergâhında devam ediyor. Trabzon’a geldiyseniz mutlaka yapılması
gerekenler listesinde Trabzon Maçka ilçesine bağlı Hamsiköy yaylasında ismi il...

Post has attachment
İstanbul'u keşfetmeye başlıyoruz

Post has attachment
SARP KAYALARA OYULMUŞ BİR TAPINAK; SÜMELA MANASTIRI
XV. Medikal fizik kongresini
Trabzon Teknik Üniversitesi’nin düzenlemesi vesilesi ile yolumuz Trabzon’a
düştü. Henüz İtalya’dan o hafta dönmüş olmanın yorgunluğu içinde İstanbul’da
dinlenme planları yaparken Trabzon fikri aklımı karıştırmayı başarmıştı bile...

Post has attachment
15. Medikal fizik kongresini Trabzon Teknik Üniversitesi’nin düzenlemesi vesilesi ile yolumuz Trabzon’a düştü. Henüz İtalya’dan o hafta dönmüş olmanın yorgunluğu içinde İstanbul’da dinlenme planları yaparken Trabzon fikri aklımı karıştırmayı başarmıştı bile ki kendimi havayolları şirketlerinde bilet bakarken buldum. Hızlı bir şekilde 16-17 Mayıs 2015 tarihlerini içine alan toplantı bahane gezmek şahane diyerek yollara düştüm.
16 Mayıs cumartesi sabah erken saatlerde kalkması beklenen uçağım 1,5 saat rötar yapmasına rağmen sakinliğimi korudum. İlk defa Karadeniz’e ayak basacak olmanın heyecanı içindeydim. Uçak iniş için alçalmaya başladığı zaman gri bulutların altına inince gözlerim Karadeniz’in yeşil rengi ile kamaştı. Burada adet en yükseğe ev yapmak mı diye düşündüm. Sorunsuz inişten sonra hızlı bir şekilde havaalanından çıktıktan sonra tam karşımda Karadeniz Teknik Üniversitesinin kampüsü belirdi. Hava alabildiğine açıktı ve kara bulutlar yerini berrak güneşe bırakmıştı. Burada hiç belli olamayan şey havanın durumu olduğu bilgisini bana empoze etmişlerdi.
16 Mayıs Cumartesi gününü toplantıya girerek geçirdim. Pazar günü için planımı yapmıştım bile. İlk iş olarak Maçka - Altındere Milli Parkı- Sümela Manastırı- Zigana Yaylası, Karaca Mağarası – Hamsiköy içine alan günübirlik bir tur ayarladım.
17 Mayıs Pazar günü kaptanımız Ufuk Bey bize bilgi vererek yolculuğumuza başladık. Daha önce hiç tanımadığım 15 kişi ile bu kadar eğlenceli bir tur olacağını tahmin edemezdim.
Maçka - Altındere Milli Parkı- Sümela Manastırı ziyaretimiz için Maçka tabelalarını takip ediyoruz. Deniz seviyesinden 1150 m yüksekliğe doğru çıktıkça yol boyunca yeşilin içinde boğuluyorum. Gözlerim ağırlaşmaya uykum gelmeye başladı. Sanki yeşil ve oksijen zehirlenmesi yaşıyorum gibi bir sakinlik bir uyku hali üzerimde. Bu rehaveti üzerimden hızlı bir şekilde uzaklaştırıyorum. Yaklaşık 40 dakika süren yolcuğumuzun ardından kendimizi Maçka ilçesinde buluyoruz. Burada hiç mola vermeden Altındere milli parkına giriş yapıyoruz. Mayıs henüz turist sezonu açılmamış olmasından dolayı etrafta sadece muhtemelen 19 Mayıs tatilini de fırsat bilen okul talebelerinin yoğunluğunu görüyoruz. Baharın sonu eriyen karların dağlardan inen kar sularının oluşturduğu gür gür akan derelerin melodisi ile keyifleniyoruz.
Sümela Manastırına doğru aracımız ile tırmanmaya devam ediyoruz. Gittikçe koyulaşan yeşilin rengini fark etmemek mümkün değil. Daha yükseğe çıkarken gür gür kan derelerin ve yemyeşil ormanın serinliğini daha çok hissediyoruz. Bir yere kadar araçla gelebiliyoruz. Aracı orada bırakıp zaman zaman çamur ve engebeli patika yoldan yürümeye başlıyoruz.
Sümela Manastırının tarihi III. yüzyıla dayanıyor. Hristiyanlığın yasak olduğu ilk dönemlerde Romalı askerlerinden kaçan iki rahibin tapınmak için seçtiği bu sarp kayalıkların renginin siyah olmasından dolayı ilk ismi ‘melas’ olan bu tapınak günümüzde ‘sümela’ olarak tanınmaktadır. İlk olarak ibadethane olarak kullanılırken daha sonra ilaveler ile manastır halini almış. Kaya oyularak yapılan Meryem Ana klisesinin duvarları İncil’de bahsedilen Hz. İsa ve Hz. Meryem’in hayatını anlatan fresklerle donatılmış. Birçok kez tadilat gören bu nadide eser bizim elimizde harap olmuş durumda. İçi zift kaplamış zihniyetler tasvirlerin yüzlerini tahrip etmiş böylelikle ciddi zararlar vermişler. Küçük beyinlerinin algılayabileceği mesajlar, sloganlar yazmışlar. Tarihi yapılara sadece taş, resim gözüyle bakan bir zihniyet anca bu kadar sahip çıkabilir kültür mirasına.
Giriş ücretli ve müze kart geçerli. Manastır’ın girişine dar uzun bir merdivenle ulaşılıyor. Giriş kapısının yanında muhafız odaları yer alıyor. Çıktığımız dar merdiven gibi avluya açılan dar merdivenlerle tekrar aşağı doğru iniyoruz. Başlıca bölümleri Ana Kaya Kilisesi, şapel, kütüphane, misafirhane, fırın, mutfak, öğrenci odalarıdır. Burayı ziyaretimizin ardından bol oksijeni içimize çekerek araçların olduğu buluşma noktasına doğru patika yoldan tekrar yürümeye koyuluyorum. Araçların manevra alanında bir adet çeşme var. Suyu buz gibi ve çok lezzetli bu suyu içmeden Sümela Manastırından ayrılmayın. Hatta yanınızda ki şişleri doldurmayı ihmal etmeyin. Manastıra çıkıp tekrar indiğiniz zaman diliniz damağınız kurumuş gibi hissedeceğiniz için inanıyorum bu su şifa gibi gelecek:)
Trabzon şehir merkezinden Sümela Manastırı ziyareti yaklaşık 3 saatinizi alıyor. Saat 12:30'da öğle yemeği için bir sonra ki durağımız olan Zigana yaylasına doğru yola koyuluyoruz.

16-17 Mayıs 2015
Maçka- Trabzon
SUbySemraUnal
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
5/20/15
7 Photos - View album

Post has attachment
Sebepler dahilinde Trabzon kaçamağı...  Düşlerimi yeşil renge emanet...

Post has attachment
tarihi dokusu, meydanları, çeşmeleri, merdivenleri, yemekleri ve martıları ile nakış nakış sanat dokunmuş şehirler ülkesi İtalya serüvenimizde böylece başladı ve bitti...
Wait while more posts are being loaded