Profile

Cover photo
Hiwa K. Abdelzadeh
Works at Örebro universitet
Attends Örebro University
Lived in Hawler
68 followers|80,505 views
AboutPosts

Stream

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Oppositionen i Syrien misstror den delegation av observatörer som utsetts av Arabförbundet. I veckan påbörjades de första besöken i de städer där strider mellan den väpnade oppositionen och den syriska militären är som intensivast. Besöken tog sin början i staden Homs.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Igår kunde man på Nyheter24 läsa om USA:s nyöppnade Teheranambassad som är onlinebaserad. Till en början kan man tycka att det hela är väldigt löjligt eller rentav meningslöst. Vilket är en förhastad slutsats.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Ryssland har alltså skickat ner krigsfartyg till Syriens kust och hävdar att det hela har varit planerat sedan ett år tillbaka. Hur det än nu förhåller sig motsätter sig Ryssland en eventuell intervention från väst. Att man nu har krigsfartyg positionerade på syriskt vatten är i sig ett sätt att avskräcka väst från att ge sig på Syrien. Men det är mer än bara strategisk positionering.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Den är här... bloggen - Bortom gränsen
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
68 people
afshar anbi's profile photo
Besir Bagoki's profile photo
Rahim Rashidi's profile photo
Hiwa K. Abdelzadeh's profile photo
Hiwa Mlazm's profile photo
Tigran Zakarian's profile photo
Said Samad Tahiri's profile photo
‫گەڕەلاوژێ کوردی‬‎'s profile photo
Sedat Kizil's profile photo

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Turkiet agerar irrationellt men medvetet
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Bloggat på Nyhter24.se

Samtidigt som landet är mitt uppe i ett kritiskt, för att inte lägga till historiskt, skede pågår kommunval i Syrien under måndagen. Oppositionen har uppmanat till bojkott samtidigt som regimen lovar friare val, ett indirekt erkännande av att fria val är en gradfråga enligt Assadregimen.
 ·  Translate
1
Hiwa K. Abdelzadeh's profile photo
 
You could use google translate. :-)
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Att en västerländsk ambassad stormas i ett Iran som gör allt i sin makt för att kontrollera befolkningen och att regimen sedan skyller händelsen på studenter är ett taffligt försök att dölja vad som egentligen håller på att ske i Iran.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Storbritanniens ambassad i Iran belägrad
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
Lämnat FB... tråkigt med förlorade kontakter... men befriande... på något konstigt sätt...
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hiwa K. Abdelzadeh

Shared publicly  - 
 
A personalized newspaper built from articles, blog posts, videos and photos selected by Kal Ström.
1
Add a comment...
People
Have him in circles
68 people
afshar anbi's profile photo
Besir Bagoki's profile photo
Rahim Rashidi's profile photo
Hiwa K. Abdelzadeh's profile photo
Hiwa Mlazm's profile photo
Tigran Zakarian's profile photo
Said Samad Tahiri's profile photo
‫گەڕەلاوژێ کوردی‬‎'s profile photo
Sedat Kizil's profile photo
Education
  • Örebro University
    Media- and Communication, present
  • Stockholm University
    Political Science
Basic Information
Gender
Male
Other names
Khizry
Work
Occupation
Student
Employment
  • Örebro universitet
    Testledare, present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
Hawler - Örebro - Stockholm
Links
Contributor to