Profile cover photo
Profile photo
Weldica com (‫ولدیکا، مرجع دانش جوشکاری‬‎)
About
Posts

Post has attachment
فرایند جوشکاری اصطکاکی (FRW)

کلیات
در این فرایند از حرارت تولید شده به واسطه اصطکاک بین دو قطعه برای جوشکاری آنها به یکدیگر استفاده می‌شود. در این روش فلزات پایه تحت تاثیر حرارت حاصل از اصطکاک، تا محدوده خمیری گرم شده و سپس قطعات به یکدیگر فشرده می شوند. این عمل باعث اتصال دو قطعه به یکدیگر می‌گردد. مزیت اصلی این روش در عدم رخداد ذوب و ایجاد اتصال در فاز جامد است.

مزیت های فرایند
صنایع خودروسازی چندین دهه است که از جوشکاری اصطکاکی برای تولید قطعات استفاده می کنند. این فرایند دارای مزایای متعددی است:
• همزمانی فرایند جوشکاری در تمام سطح مقطع اتصال دو قطعه در یک زمان
• امکان استفاده جهت جوشکاری فلزات غیر همجنس
• سرعت جوشکاری و در نتیجه صرفه اقتصادی بالا و امکان استفاده از آن برای تولید انبوه

انواع فرایند
• دورانی (Rotary Friction Welding)
• خطی (Linear Friction Welding)
• اغتشاشی (Friction Stir Welding[FSW])

فرایند جوشکاری اصطکاکی دورانی
این روش که اصطکاک و حرارت حاصله از طریق حرکت دورانی قطعات نسبت به هم ایجاد می شود، یکی از متداول‌ترین انواع فرایند جوشکاری اصطکاکی است. از این فرایند برای تولید محورهای (Shaft) محرک، سوپاپ موتور، محور فرمان و میل کمک فنر استفاده می شود. این فرایند قابلیت فراوانی در اتصال مواد غیر هم جنس دارد، به این معنی که به عنوان نمونه در ساخت سوپاپ موتور، می توان بدنه و سرسوپاپ را از مواد مختلفی که مناسب چرخه کاری و حرارتی مربوطه است، ساخت.

جوشکاری اصطکاکی خطی
در این فرایند، اصطکاک و حرارت حاصله از طریق حرکت خطی دو قطعه نسبت به هم ایجاد شده و اغلب جهت اتصال پره ها به دیسک های چرخان در صنایع هواپیماسازی جهت ساخت توربین موتور به کار می رود. انواع کم هزینه تر این فرایند برای تولید برخی قطعات خودرو نیز به کار برده می شود.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/FRW
Photo

Post has attachment
آزمون غیرمخرب ذرات مغناطیس (MT)

آزمون ذرات مغناطیس (Magnetic Particles Testing - MT) به منظور بازرسی عیوب سطح یا خیلی نزدیک به سطح مواد دارای خاصیت مغناطیسی (Ferromagnetic Materials) در بازه وسیعی از درجه حرارت استفاده می شود.
در این روش پودری فلزی بر روی سطح قطعه تحت بازرسی قرار گرفته و میدانی مغناطیسی به آن اعمال می گردد. ذرات پودر که در راستای خطوط میدان قرار گرفته اند در محل عیب دچار اغتشاش شده و از این طریق وجود عیب را آشکار می سازند. با ایجاد اختلاف رنگ (Contrast) می توان عیوب را با دقت بالاتری شناسایی نمود.
ذرات مغناطیسی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند به دو شکل خشک و یا مرطوب (معلق در سیال) در دسترس هستند.

مزایای آزمون غیرمخرب ذرات مغناطیس (MT)

• سهولت کاربرد
این روش نیازمند سطح مهارت بالایی نبوده و به سهولت انجام می شود. آموزش آن در زمان کوتاهی امکان پذیر بوده و موسسات فراوانی دوره آموزشی مربوطه را ارائه می دهند.

• اثربخشی هزینه
کم هزینه بودن تجهیزات مورد نیاز در مقایسه با دقت بالای نتایج حاصله موجب شده که این روش در مقایسه با سایر روش های آزمون غیرمخرب از اثربخشی بالاتری برخوردار باشد.

• بازرسی سریع
در این آزمون، بازرسی عیوب سطحی با سرعتی بالا و دقتی قابل قبول صورت می گیرد. به واسطه وجود اختلاف رنگ، ترک ها به شکل مستقیم روی سطح پدیدار شده و قابل رویت هستند.

• حساسیت
این روش حساسیت بالایی جهت نمایش و ردیابی ترک های ریز سطحی و نزدیک به سطح قطعه (حدود 3 میلی متر) دارد.

• آماده سازی سطحی کم
آماده سازی ویژه ای برای سطح قطعه تحت بازرسی مورد نیاز نیست، این روش همچنین نیازمند پاکسازی پس از بازرسی نمی باشد.

• قابل حمل
این روش می تواند در طول فرایند ساخت یا تعمیر در مکان های مختلف انجام شود. تجهیزات مورد نیاز این روش قابل حمل بوده و انواع مختلف آنها در بازار قابل دسترس هستند.

• ایمنی
آزمون ذرات مغناطیس به دلیل کاربرد مواد و تجهیزاتی غیرخطرناک، روشی ایمن است. هیچ ماده سمی یا قابل احتراقی در طول فرایند بازرسی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

• مشاهده مستقیم
در این روش عیوب سطحی به طور مستقیم مشاهده شده می شوند. اختلاف رنگ موجود میان زمینه و عیوب موجب شناسایی آسان تر آنها می گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/weblog/PostId/25/

Post has attachment
مقدمه ای بر لحیم کاری

لحیم کاری یکی از متداول ترین روش های اتصال فلزات است که در آن دو یا چند قطعه با استفاده از ذوب و جریان یافتن ماده مصرفی که نسبت به فلز پایه نقطه ذوب پایین تری دارد، به یکدیگر متصل می شوند. عدم ذوب قطعات در این فرایند از یک طرف موجب عدم تغییر خواص متالورژیکی آنها شده و از سوی دیگر باعث کاهش استحکام اتصال لحیمی نسبت به اتصال جوشی متناظر می گردد. این فرایند کاربرد فراوانی در خودروسازی و صنایع الکترونیک دارد.

نیاز وسائط نقلیه به طور عام و خودرو به طور خاص به کاهش وزن و در نتیجه کاهش سوخت مصرفی، موجب شده است تا این صنعت یکی از مشتریان اصلی ورق های فولادی استحکام بالا باشد. اما تولید ورق های کم ضخامت از این دست مستلزم انجام مراحل متعدد نورد و عملیات حرارتی است تا ضمن کاهش ضخامت، شرایط را جهت ریزدانگی و ازدیاد استحکام حاصل از آن فراهم آورد. رخدادی که در صورت جوشکاری فلز پایه، در مناطق متاثر از حرارت، زائل خواهد شد. بنابراین این صنعت نوعی از فرایند لحیم کاری با عنوان MIG Brazing را به کار می گیرد تا ضمن برقراری اتصالی مناسب، فلز پایه ذوب نشده و لذا ساختار و خواص آن محفوظ باقی خواهد ماند.

نصب قطعات روی مدارهای چاپی از دیگر کاربردهای لحیم کاری است. مجموعه های الکترونیکی حاصل از این مدارات در بسیاری از صنایع به ویژه نظامی و هوافضا استفاده می شود و خرابی یک اتصال می تواند به خسارت های گسترده ای منجر گردد. این امر از یک سو بیانگر اهمیت این روش تولید بوده و از طرف دیگر ضرورت حذف کامل عیوب آن را نشان می دهد.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Brazing-Soldering-Introduction

Post has attachment
برخی اصطلاحات مرسوم و تعاریف آنها

سازمان تجارت جهانی
سازمان تجارت جهانی (World Trade Organization [WTO]) تنها موسسه جهانی و بین الملل است که قوانین تجارت بین الملل را تنظیم و اختلاف میان اعضاء را حل و فصل می نماید. مقر این سازمان در ژنو، سویس قرار دارد و تا سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۶۴ کشور به عضویت این سازمان درآمده اند.
در سال های پس از جنگ جهانی دوم تلاش های وسیعی جهت نظام بخشیدن به مناسبات میان کشورها در عرصه های سیاسی و تجاری صورت گرفت که در عرصه سیاسی به تأسیس سازمان ملل متحد و در عرصه تجاری، ابتدا به عقد موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (گات) در سال 1947 و پس از آن به تاسیس سازمان تجارت جهانی منجر شد.

انجمن جهانی فولاد
موسسه بین المللی آهن و فولاد (International Iron and Steel Institute [IISI]) که در اکتبر سال 2008 نام خود را به انجمن جهانی فولاد (World Steel Association [WSA]) تغییر داده است، از معتبرترین موسسات غیرانتفاعی جهان در زمینه فولاد بوده، دارای دفتر مرکزی در بروکسل و یک دفتر نمایندگی در شانگهای می باشد.
این موسسه در حال حاضر دارای اعضایی شامل 160 تولید کننده فولاد، انجمن های ملی و منطقه ای و نیز انستیتوهای تحقیقاتی در این زمینه می باشد. اعضای این انجمن حدود 85 درصد فولاد جهان را تولید می نمایند.
یکی از مهمترین زیرمجموعه های این انجمن، اتاق بین المللی فولاد زنگ نزن می باشد.

اتاق بین المللی فولاد زنگ نزن
اتاق بین المللی فولاد زنگ نزن (International Stainless Steel Forum)، مجموعه ای غیرانتفاعی است که در سال 1996 میلادی و به منظور تحقیق، توسعه و ارائه گزارش در خصوص تولید و مصرف فولادهای زنگ نزن تاسیس شد. این مجموعه به طور کامل مستقل از انجمن جهانی فولاد (WSA) عمل کرده، اعضای هیات مدیره و بودجه جداگانه خود را دارد. هرچند که دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده، عضوی از گروه انجمن جهانی فولاد می باشد و رئیس آن عضو هیات مدیره انجمن جهانی فولاد است.
این مجموعه دارای دو نوع عضویت شرکتی و وابسته است. عضویت شرکتی این سازمان متعلق به شرکت های تولید کننده فولاد زنگ نزن و عضویت وابسته آن مربوط به انجمن های ملی و منطقه ای فعال در زمینه فولاد زنگ نزن می باشد. این سازمان در حال حاضر دارای 65 عضو از 25 کشور بوده و اعضای آن حدود 80 درصد فولاد زنگ نزن جهان را تولید می نمایند.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Why-Welding/Terms-Definitions
Photo

Post has attachment
چرا جوشکاری؟

براساس آمارهای منتشر شده، فولاد بیش از 90 درصد فلزات تولیدی جهان را تشکیل می دهد. از آنجا که عمده کاربرد علوم و فن آوری های جوشکاری در رابطه با اتصال فلزات است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که تغییرات بازار فولاد بر صنعت جوشکاری تاثیر مستقیم دارد.

گزارشات ارائه شده همچنین نشان می دهد که بخش عمده فولاد خام تولید شده به محصولات فولادی تبدیل می شود که اتصال آنها با استفاده از فرایندهای جوشکاری، انواع سازه های جوشی را به وجود می آورد. حجم باقیمانده فولاد خام نیز به ساخت قطعات با استفاده از فرایند ریخته گری اختصاص دارد که برطرف نمودن عیوب حاصل از این روش تولید نیز برعهده جوشکاری است.

به عبارت دیگر، بخش عمده فولاد تولید شده به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت جوشکاری قرار می گیرد که این امر از یک طرف نشان از اهمیت صنعت جوشکاری داشته و از سوی دیگر پاسخی است برای این سوال که چرا موسسات معتبر جهانی میزان بازار صنایع مرتبط با جوشکاری را براساس حجم مصرف فولاد برآورد می نمایند. بنابراین بی راه نخواهد بود اگر پیش از پرداختن به صنعت جوشکاری و چرایی اهمیت آن، کمی به صنعت فولاد و آمارهای تولید و مصرف این کالای راهبردی پرداخته شود.

ﻃﯽ ﺳﺎل ﻫﺎي اﺧﯿﺮ ﺗﻮﻟﯿﺪ جهانی ﻓﻮﻻد ﺧﺎم روﻧﺪی ﺻﻌﻮدي داﺷﺘه به طوری که از حدود 850 میلیون تن در سال 2000 به 1620 میلیون تن در سال 2015 رسیده است. طی اﯾﻦ ﺳﺎل ﻫﺎ، ﺳﻬﻢ ﺑﯿﺶ از 60 درﺻﺪي ﻗﺎره آﺳﯿﺎ در ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻓﻮﻻد ﺧﺎم در ﻣﯿﺎن ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﻬﺎن ﻫﻤﻮاره ﭼﺸﻢ ﮔﯿﺮ ﺑﻮده اﺳﺖ. در این مدت بر ﻣﺼﺮف جهانی ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻓﻮﻻدي نیز روز ﺑﻪ روز اﻓﺰوده شده، به طوری که ﺑﺮاﺳﺎس گزارش WSA (انجمن جهانی فولاد)، مصرف جهانی محصولات فولادی از حدود 761 میلیون تن در سال 2000 به حدود 1500 میلیون تن و سرانه مصرف جهانی فولاد از 150 کیلوگرم در سال 2000 به 225 کیلوگرم در سال 2015 افزایش یافته است. آﻧﭽﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪ، ﮔﻮﯾﺎي اﻫﻤﯿﺖ ﺻﻨﻌﺖ ﻓﻮﻻد در رﺷﺪ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮐﺸﻮرﻫﺎ اﺳﺖ. ﺑﺎ عنایت ﺑﻪ واﺑﺴﺘﮕﯽ ﺑﺨﺶ ﻫﺎي ﻣﻬﻢ اﻗﺘﺼﺎدي و ﺑﻨﺎﺑﺮ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﻫﺎي ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎي معتبر ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ، ﺗﻘﺎﺿﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻓﻮﻻد ﺑﺮاي ﭼﻨﺪ دﻫﻪ آتی همچنان رو ﺑﻪ رشد ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Why-Welding
Photo

Post has attachment
فرایند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی (FSW)

کلیات
این فرایند یک روش جدید از جوشکاری مقاومتی برای اتصال قطعات در حالت جامد است که در آن از یک ابزار مصرف نشدنی با حرکت دورانی، برای تولید اصطکاک و حرارت حاصل از آن و نیز تغییر شکل پلاستیکی در موضع جوشکاری بهره برده می شود. این روش یک جهش رو به جلو در فن آوری اتصال فلزات و به خصوص آلومینیم و منیزیم به شمار آمده و کاربرد گسترده ای در صنایع نیرو محرکه به طور عام و صنعت هواپیماسازی به طور خاص دارد.

پارامترهای اصلی فرایند
• سرعت حرکت دورانی پین
• سرعت حرکت خطی پین
• میزان انحراف ابزار از خط عمود بر سطح فلز پایه
• نیروی عمودی وارد بر ابزار توسط دستگاه

مزیت ها
• عدم رخداد ذوب و فقدان عیوب مربوطه
• اعوجاج پایین
• استحکام اتصال بالا
• عدم نیاز به مواد مصرفی
• سرعت جوشکاری و صرفه اقتصادی مناسب
• مصرف کم انرژی
• کیفیت و ظاهر جوش مناسب
• وجود منطه متاثر از حرارت کم عرض و دانه ریز
• عمليات جوشكاری تميز و بدون آلودگی

محدودیت ها
• تجهیزات پیچیده و گران
• محدویت در ضخامت
• محدود به استفاده در کارگاه
• محدود به استفاده جهت ایجاد اتصال (و نه سازه)
توضیح: اغلب فرایندهای حالت جامد برای ساخت اتصال منفرد مناسب بوده و امکان استفاده از آنها در ساخت سازه وجود ندارد.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/FSW
Photo

Post has attachment
فرایند جوشکاری اصطکاکی (FRW)

کلیات
در این فرایند از حرارت تولید شده به واسطه اصطکاک بین دو قطعه برای جوشکاری آنها به یکدیگر استفاده می‌شود. در این روش فلزات پایه تحت تاثیر حرارت حاصل از اصطکاک، تا محدوده خمیری گرم شده و سپس قطعات به یکدیگر فشرده می شوند. این عمل باعث اتصال دو قطعه به یکدیگر می‌گردد. مزیت اصلی این روش در عدم رخداد ذوب و ایجاد اتصال در فاز جامد است.

مزیت های فرایند
صنایع خودروسازی چندین دهه است که از جوشکاری اصطکاکی برای تولید قطعات استفاده می کنند. این فرایند دارای مزایای متعددی است:
• همزمانی فرایند جوشکاری در تمام سطح مقطع اتصال دو قطعه در یک زمان
• امکان استفاده جهت جوشکاری فلزات غیر همجنس
• سرعت جوشکاری و در نتیجه صرفه اقتصادی بالا و امکان استفاده از آن برای تولید انبوه

انواع فرایند
• دورانی (Rotary Friction Welding)
• خطی (Linear Friction Welding)
• اغتشاشی (Friction Stir Welding[FSW])

فرایند جوشکاری اصطکاکی دورانی
این روش که اصطکاک و حرارت حاصله از طریق حرکت دورانی قطعات نسبت به هم ایجاد می شود، یکی از متداول‌ترین انواع فرایند جوشکاری اصطکاکی است. از این فرایند برای تولید محورهای (Shaft) محرک، سوپاپ موتور، محور فرمان و میل کمک فنر استفاده می شود. این فرایند قابلیت فراوانی در اتصال مواد غیر هم جنس دارد، به این معنی که به عنوان نمونه در ساخت سوپاپ موتور، می توان بدنه و سرسوپاپ را از مواد مختلفی که مناسب چرخه کاری و حرارتی مربوطه است، ساخت.

جوشکاری اصطکاکی خطی
در این فرایند، اصطکاک و حرارت حاصله از طریق حرکت خطی دو قطعه نسبت به هم ایجاد شده و اغلب جهت اتصال پره ها به دیسک های چرخان در صنایع هواپیماسازی جهت ساخت توربین موتور به کار می رود. انواع کم هزینه تر این فرایند برای تولید برخی قطعات خودرو نیز به کار برده می شود.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/FRW
Photo

Post has attachment
فرایند جوشکاری مقاومت الکتریکی (ERW)

کلیات
در این فرایند مقاومت مواد در مقابل عبور جریان موجب ایجاد گرمای موضعی شده و فشار اعمال شده توسط تجهیزات باعث امتزاج و اتصال آنها می گردد. مدت زمان مورد نیاز جهت عبور جریان به عواملی مانند نوع و ضخامت قطعه، شدت جریان عبوری و شکل سطح مقطع الکترودها بستگی دارد. مقاومت الکتریکی بالاتر موجود در فصل مشترک قطعات، موجب ایجاد گرما شده و پس از رسیدن قطعات به دمای مورد نظر، فشار لازم جهت امتزاج آنها اعمال می گردد. هرچند از منظر استاندارد AWS A3.0 این فرایند در گروه فرایندهای ذوبی قرار دارد اما در اغلب اوقات تمامی سطح دکمه جوش ذوب نمی شود.

کاربردهای فرایند
متداول ترین کاربرد جوشکاری مقاومتی در ساخت بدنه خودروها است. این روش قابلیت فراوانی جهت خودکارسازی (Automation) داشته و امروز تعداد زیادی از ربات های نقطه جوش در شرکت های خودروساز در حال فعالیت هستند. تحقیقات انجام شده نشان از رتبه نخست فرایند جوشکاری مقاومتی در استفاده از ربات از میان تمامی فرایندهای جوشکاری دارد.
صنایع بسته بندی و کلینیک های دندان پزشکی از دیگر مشتریان این فرایند کارآ محسوب می شوند.

انواع فرایند
فرایند جوشکاری مقاومتی دارای انواع مختلفی به شرح ذیل است:
• نقطه ای (Spot Welding [RSW])
• درزی (Seam Welding[RSEW])
• زائده ای (Projection Welding[PW])
• فشاری سر به سر (Pressure Butt Welding[PBW])
• جرقه ای سر به سر (Flash Butt Welding[FBW])

تجهیزات فرایند ERW
این دستگاه ها به شکلی طراحی می شوند که جریان الکتریکی را با کمترین مقاومت داخلی به فلزات پایه منتقل نمایند. مناطق ذیل اغلب دارای بیشترین میزان مقاومت الکتریکی هستند:
• الکترودها
• محل تماس بین الکترودها و قطعات
• قطعات
• محل تماس بین قطعات

دستگاه هاي جوشكاري مقاومتي اغلب شامل سه بخش ذیل هستند:
• بخش حرارتی (الكتريكي)
• بخش فشاري (مكانيكي)
• بخش کنترل (الکترونیکی)

بخش الکتریکی، جریان و حرارت لازم برای جوشکاری و بخش مکانیکی، فشار مورد نیاز جهت ایجاد اتصال را فراهم می آورد. الكترودها همانند گيره ای قطعات را گرفته و جريان الكتريكي از طريق الكترودها به آنها وارد می شود. این جريان در سطح تماس قطعات باعث ذوب یک منطقه كوچك شده که اعمال فشار توسط الکترودها و نگه داشت قطعات بر روی هم موجب اتصال آنها به يكديگر مي شود. بخش کنترل نیز كه وظيفه كنترل زمان و جريان را برعهده دارد، خود از دو قسمت قدرت و فرمان تشكيل شده است.

دستگاه های جوشکاری مقاومتي نقطه ای (RSW) به دو گروه اصلي تقسيم مي شوند:
• دستگاه های ایستگاهی
در اين نوع تجهیزات، دستگاه ثابت و قطعه کار متحرک است.

• دستگاه های قابل حمل
در اين نوع تجهیزات، دستگاه متحرک و قطعه کار ثابت است.

توضیح: هر گروه از دستگاه های فوق می توانند دارای متصدی بوده و یا به شکل خودکار عمل نمایند.

پارامترهای اصلی فرایند ERW
• حرارت (Heat)
• فشار (Squeeze)
• زمان (Time)

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/ERW

Post has attachment
فرایند جوشکاری قوس الکتریکی پلاسما (PAW)

کلیات
این فرایند نوع خاصی از فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی الکترود غیرمصرفی تنگستن است. چنانچه در فرایند GTAW از گاز یونیزه شده که پلاسما نامیده می شود، استفاده گردد، جوش TIG به Plasma تبدیل خواهد شد. لذا در صورت وجود یک تنظیم کننده گاز و تورچ پلاسما، امکان استفاده از دستگاه جوش GTAW برای جوشکاری پلاسما وجود دارد.
در فرایند GTAW از یک گاز (آرگون یا هلیم) و در فرایند PAW از دو گاز محافظ (آرگون یا هلیم و هیدروژن) استفاده می شود. به دلیل انرژی بالاتر و قوس متمرکزتر و پایدارتر جوش پلاسما، استفاده از این فرایند برای اتصال ورق های نازک تا ضخیم، به خصوص برای جوشکاری آلومینیوم کاربرد فراوانی دارد.

مزیت های فرایند PAW نسبت به GTAW
• حفاظت بهتر از الکترود که موجب طولانی تر شدن عمر آن می شود.
• قابلیت جوشکاری با شدت جریان جوشکاری پایین
• قوسی متمرکز، پایدار و یکنواخت با دامنه وسیع تغییرات طول
• استحکام مناسب جوش
• افزایش چگالی انرژی قوس در مقایسه با فرایند GTAW
• افزایش سرعت جوشکاری در مقایسه با فرایند GTAW
• افزایش کارآیی در مقایسه با فرایند GTAW
• بهبود کیفیت فلز جوش و منطقه متاثر از حرارت
• طول قوس، شکل و حتی توزیع حرارت آن از ویژگی های مهم آن است.
• قطر و ضخامت قوس از طریق سوراخ نازل انتخاب می شود.

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/PAW
Photo

Post has attachment
فرایند جوشکاری قوس الکتریکی روی سیم توپودری با محافظت گاز (FCAW)

کلیات فرایند
در این فرایند قوس بين فلز پایه و ماده مصرفی که سیم جوشی حاوی پودری است، ایجاد شده و حرارت حاصل از آن موجب ذوب و ایجاد اتصال می شود. در این فرایند حوضچه مذاب توسط دود حاصل از سوختن پودر جوش و یا توسط گاز با منبع خارجی محافظت می شود. در حال اول فرایند را خود محافظ (Self-Shielded) و در حالت دوم آن را گاز محافظ (Gas Shielded) می نامند. حداقل سطح اتوماسیون این فرایند، مانند فرایند GMAW، نیمه خودکار بوده اما امکان خودکار و دست کار (Robotics) نمودن آن نیز به خوبی وجود دارد.

مزيت ها
• عدم نیاز به توقف فرایند جوشکاری جهت جایگزین نمودن الکترود در مقایسه با فرایند SMAW
• نرخ رسوب و سرعت جوشکاری بیشتر نسبت به فرايند SMAW
• حساسیت کمتر حالت خود محافظ اين روش در مقایسه با فرایند GMAW نسبت به وزش باد

محدوديت ها
• تجهيزات پيچيده و گران در مقایسه با فرایند الکترود دستی
• نیاز به تهویه مناسب در حالت گاز محافظ این فرایند
• نیاز به برداشتن سرباره پیش از جوشکاری مجدد و یا در انتهای کار

جهت مطالعه متن کامل به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
https://www.weldica.com/Technical-Concepts/Joining-Methods/Welding-Introduction/Process/FCAW
Photo
Wait while more posts are being loaded