Profile cover photo
Profile photo
PINAR KAYA
324 followers
324 followers
About
PINAR's posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
"Rüyalarımdaki erkek bir gün ayaklarımı yerden kesecek ve bana tecavüz edecek. - Erişkin olmayan kızla yatan adam prens değil, tecavüzcüdür"."
Reklamveren: United Way of Greater Milwaukee - "Baby Can Wait" Kampanyası
Reklam Ajansı: Serve Marketing
Photo

Post has shared content
İNSANLIK TARİHİN EN ESKİ RESİMLERİNDEN BİRİ ÇATALHÖYÜK KAZILARINDA BULUNDU

Yapı Kredi’nin 1997 yılından beri ana sponsoru olduğu Çatalhöyük kazılarında bulunan 9000 yıllık geçmişe sahip resimler tarihe ışık tutuyor.

Anadolu’nun en önemli arkeolojik kazı alanlarından Çatalhöyük’te Yapı Kredi’nin desteğiyle sürdürülen kazı çalışmalarında bu yıl 9.000 yıllık geçmişe sahip resimler bulundu. Anadolu uygarlık tarihini anlamak için çok önemli ipuçları taşıyan bu resimler, 2007 yılında keşfedilen M.Ö. 6700 yılına ait çömlekten sonra ortaya çıkarılan en önemli bulgu olarak kabul ediliyor.

Başkanlık görevini Prof. Ian Hodder’ın yürüttüğü Çatalhöyük kazılarında, yaklaşık 8000 kişinin yaşadığı bu erken dönem kentini gün ışığına çıkarmak için bir Türk bir de uluslararsı ekip görev yapıyor. Ian Hodder, son dönemin en önemli bulgusu sayılabilecek 9 bin yıllık resmi, evlerden birinin hala sağlam kalan 2,5 metre yüksekliğindeki duvarında bulduklarını belirtti. Beyaz kille kaplanmış olan duvarın ortasında kırmızıya boyanmış bir oyuk ve bunun içinde de obsidyen ok başları bulunduğunu belirten Hodder şöyle devam etti:

“Çatalhöyük’te yaşayanlar, evlerinin ocaktan çıkan isle kaplanmasını önlemek için duvarlarını beyaz kille kaplardı. O nedenle bu katmanların her biri kazı sırasında, özenle, tek tek çıkarıldı. Bu oyuğun altındaki panelde duvarın boyandığı ve bu kırmızı boyanın hala taze olduğu görülüyordu. Bu sene ortaya çıkan diğer bir heyecan verici bulgu ise, bir buzağı kafasının kırmızıya boyanarak başka bir evdeki oyuğun üzerine asılmış olmasıydı. Bu hayvan kafası, altında 9 adet mezarın bulunduğu platformun üzerine yerleştirilmiş şekilde duruyordu. Evlerde, ölenlerin gömüldüğü alanlarda sıklıkla çeşitli resimlere rastlıyoruz. Bu resim ve objelerin, o dönemde yaşayan insanların ölenlerle iletişim kurmasının bir yolu olduğunu düşünüyoruz.”

Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Çatalhöyük kazılarında görev almak üzere bu yaz 22 ülkeden 122 kişi Türk ekibe katılmak üzere geldi. Diğer ana sponsorun Boeing olduğu Çatalhöyük kazıları Shell tarafından da destekleniyor.
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Çatalhöyük Kazı Alanı’nın ana listeye girmesi için kısa süre önce Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bir çalışma başlatıldı.
Photo
Photo
2 Photos - View album

Post has shared content

Çevrem geniş yaa....

Post has shared content

Kargoyla 3 kutu Alo Matik geldi.....

Voltran'ın parçasını Erman Toroğlu'nun gözünde unutmuşlar..

Post has shared content
Wait while more posts are being loaded