Profile cover photo
Profile photo
Irandookht ایران دخت vattandoost وطندوست
About
Irandookht ایران دخت's interests
View all
Irandookht ایران دخت's posts

از درویشی سوال قرآنی کرداند . گفت از قرآن و دستوراتش اگر میخواهید بدانید به مسجد بروید. از عشق اگر میخواهید بدانید از من بپرسید

حرف دل بزنید. 
چون : هر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل بنشیند 

Post has attachment

Post has attachment


چه امیدی هست به مملکتی که مرداش هنوز فکر میکنند نقش زن فقط مادر بودن هست و بس؟

چه امیدی هست به مملکتی که مردانش درک و فهم این رو ندارند که زن و مرد یکسان هستند ؟
و ما به دنبال آزادی میگردیم.
کوته فکر رو چکار کنیم ؟
ما خودمون با افکارمون خودمون رو دربند کردیم.
آزادی در این فضا و در این زمان که اینقدر جهل فراگیر هست امیدیست واهی . انقلاب ذهنی و فرهنگی تنها راه آزادی ست.
و متاسفانه با گفتن این حرف چیزی عوض نمیشه. 
این هم میشه یک شعاردیگر که همانند شعارهای ماقبل خود در همهمه های افکار عمومی گم میشه.و تنها سکوت باقیست و غم چون هیچوقت تا مردمی نخواهند ذهن خود را آبیاری کنند هیچ بذری در آن نمیشود کاشت

Post has shared content
Week 17 - 2015
Prisoners’ News A- Transfers       Poet and satirist Mohammad-Reza Ali-Payam "Haloo" moved to Rejaei Shahr. Masoud Bastani back to prison. Seyed Mohammad Ebrahimi hospitalized. B-Arrests-Detentions Kurdish workers’ rights activist Reza Amjadi arrested. Stud...

Post has attachment

چه امیدی به این ساحل؟خوشا فریاد زیر آب

Post has attachment
آیین گل غلتان" برای نوزادانی که اولین بهار زندگی را می گذرانند اجرا می شود و بیشتر توسط مادر، خاله، عمه و مادربزرگ انجام می شود. اگر تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل های محمدی مصادف شود، چند نفر از زنان فامیل برای چیدن گل، اول صبح به باغ و مزارع رفته و با ذکر صلوات و خواندن ابیاتی چون:
همه کوه و کمر بوی تو داره یا محمد کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد
همون ماه ای که از کوه می زنه سر نشان طاق ابروی تو داره یا محمد
به جمع آوری گل های محمدی برای اجرای مراسم "گل غلتان" می نمایند.
پس از جمع آوری گل های چیده شده، گل ها را پرپر می کنند و در خانه نوزاد را حمام کرده، پس از خشک کردن تن و بدن اش وی را میان پارچه ای که معمولاً سفید است و گل برگ ها در آن ریخته شده، در بستری از گل برگ های محمدی می خوابانند و چهار نفر از اعضای خانواده، چهارگوشهٔ پارچه را با صلوات و شعرخوانی و برای توصیف بیشتر زیبایی ها، نوزاد را در گل برگ ها تطهیر می کنند و می غلتانند. پس از انجام مراسم، مهمانان با چای و شربت و شیرینی پذیرایی می شوند.
در گذشته
در گذشته این مراسم برای نوزادانی که در فصل بهار متولد می شوند، در دهمین روز پس از تولد، در حمام عمومی محل، پس از غسل روز دهم انجام می شود. برای دیگر نوزادان که در سایر فصول سال به دنیا می آمدند، این مراسم در اولین بهار زندگی شان برگزار می شود.
خانواده هایی که آگاهی از زمان تولد فرزند خود دارند، در طول سال اقدام به نگهداری مقداری برگ گل در یخچال نموده تا با تولد نوزاد به انجام این مراسم بپردازند.
بطور کامل مراسم "گل غلتان" از تولد یک سالگی نوزاد صورت می گیرد. در باور اهالی منطقه، غلتاندن نوزاد در میان گل های محمدی، سبب طراوت و شادابی او و دور ماندن از زشتی ها و بیماری های مختلف است. همچنین طراوت گل برگ ها از پوست بدن نوزاد محافظت کرده و کودک را خوش رو و سرزنده نگاه می دارد.
مراسم "گل غلتان" نوزاد از نسل های پیش به یادگار مانده و در زمره میراث معنوی شهرستان دامغان قلمداد می گردد. جالب توجه است که این مراسم در سال گذشته در فهرست آمار معنوی کشور به نام شهر امیریه ثبت گردیده است. مقدمات ثبت جهانی آن هم فراهم شده است.
شستن نوزاد و پيچاندن او در پارچه سفيد پر از گل گاهي ذهن را به سوي غسل تعميدي كه ميان ديگر اديان ابراهيمي رايج است، سوق مي‌دهد. اما نكته مهمي كه درباره اين آيين مي‌توان به آن اشاره كرد، مربوط مي‌شود به يك افسانه خيلي قديمي ايراني به نام «گل خندان»، افسانه‌اي كه در آن انسان‌هاي قدسي و پاكي تولد نوزادي مبارك را نويد مي‌دهند. كودكي كه هر بار مي‌خندد از دهانش گل می‌شکفد و هر بار كه گريه مي‌كند، اشك‌هايش تبديل به مرواريد مي‌شود و هر قدمي كه بر مي‌دارد زير پايش خشت‌ها به طلا و نقره تبديل مي‌شوند. شايد «گل غلتان» آيين گل خندان باشد تا نوزاداني كه به دنيا مي‌آيند با خود بركت و خوشبختي را نيز به خانوادهايشان به ارمغان بياورند
#ایران   #رسم  
Photo

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded