Profile cover photo
Profile photo
Protein Baba
8 followers -
Protein Tozu, Amino Asit, Kilo Aldırıcı, Yağ Yakıcı, Sporcu Gıda Takviyesi
Protein Tozu, Amino Asit, Kilo Aldırıcı, Yağ Yakıcı, Sporcu Gıda Takviyesi

8 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Tetik Nokta Terapisi Hakkında

http://blog.proteinbaba.com/tetik-nokta-terapisi/


Tetik Nokta Terapisi (Trigger Point Therapy) 

Son zamanlarda adından daha sık duyduğumuz bir masaj/terapi yöntemi var: Tetik Nokta Terapisi.Peki nedir bu yöntem? Öncelikle Tetik Noktanın ne olduğunu anlamalıyız.

TETIK NOKTA NEDIR?

Tetik Nokta terimi aslında uzun yıllardan beri literatürde bulunmaktadır. 1930′lu yıllarda kas kaynaklı miyofasyal ağrıların teşhisi ile birçok hasta tedavi olma şansı yakalamıştır.

Tetik Noktayı tanımlayacak olursak; “Kasların normal fonksiyonunu yerine getiremediği bölgelerde hassasiyet gösteren ağrılı kas alanları” diyebiliriz. Tetik noktalar kasları zayıf ve gergin hale getirirler, kuvvetli kasılmalara sebep olur. Bu kasılmalar kemiklere ve eklemlere nüfuz eder ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Kan dolaşımının bozulması ise farklı problemlere yol açar. Vücuttaki artıkların atılamaması sebebiyle ağrılar ortaya çıkmaya başlar. Eğer bu ağrılı bölgelere (tetik nokta) manipülasyon uygulanmazsa, ağrıların uzun süreli hale gelmesi kaçınılmazdır.

İşte bunun için tetik nokta terapisi çok önemlidir. Profesyonel veya amatör bütün sporcuların kendi kendilerine rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntem olan Tetik Nokta Terapisi için son yıllarda geliştirilen yeni ürünler de bulunmaktadır.

TETIK NOKTA NASIL HISSEDILIR?

Vücudunuzda bulunan tetik noktaları hissedebilirsiniz. Tetik noktalar cildinizin yüzeyine yakınsa daha sıcak olurlar ve parmaklarınızla hissetmeniz mümkündür. 

Tetik noktalar zaman zaman ağrısız bir şekilde yıllarca vücudunuzda barınabilir. Ama bu tetik noktalara uzun yıllar boyunca müdahale edilmezse (manipülasyon) ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlere yol açabilir. Bu noktaları Sessiz Tetik Noktalar olarak tanımlayabiliriz.

Genç veya yaşlı farketmeksizin kronik ağrıların sebebi Sessiz Tetik Noktaları olabilir. Uygulanacak Miyofasyal Baskı Tekniği ile manipülasyona maruz kalan Sessiz Tetik Noktalar ağrı ile kendini belli edecektir. Baskının belli seanslarla tekrar edilmesi halinde bu ağrılardan kurtulmak mümkündür.

TETIK NOKTAYA MÜDAHALE EDILMEZSE NE OLUR?

Tetik Noktalar maalesef vücudumuzda tahmin edilenden daha fazla olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Kas spazmlarının başlıca sebebi bu noktalardır.

Gerilme ve kasılma hareketleri ile tetik noktalar ağrımaya başlar ve kişi bu ağrıları hissettikçe daha hareketsiz bir hayata yönelir. Kişinin belli bir kas grubu ağrıyorsa, o bölgeyi fazla hareket ettirmemeye çalışır. Bu da hareket ettirilmeyen dolayısıyla işlevini yerine getirmeyen kas grubunun görevini başka bir kas grubunun devralması zorunluluğunu doğurur. Bunun neticesinde vücudun bir bölgesine fazla yük biner ve bu kas grubunda da yeni tetik noktalar ortaya çıkar. Bu olumsuz silsile vücudun belli bir bölümünü veya büyük bir bölümünü etkisi altına alana kadar devam edebilir. 

Tüm bunları etkilemek için Tetik Nokta Terapisi konusunda bir uzmana danışarak ağrılarınızdan kurtulmanızı tavsiye ederiz..
Add a comment...

Post has attachment
Kilo Aldırıcılar Hakkında
http://blog.proteinbaba.com/kilo-aldirici/

Kilo Aldırıcı

Günümüzde çoğu insan kilo vermek için spora başlıyor, bu nedenle spor salonlarına yazılıyor. Bunun tam tersi de oldukça fazla: Kilo alımı için spora başlamak! Kilo alımı için karbonhidrat içeren protein tozu kullanmak!

Bu nedenle kilo aldırıcı özellikli (weight gainer) besin destek ürünleri kullanımı son zamanlarda oldukça arttı.

İdeal boy-kilo oranı için örnek verecek olursak; 180 cm olan bir erkeğin 68-70 kg civarlarında olması normaldir. 170 cm olan bir bayanın da 58 kg civarında olması normal karşılanır.

KILO ALDIRICI ÜRÜNLER NEDIR VE NASIL KULLANILIR?

Aslına bakarsanız kilo alımının en temel kuralı harcadığınız kaloriden daha fazlasını gün içinde geri almaktır.

Basit hesapla 1 kilo 7000-8000 kalori etmektedir! Yani kilo almak da vermek de çok basit değildir. Önce sağlık! Kilo aldırıcıların çıkış prensibi, kişinin yağlanmadan, sağlıklı bir şekilde kilo alması üzerinedir.

Basit olarak tanımlamak gerekirse bu ürünlere karbonhidrat oranı, kalorisi yüksek, genelde vitaminle ve kreatinle desteklenmiş protein tozları diyebiliriz.

Kilo aldırıcı besin destek ürünlerini kullanmadan önce hedefinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kaç kilo almalıyım, kaç kilodan sonra kompleks veya whey protein tozuna geçmeliyim. Kaliteli ve dünyaca ünlü markaları seçmeniz, bu ürünleri satın aldığınız yerlerin güvenilirliği ve bilinirliği önemlidir.

Günümüzde maalesef nişasta, leblebi tozu katılıp satılan ürünler bulunmakta.

Kilo aldırıcılar genelde süt ile tüketilmelidir. Süt ile tükettiğinizde daha etkili olur. Günde 2-3 ölçek kullanım kilo alımını destekler, haftanın 7 günü kullanabilirsiniz. Her 1 ölçek kilo aldırıcı (weight gainer), (birlikte aldığınız ürünün karışma başarısına göre, ki bu kilo aldırıcı ürünlerde genelde daha zor olur) 400 ml süt ile karıştırılıp içilebilir. Karıştırıcı (shaker veya mikser) içerisine muz ve bal atıp lezzeti ve faydayı arttırabilirsiniz!

Enerji vermesi bakımından da spordan yarım saat önce karbonhidrat yüklü bu ürünleri kullanmak faydalı olacaktır.

PEKI KILO ALDIRICI OLMADAN DOĞAL YOLLARLA KILO ALINMAZ MI?

Tabi ki de alınması mümkündür, ülkemizde doğal yoldan kilo alımı denince akla bu alanda patates, yumurta, peynir, hayvansal yağlar, bitkisel yağlar gelmektedir.

Kaliteli besin destek ürünleri de günümüzde bu ürünler kadar doğal kabul edilmektedir.

Biz de geleneklerimize bağlı olarak önce bu besinleri tavsiye ediyoruz ve adı üzerinde ek besin takviyesi olarak da protein tozu, kilo aldırıcıları öneriyoruz.

Ekibimiz ve deneyimlerimize göre, genelde 2.5 kg – 5 kg olarak satılan kilo aldırıcı ürünler, düzenli kullanımdan sonra ayda 2 kg veya 5 kg arasında kilo aldırıyor.

İyi sporlar!
Add a comment...

Post has attachment

Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Baklagillerin ne kadar önemli bir Protein Kaynağı olduğunu anlatan yazımız: 

http://blog.proteinbaba.com/baklagiller-protein/
Add a comment...

Post has attachment
Beef Protein'i merak edenler..
Son yazımız tam size göre...
Add a comment...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded