Profile cover photo
Profile photo
‫سپاهان الکتریک‬‎
61 followers -
تجهیزات الکتریکی، ابزار دقیق، تاسیسات، اتوماسیون، انتقال نیرو
تجهیزات الکتریکی، ابزار دقیق، تاسیسات، اتوماسیون، انتقال نیرو

61 followers
About
Posts

Post has attachment
فیلمی که به نمایش در می آید، به بخشی از تواناییهای سیستم حفاظتی برقگیر/صاعقه گیر/سرج ارستر اشاره می کند. علاوه بر پدیده صاعقه، نوسانات روزانه حاصل از سوئیچینگ در شبکه برقرسانی، مهمترین عامل سوختگیهای تجهیزات الکتریکی است که با استفاده از سرج ارستر قابل جلوگیری است.

  
#سرج   #ارستر  
#برقگیر   #صاعقه  گیر
#ابو   #بترمن  
#OBO  
#Bettermann  
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
قسمت 5 – نکات کاربردی در رابطه با سرج ارستر / برقگیر / صاعقه گیر:
در انتخاب و نصب سرج ارستر نکاتی وجود دارد که توجه به آنها بسیار مفید است:
1- اکثر سرج ارسترهای تولید شده توسط شرکت های معتبر، بصورت ماژولار هستند و از دو قطعه پایه و ماژول حفاظتی تشکیل می شود. ماژول حفاظتی بشکل خشابی از پایه خارج شده یا به آن وارد می شود. هرچند در برخی ظرفیتهای ضربه، پایه و ماژول حفاظتی یکپارچه بوده و قابل جداسازی نیستند.
2- ممکن است یک سرج ارستر زمان کوتاه دوام بیاورد و یا چندین سال در یک تابلو برق مشغول حفاظت از مدارهای الکتریکی و تجهیزات برقی باشد. طول عمر برقگیر بستگی مستقیم به تعداد و قدرت صاعقه ها یا ضربات اضافه ولتاژهای حاصل از سوئیچینگ در شبکه دارد.
3- از آنجاییکه ماژول حفاظتی سرج ارستر بصورت کشویی خارج می شود، تعویض این قطعه بدون تغییر در سیم کشی یا شکل تابلو و بسرعت انجام پذیر است. البته تقریبا" تمامی بهای یک سرج ارستر متعلق به ماژول حفاظتی است و پایه چندان ارزشی ندارد.
4- بر روی سرج ارستر یک نمایشگر سبز رنگ وجود دارد که نشان دهنده سلامت قطعه است. پس از فرسوده شدن و از بین رفتن سرج ارستر، این نشانگر به قرمز تغییر رنگ داده که زمان تعویض آن است.
5- برخی برقگیرها دارای کنتاکت کمکی (ریموت) می باشند که بر روی پایه آنها نصب است. بهنگام فرسوده شدن کامل سرج ارستر و تغییر رنگ نشاندهنده به قرمز، کنتاکت کمکی بسته شده و مدار هشداری را فعال می کند. باین ترتیب امکان مونیتور کردن شرایط از راه دور نیز میسر است. شرکت ابو- بترمن آلمان نوعی ماژول آلارم نیز طراحی کرده است که بلافاصله پس از از کارافتادن سرج ارستر آژیر می کشد.
6- سرج ارسترها در انواع تکفاز، فاز و نول، نول، دو فاز، دو فاز و نول، سه فاز و سه فاز و نول تولید می گردند که هریک به اقتضای محل و شرایط، مورد استفاده قرار می گیرند. نکته مهم در این رابطه عدم ارتباط داخلی سرج ارسترها با یکدیگر می باشد. مدار و عملکرد سرج ارسترها کاملا" از یکدیگر مستقل است و بر خلاف فیوزهای مینیاتوری، کلیدهای اتوماتیک یا چنین تجهیزاتی، اختلال در یکی از فازها موجب قطع هر سه خط نمی گردد. در پایه های دوپل و بالاتر، صرفا" یک شینه (باسبار) مسیرهای خروجی به ارت را به یکدیگر پل می نماید که این، تنها بمنظور کاهش میزان سیم کشی است. برخی اوقات این پل شدن در کارخانه انجام می شود که در بعضی قطعات قابل رویت و بعضی دیگر دیدنی نیست. گاهی نیز توسط کاربر شینه دلخواه استفاده می شود. نکته در اینجاست که هر چند یک سرج ارستر ممکن است سه فاز باشد، باید از شینه تکفاز برای پل کردن استفاده نمود.
7- از نکته فوق در زمانیکه دسترسی به سرج ارستر با پایه های 2، 3 یا 4 پل نیست می توان بهره گرفت. استفاده از چند برقگیر تکفاز یا نول تکی برای ایجاد یک سیستم حفاظتی سه فاز (یا غیره)، پل کردن پایه های به یکدیگر و اتصال به ارت شیوه مناسبی است و اصراری به استفاده از پایه چند پل نیست. البته این روش مزیتی نیز دارد. در صورتیکه تحت شرایطی یکی از مسیرهای پایه چند پل آسیب ببیند، کاربر ملزم به تعویض کل پایه می باشد اما اگر اتفاقی موجب معیوب شدن یکی از چند پایه تک پل گردد، فقط پایه آسیب دیده تعویض شده که صرفه جویی در هزینه است.
از بعد قیمتی تفاوتی وجود ندارد. بعنوان مثال یک سرج ارستر تکفاز از سری V20C ابو – بترمن آلمان حدود یکصد هزار تومان ارزش دارد و یک سرج ارستر سه فاز از همین سری دقیقا" سه برابر یعنی در حدود سیصدهزار تومان قیمت دارد. این، برخلاف فیوزهای مینیاتوری است که یک قطعه سه فاز آن، بیش از سه قطعه تکفاز قیمت دارد.
8- طبق استانداردهای جدید، ماژول حفاظتی سرج ارسترهای فاز می بایست امکان قرار گرفتن در پایه را از هر دو جهت داشته باشند.این مطلب در مورد قطعات ابو – بترمن آلمان که از تعریف کنندگان استانداردهای این تجهیزات می باشد، صدق می کند. توجه کنید که این قانون مشمول ماژولهای نول نمی باشد.
9- بهنگام نصب سرج ارستر باید دقت نمود که این قطعه پیش از کلید محافظ جان یا هرگونه رله کنترل جریان نشتی نصب گردد. با توجه به اینکه عملکرد یک سرج ارستر از دید کلید محافظ جان، نشت جریان است؛ درصورتیکه ضربه ای در مدار وجود آید – که روزانه چندین بار اتفاق می افتد – و سرج ارستر عمل نماید، کلید محافظ جان نیز مدار را قطع می کند که مطلوب نیست. بنابراین مناسب ترین محل نصب سرج ارستر در یک تابلو برق، اولین نقطه ممکن در ورودی کابل به تابلو است که علاوه بر حفاظت از مدار ها و لوازم الکتریکی تغذیه شده توسط تابلو، از تجهیزات نصب شده در تابلو نیز حفاظت می کند. (بعنوان مثال کنتاکتورها، رله ها، تایمرها و...)
شرکت ابو – بترمن آلمان علاوه بر برقگیرهای شبکه AC، سیستمهای حفاظتی برای مصارف فتوولتائیک، خطوط دیتا و DSL، تلفن و ISDN، آنتن و ... نیز تولید می کند که هر کدام توپولوژی ویژه، استانداردها و نکات و ظرافتهای خود را دارند.
در پایان، هدف اصلی استفاده از سرج ارسترها، فدا کردن یک قطعه برای حفظ سلامت انبوهی از قطعات است. بعبارتی " یکی برای همه ". در میان مدت و بلند مدت، استفاده از سرج ارستر هزینه های بسیاری را کاهش می دهد و چندین برابر سرمایه گذاری برای این تجهیزات را باز می گرداند.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-05-25
11 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
قسمت 4 – دستور العمل نصب صاعقه گیر/برقگیر/سرج ارستر در شبکه AC

ایجاد یک سیستم حفاظتی در برابر صاعقه، ضربه یا ازدیاد ناگهانی ولتاژ در شبکه AC، مستلزم شناخت استانداردها و بکارگیری روشهای صحیح می باشد. در این بخش به آموزش نکات مهم در نصب و راه اندازی این سیستم می پردازیم.
◄ سطح مقطع کابلها:
سطح مقطع سیم و کابلهایی که شینه ها با اتصال (گره) هم پتانسیل را به یکدیگر وصل می نمایند و یا به سیستم ارت متصل می کنند ← مس: 16 میلیمتر مربع، آلومینیوم: 25 میلیمتر مربع، فولاد: 50 میلیمتر مربع
سطح مقطع سیم و کابلهایی که تاسیسات و تجهیزات فلزی را به شینه اتصال (گره) هم پتانسیل متصل می کنند ← مس: 6 میلیمتر مربع، آلومینیوم: 10 میلیمتر مربع، فولاد: 16 میلیمتر مربع
◄ حداقل سطح مقطع کابلها برای سربندی هم پتانسیل سیستم حفاظتی صاعقه:
برای این سربندی، سیم 16 میلیمتر مربعی مسی، 25 میلیمتر مربعی آلومینیومی یا 50 میلیمتر مربعی فولادی لازم است.
در ناحیه حفاظتی صاعقه، انتقال از LPZ0 به LPZ1 (رجوع شود به قسمت 2)، تمامی تجهیزات الکتریکی و تاسیسات فلزی می بایست به شینه هم پتانسیل وصل گردند. خطوط برق می بایست از طریق ارستر مناسب به خط ارت متصل گردند. طول انشعاب از ورودی برق به تابلو تا ارستر و از ارستر به شینه هم پتانسیل، هریک باید کمتر از نیم متر باشد.
تصویر 1 - نشان (1): شینه یا ترمینال هم پتانسیل یا شینه سیم حفاظتی (ارت)
◄طول سیم، سیم کشی V:
طول سیم، بخشی از سیستم حفاظتی در راستای کاهش میزان ولتاژ ضربه محسوب می گردد. از اینرو میزان آن در طراحی سیستم حفاظتی برقگیر حایز اهمیت است. طبق دستورالعملهای IEC طول خط انشعاب به ارستر و طول سیم از ارستر به شینه هم پتانسیل، هر یک باید کمتر از 50 سانتیمتر باشد. در صورتیکه طول کابلهای فوق الذکر، بیش از نیم متر باشد، باید از سیم کشی V طبق مدار نمایش داده شده در تصویر 2 استفاده نمود. برقراری اتصال مضاعف از سرج ارستر به سیم ارت برای نیل به میزان بهینه حفاظت الزامی است.
تصویر 2- نشان (1): سیم ارت حفاظتی، نشان (2): ترمینال یا شینه هم پتانسیل اصلی تابلو
◄جداسازی:
صاعقه گیرها و سرج ارسترها عملکرد خاص خود را دارند. یکی ارتباط مستقیم با صاعقه حاصل از رعد و برق را دارد و دیگری ازدیاد ناگهانی ولتاژ ناشی از نوسانات و سوئیچینگ شبکه را حذف می نماید. (رجوع شود به نمایه های قسمت 1 و نحوه انتخاب در قسمت 3) این ارسترها می بایست در هماهنگی با یکدیگر عمل نمایند. چنین هماهنگی بشرطی تضمین می گردد که یا طول سیم بعنوان بخش موثری از سیستم حفاظتی بمیزان مناسب در نظر گرفته شده باشد یا از سرج ارستر خاص صاعقه مستقیم (سری MCD) استفاده گردد. بعنوان مثال از مجموعه حفاظتی ارسترهای تیپ 1 و تیپ 2 (کلاسهای B و C) در مجاورت یکدیگر استفاده شده باشد.
هنگامیکه طول سیم از مبداء تا مقصد (مصرف کننده) بیش از 5 متر باشد، نیاز به جداسازی ارسترها و استفاده از هر دو نوع در یک تابلو وجود ندارد و طبق جداول انتخاب سرج ارستر که در پست قبلی شرح داده شده بود عمل می گردد. اما درصورتیکه فاصله از مبداء تا مقصد کمتر از 5 متر سیم باشد، بشرح زیر عمل می گردد:
← استفاده از مدار سیستم جداساز: ارستر MC50-B VDE + ماژول جداساز LC63 + ارستر
جداساز LC63 که در ظاهر شبیه ارسترهای کلاس B می باشد، بصورت مجازی طول سیم را افزایش می دهد.
و یا بعنوان روش جایگزین:
← ارستر MCD 50-B + ارستر V20C (بدون نیاز به هرگونه ماژول جداساز)
در اکثر مدارها، طول سیم یا بعبارت دیگر، فاصله بین ورودی برق تابلو و ترمینال نهایی متصل به مصرف کننده بیش از 5 متر می باشد و نیاز به جداساز احساس نمی شود اما روش جداسازی در موارد خاص ذکر شده باید اعمال شود.
تصویر 3- نشان (1): منبع انرژی، نشان (2): طول سیم، نشان (3): مصرف کننده، نشان (4): نقطه ولتاژ ضربه 2KV (ارستر MC50-B VDE)، نشان (5): نقطه ولتاژ ضربه 1.4KV (ارستر V20C)
شرکت ابو – بتر آلمان بعنوان یکی از معتبرترین طراحان و تولید کنندگان سیستم حفاظتی برقگیر، ارسترهایی تولید نموده است که ترکیبی از کلاسهای B و C می باشد. این ارسترها که می توانند جایگزین دو مجموعه ارستری در یک تابلو گردند به کلاس B+C مشهور گشته اند. که از لحاظ هزینه قطعه، میان دو کلاس B و C بوده ، فضای جاگیری در تابلو کمتر و سیم کشی کمتری نیز نیاز دارند.
در پایان این قسمت، یادآوری می شود که کلیه ارسترها بشکل موازی در مدار بسته می شوند و لذا میزان جریان عبوری از سیم برق اصلی تاثیری در انتخاب نوع ارستر ندارد.
در صورتیکه نکته مبهمی طی این چهار قسمت برای مخاطبین گرامی باقی مانده است، لطفا" در ذیل همین پست مطرح فرمایند.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2014-04-30
11 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
قسمت 3 - راهنمای نحوه انتخاب سرج ارسترها برای شبکه های AC؛ کلاسهای B، B+C، C و D

بهنگام انتخاب سرج ارستر برای ایجاد یک سیستم حفاظتی، اولین گام، تشخیص نوع شبکه برق رسانی و حفاظت های فیزیکی موجود در ساختمان است. قدم دوم، تصمیم گیری در مورد نواحی حفاظتی است که پیشتر از آن بعنوان LPZ یاد شده بود. 

همانگونه ذکر شده بود، نواحی LPZ داخل ساختمان ها به سه بخش تقسیم می شوند. حفاظت در ناحیه اول (LPZ1) یا بعبارتی ورودی کابل به ساختمان که تابلو اصلی در آن محل واقع شده، مهمترین نقطه در این سیستم حفاظتی و اجتناب ناپذیر است. 
حفاظت در ناحیه دوم(LPZ2)، بسته به کاربری، نوع ساختمان و تعداد واحدهای موجود در بنا متفاوت است که می توان از سرج ارستر استفاده نمود یا ننمود.
تجهیز ناحیه سوم به سرج ارستر نیز بستگی به حساسیت لوازم الکتریکی به کار برده شده در آن محل دارد. استفاده از سرج ارستر در این ناحیه نیز پیشنهاد می گردد اما الزامی نیست.

* شبکه های برق رسانی استاندارد که موضوع سیستم حفاظتی برقگیر می باشند به گروههای زیر تقسیم می شوند:

TN-S: شبکه 5 سیم
TN-C: شبکه 4 سیم
TT: شبکه 4 سیم
TN: شبکه 5 سیم
تعداد رشته سیم های عنوان شده، در شبکه سه فاز توزیع برق معتبر میباشند و بدیهی است برای ساختمانهایی که برق تک فاز دارند، 2 رشته از هر شبکه حذف می گردد. اما ماهیت شبکه که بر اساس نحوه اتصال سیمهای نول و زمین تعریف شده، تفاوتی در سه فاز یا تک فاز ندارد.

* ساختمان ها از دید سیستم حفاظتی سرج ارستر:

کاربری 1: ساختمانهای شخصی، ویلایی، تک واحدی
کاربری 2: ساختمانهای آپارتمانی، چند واحدی، اداری، تجاری
کاربری 3: ساختمانهای صنعتی، پزشکی، مراکز کامپیوتری

* ساختمان ها از منظر حفاظت فیزیکی در برابر صاعقه و تداخل ضربات الکترومغناطیسی :

نوع 1: ساختمان بدون آنتن صاعقه گیر در پشت بام، برق ورودی از طریق کابل زمینی یا هوایی، سیم ارت وجود دارد (تصویر 1)
نوع 2: ساختمان دارای آنتن صاعقه گیر در پشت بام، برق ورودی از طریق کابل هوایی یا زمینی، چاه ارت موجود است (تصویر 2)
نوع 3: ساختمان بدون آنتن صاعقه گیر در پشت بام، برق ورودی از طریق کابل هوایی، چاه ارت موجود است (تصویر 3)
نوع 4: ساختمان بدون آنتن صاعقه گیر در پشت بام، آنتن تلویزیونی ارت شده است، برق ورودی از طریق کابل هوایی یا زمینی، چاه ارت موجود است (تصویر 4)

* انتخاب نهایی سرج ارسترها:

حالت اول: شبکه از نوع TN یا TT ◄ کاربری 1 ◄ حفاظت فیزیکی نوع 1:
- تابلو اصلی ورودی کابل به منزل (ناحیهLPZ1): سرج ارستر از نوع V10 Compact (کلاس C یا D) یا هم خانواده 
- تابلو توزیع فرعی (LPZ2:) نیازی به سرج ارستر ندارد
- در ترمینال نهایی مصرف کننده (LPZ3): سرج ارستر از نوع FC-D (کلاس D) یا هم خانواده - در صورت احساس نیاز

حالت دوم: شبکه از نوع TN یا TT ◄ کاربری 2 ◄ حفاظت فیزیکی نوع 1:
- تابلو اصلی ورودی کابل به ساختمان (ناحیهLPZ1): سرج ارستر از نوع V20-C 3+NPE (کلاس C) یا هم خانواده 
- تابلو توزیع فرعی (LPZ2): سرج ارستر از نوع V20-C 3+NPE (کلاس C) یا هم خانواده – اجباری نیست، توصیه میشود
- در ترمینال نهایی مصرف کننده (LPZ3): سرج ارستر از نوع FC-D (کلاس D) یا هم خانواده - در صورت احساس نیاز

حالت سوم: شبکه از نوع TN یا TT ◄ کاربری 2 ◄ حفاظت فیزیکی نوع 2،3،4:
- تابلو اصلی ورودی کابل به محل (ناحیهLPZ1): سرج ارستر از نوع V25-B+C 3+NPE (کلاس B+C) یا هم خانواده 
- تابلو توزیع فرعی (LPZ2): سرج ارستر از نوع V20-C 3+NPE (کلاس C) یا هم خانواده – اجباری نیست، توصیه میشود
- در ترمینال نهایی مصرف کننده (LPZ3): سرج ارستر از نوع FC-D (کلاس D) یا هم خانواده - در صورت احساس نیاز

حالت چهارم: شبکه از نوع TN-S یا TT ◄ کاربری 3 ◄ حفاظت فیزیکی نوع 2،3،4 :
- تابلو اصلی ورودی کابل به محل (ناحیهLPZ1): سرج ارستر از نوع MC-50B/3+1 (کلاس B) یا هم خانواده 
- تابلو توزیع فرعی (LPZ2): سرج ارستر از نوع V20-C 3+NPE (کلاس C) یا هم خانواده – موکدا" توصیه میشود
- در ترمینال نهایی مصرف کننده (LPZ3): سرج ارستر از نوع V10 Compact (کلاس C یا D) یا هم خانواده - در صورت احساس نیاز

حالت پنجم: شبکه از نوع TN-C ◄ کاربری 3 ◄ حفاظت فیزیکی نوع 2،3،4:
- تابلو اصلی ورودی کابل به محل (ناحیهLPZ1): سرج ارستر از نوع MCD-50B/3 (کلاس B) یا هم خانواده 
- تابلو توزیع فرعی (LPZ2): سرج ارستر از نوع V20-C 3+NPE (کلاس C) یا هم خانواده – موکدا" توصیه میشود
- در ترمینال نهایی مصرف کننده (LPZ3): سرج ارستر از نوع V10 Compact (کلاس C یا D) یا هم خانواده - در صورت احساس نیاز

شرکت ابو-بترمن آلمان علاوه بر گروههای سرج ارستر فوق الذکر، انواع دیگر سرج ارستر برای مصارف فتوولتائیک، دیتا، تلفن، انتقال تصویر و ... تولید می کند که هریک، مشخصات و کاربردهای ویژه ای دارند. نحوه نصب و سیم کشی تجهیزاتی که در این پست معرفی شدند و برای حفاظت سیستم برق AC مورد استفاده قرار می گیرند، در پست بعدی ارائه خواهد شد.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2014-02-04
12 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
قسمت 2 - کاهش تدریجی موج ضربه در نواحی حفاظتی صاعقه

نواحی حفاظتی صاعقه

مفهوم LPZ یا ناحیه حفاظتی صاعقه تحت استاندارد IEC62305-4 و DIN VDE 0185-4 بشکل کامل تعریف شده است. این مفهوم بر اساس اصل کاهش تدریجی موج ضربه به سطحی که پیش از رسیدن به ترمینال ورودی تجهیزات الکتریکی ایمن شده باشد و صدمه ای به وسیله برقی نزند، تعریف شده است.

برای نیل به این هدف، کل سیستم برق رسانی یک ساختمان به نواحی مختلف حفاظتی صاعقه تقسیم می گردد. وسیله حفاظتی نصب شده برای انتقال از هر ناحیه به ناحیه دیگر، یک سرج ارستر (برقگیر) با اتصالی هم پتانسیل و هم توان است. این ارسترها دارای کلاسهای مختلف حفاظتی می باشند.

نواحی حفاظتی صاعقه عبارتند از:

LPZ0A: منطقه حفاظت نشده خارج از ساختمان. وقوع صاعقه مستقیم. عدم وجود سپر حفاظتی در برابر تداخل ضربات الکترو مغناطیسی (LEMP)
LPZ0B: ناحیه حفاظت شده با صاعقه گیر خارجی. این صاعقه گیر می تواند یک آنتن یونیزه یا غیر یونیزه برقگیر یا حتی دیوار ساختمان باشد.
LPZ1: منطقه داخل ساختمان که نیروی کمتری از صاعقه به آن راه دارد
LPZ2: منطقه داخل ساختمان که امکان ضربات موج گذرا در آن وجود دارد
LPZ3: منطقه داخل ساختمان که حتی می تواند پوشش فلزی بدنه وسایل الکتریکی را هم شامل شود. هیچ نوع تداخل ضربه الکترو مغناطیسی یا موج ضربه وجود ندارد.
در تصویر نواحی مختلف حفاظتی نمایش داده شده است.

انتقال ناحیه:

LPZ0B به LPZ1:
- وسیله حفاظتی برای صاعقه با سطح هم توان و هم پتانسیل بر اساس DIN VDE 0185-3 برای ضربات مستقیم یا بسته صاعقه
- تیپ 1، کلاس I یا B
- بالاترین سطح حفاظتی بنابر استاندارد: 4 کیلو ولت
- محل نصب: تابلو اصلی در ورودی ساختمان
- تصویر: MCD

LPZ1 به LPZ2:
- وسیله حفاظتی برای حفاظت در برابر موج ضربه گذرا بر اساس استاندارد DIN VDE 0100-443 برای موجهای مخرب و گذرای ولتاژ که از سمت شبکه برق رسانی یا بواسطه نوسانات حاصل از سوئیچینگ (کلید زنی) شبکه یا صاعقه مستقیم یرخورد کرده با کابل برق در فاصله دور از ساختمان ایجاد شده است.
- تیپ 2، کلاس II یا C
- بالاترین سطح حفاظتی بنابر استاندارد: 5/2 کیلو ولت
- محل نصب: تابلوی توزیع، تابلوهای فرعی
- تصویر: V20

LPZ2 به LPZ3:
- وسیله حفاظتی طراحی شده بمنظور مقابله با موج ضربه برای وسایل الکتریکی سیار، پریز های خاص و منابع تغذیه
- تیپ 3، کلاس III یا D
- بالاترین سطح حفاظتی بنابر استاندارد: 5/1 کیلو ولت
- محل نصب: ترمینال نهایی مصرف کننده (اعم از پریز، دوشاخه و ...)
- تصویر: FC-D

اهمیت انتخاب صحیح سرج ارستر:

کلاس بندی ارسترها به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا هماهنگی صحیحی بین ارستر و موقعیت نصب، سطح حفاظتی و میزان جریان برقرار گردد. جدولی که ملاحظه فرمودید گوشه ای از تنوع محصولات شرکت ابو-بترمن آلمان بود که امکانات وسیعی برای ایجاد سیستم حفاظتی در اختیار طراحان، مهندسین و مصرف کنندگان قرار می دهد. با توجه به تفاوت قیمت هر یک از این ارسترها، انتخاب بجای آنها، علاوه بر بالا بردن ایمنی شبکه برق رسانی محلی ساختمان، هزینه این سیستم را نیز کاهش می دهد و در نهایت بهره وری افزایش می یابد.

در پست بعدی به نحوه انتخاب صحیح کلاسهای سرج ارستر می پردازیم.
PhotoPhotoPhotoPhoto
2014-01-14
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
برقگیر - سرج ارستر Surge Arresters (قسمت اول)

روزانه تجهیزات الکتریکی بارها و بارها مورد هجوم جریانات سریع و غیر عادی حاصل از تخلیه بار الکتریکی راه دور (صاعقه) یا عملیات روزانه قطع و وصل سیستمهای قدرت در شبکه برق رسانی قرار می گیرند. همچنین وقوع باد و طوفان در ایجاد چنین شرایطی بشدت موثر است. روش برخورد صاعقه با بناها، استفاده از برقگیرهای آنتنی یونیزه یا غیر یونیزه در بلندترین ارتفاع ساختمان می باشد. اما، بیشترین خسارتها از طرقی بجز صاعقه مستقیم و در طول زمان حاصل می گردد.

جریانات گذرای غیر عادی، بصورت روزانه و بتعداد زیاد، بدون اینکه محسوس باشند در حال وقوع است. هر بار ورود این جریانات به شبکه محلی (که می تواند یک منزل، دفتر کار، کارخانه یا ... باشد) موجب ایجاد فشار بر مقاومت عایقی وسایل الکتریکی شده، آنها را فرسوده کرده و کاهش می دهند تا در نهایت هنگامیکه بهیچ عنوان تصور صدمه خوردن قطعه نمی رود، وسیله الکتریکی بدون هیچ پیش زمینه ای می سوزد.

در منازل مسکونی بیشترین صدمه به تجهیزاتی چون:
- تلویزیون، کنسولهای بازی و وسایل سرگرمی
- سیستم تلفن
- کامپیوتر و وسایل جانبی آن
- سیستم صوتی
- وسایل آشپزخانه (یخچال، فریزر، فر مایکروویو و ...)
- سیستمهای حفاظتی (دزدگیر و اعلام حریق)


در محیطهای صنعتی بیشترین صدمه به تجهیزاتی چون:
دستگاهها و ماشین آلات خطوط تولید، قالب سازی، تجهیزات رباتیک، موتورها، پمپها، رکتیفایرها، ابزارهای برقی و ...
تجهیزات آزمایشگاههای کنترل کیفیت
اجزاء تابلوهای برق
سیستمهای کنترل صنعتی، ابزار دقیق و سنسورها ، انتقال اطلاعات، شبکه های صنعتی و ...
کامپیوترها و وسایل جانبی آنها و تجهیزات شبکه
سردخانه و یخچالهای صنعتی، تجهیزات انبارداری و بارگیری و ...

در محیطهای پزشکی بیشترین صدمه به تجهیزاتی چون:
دستگاههای تصویربرداری، سونوگرافی، دیالیز، اپتومتری، دندانپزشکی و ...
تجهیزات آزمایشگاهی، اندازه گیری، اتوکلاوها، انواع اسکوپها و ...
کامپیوتر و وسایل جانبی آن و تجهیزات شبکه
یخچالها، گرم کننده ها، سانتریفیوژها، هودها، پروژکتورها، تخت بیماران و ...

وارد می آید که هزینه سنگینی جهت تعمیرات تحمیل می نماید. 

همچنین صدمه به تجهیزات عمومی زیر شایع است:

- سیستم گرمایشی و سرمایشی، آبرسانی
- پمپها و مشعلها
- آسانسور
- دوربینهای مدار بسته
- جکهای درب پارکینگ،کرکره های برقی و ... 
- سیستمهای اعلام و اطفاء حریق
و ...

برقگیر (سرج ارستر)، تجهیزات الکتریکی را در مقابل ورود جریانات گذرا از چهار محل محافظت می کند:

1- صاعقه ای که بر روی خطوط هوایی برق رسانی اصابت کرده و از آن طریق قصد ورود به ساختمان را دارد.
2- جریانات گذرایی که از طریق کابل زمینی یا هوایی وارد محیط شده و حاصل از عملیات روزانه سوئیچینگ شبکه در پستها می باشد.
3- اتصال کوتاههای اتفاق افتاده در واحدهای مسکونی، اداری یا صنعتی مجاور و شوکهای ناشی از ورود و خروج بارهای سلفی یا خازنی به مدار (موتورهای الکتریکی، ترانسها و ...)
4- جریانی که ناشی از برخورد صاعقه به زمین باشد و از طریق چاه ارت وارد سیستم الکتریکی ساختمان می شود.
برقگیرها در تیپهای حفاظتی مختلف، برای مصارف گوناگون عرضه می گردند. انتخاب برقگیر تابع شرایطی چون محل جغرافیایی بنا، سیستم سیم کشی، نحوه ورود کابل اصلی، فاصله با پست برق، ولتاژ شبکه . .. می باشد.
همچنین بنا به نیاز متقاضی امکان انتخاب حفاظت موضعی یا عمومی می باشد.

نصب این سیستم حفاظتی بسیار ساده اما مجهزبودن ساختمان به حداقل یک چاه ارت الزامی می باشد و میزان مصرف برق در یک بنا به هر اندازه، تغییری در نوع برقگیر نمی دهد.

در مجموع هزینه بعمل آمده بمنظور تجهیز یک ساختمان به چنین سیستم حفاظتی، بسیار کمتر از هزینه تعمیرات وسایل سوخته در اثر جریانات گذرای مورد بحث می باشد.

شرکت ابو-بترمن آلمان با تولید بازه وسیع و متنوعی از تجهیزات برقگیر و با دارا بودن آزمایشگاه خاص این محصولات، از تولیدکنندگان پیشتاز این سیستم حفاظتی است. تولیدات این شرکت هم اکنون در ایران آماده تحویل است. درصورت نیاز به مشاوره در انتخاب یا خرید این تجهیزات با سپاهان الکتریک تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فنی و کاربرد قطعات در پستهای بعدی شرح داده می شود. 
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2014-01-08
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
P30O – ترانسدیوسر پالس، فرکانس، دور و زمان کارکرد Lumel

در سیستمهای کنترل صنعتی انتقال و پردازش اطلاعات در مورد فرکانس شبکه، سرعت چرخش موتورها، شمارش محصولات تولید شده، دفعات تکرار یک پروسه، زمان پروسه انجام شده، مدت بهره گیری از یک دستگاه و ... امری عادی و در بسیاری موارد ضروری است.
دریافت اولیه این اطلاعات از طریق سنسورهای مختلف یا ادوات فرمان (مانند شاسی ها) یا ... انجام می پذیرد. حال آنکه اطلاعات جمع آوری شده بصورت سیگنالهای گسسته می باشد که قابل تحلیل برای سیستمهای پردازش اطلاعات نیست و تبدیل آن به سیگنالهای آنالوگ استاندارد ضروری است.ترانسدیوسر معرفی شده فوق، چنین امکانی را برای کاربران مهیا می سازد. 

امکانات این قطعه عبارت است از:
- 2 ورودی قابل برنامه ریزی برای تمامی سنسورها
- ثبت اطلاعات روی کارت حافظه 8 گیگابایتی، حافظه داخلی 4 مگابایت، خروجی Ethernet (بنا به نوع انتخابی)
- محاسبات ریاضی بر روی هریک از ورودی ها
- شخصی سازی هر یک از ورودی ها تا 21 مورد
- 1 یا 2 خروجی آلارم
- مبدل RS485، Modbus RTU Slave، Modbus TCP Slave
- تنظیم ترانسدیوسر توسط دکمه های خودش، مبدل RS485، نرم افزارeCon یا سرورهای وب
- سخت افزار قابل ارتقا توسط کاربر
- امکان حفاظت با پسورد شخصی

ورودیهای ترانسدیوسر قابل برنامه ریزی روی موارد زیر می باشند:
- تعداد پالس: تا 99999 پالس
- فرکانس: تا 12 کیلو هرتز
- سرعت چرخش: تا 72000 دور در دقیقه
- زمان: تا 23 ساعت و 59 دقیقه
- و ...
-
خروجیها:
- آنالوگ 20-4 میلی آمپر یا 10-0 ولت
- 1 یا 2 رله کنتاکت باز 5 آمپری

وزن: 250 گرم
ابعاد: 10*12*5/4 ساتیمتر
مجهز به صفحه ال سی دی
تغذیه: 253-85 ولت مستقیم و متناوب

این ترانسدیوسر ساخت شرکت لومل لهستان بوده و در حال حاضر موجود و آماده تحویل است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
Photo
Photo
ترانسدیوسرهای فرکانس/سرعت/زمان/پالس P30O لومل
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
سنسور / ترانسمیتر رطوبت P18L لومل
Humidity Transducer
تجهیزی برای اندازه گیری میزان رطوبت است. بطور کلی رطوبت بصورت درصدی از هوای محیط بیان می گردد. این سنسور دارای خروجی 20-4 میلی آمپر، قابل  دریافت  توسط کلیه ابزار های پردازش و نمایش اطلاعات می باشد.
دمای استاندارد کاربری این سنسور از 30- درجه تا 80+ می باشد که عرفا" مابین 20- و 60+ استفاده می گردد.
ابعاد: 118*58*38 میلیمتر
وزن: 125 گرم
درجه حفاظتی: IP65
نصب روی دیوار
تغذیه: 30..19 ولت DC
دیاگرام الکتریکی نصب سنسور نمایش داده شده است. این سنسور هم اکنون آماده ارائه می باشد.
Photo
Photo
سنسور رطوبت P18L لومل
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
پیش از این شرکت Lumel لومل لهستان به مخاطبان عزیز معرفی گشته بود. همانطور که می دانید لومل تولید کننده تجهیزات اتوماسیون صنعتی در شاخه های اندازه گیری، کنترل، نمایش، پردازش و انتقال اطلاعات می باشد.

یکی از محصولات لومل دیتالاگر (Datalogger) یا ثبات/رکوردر (Recorder) می باشد. از انواع دیتالاگرهای لومل می توان به سری KD7 اشاره کرد. برخی امکانات KD7 عبارتند از:
- صفحه مانیتور رنگی لمسی 5/7 اینچی (تاچ پنل)
- 3 تا 32 کانال ورودی یونیورسال قابل برنامه ریزی با هر نوع سیگنال
- واسط RS485
- 8 خروجی رله ای + 8 خروجی OptoMos یا 4 خروجی آنالوگ که همگی تا دو برابر قابل افزایش هستند.
- اتصالات USB و Ethernet و RS485
- 6GB حافظه داخلی و 4GB کارت حافظه خارجی
- تغذیه 253-90 ولت AC
- نرم افزار پیشرفته همراه با ماژولهای کامل محاسباتی
- کابل اتصال، CD و ...
- ابعاد 171*144*144 میلیمتر

از ویژگیهای بارز این دیتالاگر امکان نمایش اطلاعات و ارتباط با مصرف کننده بصورت کاربر پسند هست. ماژولهای گرافیکی که  تنظیمات و خواندن اطلاعات را جذاب می نماید، کاربرد این رکوردر را ساده می کند.

تصاویری از این ثبات بضمیمه ارائه می گردد. در صورت بروز سئوال یا نیاز به هر گونه راهنمایی با دفتر سپاهان الکتریک تماس حاصل فرمایید یا سئوالات خود را ذیل این پست قرار دهید.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
ثبات KD7 لومل
6 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded