Profile cover photo
Profile photo
Stomatolog Kardiolog Centrum Medyczne Stryjewscy Modlnica
About
Posts

Post has attachment
ECHOKARDIOGRAFIA W CM STRYJEWSCY 

Echokardiografia to bezpieczna metoda obrazowania serca takim, jakie ono jest w rzeczywistości. Aparat echo generuje wiązkę ultradźwięków, która odbija się od poszczególnych elementów serca i jest wyświetlana monitorze jako bijące serce. W technice badania nie jest używane promieniowanie Rentgena. Używanie ultradźwięków czyni to badanie jednym z najbezpieczniejszych.

www.stryjewscy.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ALFABET SERCE - JAK DBAĆ O SERCE cz.1
Serce to twój najważniejszy organ. Pracuje bez przerwy, pompując krew do naczyń krwionośnych. Szkodzi mu tłusta dieta, nadwaga, brak ruchu, papierosy. Czy wiesz, jak o nie dbać na co dzień, by nie nabawić się chorób serca? Warto się tego nauczyć. Pomoże ci w tym nasz alfabet serca.

Alfabet serca: A – jak acetylosalicylowy
Najpopularniejszym lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy jest aspiryna. Z badań wynika, że przyjmowana codzienne w niewielkiej dawce (np. 100 mg) znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, szczególnie u osób zagrożonych chorobą wieńcową i miażdżycą. Kwas acetylosalicylowy nie dopuszcza bowiem do tworzenia się zakrzepu, który zakłóca dopływ krwi i może doprowadzić do zawału serca. Aby uniknąć niekorzystnych działań na przewód pokarmowy (podrażnienia śluzówki żołądka), można zażywać aspirin protect, bestpirin, acard. Tabletki te są pokryte specjalną otoczką odporną na działanie soku żołądkowego i wchłaniają się dopiero w jelitach.

Alfabet serca: B – jak biopierwiastki
Selen, podawany łącznie z koenzymem Q10 oraz z witaminą E, chroni serce przed działaniem toksyn. Niedobór selenu może być przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Nasz organizm potrzebuje dziennie około 0,01 mg selenu. Jego głównym źródłem są owoce morza, podroby (uwaga na cholesterol!), kiełki pszenicy, otręby, tuńczyk, cebula, pomidory i brokuły. 
Magnez wywiera dobroczynny wpływ na układ krążenia i ma udział w zapobieganiu chorobom serca. Znajduje się m.in. w kaszach, bananach, orzechach i warzywach liściastych. Każdy człowiek powinien przyjmować dziennie 250-350 mg tego pierwiastka. Więcej potrzebują osoby nadużywające alkoholu i kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne. Można skorzystać z gotowych preparatów z magnezem, pamiętając, że najlepiej się przyswaja wraz z witaminą B6.
Alfabet serca: C – jak czosnek
Jest wskazany w zapobieganiu miażdżycy. Zawiera allicynę - aktywną substancję, która hamuje zlepianie się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi. Dla tych, którzy nie są w stanie jadać surowego czosnku z powodu intensywnego zapachu wyjściem są tabletki (np. alliofil, alliorut).
Alfabet serca: D – jak dieta

Stosuj oliwę z oliwek i inne oleje roślinne tłoczone na zimno. Zwracaj uwagę na to, które nadają się do smażenia.
Wybieraj chude wędliny dobrej jakości, a z mięs - drób i cielęcinę. Dwa razy w tygodniu jadaj ryby, szczególnie morskie, tłuste. Zawarte w tłuszczu rybnym nienasycone kwasy tłuszczowe typu Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, polepszają elastyczność naczyń krwionośnych.
Jedz co najmniej pół kilograma owoców i warzyw dziennie.
Kupuj produkty zbożowe o dużej zawartości błonnika (otręby, musli, chleb pełnoziarnisty).

http://www.stryjewscy.pl
‪#‎kardiologkraków‬
‪#‎stomatologkraków‬
‪#‎CMStryjewscy‬
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ALFABET SERCE - JAK DBAĆ O SERCE cz.2
Alfabet serca: E – jak eliksir
Odkryty we Francji ponad 30 lat temu hormon nadnerczy – dehydroepiandrosteron (DHEA) – okrzyknięty został eliksirem młodości XXI w. Dane epidemiologiczne wskazują na to, że wyższe stężenia DHEA w organizmie mają wpływ na naszą długowieczność i w pewnym stopniu zapobiegają występowaniu chorób serca oraz niektórych postaci nowotworów (np. skóry). Jak wykazały badania prowadzone w Wirginii (USA), mężczyźni chorujący na chorobę wieńcową mają mniejsze stężenie DHEA w osoczu krwi niż zdrowi panowie w tym samym wieku. Poziom dehydroepiandosteronu naturalnie obniża się wraz z wiekiem, ale można przyjmować go w formie gotowych preparatów (np. biosteron).
Alfabet serca: F – jak flawonoidy
Ta grupa substancji obecnych m.in. w owocach (np. jagodach), warzywach i czerwonym winie skutecznie chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. Nie tylko bronią lipidy przed utlenianiem (czyli tłuszcze przed jełczeniem), ale też sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych w sercu, przez co zapobiegają arteriosklerozie (stwardnieniu ścian tętnic). Badania wykonywane w Holandii, Finlandii i USA potwierdziły, że starsze osoby, które spożywają mało produktów obfitujących we flawonoidy częściej zapadają na chorobę wieńcową i częściej umierają z jej powodu.
Alfabet serca: H - jak herbata
Zrezygnuj z tradycyjnej, w której jest mało korzystna dla serca teina, na rzecz zielonej, zawierającej antyoksydanty (zwalczają szkodliwe wolne rodniki w organizmie). Możesz popijać (najlepiej pięć filiżanek dziennie) ciepłą albo schłodzoną w lodówce z kostkami lodu.
Alfabet serca: K – jak koenzym
Z pewnością mięsień sercowy jest naszym najciężej pracującym narządem. Bez przerwy kurczy się i rozkurcza, zapewniając nieprzerwany obieg krwi w całym organizmie. Dobrą wydajność naszej pompy zapewnia m.in. koenzym Q10 produkowany przez wątrobę i dostarczany w pożywieniu. Gdy jest go za mało, grozi nam niewydolność mięśnia sercowego. Podobnie jak aspirynę koenzym Q10 można zażywać profilaktycznie w dawce 100 mg dziennie i w ten sposób polepszyć pracę serca.
Alfabet serca: L – jak likopen
Należy do grupy barwników z grupy karotenów. Charakterystyczną czerwoną barwę pomidory zawdzięczają właśnie likopenowi. Poza nimi pigment ten obecny jest także w czerwonych grejpfrutach i arbuzach. A co ma wspólnego z sercem? Otóż jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy. Jak wykazały badania prowadzone w kilku ośrodkach naukowych w Europie (m.in. we Włoszech), mężczyźni, którzy jedzą 3-5 pomidorów dziennie, mają wyższą odporność, rzadziej chorują na raka prostaty i rzadziej mają zawały serca.
http://www.stryjewscy.pl
‪#‎kardiologkraków‬
‪#‎stomatologkraków‬
‪#‎CMStryjewscy‬
Add a comment...

Post has attachment
W Centrum Medycznym Stryjewscy wykonać można EKG Holter.

Badanie EKG metodą Holtera, (całodobowe monitorowanie rytmu serca, badanie holterowskie – nazwa badania pochodzi od nazwiska twórcy) wykonywane jest aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Badanie Holtera zlecane jest przez kardiologa najczęściej w przypadku podejrzenia nieprawidłowej, nierównej pracy serca, zaburzeń rytmu serca, utrat przytomności, itp.

http://www.stryjewscy.pl/
‪#‎kardiolog‬
‪#‎stomatolog‬
‪#‎dobrylekarz‬
‪#‎centrummedyczne‬
Photo
Add a comment...

Post has attachment
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Tak mówi znane przysłowie. By zachować dobre samopoczucie, warto dbać o swoje ciało. Pomóc może zdrowa dieta, aktywność fizyczna wprowadzona w plan dnia, a także regularne badania lekarskie. Warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, by zapewnić sobie lepszą pogodę ducha.

http://www.stryjewscy.pl/
‪#‎kardiolog‬
‪#‎stomatolog‬
‪#‎dobrylekarz‬
‪#‎centrummedyczne‬
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Prawidłowe ciśnienie krwi
Wiele się słyszy na temat prawidłowego ciśnienia krwi, ale pewno nie każdy wie, ile ono wynosi. Otóż optymalne ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Normalne ciśnienie mieści się w przedziałach 120–129/80-84 mm Hg. Z kolei kiedy nasze ciśnienie zaczyna przekraczać wartości 140-159/90-99 mm Hg może to świadczyć o nadciśnieniu i w takich przypadkach najlepiej udać się na badania do lekarza.
http://www.stryjewscy.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Co jeść, by mieć białe zęby?
Czy jedzenie niektórych produktów może pomóc w uzyskaniu białego uśmiechu? Odpowiedź jest prosta: tak! Jedzenie jabłek, kalafiora czy selera pomaga oczyścić zęby z osadu. Te owoce i warzywa działają na nasze zęby jak papier ścierny! Z kolei produkty mleczne pomagają wzmocnić zęby. Żeby mieć piękny uśmiech warto pamiętać o odpowiednim odżywaniu!
http://www.stryjewscy.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dla zdrowego serca warto raz na jakiś czas wypić lampkę czerwonego, wytrawnego wina. Oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych. Czerwone wino wpływa pozytywnie na nasz układ krwionośny, dzięki potasowi, który zawiera. Reguluje on ciśnienie tętnicze krwi. Lampka czerwonego wina wypita do obiadu czy kolacji na pewno nam nie zaszkodzi, a może pozytywnie wpłynąć na nasze serce!
http://www.stryjewscy.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jak prawidłowo myć zęby?
Mycie zębów powinno się zacząć od powierzchni zewnętrznej. Następnie powinno się przejść do czyszczenia powierzchni żujących, a później wewnętrznej części zębów. Jeśli chodzi o techniki czyszczenia zębów, to są dwie najpopularniejsze metody:
- czyszczenie ruchem okrężnym (wykonujemy szczoteczką ustawioną prostopadle do zębów ruchy okrężne)
- czyszczenie metodą wymiatającą (szczoteczką wykonujemy wymiatające od dołu do góry i następnie odwrotnie)
Przy czyszczeniu zębów warto także pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych, a także płynu do płukania jamy ustnej.
http://www.stryjewscy.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zdjęcia rentgenowskie zębów to powszechnie stosowana metoda w diagnostyce stomatologicznej. RTG wykonuje się m. in. w celu oceny stanu i ułożenia zębów w jamie ustnej, sprawdzenia skuteczności przeprowadzonego leczenia kanałowego lub operacyjnego, jak również w celach diagnostycznych, kiedy ocena wizualna nie jest wystarczająca.
W naszej ofercie również posiadamy specjalistyczny aparat RTG do zdjęć zębowych.

http://www.stryjewscy.pl/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded