Profile

Cover photo
238 followers|243,995 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
Další aDevMeetup bude obsahovat dvě témata. Nejprve Lukáš Janeček v krátké přednášce (cca. 20 min.) představí platformu Android Wear a jak lze pro ni vyvíjet. Poté (přibližně v 18:30) vystoupí Tomáš Kypta z inmite který bude mít hlavní přednášku. Zde si projdeme několik užitečných knihoven pro Android, které v inmite s oblibou používáme. Ukážeme si jak s jejich pomocí snadno naimplementovat krásnější aplikace. Představíme si knihovny pro práci s UI, debugging a další utilitky usnadňující život Android programátora.

Vstup jako vždy zdarma, registrace je nutná zde: https://docs.google.com/forms/d/1PPKkxuX7-_Yjqe0UrSQMvun0ye1UIrftfb6HOkBLkMI/viewform
 ·  Translate
aDevMeetup #13 Užitečné knihovny pro Android, Android Wear
Tue, April 15, 12:00 PM
Thákurova 9, Praha 6, Česká republika (FIT ČVUT, posluchárna T9:111)

4
2
David Vávra's profile photoJan Žalský's profile photoDavid Bilík's profile photoLukáš Janeček's profile photo
5 comments
 
Skvělá přednáška, myslím že hodně užitečná. Ještě by mě zajímalo, zda +Tomáš Kypta zkoušel porovnávat Swipe Refresh Layout (https://developer.android.com/reference/android/support/v4/widget/SwipeRefreshLayout.html) přímo ze support library s tou knihovnou, kterou včera uváděl. 
 ·  Translate
Add a comment...

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
 
Moje maličkost a +Jakub Vysoky jsme se včera večer zúčastnili akce GDG ČVUT Praha na téma Arduino x Android. 
http://www.gug.cz/cs/akce/adev-meetup/terminy/12-android-vs-arduino

O své zkušenosti se s námi podělili Marek Sebera a Tomáš Suchan z firmy MoodyLight. O jejich produktu je možno se hodně dozvědět na Indiegogo:
http://www.indiegogo.com/projects/moodylight-build-your-very-own-lighting-with-led-lighting-control-platform

Markovi se ještě jednou omlouvám, že jsem mu do toho dost kecal. A on byl ještě tak hodný, že mi za to přiřknul googlí tričko...

S klukama jsme ještě chvilku po akci neoficiálně podebatili. Domluvili jsme se, že se někdy potkáme v Brmlabu - pražském hackerspace. 
http://brmlab.cz/
Už dlouho se tam chystáme, takže máme aspoň zvýšenou motivaci. 

S Tomášem Suchanem se možná uvidíme i na pythoním srazu, který organizuje +Pyvec.org. Tomáš projevil zájem a slíbil, že přijde. 

Kluci nepracují s kdysi Googlem propagovaným arduino ADK pro Android, ale připojují běžná Arduina k androidím zařízením pomocí OTG kabelu. Můžou tedy arduino ládovat z android zařízení a můžou s ním i po kabelu komunikovat. Vzorová aplikace se Markovi jako na potvoru nevyvedla - typický generálský efekt... S deskou, která je jejich dítětem a slouží k ovládání LEDek s čipem WS2812, ale běžně komunikují prostřednictvím Bluetooth modulu. 

Markovi i Tomášovi ještě jednou dík. Jsou to fajn komunikativní borci, kteří hodně vědí a jsou ochotni se o své zkušenosti podělit. 
 ·  Translate
1
Add a comment...

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
This is a common future plan for +GDG ČVUT Prague and +GDG Prague because we organize events together, it’s two chapters only for PR purposes.

GDG ČVUT + Prague 2014 Plans

It will be hard to beat such a successful year 2013. But we will try anyway! These are already in the works:

● we will continue to play a major role in the Czech Android Developer community. More aDevMeetups on the way!
● we have not forgotten about web developers as well! We plan to focus on +Dart - you can expect more hackathons and talks.
+Google Glass is conquering Czech Republic, we have already started organizing third Czech Glass hackathon
● We plan to organize a cross platform hackathon, larger than any of our previous hackathons
● Former Google intern and now a Googler +Tereza Hyková agreed to give a talk about her experience
● We plan to further experiment with GUGTrip and continue to try things which have never been done before in any GDG community
● And of course we cant’t forget DevFest - In 2012 We had murdering AI, in 2013 time travelling into middle ages with an alchemist and a queen(!), what theme will we choose this year? Definitely something unexpected.

And that’s not all - we will craft events as Google introduces new products and opportunities will come. Right now we are pretty excited about projects Ara and Tango from +Google ATAP.
 
#gdg #2014
6
2
GDG Prague's profile photoTomáš Jukin's profile photo
Add a comment...

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
Znáte již základy vývoje pro Android? Máte rádi mikrokontroléry Arduino, BeagleBoard, či jiné? Podíváme se na možnosti práce s platformami které podporují standardy USB a RS232 přímo skrze Android. Jak se k takovému zařízení připojit drátem i bez? Jak si napsat vlastní firmware pro Arduino a spustit ho z telefonu s Androidem? Podíváme se i na produkty MoodyLight a AKAREL.

Marek Sebera (https://plus.google.com/+MarekSebera) a Tomáš Suchan () tvoří společnost MoodyLight, která prodává osvětlovací technologie na bázi Arduino, ovládatelné nejen z telefonů Android. Marek je autorem Android aplikace, Tomáš je autorem hardware a firmware.

Vstup jako vždy zdarma, registrace je nutná zde: http://goo.gl/EHFxUF
 ·  Translate
aDevMeetup #12 Android vs Arduino
Tue, March 11, 1:00 PM
Thákurova 9, Praha 6, Česká republika (FIT ČVUT, posluchárna T9:111)

7
8
Jiří Hůlka's profile photoLuboš Horáček's profile photoJan Žalský's profile photoGUG.cz's profile photo
3 comments
 
Záznam z přednášky byl zveřejněn na youtube http://youtu.be/fS8LYtScxEc a samotná přednáška je dostupná v PDF https://drive.google.com/file/d/0B7t47lnMahV2N1BXTjk4SWhLbGc/edit?usp=sharing
 ·  Translate
Add a comment...
 
What is #GoogleScienceFair ? It's international, science and technology competition... let's create it something!
 
Google Science Fair 2014 is now open for submissions.

What do you love? What are your talents? What do you want to change? Combine your interests and passions to change something you care about. It's your turn to change the world.

Start now by visiting the Google Science Fair site: http://goo.gl/pbb4Qq

#GSF2014
1
Add a comment...
Have them in circles
238 people

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
V přednášce se podělím o své zkušenosti z devítiměsíční pracovní stáže jako Software Engineer Intern v Google Munich a z prvních pár týdnů zaměstnání na stálé pozici včetně návštěvy Google Headquarters v Mountain View. Pohovořím o firemní kultuře a zajímavostech z pracovního prostředí a popíšu průběh přijímacího řízení na internship a následné konverze na stálou pozici. +Tereza Hyková 

Vstup je zdarma, registrace je nutná zde: http://goo.gl/6zUkqu
 ·  Translate
Tereza Hyková: Cesta z ČVUT do Google
Mon, March 24, 1:00 PM
ČVUT v Praze - Fakulta informačních technologií, Prague-Prague 6, Czech Republic (FIT ČVUT, posluchárna 105)

13
5
Tomáš Šo's profile photoOndřej Božek's profile photoDavid Vávra's profile photoGUG.cz's profile photo
6 comments
 
ping +Martin Matuna 
Add a comment...
 
Do you want #summer  internship? And what about writing code for #OpenSource  projects... and you will get stipends! All Students can submit application until March 21
 
Apply by March 21 for the 2014 Google Summer of Code, an annual program in which students work on open source projects, building important technical skills, gaining workplace experience and contributing to the open source community: http://goo.gl/94DM8J
2
2
Fakulta informačních technologií ČVUT's profile photoFilip Hráček's profile photo
Add a comment...
 
This is a combined summary for +GDG ČVUT Prague and +GDG Prague  because we organize events together, it’s two chapters only for PR purposes.

GDG ČVUT + Prague 2013 Summary

We have grown significantly in 2013. We have organized 21 events in total with ~2400 participants in total:

● we are now an established organization for the Czech Android developer community. We’ve organized 8 aDevMeetups, our biggest win was GDG App Clinic with +Reto Meier which spread out to other countries afterwards (~50 participants for each aDevMeetup)
● our biggest event ever was DevFest Prague 2013 (~1000 attendees). We heavily cooperated with other +GUG.cz chapters, but 5 from 8 main orgs were from our chapter. 
● our chapter organized these sub-events at DevFest: FightClub (live coding fight in front of audience), GugCamp (contest of Google-related apps) and DevGames (olympic games for coders)
GUGTrip was an innovative 5 day program for geeks in the nature - working and participating in intense activities (~26 attendees, we had a 50% conversion rate to the most active new GDG members from this event).
Google I/O Extended Prague 2013 (~200 participants)
● two Glass hackathons introduced +Google Glass  to Czech developers (~30 participants each)
Animate your HTML5 with +Martin Görner  (~150 participants)
Graphical web and designer/developer workflows with Tomáš Krcha (~120 participants)
Google DevRel All-Stars with +Dan Galpin and +Wolff Dobson (~40 participants)
Let’s Play Ingress (~50 participants)
FightClub #2 at mDevCamp conference (~300 participants)

#gdg #2013

Our GDG belongs to a larger family of Google communities in the Czech Republic called GUG.cz, which held 117 events attended by total of 5000 participants. It means more than 2 events every week!
13
2
GDG Prague's profile photoTomáš Jukin's profile photo
Add a comment...

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
 
Vývoj pro Glass jde dopředu mílovými kroky. A tak není divu, že od poslední akce přibyl úplně nový způsob, jakým se dá vytvářet Glassware. Již nejste vázáni nutností mít Glass stále připojené k internetu. Můžete také využít širokých možností, které nabízí nativní Android API včetně přímého přístupu k HW. Přijďte si tedy zkusit na již 3. #glasshackathon , co pro brýle nové generace dokážete napsat. Pro vývoj vám budou k dispozici nejméně 3 kusy Glass, takže budete mít jedinečnou příležitost vyvinout a následně otestovat i aplikace komunikující mezi více zařízeními. Akce je vhodná jak pro začátečníky, tak pro účastníky předchozích hackathonů.
 
Program:
12:30 – 13:00: check in  (jak se dostat do TSQ: http://goo.gl/yRyt6)
13:00 – 14:00: přednáška na téma Novinky ve vývoji pro Glass
14:00 – 21:00: kódění vašich Glassware, testování na zařízení, na pizzu Vás zve firma +eMan s.r.o.  - partner hackathonu
21:00 - demo aplikací, hlasování, ceny
22:00 - ?: afterparty

Místo je omezeno, registrace nutná zde: http://goo.gl/cjFij6
 ·  Translate
Glass hackathon #3
Sun, March 23, 12:30 PM GMT+1
TechSquare

2
1
Jan Žalský's profile photo
Add a comment...

GDG ČVUT Prague

Shared publicly  - 
 
Co takhle strávit léto v Googlu?
 ·  Translate
 
Applications for the Summer Trainee Engineering Program (STEP 2014) are open! http://goo.gl/vZ970W

Today we’re featuring Olivia Wiles, a STEP Intern on the Adsense Reporting team in London as part of our “Spotlight on a STEP Intern” series, an inside glimpse of our STEP Internship in Europe. Following her STEP experience, Olivia successfully secured a returning internship and will be back at Google this summer!

"I started STEP after my first year of University. I was thrilled to be spending the summer working for a company renowned for its innovative products and exciting environment. Though at first a little overwhelmed by the technology, new vocabulary and huge codebase, I soon found myself understanding the jargon and submitting code to the Google database. 

As an intern, you are treated as a real Googler. I was able to benefit from all the same resources (including classes and code-labs), be a part of exclusive internal releases and features and even try out new products!  The other Googlers were extremely welcoming, always willing to answer questions, give critique on code, or simply chat about their job and their experiences over lunch. 

The Intern Summit was definitely a highlight for me. All the Google interns flew to Zurich for a three day summit to meet and socialize with interns from other countries, sightsee and best of all, attend an exclusive talk by Vint Cerf.  

I would greatly recommend this experience to anyone!"
4
Ivan Veslar's profile photo
 
Skoleni vam prospelo,naucili jste se cucet deti.
 ·  Translate
Add a comment...
Story
Tagline
Google Developer Group for students and developers interested in Google technology
Introduction
We are a group of CTU students, which is interested in Google technologies such as Android, App Engine, geolocation and many more. We organize events for developers such as regular meetups of Android developers - aDevMeetups. But if you are not a developer, don't worry! We organize some geek-related events like Let's Play Ingress. 

We will be always glad to see YOU among visitors or speakers. We are an open group - if you are CTU student and have idea for an event, share with us! 

Disclaimer
We are an independent group; our activities and the opinions expressed on this page should in no way be linked to Google, the corporation..